3.12.2024 г.

Различни жанрове представят през декември в Старозагорската опера

 


Разнообразни спектакли показва Старозагорската опера в своята декемврийска програма, включваща джаз, популярни мелодии, оперен спектакъл и специални представления за деца.
На 4 декември е финалът на тазгодишният Фестивал на оперното и балетното изкуство, последното представление е на Софийската опера, която ще представи Вагнеровата опера – „Рейнско злато“.
На 15 декември е концертът със специалното участие на ВАСИЛ ПЕТРОВ, Трио Ангел Заберски и Симфоничен оркестър на Старозагорската опера. Ще бъдат изпълнени коледни класики в суинг и джаз теми, красиви балади и възхитителни валсове. На сцената се качват още едни от най-добрите джаз музиканти - Ангел Заберски - пиано, Христо Минчев – бас и Кристиан Желев – барабани. В програмата са White Christmas, Jingle Bells, Ave Maria, Hаve yourself a Merry Little Christmas, The Christmassongs, Winter wonderland, авторски Коледни песни и други.
На 19 декември от 19 часа ще бъде играна операта на Имре Калман – „Графиня Марица“, в която ще участват оркестъра, хорът и балетът и Детско-юношеска студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора.
На 22 декември е традиционния Коледен концерт, а на 27 декември - RAY ON MY MIND SYMPHONY, концерт с музиката на Рей Чарлс, съвместно с музикантите от Военния Биг-бенд.
На 31 декември ще има традиционната вече Новогодишна наздравица – популярни арии ще изпълнят солистите Тамара Калинкина, Русалина Мочукова, Деси Стефанова /сопрани/, Борис Тасков, Момчил Караиванов, Стоян Буюклиев /тенори/, в музикален съпровод на Иви Жорова Стоянова – арфа. Участват още хора и оркестъра на операта.
За децата има два декемврийски спектакъла. Това са концертът „Ние сме музиканти“и „Фантастичното магазинче с Дядо Коледа“ – балет за деца по музика на Росини и Респиги. Те са на 13 и на 21 декември.

„Доброто сърце” е новата книга на Боян Боев

 

Един прекрасен подарък за Коледа, който всеки може да направи на хората, на които държи, независимо на каква възраст са. Такова е красивото издание с твърда подвързия и цветни илюстрации „Доброто сърце” от Боян Боев - приказки за всички възрасти с посланието да бъдем добри и да даряваме доброта на останалите, близки или непознати.

Авторът на „Сайбиевата невеста”, „Последна молитва” и „Двайсет гроша”, с които си спечели хиляди почитатели през последните години, изненадва с навлизане в нова територия за творчество. Но отново е също толкова добър - историите му се леят леко и непринудено, защото идват от сърцето му. И точно в това е универсалността на добрата литература.

Случайно или не, това изящно издание излезе във времето на отпразнуване на 20-годишнината на Издателска къща „Персей” и материализира идеята как един литературен текст, който ще остане за поколенията, може да бъде поднесен в много привлекателна книга, която с удоволствие може да разгръщаш, сам или с някой по-голям или по-малък.

 Изданието ще бъде един от акцентите на Коледния панаир на книгата (10-15.12.), в НДК, на щандовете на „Персей” на втория и третия етаж, в централната част.

„Приказки за малки и пораснали читатели, които вярват в чудеса“ – така определя книгата самият автор.

Тази книга е много специална за мен.

Вярвам, че доброто може да бъде предавано.

Вярвам, че в нощното небе живеят не само звезди, а и вълшебни същества, които ни наблюдават. Те винаги ще ни помогнат, когато изпаднем в беда. Понякога се влюбват в хората и тогава избират да дойдат на земята, падайки от звездния небосвод. А друг път долитат на крилете на змей, който живее в толкова висока кула, че е скрита в облаците. Тези същества ни напомнят за магията си, когато оцветяват изгрева с четка от гривата на еднорог. Или с песен на русалка, носеща се над морските вълни по залез слънце.

Магията обаче често се крие в малките неща. Като например да разкажеш история на някого, изпълвайки го с любов. Да погалиш старо дърво, което отдавна не е разговаряло с човек. Да поднесеш ябълка на гладна просякиня. Но най-голямата магия се крие в добротата на твоето сърце. Това те превръща в могъщо създание, което може да промени света. А нашият свят се нуждае от добро повече от всякога.

Ще го откриеш в тези приказки. Сподели го с онези, които обичаш. Никога не знаеш кой се нуждае точно в този момент от магията на доброто сърце.

Ванеса Маркова работи по илюстрациите и корицата на "Доброто сърце". Красивото издание е вече в книжарниците в цялата страна.

30.11.2024 г.

Древни монети представят на тазгодишния Нумизматичен салон в музея


На 4 декември 2024 г. от 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще се открие традиционната изложба „Нумизматичен салон“. Темата е „Тайните на древните монети“.

Какви са тайните, които крият древните монети и за какво ни разказват те? Всяка монета разказва история, стига да имаме интерес да я изследваме. Отговори на въпроси като кой е отсякъл монетата, кога, къде, какви хора са живели тогава и какви събития са ги вълнували, ще получите, като разгледате изложбата с част от монетите, постъпили в Регионален исторически музей - Стара Загора през 2024 година от една частна колекция.

За пръв път в музея се представят хектета (електронови монети от злато и сребро) от Еритре и Метилене, сигли (персийски монети от сребро, с които са си служили жителите на Ахеменидското царство), всички от периода VI - IV в. пр. Хр., отсечени в известни малоазийски градски центрове.

Част от монетите са от Йония (древна област на централния малоазийски бряг на Егейско море). Други са от района на Троада, историческа област в северозападна Анатолия, където в едни по-ранни времена (XIII-XII в. пр. Хр.) се е водила Троянската война, описана от Омир.

Изложбата загатва чрез монетите важни факти от историята на селищата, където са сечени, свързва с личности, живяли и творили по тези места, останали завинаги в световната духовна съкровищница като Аристотел, Талес и много други.
За пръв път в нашия музей се представят монети на тракийския цар Спарадок, управлявал Одриското царство в средата на V в. пр. Хр. Такива се срещат сравнително рядко, за разлика от монетите на Филип II Македонски, Александър III Велики, Филип III Аридей.
От римския период впечатляват експонираните денари и антониани на императорите от II-III в. Акцент е солидът (златна монета) на императора на Западната римска империя Валентиниан III, заедно с братовчед си, императорът на Източната римска империя Теодосий II.

26.11.2024 г.

Ново увеличение на водата в Старозагорско готвят за 2025 година

На 28 ноември от 14.30 ч. в сградата на КЕВР на бул. „Княз Дондуков“ 8-10, ет. 4, ще се проведе обществено обсъждане  със заинтересованите лица на доклад и проект на решение относно: Изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 г. по реда на чл. 6, т. 2 и чл. 29 от Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги. Сред дружествата, чиито цени на ВиК услуги ще бъдат обсъждани е и старозагорското дружество. ВиК-Стара Загора предлага цената на 1 куб. м да стане 5,184 лева, при сегашни 5,03 лева. Според решение на Комисията в обсъждането може да се участва и онлайн, но с използването на скайп и с предварителна регистрация.

Собствениците на необитаеми жилища пък да плащат такса за студената вода и при нулево потребление, предвижда нов законопроект на правителството за водоснабдяванетно и канализацията. Проектът също е пуснат за обществено обсъждане. Каква точно ще бъде таксата ще бъде описано в отделна наредба.

В момента сметките за вода съдържат три компонента: довеждане, отвеждане и пречистване. И трите обаче са свързани с потребление, каквото в пустеещите жилища няма.

Според проекта цената вече става двукомпонентна. Единият компонент е наречен „цена за достъп до услугата“, а другият – „цена на кубически метър“ за самото потребление. Така там, където досега не е имало никакво потребление, вече ще трябва да се плаща твърда такса. Количеството вода ще се изчислява и плаща отделно, макар и в същата сметка.

Идеята не е нова. Тя бе предложена преди няколко години от самия бранш с мотива, че дори в пустеещите жилища има водопроводна и канализационна инсталация, които трябва да се поддържат и да се правят разходи за нея. Тя залегна и в предишните варианти за нов закон за водоснабдителните и канализационни услуги, които така и не стигнаха до гласуване в парламента през последните 3 години по различни съображения. Сегашният вариант се прави заради Националния план за възстановяване и устойчивост, в който има изискване да се отдели регулирането на ВиК услугите в отделен субект. Това ще е новата Комисия за водно регулиране, която ще приема и гласува бизнес плановете на водните дружества, ще надзирава работата им и ще определя цените.

В редица населени места в страната има режим на водата. При въвеждане на две цени на водата хората ще трябва да плащат дори, когато има режим и вода от чешмата не тече. При приемане от парламента на предложението за въвеждане на такса водомер, доставчиците на електроенергия е възможно да поискат да има и такса електромер, опасяват се потребители. Подобен подход може да отвори вратата за прокарване на редица нови такси за гражданите.

Въвеждането на такса водомер ще удари най-много собствениците на вили, селски къщи, ваканционни имоти и няколко апартамента. Те ще трябва всеки месец да плащат за това, че имат водомер, дори да използват имота само няколко седмици през годината.

24.11.2024 г.

Представят книга за Кемал Ататюрк в Регионалната библиотека

Представянето на книгата „Ататюрк. История на идеи“ с автор М. Шюкрю Ханиоглу ще се състои на 25 ноември, понеделник, в Стара Загора. Началният час е 18, а мястото – залата на Регионалната библиотека „Захарий Княжески“. Организатори на събитието са Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, ИК „Центифолия“ и Академия „Роза“.

Авторът на книгата М. Шюкрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в Департамента по близкоизточни изследвания на Принстънския университет, чийто декан е между 2005 и 2014 г. Изследователските му интереси са фокусирани върху историята на Комитета за единство и напредък – организация, ангажирана с дълбокото преобразуване на османското общество.

Преводачът Явор Сидеров е историк, преподавател и журналист. Учил е в университетите в София, Сидни, Бъркли и Оксфорд. Съавтор е на учебника по история за 9-и клас на издателство „Просвета“.

За книгата издателите споделят, че тя не е просто поредната биография на големия турски държавник. Тя е история на неговите идеи, на еволюцията им и на реализацията им в турското общество. За българите тя е особено важна, тъй като той остава почти единствения световен политик между двете световни войни, който се отнася с дълбока съпричастност и разбиране към проблемите ни.

18.11.2024 г.

Апетитната гозба на „бузлуджанската чиния”

 

Монументът на Бузлуджа бе построен през 80-те години на миналия век, увековечавайки онази партия с главно П. Средства за градежа не се жалиха, а 15 милиона лева бяха значителна сума в онези години. После дойде разрухата и недолюбваният вече идеологически паметник бе разграбен и оставен на произвола на съдбата...

Разбира се, можеха да го съборят, както стана с мавзолея на Димитров, обаче това изискваше много сили и средства. Мислеха да го дадат и на БСП, като наследничка на БКП, но и червените, въпреки многото милионери в редиците си, не го поискаха истински. Тогава се появи младата архитектка Дора Иванова и направи „Фондация Бузлуджа”, която организира неколкокрантно фестивали на старопланинския връх. Защото монументът, според редица данни предизвиква интерес, и въпреки сегашното си състояние, и въпреки липсата на достъп до вътрешността му, привличал около 50 000 посетители годишно. Той бил един от най-популярните паметници на дисонантното културно наследство в света, т.е. наследство което се посреща противоречиво от обществото. Дора докара специалисти от чужбина, самата тя е завършила образованието си в Германия и спечели проекти и финансиране - от американската фондация „Гети” и от фонд „Култура”. Затова успя да укрепи останалите мозайки, направи и други неща за запазването на обекта. Тогава други видяха, че „бузлуджанската чиния” може да предложи „апетитна манджа”. Идеята бе, обекта да бъде обезопасен и отворен от фондацията, но...

Първо областният управител, каза че обектът не е готов за посетители и е опасен. Добави, че фондацията злоупотребява със средства, а за тазгодишния фестивал разбрал от социалните мрежи. Чудна работа, областният е кадър на МВР, а преди да вземе поста, бе заместник-областен управител. Пък какво знае? Нищо!

През есента неочаквано кметицата на Казанлък обяви, че ще се проведе референдум, на който жителите на общината трябва да гласуват дали местната власт да поиска от държавата 10 години да управлява паметника на Бузлуджа. За това имало и предвидени 7 милиона лева – за укрепване, за покрива, за консервация. Уточнено бе, че парите са европейски и няма да ощетят бюджета, ама туризма щял много да спечели. Допитването се проведе на 17 ноември. Над 93 % от гласувалите 12 000 жители на общината казаха „Да”, но за да се признае допитването, по закон трябва да гласуват 40 на сто от имащите право на глас, които са над 60 000 души. Резултатът беше предизвестен, защото дори на последните парламентарни избори, в Казанлъшко гласуваха под 40% от избирателите. Сега казват, че въпросът можело да бъде решен от Общинския съвет. Защо тогава бяха похарчени 102 000 лева за референдума. Ми общи пари, защо да не се похарчат. А 7 милиона не са за изпускане. Местният туризъм как ще спечели от това, за това още няма план, но планираните милиони е хубаво да се усвоят, тово си е „апетитна гозба”. Нали?

С национална премиера започва 54-то издание на ФОБИ в Стара Загора

 


„Джани Скики и самодивите“ от Джакомо Пучини е премиерното заглавие, което ще бъде представено на 21 ноември (четвъртък) от 19 часа. Тогава е официалното начало на Фестивалът на оперното и балетното изкуство (ФОБИ) в Стара Загора. Операта в едно действие ще представи на зрителите два момента от живота на композитора- оперно-балетната му продукция и този на зрял композитор. Двете заглавия се свързват по красив начин, обединени от темата за двойка влюбени и един баща. До сега това не е представяно на българска сцена и това е неговото премиера на национално ниво. 

Диптихът включва първата опера на Пучини, Le Villi (Самодивите), една традиционна мелодрама в съчетание с гениално композиторско творчество. „Джани Скики“ проектира бъдещето в историята на операта. Двете произведения са свързан от разказвач и „Божествена комедия“ на Данте, чрез която се оформя връзката между трагичната и комичната опера. Това са различни музикални езици, различни посоки на героите, различни истории, но винаги близки до нашата реалност, ситуации и емоции. По думите на Пучини „Операта трябва да е забавна или емоционална и интригуваща. В този случай можем да покажем и двата вида. Операта трябва да докосва емоциите ни и в двата случая ще го усетим. Операта трябва да разказва нашите истории и ние да се идентифицираме в тях.“

Идеята се ражда преди година, когато диригентът Владимир Кираджиев и директорът на старозагорската опера Огнян Драганов обмислят програмата на фестивала. Джакомо Пучини е починал преди 100 години и точно това е причината тазгодишното 54-то издание да е посветено на него. Това е една опера, която е от първите на твореца, но постепенно е забравена.

В представлението участват артисти от Полша, балетисти, солисти и хорът на старозагорската държавна опера. 

Режисьор на постановката е Михал Знаниецки от Полша, диригент е Владимир Кираджиев, сценографията е дело на Луиджи Сколио, костюмите на Ана Рамос Агуайо, хореография- Силвия Томова, а хормайстор е Младен Станев.

Последното представление от фестивала ще бъде на 4 декември със заглавието „Рейнско злато“ от Рихард Вагнер, продукция на Софийската опера.