20.04.2015 г.

Стара слава – Берое става шампион на 19 април 1986 година

На 19 април 1986 година отборът на “Берое” Стара Загора става Републикански шампион по футбол. На този ден на препълнения стадион под Аязмото са връчени купата и златните медали на футболистите на “Берое”. Клубът е основан през 1916 година. Месец октомври същата година старозагорската футболна чета към новоучредения спортен клуб “Берое” се обособява като самостоятелен спортен колектив със същото име. През 1971-1972 година представителният мъжки отбор на “Берое” заема трето място в “А” РФГ. 1974 година достига до четвъртфиналите в турнира на УЕФА. С най-много мачове за клуба в “А” футболна група е Евгени Янчовски – 341 мача, а с най-много голове Петко Петков – 144 гола. 1985-1986 година – “Берое” е републикански първенец по футбол в 60-тото юбилейно първенство на страната. Решителният мач е срещу отбора на “Славия” на 12 април 1986 година. На зелено-белите им трябва само точка, за да станат първи, пред пловдивския „Ботев”, наричан тогава „Тракия”. Срещата се играе на стадион “Берое” пред близо 40 хиляди зрители и завършва с победа на домакините – 1:0. Победният гол отбелязва В. Драголов в 7-та минута. Старши треньор на отбора е Евгени Янчовски.