4.02.2014 г.

Торенти няма да се затварят

Торентите не са застрашени. Около това се обявиха в сутрешния блок на БНТ Георги Дамянов – директор на Дирекция “Авторското право и сродните му права” в Министерството на културата, и съдията в София градски съд Петър Петров.
Вчера темата се превърна в гореща, заради интерпретации на съобщение от сряда на правителствената информационна служба. Съобщението гласеше, че Министерският съвет предлага на Народното събрание да ратифицира Договора от Пекин относно аудиовизуалните изпълнения. Документът е приет от Дипломатическата конференция за защита на аудиовизуалните изпълнения на Световната организация по интелектуална собственост през юни 2012 г.
Според интерпретациите комуникацията, чрез която се предават аудиовизуални произведения на изкуството като музика, видеоклипове и филми, вече ще е забранена.
Министерството на културата опроверга тези информации.
Съдбата на торент сайтове не може да бъде решена със закон, договор или с някакъв друг акт,
категоричен бе Георги Дамянов.
Те са технология, нужна на потребителите, и ще съществуват, докато има потребност от тях.
Договорът от Пекин в никакъв случай не е нова АКТА,
подчерта експертът. “Той създава права артисти, изпълнители, актьори и
не забранява нищо, нито пък заплашва някого със закриване, преследване и т.н.
Поначало целта на този договор е да изравни правната защита на правата на актьорите по цял свят. Той е създаден под егидата на Световната организация по интелектуална собственост, в която членуват над 170 страни, и естествено нивото на защита на тези права в различните страни е различна. Той дава една база, на която да стъпят всички страни, които са го подписали”, обясни Дамянов.
Той призна, че в момента договорът е ратифициран само от две страни – Сирия и Ботсвана, но е подписан от над 100 страни, включително над половината страни от ЕС.
В този договор не се говори нито за торенти, нито за дори за автори,
говори се за изпълнителя, поясни съдия Петър Петров. “Авторското право, откакто е създадено, се развива на база и на технологиите, като винаги авторите имат проблем с новите технологии – радиото, грамофона, магнетофона, а сега и интернет. Винаги са на нож нещата, но в крайна сметка стискат ръцете”, коментира той.
Според съдията торентът е прекрасна технология, но спорът между страните не е честен. В двата големи торент сайтове в България трима души качват общо 90% от продукцията. “Не е честно да се спекулира с 1 млн. потребители в “Арена” и “Замунда” за сметка на хората, които професионално качват”, отбеляза той.
В дискусията по телефона се включи и Боян Новански – адвокат на един от собствениците на голям торент сайт. И според него в ратифицирането на Пенкинския договор няма нищо обезпокоително – не съществуват рестрикции, забрани, няма задължения за въвеждане на такива и за промени в националното законодателство на страните.

Няма коментари:

Публикуване на коментар