3.12.2013 г.

„Монументална пропаганда” е новата книга на Войнович, която издават на български

Самотната вдовица Аглая Степановна Ревкина изживява с патологичен трагизъм развенчаването на култа към личността на Сталин и за пръв път в живота си въстава срещу "генералната линия на партията". Така тя погубва репутацията си, разболява се психически и - като апотеоз на протеста и борбата си! - поставя премахнатата от града статуя на Вожда в своя дом. Тоест практически заживява с паметник...
Пред нас е самобитен и във висша степен неочакван художествено-сатиричен разрез на най-новата история на руската държава. В центъра на повествованието са включени събития от съдбоносно значение за Русия през последните четирийсет години.

Много от книгите на Владимир Войнович (роден през 1932 година) излизат за първи път на Запад. Авторът е изгонен навремето от СССР за антисъветските си книги, издадени от по системата Самиздат. Сред тях са донеслите му световна известност романи "Животът и необикновените приключения на войника Иван Чонкин", "Москва 2042" и "Замисъл", повестите "По пътя на взаимната кореспонденция" и "Шапка", публицистичният сборник "Антисъветският Съветски съюз".
За романа "Монументалната пропаганда" авторът е отличен с Държавна награда на Русия през 2001 г. Живее в Мюнхен и в Москва.

Няма коментари:

Публикуване на коментар