6.12.2011 г.

ЕК помага на закъсалите, игнорира „богатата България”

България се чувства измамена от новото предложение, което ще бъде прието от Европейския съвет на 12 декември, съгласно което ЕС ще увеличи финансовия си дял в съвместните проекти с 6 държави членки. Не сме в позиция да блокираме това решение, коментира пред електронното издание EurActiv висш български дипломат ден след като Европарламентът одобри предложението, предаде Mediapool. 
Страните, които спазват стриктна финансова дисциплина, не би трябвало да бъдат наказвани, а тези, които не спазват, не би трябвало да бъдат възнаграждавани, допълва дипломатът.
През лятото ЕК предложи увеличение на кофинансирането от ЕС за кохезионните политики, рибарството и развитието на селските райони за икономики в криза и такива с проблеми в платежния баланс – Гърция, Ирландия, Португалия, Румъния, Латвия и Унгария.
По този начин тези държави няма да получат повече пари, но ще могат да изпълняват някои европроекти, които иначе никога няма да започнат заради невъзможността да предоставят национално финансиране по тях. На практика Брюксел увеличава равнището на кофинансиране с 10 процента.
Финансовият дял, който ЕС предоставя в съвместни проекти с Гърция, нараства от максимум 78% на 95%. Това означава, че гръцкото правителство няма да осигурява 15-те процента, които обикновено се изискват от страните членки, а само до 5% от цената на проекта.
За Ирландия европейското кофинансиране е било на нива около 50%, а сега ще нарасне до 60%, тъй като страната е по-богата и по-конкурентна.
EurActiv информира, че схемата вече е договорена и едва ли нещо ще се промени до 12 декември, когато трябва да бъде официално приета.
Макар че България е най-бедната страна членка на ЕС, тя бе изключена от плана на ЕС за подпомагане на икономиките в криза, тъй като макроикономическите й показатели са стабилни.
Като цяло увеличаването на европейския дял в кофинансирането ще предостави на шестте държави достъп до допълнителни 2.9 млрд. евро средства за развитие. По изчисления ползите за Гърция от новата схема ще бъдат от порядъка на 879 млн. евро, за Румъния - 714 млн. евро, а за Ирландия - 98 млн. евро.
Представяйки новия план за икономиките в криза през лятото, председателят на ЕК Жозе Мануел Барозу изтъкна, че "тези предложения са изключителен отговор на изключителни обстоятелства".

Няма коментари:

Публикуване на коментар