27.12.2012 г.

По света ценят най-вече своите си автори, у нас най-продавана е книгата на Елиф Шафак


В края на 2012 година по света и у нас отново се правят най-различни класации. Какво се чете у нас и в странство? Нека погледнем кои са били най-продаваните книги през годината в четири различни страни – САЩ, Русия, Франция и България. Тези държави нямат съизмерими помежду им статистики на най-продаваните книги, затова подборът, цитиран тук, е направен според данните на най-популярните в тези страни книжарници.
С малки изключения през 2012 г. четирите страни не са имали едни и същи бестселъри, но все пак се очертава нещо общо - продавали са не само литературни сапунки, но и умерено количество книги, които могат да се определят като сериозни.
Друга отличителна черта е тиражът – за САЩ той е над 10 милиона продадени екземпляра на най-популярната книга на 2012 г., докато в Русия са продадени 1 милион и 300 хиляди бройки от най-популярното за годината четиво.
Американският фаворит на годината е абсолютно безспорен – това е еротичният роман на британската авторка Е. Л. Джеймс „50 нюанса сиво“, който месеци наред не отстъпва от първото място. Често пъти определян като порно, а не като еротика, най-продаваният роман в САЩ разказва за историята на 21-годишна студентка и богатия 27-годишен Грей, който я въвлича в игра на подчинение и господство. Според „Барнс и Нобъл“ САЩ и Канада са продали над 17 милиона екземпляра от тази книга през годината, което представлява над 80 % от продажбите й в цял свят.
В България и Франция тази книга също е популярна, но на второ място. Според ФНАК французите предпочитат пред нея един млад автор, за когото все още не се е разчуло извън франкофонския свят, което обаче предстои да се случи. Това е 27-годишният швейцарец Жоел Дикер, чийто втори роман получи две награди през тази година – на Френската академия и наградата Гонкур за гимназисти. Романът „Истината за делото на Хари Кебер“ наброява близо 700 страници и само за два месеца изпревари в продажбите еротичния британски хит.
Произведението на швейцарския автор описва живота на един писател в САЩ, внезапно обвинен в убийството на бившата си малолетна любовница. Пресата се затруднява как да определи жанра, защото не е това, което изглежда: трилър. Твърди се, че интересът към книгата се дължи включително и на това, че Америка е описана с любов към детайла и с познаване на нравите – за добро и за лошо. Младият автор е живял в местата, за които разказва.
Според Хеликон най-продаваната книга на годината в България е „Любов“ на турската писателка Елиф Шафак – книга за любовта и суфизма, в която Изтокът и Западът си разказват вечни истории на различни културни езици. На Елиф Шафак се пада и третото място в българската класация - с романа й „Чест“.
В руската класация британската еротика е изместена съвсем назад, като най-четеният роман е този на Борис Акунин - „Черният град“, с около 300 хиляден тираж. Руското издание на Форбс и списание „Култура“ изброяват и останалите руски хитове на годината: "S.N.U.F.F." на Виктор Пелевин, "Пражкото гробище" на Умберто Еко (пета и в българската класация), "Бой на тигри в долината" на Александра Маринина.
Но истинската книжна новина за Русия е политическа по своя характер, доколкото най-продаваната книга измежду всички категории се оказва не сборник готварски рецепти, нито наръчник за отслабване, а книгата на Архимандрит Тихон, наричан също „духовник на Путин“. В нея се разказват житейски истории, твърди Форбс. През 2012 г. са били продадени 1 милион и 300 хиляди екземпляра от тази книга.

Няма коментари:

Публикуване на коментар