Особеният чар на Средновековието е персонифициран в неговите личности, преди всичко в плеядата емблематични български владетели и духовни водачи, за които са изписани хиляди страници научна и художествена литература. За всичко това може да се прочете в новата книга на преподавателя от Великотърновския университет медиавистът Пламен Павлов – „Забравени и неразбрани”, издадена от „Сиела”. Същият е добре познат на любителите на историята от предаването си по телевизия „Скат” – „Час по България”
Пламен Павлов |
Българските царици, владетелки и принцеси са друг акцент в тази книга. Преоценка и признание дължим и на мнозина духовни водачи, свързани с църковните престоли в Плиска, Дръстър, Велики Преслав, Охрид и Търново, на онези българи, които стават архиереи на Сърбия и други православни страни.
Сред събитията и историческите явления, останали недостатъчно осмислени, са средновековните „войни за Сердика”, ролята на печенези и кумани в нашата история, северната българска граница в епохата на Второто българско царство... Без непременно да е поанта на това пътешествие в миналото, темата за „българите в чужбина” заема важно място в него – темата, която е съдба на около четири милиона българи в съвременната епоха, има своите корени още в далечните векове на Средновековието.
Няма коментари:
Публикуване на коментар