28.09.2021 г.

Откриха след година Гениалната гимназия, но две училища останаха в историята

В началото на тази учебна година, старозагорските медии, незнайно защо, не обърнаха особено внимание на откриването на Професионалната гимназия за компютърни науки и математически анализ, носеща името на проф. Минко Балкански. Самият той присъства на тържеството, заедно с  френския посланик, а владиката Киприан отслужи водосвет.

Все пак събитието бе описано като първото открито училище в последните 30 години. Всъщност, дейността му започна от миналата година, когато гимназията, т.е. първите две паралелки бяха приютени в СУ „Иван Вазов”. Колко му е, сграден фонд в старозагорските училища, при това свободен, има колкото си поиска човек. Решението за създаването на гениалната гимназия, както я наричат част от заралии е от миналата учебна година, когато, вместо да се насочат средства към съществуващите отдавна математическа гимназия и електрониката средства, бе решено нейна база да стане сградата на бившето Първо основно, което пък официално отиде в историята, сливайки се с СУ „Христо Ботев”. Двете школа са в сградата на някогашното седмо, което пък се сля с „Кирил Христов”.

Затова, редно е, когато се пише за откриването на ново училище, и то за пръв път от три десетилетия, да се споменат и закритите вече училища. Но...е неудобно някакси.

Първо основно училище бе съсипано постепенно през годините. Първо бе включено в програмата за десегрегация в образованието, за която така и не бе направена оценка за ефективността й. Родителите в района започнаха да записват децата си в други училища и така, Първо стана средищно училище, т.е. липсата на ученици бе компенсирана, отчасти, с вербуването на такива от близките села. Въпреки това броя им бе около сто и цели етажи от сградата стояха необитавани. Затова се взе решение за сливането на Първо и СУ „Христо Ботев”, което също нямаше много ученици, след преместването му от центъра в района под стадиона.

Сега Гениалната гимназия бе тържествено открита, като досега, в нея са вложени два милиона лева. Без да се омаловажава ролята на проф. Балкански, и на хора като преподавателя Теодоси Теодосиев, логично възниква въпросът – а защо тези средства не се използваха по-рационално, за развитието на вече съществуващите специализирани училища в Стара Загора? На споменатите милиони не са окончателната сметка. Тепърва предстои да  се доизгражда базата, а и общижитието за децата, които не са от Града на липите. Защото амбициите са големи, в новата професионална гимназия да идват подрастващи от цялата област, а и от съседните. Засега обаче в четирите паралелки има само гении от Раднево, Гълъбово и Харманли. Това са градове, които и без друго родителите и децата са привлечени от по-големите възможности на учебните заведения в по-големия областен център.

Тепърва предстои да видим как ще се развива Гениалната гимназия, и как дейността й ще се отрази на Математическата гимназия и на школото, което носи името на Джон Атанасов. Дано едното да не е за сметка на другото, макар че досегашния опит показва, че неравнопоставеността на училищата в Стара Загора става все по-голяма.

Димитър Славов 

Графики на Михаил Косев показват в галерията

От днес до 20 октомври в залата за временни изложби на Художествена галерия Стара Загора ще бъде представена самостоятелната изложба на старозагорския художник Михаил Косев.

В експозицията са включени 50 графики и рисунки от различни етапи в творчеството на художника.

Михаил Косев е родом от Стара Загора. Основната му творческа дейност е посветена на графиката и рисунката. Темите на неговото изкуство са свързани с историята, съвремието и човешките страсти. Автор е на илюстрации към редица книги. Автор е на пространственото оформление на музейните експозиции: “Поп Минчо Кънчев“ в село Коларово, на Метоха в църквата „Св. Димитър“, а през 2019 година проектира и изпълнява (с колектив) пространственото оформление на постоянната експозиция в Музей „Литературна Стара Загора“. 

24.09.2021 г.

Дванайстото издание на куклено-театралния фестивал "Пиеро" - от 24 до 29 септември

Дванадесетото издание на Международния куклено-театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ се открива днес. То ще се проведе  в периода от 24 до 29 септември, с участието на стотици артисти от цялата страна и от три европейски държави. Той е важна част от културния календар на Стара Загора,и безспорно най-емблематичния и успешен продукт в сферата на културата в региона през последните години.

 

В конкурсната програма

ще вземат участие 11 спектакъла от страната и Европа. „Основната мисия на фестивала през всички тези години беше да се провокират българските творци да създават куклено-театрално изкуство за възрастни“, разказа директорът на Кукления театър в Стара Загора Дарин Петков. Селекцията, както на всяко издание на фестивала, е разнообразна и се стреми да покаже пред публиката съвременните тенденции и иновативни похвати в куклено-театралното изкуство. В рамките на тазгодишното издание присъстващите ще видят дигитално оживели кукли. С помощта на модерните технологии една кукла от знаковия спектакъл на Кукления театър – „Жабокът принц“ ще оживее във фоайето на театъра и ще си комуникира с всички посетители и гости.

 

Гостите ще видят както спектакли на театри, които са утвърдени и развиват репертоар за възрастни (ДКТ Пловдив, ДКТ Варна), така и представления на частни арт формации. Театър Одиво от Банска Бистрица, Словакия, ще покаже спектакъла Ignis Fatuus. "Оперета Алцхаймер" ще се играе от театър MalaStrana Compagnie, Франция. По традиция, абсолвенти от специалност АКТ ще вземат участие във фестивала с дипломното си представление "Снежната Кралица". Ще може да се види и музикалният спектакъл "Непознатата звезда Курт Вайл" на Малко театро - Будапеща, Унгария, Фрьоч трио ще забавлява гостите в къщата на арх. Димов. А непосредствено преди награждаването ще се състои концерт на Милица Гладнишка под музикалния съпровод на Васил Спасов.

 

НАГРАДИТЕ

 

Тази година председател на журито е режисьорката Веселка Кунчева. В експертната комисия са още сценографката Мариета Голомехова, руската режисьорка Анна Иванова, композиторът Петър Цанков и театроведът Митко Новков. Те ще имат нелеката задача да присъдят отличия в осем категории - за музика, сценография, мъжка и женска роля, режисура, експериментални форми, на младата критика и Гран при за най-добър спектакъл. Освен това ще се връчи и Награда за цялостен принос и популяризиране на кукленото изкуство за възрастни.

 

Като съпътстващи прояви ще се проведат теоретични семинари, уъркшопове, арт борса, изложби, улично изкуство, концерти.

Всички събития по време на фестивала ще се провеждат при строго спазване на всички противоепидемични мерки.

 

Част от изявите са безплатни, като цената на билетите за платените прояви са 20 лева, но при посещенията на повече от едно от тях има отстъпки.

Фотоизложба от древен Филипопол показват в Ески джамия

С представянето на изложбата „Епископската базилика и римското мозаечно наследство на Филипопол“ ще бъде отбелязан  27 септември- Световен ден на туризма, в Стара Загора. Официалното откриване на експозицията ще бъде в 17.30 часа в Музея на религиите – Ески джамия. Организатори на събитието са Община Стара Загора, Организация за управление на Тракийски туристически район, Фондация „Америка за България“ в партньорство с Община Пловдив.

Гражданите и гостите на Стара Загора ще имат възможност да се запознаят с 25 фотографии и информационни табла, които показват великолепието на късноантичните мозайки в три от най-представителните паметници на римското мозаечно изкуство във Филипопол – Епископската базилика, Малката базилика и Вила Ейрини.

Епископската базилика е най-голямата раннохристиянска култова сграда, открита в земите на римската провинция Тракия. Малко от впечатляващата архитектура на трикорабната базиликата с абсида, предверие и открит двор с колонади, е оцеляло във времето, но съхранени в два пласта са около 2,000 кв. м. многоцветни мозайки, които превръщат базиликата в първокласен паметник на културното наследство.

Изложбата е реализирана от Фондация „Америка за България“ и до момента е представена в 6 държави. Тя цели да стимулира както развитието на вътрешния туризъм, така и сътрудничеството за популяризиране на обектите в Тракийски туристически район.

Експозицията ще може да бъде разглеждана до 27 октомври 2021г.

22.09.2021 г.

„Ах, тези родители!” – авторът Макис Цитас е един от най-известните гръцки писатели

Какъв би бил животът ти, ако родителите ти винаги се събуждат късно и им отнема часове да се приготвят за излизане? И ако в спалнята им непрекъснато цари пълен безпорядък? И ако никога не мият ръцете си преди обяд или вечеря? И ако техните шефове непрестанно ти се оплакват, че през цялото време са разсеяни, сънливи и допускат много грешки? И ако дрехите им винаги са мръсни и освен това цапат пода и стените на дома ви? И ако трябва да им се караш и да ги наказваш?

Отговорите са в остроумната и изключително забавна книга за деца (и родители), озаглавена с възклицанието „Ах, тези родители!“. Тя е номинирана за Националната награда за детска литература на Гърция.

Автор е Макис Цитас, обаятелна личност и една от важните фигури в съвременния литературен живот на Гърция. Той е лицето на днешната гръцка литература по света с романа си „Бог ми е свидетел“, който бе преведен и на български. Романът има изключителен успех, поставен е на театралната сцена и печели Наградата за литература на Европейския съюз. Лично президентът на Гърция се обажда на писателя, за да го поздрави за книгата, а американското списание „Пийпъл“ пише за нея: „Един от най-добрите романи, дошли от Гърция“.

Макис Цитас е автор на десетина детски книги, които забавляват малчуганите и се превръщат в техни любими четива. Живее в Атина и е директор на литературното и културно списание diastixo.gr.

Освен „Ах, тези родители!“, на български е издадена книгата му „Бездомният Костас“, а в навечерието на тази Коледа ще се появи невероятно забавната „Не притеснявай Дядо Коледа!“.

 

ВИДЕО:

Буктрейлър на книгата:

https://www.vbox7.com/play:da89b118ad

 

https://www.youtube.com/watch?v=vNyn01Gm0Us&ab_channel=%D0%98%D0%B7%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BB%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE%D0%98%D0%B7%D0%B8%D0%B4%D0%B0 

XVI "Нощ на изкуствата" на 24 септември

За шестнадесета поредна година в Стара Загора се организира „Нощ на изкуствата”. На 24 септември, от 18 до 21.30 ч. - старозагорските музеи, галерии и библиотеки ще посрещнат своите посетители.

 

Предвидените мероприятия са съобразени с въведените противоепидемични мерки и ще бъдат с контролиран достъп. Ето и интересни детайли от програмата:
Регионален исторически музей - Стара Загора ще работи с намалена входна такса: редовен билет - 1 лв.; ученици, студенти, пенсионери – 0.50 ст.

 

За да се избегне струпване на хора, посетителският поток ще бъде контролиран, като се допускат до 45 души в сградата. След като част от посетителите напуснат, ще бъдат допуснати нови.

 

Посетителите ще имат възможност да разгледат постоянната експозиция, гостуващата изложба „Варна – царицата на Черно море” и най-новата изложба на РИМ-Стара Загора „Археология по време на пандемия, 2020 – 2021 г.“

 

Желаещите да си направят атрактивна снимка за спомен, могат да използват специалните кътове за снимки – „Тракийски воин”, „Антична мода” и „Средновековен воин”.
Екскурзоводските беседи ще бъдат безплатни и ще се предлагат на групи до 15 души.

Художествена галери Стара Загора също ще посреща любители на изобразителното изкуство от 18 ч. , като потокът от посетители ща бъде регулиран съобразно капацитета на залите и противоепидемичните мерки. Изложбите, които могат да бъдат разгледани са: „Мотиви от града“ – живописни творби от фонда на галерията; „Непознатият Иван Попчев“ -  колекция акварели и „Съвременна българска графика;

 

В изложбена зала „Лубор Байер“ може да бъде разгледана съвместна изложба скулптура и живопис на Петър  Петров и Николай Коев.

 

Интригуваща изложба със заглавие „Земята няма реплика“ са подготвили студентите от специалност „Педагогика на Изобразителното изкуство и графичен дизайн“ при Тракийския университет. Инсталации и дигитални изкуства могат да бъдат разгледани при контролиран достъп в Нощта на изкуствата в Културен център „Стара Загора“ от 18.00 ч.

В къща музей „Гео Милев“ съвместно със Зелени Балкани ще бъдат отбелязани 25 години Нощ на прилепите в Европа.

 

За любителите на музиката са предвидени два концерта със свободен вход до попълване капацитета на залите.


Възпитаници на НУМСИ „Христина Морфова“ ще се представят с нов репертоар от 18 ч. в Културен център за даровити деца „Проф. Петър Жеков“.

В Драматичен театър „Гео Милев“ от 21.30 ч.  Желязка Белчилова/вокал/ и Александър Леков/китара/ ще подарят на публиката акустичен концерт - поп, соул, боса-нова, джаз стандарти.

17.09.2021 г.

„Отело” отново се завръща на старозагоpската оперна сцена

На 21 септември от 19 часа операта „Отело“ от Джузепе Верди се завръща на старозагорската оперна сцена в целия си блясък в една класическа постановка. С нея на 24 ноември 2014 г. бе открито  45-тото издание на Фестивала на оперното и балетно изкуство в Стара Загора. В главните роли ще видите : Георги Динев /Отело/, Русалина Мочукова /Дездемона/, Александър Крунев /Яго/, Ивайло Йовчев /Касио/, солисти, хор и оркестър на Държавна опера Стара Загора

Шекспир е любимият писател на Верди. Още в ранния си творчески период композиторът написва опера по шекспировата драма “Макбет” и се връща към нея почти двадесет години по-късно. Дълги години той е работил върху “Крал Лир”, но неудовлетворен от либретото, унищожава, както се предполага, вече готовата опера, а музиката й частично използва за други свои произведения. По Шекспир е последната творба на гениалния композитор – комичната опера “Фалстаф”. Към “Отело” пристъпва с безкрайната отговорност да създаде произведение, което да бъде достойно за своя литературен първоизточник. Либретото е написано от Ариго Бойто, като Верди изменя шекспировия сюжет. Действието се развива около основния конфликт – стълкновението между Отело и Яго. Верди запазва дълбоката общочовешка същност на безсмъртната шекспирова трагедия – непреходните теми за приятелството и предателството, за обречената любов и безумието на ревността. Верди създава една реалистична музикална драма, уникална с развитието на психологическия драматизъм на действието устремено водещ към кулминационния финал.

 Първото  изпълнение на „Отело“ в България е през 1922 г. в столицата.

Първото представяне в Стара Загора е на 7 декември 1996 г. под музикалното ръководство на Маестро Димитър Димитров, режисьор Румен Нейков, сценография на Радостин Чомаков, художник на костюмите Елица Георгиева. В ролята на  мавъра Отело  е старозагорецът Костадин Андреев, едва на 28 години тогава. Яго е също много младият тогава Мартин Илиев . И двамата сега са утвърдени солисти на Софийската опера. Постановката се играе в бившия Дом на железничаря в Стара Загора, представена е и на сцената на Националния дворец на културата в София.

15.09.2021 г.

„Шамаросване“ направи черногорският писател Стефан Бошкович в най-четен в родината си

Скандалният роман „Шамаросване“ (изд. „Персей“, превод Таня Попова) на най-популярния и награждаван млад черногорски писател Стефан Бошкович болезнено дълбае в раните на модерния човек. Той се занимава с теми, които, макар и популярни, продължават да бъдат табу - „Шамаросване“ е откровен роман за обсебването от порното.

На пръв поглед за някои читатели книгата на Стефан Бошкович може да изглежда цинична заради стила на писателя, сродяващ го по някакъв начин с автора на „Духless“ Сергей Минаев или с Бегбеде. Това обаче не е самоцелно. „Шамаросване“ е модерната градска проза на Подгорица, разказваща за проблемите на днешния човек.

Интернет бе създаден да свързва хората в една глобална виртуална връзка. Но се случи обратното – той ни отчужди. Изгубихме способността си да общуваме истински, да чувстваме, да се вълнуваме, да обичаме.

Такъв е случаят с Максим, главния герой на романа. Университетски преподавател и неуспял киносценарист, той пише еротични разкази за украинско порно списание. Изживява се като плейбой, но всъщност е самотен млад мъж, пристрастен към порното и възприемащ реалността според шаблоните, героите и сюжетите в порно филмите. Това разрушава отношенията му с другите хора, включително приятели, интимни партньори и близки.

Човек не е могъл да бъде отстранен от лицето на тази планета от комети и черни дупки, но определено може да бъде съсипан от вътрешния си свят и терзания. „Шaмаросване“ остро прониква в този интимен свят. Изданието е подкрепено от литературната мрежа "Традуки".

С провокативния си и откровен стил Стефан Бошкович създава актуална градска проза, която печели читателите. Книгите му получават престижни национални и международни литературни награди. „Шамаросване“ има награда в конкурса за най-добър непубликуван роман в Черна гора през 2014 г. - неотдавна излезе третото му преработено издание, по което е направено българското. А новият му роман „Министър“ донася на писателя Европейската награда за литература (2020).

Юлияна Антонова-Мурата приключи трилогията си за Япония

В последните два дни на Алея на книгата 2021 на книжния щанд на Книгомания се появи последната книга от трилогията на Юлияна Антонова-Мурата. „Сан сан, Япония“ е онзи светъл лъч, който пронизва съзнанието, за да остави следа“, казва самата авторка за новото томче с истории за доброто, разказани от сърце. Това означава и „сан сан“ – слънчев лъч, мек и пламтящ. Дизайнер на корицата и оформлението на „Сан сан, Япония“ е Тодор Манолов. От 15 септември  книгата ще бъде
в книжарниците.

Новият сборник включва 57 истории (придружени с цветни снимки), които са естествено продължение на стремежа на Юлияна Антонова-Мурата да раздипля пред читателя пласт по пласт многоликата душа на японската култура и начин на мислене. А когато това е направено с обич, разбиране и преклонение, винаги докосва сърцето. „Сан сан, Япония“ ни среща с над 30 герои и техните истории, които ще ни донесат смирение, вдъхновение и един различен поглед към живота; носят усещане за „мияби“ – един от най-старите традиционни идеали, като при общуването с тези герои липсва грубост, преднамереност, иронизиране; учат ни да живеем красиво красиво и достойно, да чакаме спокойно и че „истинското търпение е да се търпи нетърпимото“.

 

„Сан сан, Япония“ е посветена на любовта. Не тайнствената и не мечтаната. Онази – разпознаваемата, простичката, сърдечната, уловимата, видимата. Без усложнен процес на дешифриране на чувството. Интересувам се от чувствата на японците. Несъзнателно се стремя да се срещам и да разговарям с обикновените хора тук. Това са моите уроци на отношение на добрия индивид към света и околните“, пише в предговора си и авторката си.

 

Книгата има и още един предговор – от Ирина Тенчева, която също споделя възхищението си от новия том с истории от Япония: „Простичката, ясната, устойчивата, неискаща и безусловна обич, която човек носи като ръчен багаж през цялото си земно пътешествие, всъщност е единственото наследство, което може да се остави и предаде. Това послание прозира от събраните в този сборник истории за малкото голямо ОБИЧАНЕ, което японците прилагат във всеки аспект от живота си от най-ранна възраст, та до самия му край. Без да искат да се изтъкнат, без да чакат облага и без да захранват егото си, те тихо, постоянно и с чувство на удовлетворение практикуват умението да дават подкрепа и обич на децата,на бедните, на богатите, на умиращите, на скърбящите, на успешните, на животните, дори на вишневия цвят и на…града си. „Сан сан, Япония“ е книга, която ще ви помогне да се осмелите да погледнете непредубедено и своя живот, за да установите, че ако го живеехте по японски (или ако той бепреразказан от Юлияна Антонова-Мурата), то в него щеше да има повече обич и естетика“.

 

Завинаги в сърцето ви ще останат Фуджита сан, господин Укита, професор Цундоку, ще получите непринуден урок по калиграфия и какво символизира йероглифът за любовта, ще научите кое е дървото на Токио, защо японците толкова много уважават българите, както и колко мъдри са японските поговорки.

 

Последният раздел в книгата носи оптимистичното заглавие „Може, може България“ – в тези разкази ще прочетем за редица успешни българи в Япония. Прекрасно е хрумването на Юлияна Антонова-Мурата именно така да завърши своята трилогия – с пожелание и увереност, че балканският ни нрав не ни ограничава, а напротив, дава ни енергичност и устрем да изявим талантите и уменията си.