Лилия Крумова-Цветкова е автор на книгата „Българските благословии, пожелание и клетви”. В нея са синтезиран голям по обем изследователски материал от края на 19 век насам. Става ясно, че клетвите превъзхождат по количество първите две категории в съотношение 3 към 1. Това говори красноречиво за националните особености на българската народопсихология. Интерес за познавачите е да научат и благословиите, които, това е факт, са все по непопулярни. Заради кризата в душите ни?! Ето една тема за размисъл преди Коледа!
Книгата е посветена на благословиите, пожеланията и клетвите от традиционната българска култура. Основната част от материала, включен и подложен на анализ в изданието, е ексцерпиран от сборници с народни умотворения от края на XIX век.
В първата част, чрез комплексното използване на подходи и методи на нови направления в лингвистиката - лингвокултурологията, етнолингвистиката, когнитивистиката и прагматиката, се изследват семантичните, формално-структурните и прагматичните особености на тези словесни произведения. Представя се тяхното лексикално богатство и богата образност.
Благословиите, пожеланията и клетвите са извор и на културна информация. В тях се оглеждат различни пластове от народната култура на българите - от митологичните и традиционно-народните до православно-християнските. Ето защо една от задачите на анализа им е да се разкрият съдържащите се в тях етноспецифични културни факти, които представят картината на света на българина през вековете.
Втората част представлява Речник на благословиите, пожеланията и клетвите, който включва 883 благословии и пожелания и 2529 клетви.
Книгата би могла да бъде полезна на изследователи, студенти, ученици и на всички, които се интересуват от богатството на българския език, традиция и култура.
Няма коментари:
Публикуване на коментар