26.01.2016 г.

Показват „Сватбата на Фигаро” в нова интерпретация на старозагорска сцена

„Сватбата на Фигаро” е опера, която публиката познава,  музикантите я познават добре, а певците – до болка. Меломаните могат да я видят отново на старозагорска сцена на 31 януари, в не толкова традиционна интерпретация. Ето какво споделя режисьорът на постановката Денис Иванов:

 Това е операта, ариите на която са най-често възлагани на учениците и студентите по пеене. И поради удобното им написване, и поради необходимостта на младия певец да изгради и развива у себе си стилов музикантски вкус и елементарни вокални навици, които да му помогнат за по-нататъчното му вокално-технично развитие.
„Сватбата на Фигаро” обаче, макар и позната добре на българската публика се изпълнява рядко и не навсякъде. Старозагорската опера, например има само една постановка на тази опера – премиерата на която е на 27 октомври 1966 г. под / преди 50 години/ режисурата на Петър Златев.
 Всичко това се корени в проблема с поставянето. Иска се сериозна, задълбочена и дълга подготовка за направата на едно такова заглавие – с толкова много и дълги речитативи, безкрайни и трудни интонационно и технически ансамбли – заявка за сериозен артистичен и оркестров състав, абсолютно необходими в тяхната сила за достойна интерпретация на изтънчения и недостъпен за всеки, музикантски стил на Моцарт. 
 Именно поради такива съображение се роди и проекта „Опера в куфар” , предназначен за масовата публика. Формат, в който се проследява цялото драматургично и музикално действие на операта, като са избегнати речитативите и финалите на първите три действия. Такъв формат е достъпен за много повече певци и много повече публика, защото той съдържа хитовете и най-популярни сцени. С такъв формат може да се пътува и по турнета и най-силното му качество е, че с тази си олекотеност строгата класика става достъпна и по този начин се приобщава повече публика.
„Сватбата на Фигаро” страда от един много особен проблем. Поради популярността си сред певците, през различните поколения и години са се изградили определени стереотипи и възприятия на тази опера, диктувани от изобилието на постановки и филми, в световен мащаб.
Същото важи и за режисьорите. Режисьорските концепции или по-скоро тяхната липса допринася за липсата и на динамика и интензитет в повечето постановки. Много от тях си приличат и по друго – така досадната „сценична бутафорност”  във всичко – и в сценографията и в костюмите, да не говорим за звеното реквизит, грим, перуки.
Но за мен, като режисьор и най-вече като зрител най-дразнеща е бутафорноста във взаимоотношенията между героите, техните реакции и преживявания, лишени от задълбоченост и индивидуалност.
Фактът, че „Сватбата на Фигаро” е преди всичко комедия, задължава режисьора да разшири спектъра си на полезрение, да мисли в различни и нови аспекти. Комедията като жанр е неизчерпаема – тя, направена с вкус и добро чувство за хумор е неконстантна. Всичко това блика и в музиката на Моцарт – радост, чиста детинска радост и смях „от сърце”.  Лоренцо да Понте е написал едно гениално либрето, което задължава индивидуално отношение, т.е. абсолютно личностно разглеждане на образите, тяхното експозиране и развитие и най-вече наличието на конкретен режисьорски почерк, който да открои качествата и бисерите на либретото, а не да ги завоалира и да ги остави незабелязани…  
Всички тези клишета, наложени във времето малко или много оскакатяват произведението. Стилът „Рококо” , който е в епохата на сценичното действие, от своя страна задушава и ангажира допълнително с прекалената си кичозност и театралност. Освен това губи усещането за Испания – прекрасния испански стил, богат на характерна специфика и национален колорит.
Затова аз пренасям действието в средата на деветнайсти век, около 1850 г., когато навлиза ретроградната мода с характерен етнографски стил на облеклото и архитектурата.
Искам да придам духа, който носят рисунките по испанските ветрила с младежите, танцуващи Фламенко по площадите.
Затова и моето действие е преместено от провинциалното имение на Графа, в богата хасиенда, в центъра на града, с огромна веранда с характерни испански мозайки.   Действието се развива изцяло на верандата от изгрев до залез и е с послание:

     Един ден… Един безумен ден, на една безумна веранда, пълна с безумни хора…

ПРОГРАМА  НА ДЪРЖАВНА ОПЕРА-СТАРА ЗАГОРА
ФЕВРУАРИ 2016

5 февруари , петък, 19 часа, Сцена Опера
„Кармен“ опера от Жорж Бизе
Диригент Масаюки Хонда / Япония/
Режисьор Георги Динев       Сценична адаптация Димо Костадинов
Хореограф Ромина Славова
Хормайстор Младен Станев       Концертмайстор Паулина Колева
Участват: Гергана Русекова, Борис Тасков, ИвайлоДжуров, Емилия Джурова, Евгений Арабаджиев, Любомир Петков, Камелия Стойчева, Нели Нечева, Теодор Петков, Ивайло Йовчев и др.
ДЮСОБ „Маргаритки“, Прабългарска школа за оцеляване „Бага-Тур“
Оркестър , хор и балет на Държавна опера-Стара Загора
Публиката на този спектакъл ще се докосне до една друга епоха, разказваща историята за нестихваща любов и ревност, за изпитанията на характера и за жертвите в името на любовта, всичко изпълнено с много драматизъм.„Кармен” е всичко около нас, целият живот, целият свят, без сенки, без недоизказаност”, казва за тази опера Ромен Ролан. „Музиката на Бизе ми се струва съвършена. Тя се приближава до вас леко, гъвкаво, с уважение…”, размишлява Фридрих Ницше. Толкова години след премиерата през 1875 г., а и до днес не остаряват с времето нито новелата на Проспер Мериме, по която е създадена „Кармен”, нито музиката на Жорж Бизе. Вива „Кармен”!

9 февруари, вторник, 19 часа, Сцена Опера
„Риголето“ опера от  Джузепе Верди
Диригент Масаюки Хонда
Режисьор Франк Бернд Готшалк /Германия/
Хореография Андреас Песлер /Германия/
Хормайстор Младен Станев    Концертмайстор Паулина Колева      
Участват: Александър Крунев, Яница Нешева, Милко Михайлов, Пламен Кумпиков, Михаела Берова, Нели Нечева, Теодор Петков, Кунка Дачева, Ивайло Йовчев, Александър Марулев, Любомир Петков, Камелия Стойчева
Оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора
Нестандартният прочит на операта на Джузепе Верди „Риголето” ще видят отново любителите на оперното изкуство в Стара Загора. Германският режисьор Франк-Бернд Готшалк пренася действието от ХVІ век в 60-те години на миналия век, в стила на филмите на Федерико Фелини. От премиерата си през 1851 г. на тази кипяща от романтични контрапункти и напрегнати моменти мелодрама има страхотен успех. Триумфът на „Риголето” продължава и до днес - цял век и половина, след като Верди създава музиката по драмата на Виктор Юго "Кралят се забавлява".

11 февруари, четвъртък ,Гостуване в Смолян
11 ч. „Пинокио“ опера за деца от проф.Александър Йосифов
19 ч. „Травиата“ опера от Джузепе Верди

14 февруари, неделя, 18 часа,  Сцена Опера
Празнуваме заедно Свети Валентин
„Сватбата на Фигаро“ опера от В.А.Моцарт
Диригент Димитър Косев-гост
Режисьор, сценография и костюми  Денис Иванов
Диригент на хора Младен Станев
Солисти: Елена Баръмова, Емилия Джурова, Валери Турманов, Теодор Петков, Десислава Стефанова, Яница Нешева, Калина Жекова-гост, Нели Нечева, Гергана Русекова, Михаела Берова, Евгений Арабаджиев,Петър Кунев-гост,Иван Кабамитов, Ивайло Джуров, Иван Колев, Илиян Филипов, Пролет Пенчева, Яна Стефанова, Петък Янкулов, Христо Иванов
Оркестър на Държавна опера-Стара Загора
Концертмайстор Паулина Колева
Кой по-добре да знае всичко за любовта от В.А.Моцарт? „Нито висока интелигентност, нито въображение, дори и двете заедно не правят гения. Любов, любов и любов – това е душата на гения” – казва Композиторът, който по размерите на  музикалното си наследство е Вселена.
Заповядайте при нас на жизнерадостния празник Свети Валентин, за да проследим в комичната опера „Сватбата на Фигаро” как двама много влюбени млади хора се справят с много заплетените изпитания, на които ги поставят завистниците им. „Способна ли е любовта на двамата млади да победи всичко това… Има ли шанс, при толкова узурпатори… Ще може ли нещо да охлади страстите под жежкото Испанско слънце… Ще може ли да се състои брачната церемония до залеза на този наистина безумен ден… Отговорите ще разберете сами!


15 февруари,  понеделник, 11 часа,  Сцена Опера
„Пинокио“ опера за деца от проф.Александър Йосифов
Режисьор Денис Иванов  Диригент Младен Станев     
Солисти и Камерен оркестър на Държавна опера-Стара Загора

16 февруари,  вторник , Гостуване в Свиленград, зала на НЧ“Просвета“
11 часа  -  „Пинокио“  детска опера от проф. Александър Йосифов
19 часа – „Кармен“ опера от  Жорж Бизе


19 февруари, петък, 19 часа, Сцена Опера
Симфоничен концерт
Диригент Юнг Чае / Корея/
В програмата: В.А.Моцарт – Увертюра към оп. Вълшебната флейта, Фр.Пуленк – Концерт за 2 пиана и оркестър, Бетовен – 7 симфония   
Солисти: Ран Хе-О и Ким Сан Хюнг- пиано
Оркестър на Държавна опера Стара Загора
Концертмайстор Паулина Колева

23 февруари,  вторник - Гостуване във Велико Търново, Дворец на културата и спорта „В.Левски“
Със съдействието на Община Велико Търново
11 часа  -  „Пинокио“  детска опера от проф. Александър Йосифов
19 часа – „Кармен“ опера от  Жорж Бизе


24 февруари, сряда, Гостуване в Габрово, Спортна зала „Орловец“
11 часа  -  „Пинокио“  детска опера от проф. Александър Йосифов
19 часа – „Кармен“ опера от  Жорж Бизе

Няма коментари:

Публикуване на коментар