23.10.2014 г.

45-ти Фестивал на оперното и балетно изкуство в Стара Загора

Точно един месец остава до откриването за 45-ти пореден път на Фестивал на оперното и балетно изкуство /ФОБИ/ - Стара Загора
През 1967 г. по инициатива на обществеността, градската управа и ръководството на Старозагорската опера се провежда първият музикален фестивал “ Декемврийски музикални дни “ – от 3 до 9 декември . С откриването на новата сграда на Държавна опера-Стара Загора през 1971 г. музикалният фестивал се превръща във Фестивал на оперното и балетното изкуство. Оттогава той си остава единственият специализиран музикален фестивал с водещо място в културния живот на страната. Високото ниво на Фестивала мотивира решението на Министерството на културата той да стане национален преглед за оперната продукция в страната, с оценка за състоянието на оперните театри. В рамките на фестивала са проведени 4  национални прегледа на оперните театри в България.  
На сцената на Старозагорската опера в рамките на ФОБИ гостуват най-големите имена на българската опера като Николай Гяуров, Райна Кабаиванска, Анна-Томова Синтова, Николай Гюзелев, Никола Николов, Стефка Минева, Веселина Кацарова, Христина Ангелакова, Александрина Милчева и др., както и диригентите Асен Найденов, Димитър Манолов, Борис Хинчев, Росица Баталова, Росен Миланов, Емил Табаков и др. В някои от изданията участват оперни колективи от чужбина с представяне на своите най-добри постановки – Пражката национална опера, Операта от град Парма /Италия/, оперните театри от Братислава /Словакия/, Лодз /Полша/, Яш /Румъния/, Кишинев /Молдова /, световноизвестният Детски театър на Наталия Сац от Москва, балетните състави на Будапеща, Ленинград, Московски класически балет, Кирковски балет, Националния балет на Куба, Кралския балет на Дания, Балетът на „Гранд Опера“ – Париж.
По инициатива на старозагорската музикална общественост се учредява Национална награда на името на Христина Морфова, присъдена е през годините на Анна Томова-Синтова, Стефка Минева, Евдокия Здравкова-Хорозова, Веселина Кацарова, Гена Димитрова.

От миналата година Фестивалът има свой собствен статут, утвърден от Кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров.  Според статута ФОБИ се организира и провежда ежегодно от Община Стара Загора и Държавна опера-Стара Загора. Със заповед на Кмета на Община Стара Загора се създава за определен срок координационен съвет, осъществяващ организацията на  фестивала, под ръководството на ресорният заместник- кмет на Общината. Директорът на Държавна опера - Стара Загора е главен художествен ръководител на фестивала и член на координационния  съвет.

ПРОГРАМА

24 ноември  /понеделник/
-           18,15 ч. – „Големият човек на Операта“.Изложба в памет на Борис Стойнов, главен художник на Държавна опера-Стара Загора представя  проектите му като сценограф и художник на Държавна опера-Стара Загора

Държавна опера-Стара Загора
ПРЕМИЕРА
Отело
Опера от Джузепе Верди
Режисьор: Петко Бонев
Сценография: Борис Стойнов
Костюми: Цветанка Петкова-Стойнова
Хореография: Алида Бонева
Солисти: Даниел Дамянов-гост, Емил Иванов-гост, Русалина Мочукова, Цветелина Малджанска-гост, Таня Иванова-гост, Иван  Кабамитов, Крум Гълъбов-гост, Марк Фаулър, Борис Тасков, Ивайло Йовчев, Милко Михайлов, Георги Динев, Нина Димитрова, Михаела Берова, Александър Марулев, Димитър Райков-гост, Евгений  Арабаджиев-гост, Петър Кунев-гост
Хор, оркестър и балет на Държавна опера-Стара Загора
„Отело“ е поставяна един-единствен път в историята на Опера Стара Загора – премиерата е на 7 декември 1996 г. под музикалното ръководство на Димитър Димитров, диригент Красимир Къшев, режисьор Румен Нейков, художници Радостин Чомаков и Елица Георгиева-гост.
„Отело“ е последната съвместна работа на главния художник на операта ни Борис Стойнов и съпругата му – Цветанка Петкова-Стойнова като сценограф и автор на костюмите в тази мащабна постановка. И в 21 век образът на мавъра Отело е все така актуален – той е свързан с темата за Различния човек и интеграцията и трудността му да се впише в обществото. За човешките гордост, достойнство, чест и пак човешките им противоположности – коварство, подлост, интригантство. За Любовта и нейната тъмна страна.

26 ноември  /сряда/
Софийска опера и балет
Пепеляшка
опера  от Джоакино Росини
Режисьор: Вера Петрова
Сценография: Боряна Ангелова
Костюми: Християна Михалева – Зорбалиева
Пластика и хореография: Мария Луканова
Художествено осветление: Андрей Хайдиняк
През 1816 година,  непосредствено след „Севилският бръснар”, Джоакино Росини създава друг шедьовър „La Cenerentola ossia Il Trionfo della bonta” – „Пепеляшка или Триумфът на добротата” – весела драма в две действия по либрето на Джакопо Ферети, вдъхновено от приказката на Шарл Перо. Премиерата е в Театър „Вале”, Рим на 25 януари 1817. Веднага след това „Пепеляшка” завладява италианските и европейските музикални сцени и влиза трайно в репертоара на големите театри.

27 ноември /четвъртък/
 Държавна опера – Русе
Балетен спектакъл
 Ромео и Жулиета
по музика на П.И.Чайковски
Хореография: Силвия Томова
 Художник  декори:  Салваторе Русо /Италия/
 Асистент –художник:  Меглена Илиева
....Всеки има право на избор, дори в любовта! Тяхното бунтарство и нежелание да се примирят, преобръща и представите на възрастните, самозабравили се в своята изкуствена показност и фалшива добродетелност...Защо трябва да оценяваме любовта едва, когато я загубим...Балетният спектакъл „Ромео и Жулиета” няма тъжен финал...Всеки може да си представи какво ще се случи по-нататък“./Силвия Томова –хореограф/

Полет към светлината
по музика на П.И.Чайковски, Дж. Гершуин, Жул Масне, А. Пиацола и Дж. Росини
Хореография: Силвия Томова
 Художник  декори:  Салваторе Русо /Италия/
 Асистент –художник:  Меглена Илиева
Във втората част на балетната вечер зрителите ще преживеят още една истинска наслада за сетивата със спектакъла „Полет към светлината“. Различни цветове на дъгата са вложени  в приказно красивите костюми, избрана музика от Росини, Чайковски, Масне, Пиацола, Гершуин ще прозвучи в унисон с цялата танцувална чувственост на спектакъла, ефирни движения и различни танцови техники ще приковат вниманието и ще позволят на публиката да се понесе в полета на своите фантазии. Червеното, синьото, зеленото, жълтото, бялото, черното, видимите и невидимите цветове на нашата душа.


28 ноември /петък/
 Държавна опера-Стара Загора
ТОСКА
Опера от  Джакомо Пучини
Режисьор:  Кузман Попов
Сценография:  Мария Диманова
Солисти: КАМЕН ЧАНЕВ-гост, Таня Иванова-гост, Крум Гълъбов-гост, Александър Носиков-гост, Евгений Арабаджиев-гост, Марк Фаулър, Ивайло Йовчев, Теодор Петков, Любомир Петков, Богомил Русенов, Евгений Сурмиевич, Емилия  Джурова, Пролет Пенчева
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора
След 15 години от последната си премиера „Тоска“ се завърна на сцената на Държавна опера-Стара Загора. „Героите на операта са две обикновени любящи сърца, потопени в света на прекрасното, живеещи с изкуството и любовта – художникът Марио Каварадоси, ученик на прославения майстор на революционната епоха Луи Давид и Флория Тоска, дете на народа, чийто чуден глас и рядка красота променят нейната съдба и тя става знаменита певица. „Тоска“ никога няма да загуби властното си въздействие над всякаква аудитория, в която и да е било страна, докато е жива великата тема на свободолюбието, протеста против всякакъв гнет“ – казва режисьорът Кузман Попов.

2 декември  /вторник/
 Държавна опера-Пловдив
Бохеми
Опера от Джакомо Пучини
Режисьор: Мария Елена Мексиа
Помощник-режисьор:  Алфио Грасо
Сценограф:  Кармен Кастаньон
Костюми:  Стив Алмериги
Хореограф:  Данило Фернандес
Животът на бохемите от латинския квартал на Париж се пресъздава на сцената от голям международен екип. Атмосферата от 19 век успешно се преплита със съвремието, за да могат посланията на спектакъла да достигнат до всеки зрител. “Вярна съм на класическото произведение. Но на сцената ще видим съвременни хора, защото езикът на тялото, който актьорите използват, е съвсем актуален. Не казвам модерен, защото не обичам тази дума”, казва режисьорът Мария Елена Мексиа.“Бохеми” е спектакъл за връзките, базирани върху любовта. И за важните решения, които взимаме в живота си – споделя още режисьорът.


3 декември /сряда/
 Държавна опера- Варна
Алиса в страната на чудесата
Мюзикъл за деца
по музика на Н. Римски-Корсаков и музикален колаж на Buddha Bar
Режисьор: Сребрина Соколова
Диригент: Стефан Бояджиев
Хореография: Желка Табакова
Сценограф: Ралица Русенова
Художник по костюмите: Елена Иванова  
„Нашата Алиса е  дете, което иска да има приятели, но й е трудно да намери път към тях. Идва в нов град, в ново училище, където всички  са заети с това да впечатляват” най-красивата”, „ най-популярната”. Дошла със своята котка, тя се чувства като попаднала в съвършено различен свят, като че ли заразен от някаква лудост.  Алиса остава сама, въпреки желанието си да има приятели, защото прави основна грешка  - да се опитва да се нагажда към обстановката, отказвайки се дори от свое любимо същество.“

5 декември /петък/
Държавна опера-Стара Загора
Закриване на 45 ФОБИ – Стара Загора
ГАЛА-КОНЦЕРТ „Звездите на Операта“
СОЛИСТИ: Ивайло Джуров, Юлиян Константинов, Калуди Калудов, Пламен Кумпиков, Веселин Михайлов,
Александър Марулев, Елена Баръмова, Даниела Дякова, Александър Носиков, Михаела Берова, Офелия Христова, Милко Михайлов

Организаторите на фестивала си запазват правото за промени в програмата, като своевременно информират всички заинтересовани.

Няма коментари:

Публикуване на коментар