30.01.2013 г.

Дянков обеща 35 милиона за Долината на тракийските царе


3,5 милиона лева всяка година, в продължение поне на 10 години са напълно възможни средства, които да се инвестират в Долината на тракийските царе, каза в Казанлък вицепремиерът и министър на финансите на Република България Симеон Дянков. Той участва в обществената дискусия, организирана от в. Стандарт във връзка с националната кампания Чудесата на България.
Домакин на срещата бе кметът на община Казанлък Галина Стоянова, съобщиха от пресцентъра на Община Казанлък. Дянков допълни, че е изключително доволен от направеното в Долината на тракийските царе със средствата, отпуснати от Министерството на финансите – Общият устройствен план е готов, готови са проектите за реконструкция на три важни археологически обекта – Хелвеция, Грифоните и Оструша, извършени са спасителните разкопки на гробницата край Бузовград. Много е хубаво предложението за обединяването на 10 гробници в един цялостен маршрут – така ще се съчетаят наука и инфраструктура, което ще създаде цялостен туристически продукт, каза още министър Дянков.
В своето приветствие към гостите и представянето на община Казанлък кметът Галина Стоянова подчерта основните приоритети в развитието на общината и акцентира върху културния туризъм и дейностите, които трябва да бъдат извършени и за които е нужно финансиране. Това е свързано с реконструкция, реставрация и социализация на уникалните тракийски гробници, обединяването им в общ туристически комплекс, който да кандидатства за списъка на защитените от ЮНЕСКО паметници на световното културно наследство, реализация на модерен аудиовизуален проект Севтополис и необходимостта от изграждане на нов Музей на розата.
Директорът на Исторически музей Искра Момчил Маринов представи 10-те гробници, които се обединяват в общ туристически маршрут. Това са Казанлъшката тракийска гробница, Сарафова могила (Крън ІІ), Светица, Шушманец, Хелвеция, Грифоните, Сашова могила, Голяма Арсеналка, Голяма Косматка и Оструша. За консервация, реставрация и изграждане на постоянна защитна постройка на Хелвеция, Грифоните, Оструша, Светица, Голяма Арсеналка, Крън ІІ и Сашова могила са необходимо 2 млн. лева. За изграждане на пътна инфраструктура до Голяма Арсеналка, Хелвеция, Грифоните, Сашова могила и Светица са необходими 1 млн. лева. За електрическо захранване и водоснабдяване на Хелвеция, Грифоните, Светица, Сашова могила и Крън ІІ трябват 500 хил. лева. Всички тези дейности изискват инвестиция от 3.5 млн. лева.
Проф. Божидар Димитров, директор на НИМ, приветства идеята да се обединят гробниците в общ туристически комплекс, като препоръча да се проучат и могилните надписи. Археологът проф. Николай Овчаров бе категоричен: По-подходящо място за развитието на туризма от това на Казанлък няма в цялата стана. Той е географски център и кръстопът на различни културно-исторически маршрути. Присъстващите на дискусията учени като арх. Росен Вълков, директор на Националния институт за недвижимо културно наследство, доц. Д.р Людмил Вагалински, директор на Национален археологически институт с музей към БАН, проф. Виолета Нешева, доц. д-р Георги Нехризов подчертаха значението на наследството, оставено от траките. Археологът Диана Димитрова призова да се направи копие на уникалните гробници Оструша, Хервеция и Грифоните, за да се съхранят оригиналите. Д-р Косьо Зарев, ексдиректор на ИМ Искра подчерта, че кметът Галина Стоянова е първият кмет на община Казанлък, взел здраво в ръце развитието на туризма. Неговото твърдение бе подкрепено от д-р Тодор Чабонов, археолог, заместник-кмет на Столична община, и от заместник-министъра на МИЕТ Иво Маринов, който акцентира върху активността на кмета Галина Стоянова и изграждането на системен подход за развитието на културния туризъм в общината.
Долината на тракийските царе да бъде представена пред света, защото обектите имат световно значение, каза журналистката Валя Ахчиева. Супермодерен и атрактивен проект за Севтополис с впечатляващи аудиовизуални ефекти представи авторът Николай Йотов, който въодушевено сподели: Траките ще се върнат към живот със съвместните усилия на държавата, общината, учените и бизнеса.

Няма коментари:

Публикуване на коментар