29.09.2024 г.

Кметове водят депутатски листи, за да дърпат гласове


Кметът на Стара Загора каза, че по собствена воля и без външно влияние, решил да играе екипно и да оглави листата на ГЕРБ на предстоящия парламентарен вот, на 27 октомври. Само че, предварително заяви, че депутат и министър нямало да става! Щял да си остане кмет, но с воденето на листата щял да помогне за формирането на стабилно парламентарно представителство и правителство, без което кметовете не можели да работят нормално. И той се обоснова - не можел да направи втора връзка към магистралата, да разшири индустиалната зона и т.н. Друго било ако управлявал ГЕРБ... Като че ли тази партия малко управлява, и то с удобно парламентарно мнозинство. Къде е връзката с магистралата? Ами няма я, няма и да я има скоро. Защото не е важно чие е правителството, а кметовете трябва да работят с всяко едно правителство, не само със своите партизани.

Идеята тук е, Живко Тодоров, като популярно лице и избран мажоритарно да дърпа гласове. Дали ще стане е друг въпрос. Важното е, че така той, колкото и да увърта, лъже привържениците си. А другите едва ли ще го заобикнат за номера. Един вид, гласуваш за Живко, а получаваш бившият просветен министър или Маноил Манев, или следващите подред. Не може ли кметът да призове гражданите да гласуват за ГЕРБ със същите мотиви, които така убедително каза на Летния театър и да не участва в цирка, в който, уж, не бил принуден от никого? Мнозина помнят, че дълго се кълна, че няма да се кандидатира за четвърти мандат, пък после, имал още работа да свърши...

От старозагорският кмет, който минава за успешен, все пак може и да има някаква полза за вота. Хората го знаят, мнозина го харесват, печели избори, на този кон струва да се заложи, макар и по този смешен начин. Какво прави в същата листа друг един кмет? Бившият на Раднево, Теньо Тенев. Последните местни избори изгуби, при вторият му мандат фалира общинската болница, което за първи път се случва в областта. Продадоха я за 200 000 лева, след като за последните три години от неговото управление, общината дофинансира закъсващото общинско предприятие с близо 4 милиона лева, и въпреки това, то пак фалира!!! Какво прави той в листата, ако и да е по-назад? Как той ще привлича гласове, па дори и само на радневци, то и другаде никой не го знае?

Сред новите кандидати има и още един кмет, от Новото начало на Пеевски – гълъбовският Николай Тонев. Също е ясно, че депутат и министър няма да става, но пък неговата номинация носи голям потенциал. Той ще осигури гласове за ДПС в район, където няма много представители от турския и ромския етноси. Тонев си знае как да ги привлича... Неговите политически авери също знаят, че той знае... Неслучайно е шест мандата кмет, а ако нещо не се промени, ще изкара на кметския пост доживот...

Тези панаири могат и да мобилизират твърдите ядра от политическите привърженици, но едва ли ще увеличат избирателната активност. Защото хората се умориха от номера, и чак толкова прости не са!  

26.09.2024 г.

50 пана с етнографски карти представят на изложба в Музея на религиите

Изложба „Македония в европейската етническа картография (средата на XIX в. – Балканските войни 1912 – 1913 г.)“ ще бъде открита на 27 септември 2024 г. от 19.30 ч. В Архитектурен комплекс „Музей на религиите“ в Стара Загора.

Експозицията представя 50 пана с десетки етнографски карти на европейски картографи и на автори от балканските страни. Реализирана е по проект на Центъра за върхови технологии „Наследство БГ“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Международен търговски и културен център Геопан – Бургас. Изложбата се открива в рамките на „Нощ на изкуствата“.

Посветена е на 180-годишнина от публикуването в Страсбург, Франция, на първата създадена, литографирана и напечатана от българина Александър Х. Руссет „Карта на сегашния Болгария, Тракия, Македония и принадлежащите земи“ и на 120-годишнината на Илинденско-Преображенското въстание.

На откриването ще присъства чл. кор. проф. дн Иван Илчев, който ще сподели с публиката историята на създаването на изложбата и ще представи акцентите в нея.

Изложбата може да бъде разгледана до началото на месец декември 2024 г.

17.09.2024 г.

Събота става ден за европейско кино по Канал 1

Наред с новите лица и предавания, още повече детско съдържание, както и всички любими и добре познати формати, през този телевизионен сезон Българската национална телевизия ще предложи и специална филмова поредица – „Европейска киновечер“.

Всяка събота от 21 часа зрителите на БНТ 1 ще могат да гледат едни от най-новите и актуални игрални филми, носители на награди от престижни световни кинофестивали, като голяма част от тях ще направят своята телевизионна премиера за България.

Очаквайте драми, комедии, екранизации по известни романи от Франция, Италия, Румъния, Испания, Великобритания, Полша, Германия. Част от заглавията са „Нотр Дам гори!“, „Великият беглец“, „Аз, капитанът“, „Носталгия“ „Слепота“, „Суша“, „Булката на вятъра“ и други. 

Ивелина Радионова представи книгата си „Наричат ме България”

На 15 септември, на Алея на книгата в София, авторката на популярната повест „Алтъна“ Ивелина Радионова представи новата си книга „Наричат ме България - на шатрата на издателите си от „Персей.

Това е сборник с разкази, в които героите се борят за любовта си или за рожбите си, стават жертва на злото или на безмилостната съдба, израстват и отстояват себе си. Творби, които съпреживяваме и ни карат да се гордеем с корените си.

Има дати в историята на България, на които най-силно се усещаме българи. Сякаш кръвта на предците ни говори. Тогава си спомняме за Шипка, Царевец, Плиска и Преслав, Батак, Стара Загора, Клисура, Панагюрище, Милин камък и Калиакра. Именно заради това в богатия на исторически дати септември излиза тази книга, призоваваща да опазим българското на всяка цена. И нека всеки, роден на тази земя, закърмен с българско мляко, да има силата и гордостта да изрече„Наричат ме България“!

Сега, когато живеем в икономическа, духовна и демографска криза, имаме огромна нужда от поводи за национална гордост, от завръщане към родовите си корени. Поводите ни са записани на камък и древни свитъци, втъкани са в песни и приказки.  Превърнали са се в история.

Книга история е и новата творба на Ивелина Радионова „Наричат ме България“. Отворите ли я, неусетно ще се превърнете в археолог, който винаги открива нещо безценно - без значение дали ще е красива мозайка, обеци на знатна тракийка, царски пръстен печат, парченце от ризница, мраморна статуя на владетел, питос, напълнен с жито, стъкленица с древно благоухание или златен ритон. Каним ви да стъпвате по жаравата на дните заедно с авторката. И нека всички помним, че сме част от сърцето на майчица България!

„Не съм художник. Не ми е дадена дарбата да свещенодействам с четка и бои. Мога само с перо и мастило да нарисувам страната на розите. Поискам ли да опиша България, затварям очи. И я виждам мислено как приема няколко образа. Първо – ръце, които приспиват дете. После – планини великани и езера с чистотата на сълзи, орлово гнездо и Орфеева песен, черна забрадка, грижливо увила семена за посев, потъмняла икона и сребърни чанове в изоставена къща, дърво, чиито корени достигат кръвта на предците ни. Най-накрая – нестинарка. Върви по парещите въглени, нарамила безмерна болка. Търкулва се в краката ѝ угаснала звезда и тя усеща – навярно душата на едно от децата ѝ полита високо. Сърцето ѝ спира за миг, тъй както цветето потръпва преди буря. И следва вик, раздиращ сърцето. А вятърът повдига този вик над канари и урви и с ехото го връща. В стръмното на залеза, в благото на изгрева, над сянката на вчера една жена върви. А в ръцете ѝ е най-великият дар – буца рохка пръст, споена с вярата за утре. Мнозина ще рисуват родината, ще я възпяват в песни и ще римуват името ѝ древно. В дълбините на времето ще остане и моята обич към нея. Нека тази книга е поклон с благодарност към майчица България!“ – споделя Ивелина Радионова.

15.09.2024 г.

Четвъртият студентски театрален фестивал „Данаил Чирпански” с вход свободен

Артисти от седем страни се включват в проявите от 27 септември, до 1 октомври


Международен студентски театрален фестивал „Данаил Чирпански“ ще се проведе за четвърти път в Стара Загора. От 27 септември до 1 октомври студенти от академии от 7 държави ще представят своите дипломни спектакли като част от основната програма. Жителите и гостите на Града на липите ще могат да се насладят на всеки един от тях със субтитри на български език и при вход свободен.

Официалното откриване на фестивала на 27 септември включва няколко събития из различни локации на града. В Къщата на арх. Христо Димов в 17.00 часа ще е откриването на изложба „Полетът - портрети за слушане” на НИШКА колектив. Концертът на група Сечуан пред Културния център „Стара Загора“ ще е в 18.00 часа. Веднага след това отново пред Културния център старозагорци и гостите на града ще имат удоволствието да се насладят на огнен пърформанс на Lords of Fire.

Спектакълът „Историята на Лари“ на Мориц Праксмарер от Швейцария е в 19.00 часа в Културния център. В 19.30 е откриването на фестивала отново там.

За финал на деня 27 септември всички посетители ще се насладят на концерт на група REWIND! и Владимир Михайлов в 21.00 часа на открита сцена пред Общината.

Основната програма на фестивала започва на 28 септември (събота) от 17.00 часа  в Културен център „Стара Загора“ с възпитаниците на Национална академия за театрално изкуство от Полша, които ще представят „Изоставени“ от Малина Пшеслуга. От 20.00 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора публиката ще види „Поколение Снежинка” на Университет Бабеш-Боляй, Факултет по театър и филм, Клуж-Напока, Румъния. 

Програмата в неделя, 29 септември, започва в Държавен куклен театър - Стара Загора отново в 17.00 часа със спектакъла на Нов български университет, България, “Времеобичане” по текстове на Георги Господинов. В 20.00 часа на сцената на Културен център „Стара Загора“ излизат студентите от Университет за приложени науки Новиа, Якобстад, Финландия, с представлението „Следи от Антигона”.

В началото на седмицата, 30 септември, в 17.00 часа ще бъде представен „Да застреляш Снежанка” на Академия Димитри, Швейцария, в Държавен куклен театър - Стара Загора. В 20.00 часа в Културен център „Стара Загора“ публиката ще може да се наслади на „Студеното дете” от Мариус фон Майенбург на студентите от Академия за сценични изкуства, Прага, Чехия. 

Октомври започва театрално в 14.30 часа в Държавен куклен театър - Стара Загора с последното представление от фестивалната програма „Ул. Вьорьосмарти 13, приземен етаж, 2а“ на Freeszfe Society, Будапеща, Унгария.

Тричленното жури на тазгодишното издание се състои от режисьора, преводач и автор Гергана Димитрова (България), режисьора Ботонд Над (Румъния) и танцьора, хореограф и преподавател Уршула Тержан (Словения).

По време на фестивала ще се случат още културни събития. Участниците ще се включат в уъркшопи и дискусии, с които ще могат да усъвършенстват своите умения и да обменят международен опит. Музикалните събития ще бъдат концерти на групите Free4All и Ша-ша. Ще има и специална прожекция на дебютния документален филм на Катерина Стоянова „Небрежният ангел”, който е посветен на Данаил Чирпански на 29 септември, неделя от 22.00 часа в бар “В гората”.

Фестивалът се осъществява с финансиране по Програма „Създаване“ 2023 на Национален фонд „Култура“, Програма „Култура“ на Община Стара Загора и Министерство на културата.

Особено важни за фестивала са Държавен куклен театър - Стара Загора, Драматичен театър „Гео Милев“, Държавна опера Стара Загора, Регионална библиотека „Захарий Княжевски“, Регионален исторически музей Стара Загора, Къщата на арх. Христо Димов и Културен център „Стара Загора“.

 Всички спектакли са с вход свободен. Необходима е предварителна резервация на места.

Фестивалът започва историята си през 2017-та година, като събитие в памет на приятел и колега на организаторите – Данаил Желев-Чирпански – студент по актьорство за драматичен театър в НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов”, който загива година по-рано вследствие на пътен инцидент. Вдъхновени от неговия дух, енергия и любов към театъра, те решават да създадат форум, който дава пространство за среща на млади артисти. 

9.09.2024 г.

Норвежкият писател Атле Нес ще дава автографи на Алея на книгата в София


Норвежецът Атле Неседин от най-добрите европейски писатели в биографичния жанр, ще бъде специален гост на предстоящата Алея на книгата в София (9-15.09.), която ще се проведе в пешеходната част на бул. „Витоша“.

Почитателите му ще имат две възможности за лична среща с него. На 14.09., събота (от 18 до 19 ч.) и на 15.09., неделя (от 12 до 13 ч.) той ще дава автографи на книгите си в шатрата на издателите си от „Изида“ (шатра № 22, на пресечката с ул. „Гладстон“).

Атле Нес е популярен най-вече с биографиите си на Леонардо да Винчи, Галилео Галилей и Едвард Мунк. Освен тях, на български вече са издадени и романите му „Тома Неверни“ (за Караваджо) и „Майсторът на палатки“ (за свети Павел).

По повод гостуването му излиза романът „Късно лято“, който разказва за връзката на 61-годишния норвежки драматург Хенрик Ибсен с 18-годишната Емилие Бардах.

Ибсен прекарва заедно с жена си и сина си няколко лета в австрийското алпийско селище Госензас. Тук през 1889 г. той се запознава с 18-годишната Емилие Бардах, дъщеря на заможен еврейски бизнесмен от Виена. Тя става новата му муза, от която той толкова много се нуждае.

Романът на Атле Нес е разказ за силни и противоречиви чувства на фона на възрастови различия, конвенции и задължения. Накратко: проблемите, повдигнати от реалната история, са сякаш изтръгнати от собствените пиеси на Ибсен – също толкова драматични, също толкова етически сложни. 11 години по-късно Ибсен пише следното за времето им заедно: „Лятото в Госензас беше най-щастливото, най-красивото в целия ми живот. Едва се осмелявам да мисля за това – и все пак винаги си го спомням. Винаги!“.

Атле Нес идва за втори път в България, след като миналия декември събитието с него събра голяма публика на Софийския международен литературен фестивал.

Ето информация и за другите му книги, които си спечелиха популярност и сред българските читатели:

Леонардо да Винчи“ - биография

Незаконен син, роден в малко тосканско село, левичар, хомосексуалист… - тези неща едва ли са осигурявали на Леонардо най-добрите шансове да изгради кариера в Европа от 15. век. Но въпреки това историята на живота му е историята на човек, толкова безумно талантлив, че преодолява всички тези недостатъци и се превръща в най-забележителната личност на Ренесанса.

„Едвард Мунк” - биография

Художникът е представен пред читателя в целия блясък на творческата си мощ и с всичките си човешки слабостиНай-известната от картините му („Викът”) е символ на горчиво предчувствие за бъдещи катастрофи, трагично пророчество на границата между XIX и XX век, предвестник на Първата световна война и катаклизмите на ХХ век.

Галилео Галилей - биография

Предаден от папата, покровителстван от Медичите, неразбран от съвременниците си, признат за гений от потомците. Това е бащата на съвременната наука Галилео Галилей. Книгата е отличена с най-голямата норвежка награда – „Браги“.

„Тома Неверни. Роман за Караваджо“

Романът се фокусира точно върху най-бурните моменти от живота на Караваджо. Той скандализира с натуралистичните си картини, на които рисува римски куртизанки като светици. Буйният му нрав го забърква в неприятности, от които знатните му покровители трябва да го измъкват. До момента, в който той е предизвикан на дуел и убива опонента си. 

„Майсторът на палатки“ – роман за апостол Павел и роба Онисим. Отвлечен като дете, продаден като роб, избягал и освободен, той става богат търговец, но изпълнява поръченията на Павел, за да изплати дълга си. Но достатъчна ли е вярата, за да преодолееш страха от смъртта? Можеш ли да надскочиш тленното в очакване на нещо по-голямо и по-добро?

5.09.2024 г.

„История на пчелите“ – романът предупреждение

Романът феномен, издаден в 38 страни и станал най-големият световен литературен успех на Норвегия през ХХI век. Това е „История на пчелите“ от Мая Люнде, който излиза на български в издание на „Персей“ и е подготвян в продължение на четири години.

Книгата е мигновен хит в родината си, където печели наградата на норвежките книжари, както и множество международни награди. Успехът й е световен. В Германия например става най-продаваната книга на годината от всички жанрове (2017) и в продължение на пет (!) години е в официалния списък на германските бестселъри на Der Spiegel.

Това е епичен роман за смъртта на пчелите в световен мащаб, но вълнува и с историята на героите. Събира минало, настояще и застрашително бъдеще в сюжет, заплетен като пчелна пита и разказващ за силната връзка между деца и родители, както и за нашата връзка с природата.

Романът алармира за предстояща глобална катастрофа, която застрашава всички нас.

Англия, 1852 г. Уилям е депресиран биолог, който се заема със задачата да построи изцяло нов тип кошер, благодарение на който той и децата му ще се сдобият с чест и слава. Преживял е лична криза и сега се опитва да възстанови връзката с близките си.

САЩ, 2007 г. Джордж е пчелар, който води трудна битка за опазването на кошерите си, но се надява синът му, който прави забележителна университетска кариера, да продължи делото му и да спаси фермата, застрашена от глобалната криза с изчезването на пчелите.

Китай, 2098 г. Тао е бедна и се занимава с ръчно опрашване на овощни дървета, вършейки работата на пчелите, които вече отдавна са изчезнали. Животът й е труден и тя не желае това да е бъдещето на нейния малък син. Когато един ден той е намерен в безпомощно състояние и е откаран от властите, Тао предприема опасно пътуване до Пекин, за да разбере какво се е случило със сина й. Там стига до нещо много по-голямо…

Трима главни герои, готови на всичко за децата си, както пчелите, които събират прашец, за да хранят потомството си.

Но дали ние, хората, можем да виждаме толкова напред в бъдещето, или се стремим единствено да дадем най-доброто на децата си, като в същото време усилията ни се оказват пагубни за климата и околната среда…

Докато пчелите са в опасност, и ние сме в опасност.

Историята на пчелите е нашата история.

С барабани тайко ще отбележат дните на японската култура в Стара Загора


За 35-и път се провеждат традиционните „Дни на японската култура в България“, като тази есен в програмата предстоят 23 събития в 7 големи града на страната – София, Пловдив, Варна, Велико Търново, Плевен, Стара Загора, Казанлък и други.

В рамките на инициативата, в Града на розите ще представят концерт на класическа японска духова музика, като в събитието ще се включи и фолклорен ансамбъл „Арсенал“. Събитието ще се проведе на 13 октомври с подкрепата на Посолството на Япония, Токио клуб, Японо-българския икономически комитет и „Арсенал“ АД. Входът за концерта е свободен, в ДК „Арсенал”.
Другото събитие от мероприятията, включени в програмата, е в Стара Загора. На 7 ноември, в операта, групата Видако-Саи ще има концерт с традиционните барабани тайко. Входът е с покани, които могат да се получат от касата на операта. В „Дни на японската култура в България“ са включени ревю на кимона, изложби на калиграфия, съвременно японско изкуство и икебана и много други традиционни дейности от Страната на изгряващото слънце.
Юбилейните Дни на японската култура в България тържествено отбелязват 3 важни годишнини в двустранните отношения между Япония и България през 2024 г. – 115 години от първите официални контакти между двете държави, 85 години от установяване на дипломатически отношения и 65 години от тяхното възстановяване. В чест на този юбилей за много от събитията ще гостуват изтъкнати японски артисти, което ще позволи на българите да се докоснат до очарованието на японската култура по най-автентичен начин.
И този път организатори са Посолството на Япония в Република България и Клуб „Приятели на Япония в България – Нихон Томоно Кай“.
Над 20 събития ще зарадват почитателите на японската култура в рамките на три месеца, откриването бе на 1 септември, в столицата. Пълната програма може да се види на сайта на Японското посолство в България, като потенциални промени също ще бъдат обявявани своевременно.