30.08.2017 г.

Сборна изложба на Иван Милев показват в родния му Казанлък

След огромния национален и международен интерес към магичното творчество на именития казанлъчанин в Софийска градска художествена галерия /юни-август/, Иван Милев „си идва у дома”, съобщават от Художествена галерия, Казанлък.
Художествена галерия – Казанлък е в подготовка за голямата ЮБИЛЕЙНА ИЗЛОЖБА /живопис, акварел, рисунки/
ПОСОКИ -120 години от рождението на Иван Милев /1897 – 1927/ , която ще радва всички, посетили Галерията в датите между 7 и 22 септември.
Изложбата се осъществява съвместно със Софийска градска художествена галерия, с Национална галерия – София, Национална художествена академия, Национален литературен музей, Художествена галерия „Димитър Добрович” Сливен, Художествена галерия – Стара Загора, Художествена галерия „Кирил Петров” Монтана, Художествена галерия „Христо Цокев” Габрово, Художествена галерия – Русе, частни колекции.
Нека се поклоним заедно пред уникалния талант на именития български художник! 

Мини-парк с макети на забележителности посреща гостите на Търново

Новата атракция във Велико Търново – парк с 80 български забележителности ще отвори врати за посетители през септември. Проектът е подобен на реализираните вече в Брюксел парк „Мини Европа” и пътуващия преди години „България на длан”.
Той ще се намира под Царевец и в него ще има макет на крепостта. Паркът заема близо 15 дка точно под Балдуиновата кула.

Макетите на знакови исторически и природни забележителности от България ще са изградени в мащаб 1:35. Сред тях са крепостта Царевец и Паметникът на Асеневци във Велико Търново, храм-паметникът „Александър Невски” и сградата на Народното събрание в София, Античният театър в Пловдив, крепостта Баба Вида и други.

28.08.2017 г.

Читалището от Калипетрово взе приза на кмета от събора „Богородична стъпка“

Наградата на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров от Дванадесетия национален тракийски фолклорен събор „Богородична стъпка’2017“, който се проведе  в курорта Старозагорски минерални бани, отиде при Народно читалище „Пробуда 1940“ от с. Калипетрово, общ. Силистра.
Журито с председател доц. д-р Валентина Райчева от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН определи останалите наградени. Наградата на Съюза на Тракийските дружества в България бе присъдена на ТД „Георги Сапунаров“ и НЧ „Тракия 2008“, гр. Хасково. Наградата на Тракийско дружество „Одринска епопея“ Стара Загора заслужи ТД „Яни Попов“ от Ивайловград. 12-годишният гъдулар Наско Иванов от с. Синапово, общ. Тополовград, спечели Награда на Тракийското младежко дружество, Стара Загора. Танцова група „Кадиевци“ от с. Малко Кадиево, общ. Стара Загора бе отличена с Наградата на Зонта клуб Стара Загора.
Членове на журито бяха и доц. д-р Наталия Рашкова и доц. д-р Валентина Райчева от Института за етнология и фолклористика с етнографски музей при БАН, Мария Градешлиева, директор на Националното училище за фолклорни изкуства „Филип Кутев“ в Котел, акад. Крум Георгиев, член на Международната академия за традиционно изкуство, носител на световен Оскар за фолклор, акад. Кирил Тодоров – гл. худ. ръководител на Ансамбъл „Зорница“ и Христо Иванов – гл. худ. ръководител на Общински фолклорен ансамбъл „Загоре“.

Индивидуални плакети и дипломи за принос в съхраняване и популяризиране на традиционната ни култура бяха раздадени на 50 участници в двудневния събор, който събра близо 4000 души от различни краища на страната.

„Активист 38“ показва 16 документални филма и в Стара Загора

КинеДок е нов вид международна общност, уникален по вида си филмов клуб, алтернативна платформа за дистрибуция, свързваща почитателите и създателите на креативно документално кино. В третото издание на платформата, 16 документални филма от Централна и Източна Европа ще бъдат прожектирани на повече от 20 нетрадиционни локации във всяка от 8-те държави-участници: Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния, Словакия, Норвегия и за пръв път – България, с помощта на продуцентската и разпространителска компания „Активист 38“.
Целта на организацията е да направи авторското документално кино достъпно за по-широка аудитория чрез прожекции и дискусии на нетрадиционни места, като поддържа симбиозата между публика (без която няма да има смисъл от създаването на документални филми) и създатели на документални филми (без които няма да има глас за хората, изживяващи интересни или трудни ситуации).
Мото: „Тези хора, тези проблеми, този жанр, тези места и тези държави не трябва да бъдат пренебрегвани!“
Организатор: Проектът е организиран от Института за документално кино в Чехия (IDF) и подкрепен от Подпрограма МЕДИА на Програма „Творческа Европа“ на ЕС.
Под формата на споделено преживяване, КинеДок изкарва филмовите прожекции извън рамките на традиционните кинозали и ги премества на по-разчупени места. Сред тях са както вече утвърдени мултифункционални пространства, в които регулярно се провеждат концерти, театрални и танцови спектакли, така и по-интимни и алтернативни места като клубове, кафенета, галерии, тавански помещения, спирки, параклиси и др.
Филмите не само се прожектират на неконвенционални места, но и са съпътствани от срещи и дискусии в неформална обстановка на по питие със създателите и участниците в тях.
В Стара Загора, КинеДок пристига по покана на Артериа. Предстоят прожекции до края на годината. Прожекциите на документалните филми са безплатни, като според локацията е възможно да се изиска вход, под формата на дарение в подкрепа на съществуването на мястото. Откриването на КинеДок в Стара Загора ще бъде в петък – 8 Септември от 20 ч. в първата партньорска локация: Къщата на Архитекта!

Програмата за Стара Загора се обновява периодично и можете да я следите тук:https://kinedok.net/bg/screenings?place=438

Две изложби за Празниците в долината на тракийските царе

70 експоната, които дават представа за ежедневието на древните траки и отношението им към предметите от благородни метали, са част от изложба „Среброто на траките”. Експозицията включва изящно изработени сребърни съдове, накити, украси за конска амуниция и други високохудожествени изделия на тракийската торевтика и ювелирство.
„Среброто на траките“ е организирана от Националния археологически институт с музей при Българската академия на науките и се осъществява със съдействието на Община Казанлък, ИМ“Искра“ и Организационния комитет на 13-тия Международен конгрес по тракология „Древна Тракия: мит и реалност“, който ще се проведе от 3 до 7 септември, за трети път в България и за първи път в Казанлък.
Казанлъчани и гости могат да разгледат и гостуващата изложба „Созопол – Вечният град“, която представя с над 150 експоната хилядолетната история на селището. Тя също вече може да бъде видяна в Историческия музей на Казанлък.
Двете изложби са част от проявите, посветени на Празниците на Долината на тракийските царе.

Фенове на „Зенит” почетоха 140-годишнината от Шипческата епопея

Феновете на руския гранд Зенит Санкт Петербург почетоха с огромно знаме 140-ата годишнина от боевете на връх Шипка от Руско-турската война от 1877-1878 година, довела до освобождаването на България от турско владичество.
Транспарантът представляваше репродукция на известната картина на руския художник Алексей Попов от 1883 година, наречена “Защитата на Орлово гнездо”, която всеки българин познава от учебниците по история. Над нея беше провесен и надписът от Псалтира “Не намь, не намь, а имени твоему”, който е бил на медалите от войната и може да бъде видян и на Руски паметник в София.

25.08.2017 г.

150 състава ще пеят и играят на събора „Богородична стъпка”

Над 150 състава ще участват на 26 и 27 август 2017 г. /събота и неделя/ на Дванадесетото издание на Националния тракийски фолклорен събор "Богородична стъпка". И тази година този емблематичен форум, който бързо успя да се наложи и да спечели многобройни и искрени почитатели от всички възрасти, ще даде сцена за изява на таланта на фолклорни певчески и танцови формации, както и на индивидуални изпълнители от цялата страна.

Организатори са Община Стара Загора, тракийското дружество „Одринска епопея”, кметството на Старозагорските бани и „Общество за фолклор”. В съпътстващите програми ще се включат Регионалния исторически музей, Прабългарска школа за оцеляване „Багатур” и занаятчийската камара. Рекорден брой занаятчии са заявили участието си по време на събора.

Целта на Националния тракийски фолклорен събор е да съхрани и обогати музикално-песенното и танцово народно творчество, както и да даде възможност за общуване на изпълнители от всички фолклорни области на България.

Този пъстър и неповторим национален събор ще се проведе в намиращия се близо до града балнеолечебен курорт Старозагорски минерални бани. По време на своя престой, участниците могат да посетят и красивия 
природен феномен "Богородична стъпка", който се намира в околностите на Старозагорски минерални бани, за да се запознаят с богатото културно-историческо наследство на района.

Филми заснети от дрон показват на фест на Античния в Пловдив

За втори път Пловдив е домакин на Международен фестивал на дрон филмите, който ще се проведе на 26 и 27 август на Античния стадион. 34 са продукциите, които ще бъдат показани. Всички те са заснети от въздуха, като техните автори са от 29 страни.

Новата гледна точка и свободата на придвижване дават нови посоки на кинотворците, които ще покажат свои ленти в шест категории - Градове, Природа, Разказ и история, Диво, Екстремни преживявания. Призът за най-добрите ще е възможност те да пътуват и снимат в екзотични дестинации – Гренландия и на Фарьорските острови.
Основните прожекции през уикенда са на Римския стадион, но най-интересно се очаква да стане на Главната, където за пръв път в света ще се показват филми на вертикален екран с дължина 13 м и поставен на височина 5.5 м от уличното ниво. Зрителите ще могат да гледат единствено легнали под екрана, а за целта отдолу ще бъде поставена изкуствена трева. По този начин организаторите на фестивала искат да пренесат стилистиката на дрон филмите от тяхното правене към тяхното възприятие.
Миналогодишното първо издание на фестивала събра повече от 3000 души. Организаторите отново са подготвили впечатляващо откриване, демонстрации, работилници, изяви на живо, музика, забавления и много изненади. Тази година DroneUp ще включва и дневна програма през почивните дни - 26 и 27 август, организирана съвместно с мол Пловдив и Дрон Арена, по време на която посетителите ще могат още повече да се доближат до света на дроновете. Фестивалът е с вход свободен за всички събития.

СУ „Климент Охридски” закъса - стотици са останалите свободните места за първокурсници

Близо 13% от местата за първокурсници по държавна поръчка в Софийския университет, остават празни след окончателното класиране. Незаети са и половината бройки за прием на платени бакалаври и магистри. Подобно бе положението и миналата година, където преди 15-ина години се влизаше не с резултати от матури, а с тежки приемни изпити и мнозина оставаха под черта в списъка с приетите.

С надеждата да попълни поне част от местата си и тази година СУ обяви допълнителен прием. Той търси кандидати, които да запълнят празните 633 от общо 4916 места за първокурсници по държавна поръчка и още 348 бройки за платено обучение от общо 695-те за предстоящата година.
Незаети места по държавна поръчка има дори в специалности, в които преди години това бе немислимо, напр. филологиите.
Незаети бройки има за: Философия, Библиотечно-информационни науки, История, Етнология, Архивистика и документалистика, Минало и съвремие на Югоизточна Европа, Педагогика, Социални дейности, Неформално образование, Българска филология, Славянска филология, Френска филология, Италианска филология, Испанска филология, Унгарска филология, Новогръцка филология, Румънска филология, Тюркология, Иранистика, Индология, Арменистика и кавказология, Физика, Инженерна физика, Ядрена техника и ядрена енергетика, Физика и математика, Астрофизика, метеорология и геофизика, Физика и информатика, Медицинска физика, Комуникации и физична електроника, Квантова и космическа теоретична физика, Фотоника и лазерна физика, Оптометрия, Физика на ядрото и елементарните частици (на английски език), Химия, Химия и информатика, Екохимия, Компютърна химия, Ядрена химия, Инженерна химия и съвременни материали, Биология, Молекулярна биология, Биотехнологии, Биология и химия, География и биология, Биомениджмънт и устойчиво развитие, Агробиотехнологии, География, Геология, Регионално развитие и политика, Журналистика, Връзки с обществеността, Теология, Религията в Европа, Предучилищна педагогика и чужд език, Музика, Изобразително изкуство, Физическо възпитание и спорт.
Могат да кандидатстват участвали в класиранията, но неприети за студенти, както и хора, които не са участвали в приемната кампания, но отговарят на условията. Те трябва да се регистрират между 11 и 15 септември, като документи се приемат в сектор "Прием на студенти" в Ректората. Подават се заявление по образец, копие от дипломата за средно образование. Плаща се такса 30 лева и към комплекта се включва и квитанцията. Необходима е и служебна бележка с резултат от успешно положен изпит в друго висше училище това лято.

24.08.2017 г.

Нова услуга за хората с ограничена двигателна активност в Стара Загора

Община Стара Загора въвежда нова услуга за гражданите, която да осигури административно обслужване от общинската администрация на възрастни хора и хора с увреждания, които са трудно подвижни или лежащо болни в домашни условия, или настанени в болнично заведение. В по-голямата си част заявленията, според нормативната уредба, задължително се подават лично от лицето-заявител  на услугата или чрез нотариално заверено пълномощно.
За да заявят домашна визита на служител на Центъра за информация и услуги, гражданите трябва да представят бланка 119 на Министерството на здравеопазването , издадена от  Общопрактикуващия /личен/ лекар. В нея те ще дават заключение за състоянието на лицето и ще записват , че тя се издава за извършване на административно обслужване в домашни условия, поради невъзможност за самостоятелно придвижване до сградата на общинската администрация. Всеки ОПЛ ще може да издава такава бланка само за пациенти от своята листа.
Това се прави с цел да бъде предотвратена възможността за злоупотреба, обясни секретарят на Община Стара Загора Делян Иванов. Той уточни, че общинската администрация има готовност да обслужва 150 души на месец в рамките на областния град. Услугата ще стартира на 01.09.2017г., а заявки за домашни визити ще се подават на тел. 042/ 614 855 или на имейл адрес: delovodstvo@starazagora.bg .
Целта на въведената процедура е да подобри административното обслужване и осъществяване на основната цел на Общинска администрация Стара Загора, записана в Хартата на клиента, а именно „изграждането на модерна администрация, основана на принципите на ефективност, прозрачност и отчетност, в полза на хората, която да улеснява тяхната дейност, да направи комуникацията и отношението между отделния гражданин и общинското управление действително работещи и адекватни на съвременните европейски изисквания”.

Партньори на общината са Регионалната здравно-осигурителна каса, Регионалната здравна инспекция, Старозагорската асоциация на ОПЛ и Районната лекарска колегия към Българския лекарски съюз.

23.08.2017 г.

Спират в събота движението през Шипка

За честването на 140-тата годишнина от Шипченската епопея в събота се ограничава движението по път I-5 Габрово - Шипка - Казанлък (Шипченския проход), съобщава АПИ.
На 26 август (събота), от 9 ч. до 22 ч., за честванията на 140-тата годишнина от Шипченската епопея се ограничава движението на транзитно преминаващите превозни средства по път I-5 (E-85) Габрово - Шипка - Казанлък.
Транзитният трафик ще се пренасочва по път II-55 Проход на Републиката, както следва:
• за пътуващите от Северна към Южна България - от Русе и Велико Търново през Дебелец - Проход на Републиката - Гурково за Казанлък, Стара Загора и Бургас;
• за пътуващите от Южна към Северна България през Гурково - Проход на Републиката - Дебелец за Велико Търново и Русе.
Локалният трафик и идващите от запад превозни средства ще бъдат пренасочвани за Габрово през с. Поповци и с. Донино, обходния път на град Трявна – с. Белица – с. Вонеща вода – Проход на Републиката и обратно.
В област Стара Загора движението на МПС ще се пренасочва към Прохода на Републиката по следния маршрут: път I-6 Калофер - Казанлък - път II-55 Гурково - Велико Търново и обратно. Пренасочването ще става при пътен възел „Мъглиж“ (връзката на път I-5 с I-6).
През прохода „Шипка“ ще бъдат пропускани само автобуси и автомобили с участници и гости в събитието, както и организираният междуградски автомобилен транспорт.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от безплатното мобилно приложение LIMA, от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, lima.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. В агенцията целогодишно при 24-часов режим работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието по републиканските пътища.

21.08.2017 г.

Откриват изложба на Иван Пенков в старозагорската галерия

На 22 август от 18 ч. в западната зала на Старозагорската художествена галерия ще бъде открита изложбата „Иван Пенков /1897-1957/. Експозицията включва 45 живописни творби, рисунки и сценографски проекти от фондовете на Художествена галерия Стара Загора, Художествена галерия Казанлък и Софийска градска художествена галерия. В нея са намерили място произведения, създадени между 1921 и 1957 години. Изложбата е посветена на 120-годишнината от рождението на именития художник, роден в Казанлък на 30 април 1897 г.

ИВАН ПЕНКОВ /1897-1957/
      С неговите картини е свързана една от най-приказните страници от българското изкуство през 20-те години.Той е в основата на авангардната сценография през 20-40 те- години, а поколение от талантливи сценографи са негови ученици. Негови са витражите в Ректората на Софийския университет и мозаичните композиции в Съдебната палата. Създава десетки илюстрации. Занимава се с металопластика, тъкани, керамика, пространствено оформление и т.н.
     Иван Пенков е роден на 30 април 1897г. в Казанлък. Син е на фотографа и книгоиздателя Георги Пенков и учителката Мария Владева. От техните артистични изяви наследява пристрастието към театралната сцена. Майка му е първата казанлъшка актриса, която си позволява да играе женски роли. Юношеските му интереси към рисуването го сближават с Иван Милев и Дечко Узунов. През 1914г. Димитър Радойков включва негови и на Иван Милев рисунки в основата на голяма ученическа изложба, а интереса им към сцената ги води в любителския театър на града. Пътят към изкуството обаче минава през търговската гимназия в Бургас /1914/. Тук през 1916г. урежда най-ранната си изложба, заедно с Янко Анастасов. Следва Южния фронт на Първата световна война. През 1919 година е приет в Художествената академия, където учи при именитите си съгражданини Петко Клисуров и Борис Михайлов, при Стефан Баджов, Харалампи Тачев, Жеко Спиридонов и др. Сред състудентите му са Дечко Узунов, Стоян Сотиров, Никола Вълчев. През 1921г. създава серия от живописни платна с изявена декоративност, сред които е и популярната по-късно творба “Паун”. През 1922г. урежда съвместна изложба с Дечко Узунов. Между 1922 и 1924г. Иван Пенков учи живопис в Мюнхенската академия при проф. Майерхофер. Тези две години са оставили своя отпечатък с няколко експресивни пейзажа от Нюрнберг, Регенсбург и Мюнхен. Със събраните произведения от трите предходни години през есента на 1924г. той реди първата си самостоятелна изложба в Тръпковата галерия в София. Воден от идеите за значимостта на българското художествено наследство и съвремието, от утвърждаващата се негова лична форма на стилизация и декоративна изразителност Иван Пенков създава онази поредица от платна като “На чешмата”, “Манастир”, “Задушница”, “Майка с дете”, “Богомолци”, с които се нарежда сред най-значимите фигури на движението “Родно изкуство”.
     Иван Пенков навлиза в темите и образността на българското художествено наследство със сериозността на изследовател. В иконописта и  миниатюрите от средновековните ръкописи, в дърворезбените възрожденски тавани и алафранги, в писаните каручки и шарените стомни, в чипровските килими, родопските халища и калоферските шивици той търси исконните извори на българската духовност, на вечните измерения и богатство в националната стилистика. От там извиква магията, с която превръща селските майки в мадони, жътварите в светци, планините в тежки черги и композициите си в ритуали.Създадените през 30-те години “Паисий”, “Жътвар”,”Разпятие”, “Рилският манастир” и др. са част от моста, който прехвърля между минало и съвремие.
     През 1937г. получава златен медал на Парижкото изложение.
     Паралелно с живописта започват и изявите му в сценографията. Заедно с Иван Милев подготвят сценографии за авангардния “Театър Студия” в София, както и впечатляващото с приказно-декоративното си решение на “Принцеса Турандот”, с което дебютират в Народния театър. С новаторските си решения през 20-те години Иван Пенков е безспорно един от най-активните и талантливи театрални художници на България. От това време са емблематичните за българската сценография декори и костюми към “Опиянение” от Стринберг”, “Тебеширеният кръг” от Клабунд, “Дванайста нощ” от Шекспир, “Майстори” от Рачо Стоянов и т.н. Следват десетки театрални, оперни и балетни постановки, които остават като жалони в българската сценография – от “Волпоне” по Б.Джонсън /1930/ и балета “Зелената флайта” на Моцарт /1932/ през “Когато гръм удари” на П. Яворов /1940/ до “Езоп” от Фигейредо /1956/- последното му творение.
     През 1939 г. е поканен като преподавател /от 1945г като професор/  в Художествената академия. Там той основава Катедра по сценография, от която през следващите близо две десетилетия подготвя множество от бъдещите сценографи на театрите и оперите в страната. 
     От началото на 30-те години Иван Пенков изявява познанията и уменията си и в областта на мозайката /Софийската съдебна палата /1940/, Софийската аерогара/, стенописта /Бургаската търговска палата /1929/, залите на бившето Софийско застрахователно дружество “Орел”/. Особено значим е неговият принос към утвърждаване на витража в съвременното българско изкуство. И до сега, сред най-забележителните стъклописи в страната са неговите композиции с фигурите на Св.Св. Кирил и Методий”, на Св.Климент Охридски, на княз Борис и цар Симеон Велики, и т.н. в Ректората на Софийски университет “Св. Климент Охридски” /1931-1933г./ ; образите на  български царе Иван Асен, Иван Александър, Константин Асен в залите на Българска народна банка /1939-1940/, витражите в Министерство на правосъдието /1940/.
            След 1933г. започват изявите му в областта на пространственото художествено оформление. Първата му задача е сързана с подреждане на занаятчийската изложба на Българската кооперативна банка в Мюнхен. През 1935г. оформя Българския търговски павилион в Германия, а през 1937г. е поканен за пространственото решение на Българския павилион на Международното изложение в Париж. Негово е оформлението на българската етнографска изложба във Франкфурт на Майн, Хайделберг, Мюнхен и др. немски градове през 1941г. Между 1947 и 1955г. следва поредица от отговорни задачи по пространствено оформление, сред които са : Търговския павилион на България в Будапеща /1948/ и Прага /1951/, изложбата „Българско народно творчество” в Москва /1952/ и в Лайпциг, Дрезден, Берлин, Хали други градове на Германия /1953/
     Благодарение на любовта му към старите художествени занаяти, сериозната изследователска дейност и личните му изяви в редица от тях Иван Пенков допринася за възвръщане на интереса към кованото желязо, медните съдове, килимарството, писаната керамика. Автор е на мебели, декоративни кукли, метални предмети за бита, проекти за тъкани и т.н. През 1945г. организира съвместната си с Йордан Баров изложба живопис и приложни изкуства, на която показва редица от тях.
     В края на 40-те и началото на 50-те години творческата активност на Иван Пенков расте. Той е в разгара на силите си. Редом с ангажиментите си в Художествената академия, Народния и Младежкия театър, Института за изобразителни изкуства към БАН, на който е директор, той задълбочава ранните си идейнопластични търсения в живописта, връщайки се към темите за алафрангата, невястата, жътвата. Създава един удивителен по своята изразителност цикъл от шаржове на колеги, сред които тези на Илия Бешков, Илия Петров, Кирил Цонев, Асен Василев, Ненко Балкански, Любомир Далчев и др. Рисува себе си – десетки автопортрети с молив, туш и маслени бои. Голямата част от тях са подписани с годината 1957, годината в която на 28 ноември инфаркт прекъсва живота му. Той е на шестдесет години.
     Името на Иван Пенков има особено място в българското изкуство през 20 век. То е синоним на българщина, талант, енергия, приказност и духовен аристократизъм.

            Основната част от живописното творчество на Иван Пенков е притежание на НХГ, СГХГ, художествените галерии на Стара Загора, Казанлък

17.08.2017 г.

Майсторът на Рейгън вдига седемметров хан Тервел в центъра на Стара Загора

На мястото на стария градски съвет в Стара Загора ще извиси ръст седемметров хан Тервел, възседнал кон, изправен на задните си крака, стъпил върху триметров гранитен постамент. Мегаломанията не е от вчера, поне за първенците-заралии. Навремето, арх. Петър Бакърджиев и Петер Митев предложиха, тъй като тук е Град на поетите, да се направят скулптури на ларгото, където заралии и гостите на града ще могат да се снимат с Лилиев и Гео Милев, с Иван Мирчев и другите славни майстори на поезията, прославили града ни…Ама не, кои са те да предлагат такова нещо, а и скъпо щяло да излезе?! Да не говорим, че не е много патриотично, не е и толкова грандиозно.
Сега проектът „Тервел” ще струва повече – 300 000 лева. Баш инициаторът на мъдрото предложение е Венелин Каравичев и други около него. Председател на инициативния комитет е пич Божи – проф. Божидар Димитров, а почетен – естествено кметът Живко Тодоров. Тервел е първия владетел присъединил града в границите на България, освен това разбил арабите край Цариград и бил почитан като св. Тревелий от цяла Европа – разкриват мотивите си от ИК. Така родния патриотизъм се обединява с общоевропейските ценности, каквото и да означава това. Монументът трябва да се завърши, според плановете, до 2018-а, когато предполага се, по подобаваш начин ще се отбележи и 1300-годишнината от битката край Константинопол. Конникът, неизвестно защо, щял да бъде направен от употребявани гилзи, твърдят инициаторите. В гранита пък ще има ти барелефа – Тервел разбива арабите, ханът с Юстиниан ІІ Безносия и владетелят като общоевропейски светец. Вече е избран и скулпторът – търновецът Борис Борисов, същият който извая рейгъновия паметник в столицата. Дето се казва, няма нищо случайно. На майстора ще помагат колегите му Стефан Стефанов и Спас Кунчев. Основният извод от написаното е, че не е важно каква е идеята, а кой я предлага! Парите нямат значение, при предложение от правилните хора – винаги ще намерят, а ще отидат отново при когото трябва…
Ние по принцип обичаме годишнини. Миналата година отбелязахме несъществуващия вековен юбилей на футболния клуб Берое. Само дето общината не плати веднага договорената сума (15 000 лева) на авторът на филма за клуба ИК „Глаголица”.  Наскоро Окръжния съд, като последна инстанция, се разпореди цялата сума да бъде изплатена. Преди месец пък заралии видяха впечатляващия светлинен спектакъл „Молитва за Стара Загора” пред монумента „Бранителите на Стара Загора”. Пак вълна от патриотизъм, хиляди, маса, народ, но колко струва, никой не каза. Отделно от това част от покритието на паметника се нуждае от ремонт, който още не е направен. За това обаче не трябва да се говори и пише… 

Отчитат бум на заболели от бoлести предавани от кърлежи

Бум на заразени от лаймска бурелиоза, популярна повече като лаймска болест, има към момента в страната. Инфекцията е в резултат от ухапвания от кърлежи, показва епидемиологичният доклад на Националния център по заразни и паразитни болести, цитирана от Монитор.
11 са случаите на заразата само за една седмица. От началото на годината до сега инфектираните са 201. За същия период на 2016-а те са били 182-ма. Тази година има един регистриран случай на кърлежов енцефалит. Кърлежите, които се срещат по нашите земи, пренасят най-често марсилска треска, кримска хеморогична треска, ку-треска и кърлежов енцефалит.
Не е задължително да откриете кърлеж, впит в кожата, за да се развие заболяване. Ухапванията от по-малките форми им форми – ларви и нимфи, остават незабелязани и хората не разбират защо се е зачервила кожата им. Дали има данни за инфекция ще прецени най-добре лекар инфекционист, обясняват лекари.
Лаймската болест протича на няколко етапа и може да продължи с години. Когато инфекцията се диагностицира в ранната фаза на заболяването – до един-два 2 месеца от ухапването, тя се лекува напълно с антибиотици, задължително изписани от лекар. Инфекцията се проявява с типично зачервяване на мястото на ухапването, увеличени лимфни възли в тази зона, както и с фебрилитет.
Ако не се лекува в ранната фаза, инфекцията може да предизвика също усложнения в сърдечно-съдовата система, да засегне ставите, очите, нервната система. В последната си фаза обаче лаймската болест може да доведе до смъртен изход, коментира инфекционистът и епидемиолог от частна болница в Стара Загора д-р Валентина Цанева.

Марсилската треска е на второ място по разпространение у нас. Тя протича с висока температура, специфичен пъпчив обрив по цялото тяло, включително по дланите и ходилата. Типичен симптом е появата на черно петно на мястото на ухапването. Характерно за нея е разпространението й чрез „кучешки“ кърлежи. Затова от нея най-често боледуват хора, които са чистили домашните си любимци без да ползват предпазни ръкавици. Инфекцията предизвиква възпаление на малките кръвоносни съдове.
Независимо че и двете инфекции се лекуват с антибиотици, не ги пийте без лекарско предписание „профилактично“, съветва д-р Валентина Цанева. За разлика от тях кримската хеморогична треска и кърлежовият енцефалит изобщо не се влияят от антибиотично лечение. Затова самолечението и „профилактичното“ приемане на антибиотици при всяко ухапване от кърлеж е погрешно и вредно, подчертаха инфекционистът.
Бързото премахване на кърлежа е важно, защото колкото по-кратко е престоял впит в кожата, толкова по-малка е вероятността да се пренесе зараза. Препоръчително е отстраняването му да стане от медицинско лице, което да извърши манипулацията стерилно и по правилен начин.

„България- военният трофей на Сталин“! – разказва за бурите от отминали времена

Дебютната книга на Георги Боздуганов изследва една изключително важна (и едва ли случайно!) пренебрегвана от българската историография тема: отношенията между България и Съветския съюз през Втората световна война. Книгата се отличава с нетипична за традиционните исторически изследвания яснота на мисълта и фактическото изложение.
В нея липсват несъществени за разглежданата тема отклонения. Историческите факти и документи са не само прецизно подредени, но и осмислено представени по начин, който позволява дори на неинформирания или предубеден читател да проумее какво точно се е
случило в България през годините на Втората световна война.
Книгата е изградена на основата на български и чуждестранни дипломатически документи, лични дневници, записки и мемоари на важни участници в събитията. В нея в хронологичен ред са събрани и разгледани множество факти и обстоятелства, упорито премълчавани през отминалите години. Разкрита е и директната политика, която Царство България и Съветския съюз водят помежду си по време на Втората световна война, както и намесата на трети страни в отношенията между тях.
Наред с изясняването на основния въпрос - как бе попречено на България да прекрати своето „символично” участие във войната срещу Западните съюзници и да избегне съветската окупация, в книгата се повдигат и други, останали досега без отговор въпроси.
Сталин ли нареди да бъде отровен Цар Борис III? До каква степен българската политическа класа е била обвързана със сталиновия режим преди влизането на Червената армия в страната? Защо и днес в Русия действат закони, според които България е вражеска страна,
воювала срещу СССР?
Надникнете зад кулисите на историята с „България- военният трофей на Сталин“!

15.08.2017 г.

Вегетарианците с двоен риск за депресия

Вегетарианците са изложени на двойно по-висок риск от депресия, тъй като в менюто им липсват витамин B12 и някои важни минерали, установи проучване, цитирано от в. "Сънди мейл".
Според учени от университета в Бристол недостигът на витамин B12 силно влияе върху настроението и психичното здраве. Вегетарианците често се хвалят с това колко природосъобразен начин на живот водят. Но когато загърбват пилешкото, телешкото и свинското месо в полза на морковите и броколите, това ги прави доста по-нещастни, дори без да го осъзнават.
Бристолският екип стигнал до тези изводи, след като изследвал 10 000 души в западната част на Англия. Тези, които попадали в групата на вегетарианците, били с два пъти повече депресии в сравнение със сънародниците им, които имали конвенционално балансиран хранителен режим.
В кръвта на вегетарианците се натрупват високи нива на фитоестрогени вследствие на богатата на зеленчуци и соя диета. А това също води до ментални проблеми. Депресивни симптоми се пораждат и от изключването от хранителния режим на рибни продукти

2000 снимки показват в „Приказка за България”

„Приказка за България“ – книжен шедьовър за историята, битието и националната памет на българите

Изданието съдържа информация за развитието на българите от последните три века, вещите им и къщите им.
Авторът е събирал снимките и документите за книгата си в продължение на цели 20 години. Той намерил образи, непознати в нашата история – като например неизвестна снимка на Васил Левски.
Изданието е изключително луксозно, във вариант и на български, и на английски, и съдържа над 2000 фотографии като свидетелства за битието и развитието на българите като нация през различните епохи.

14.08.2017 г.

Необитаемите имоти задължително трябва да се заявят във ВиК

Собствениците на необитаеми имоти са задължени да подадат в офис на ВиК Стара Загора писмено заявление за необитаемост на имота, като посочи от кога и за какъв период от време, същият няма да бъде използван.
След 18 септември на имотите без подадена декларация за необитаемост и неосигурен достъп за отчет на водомера, ще бъдат начислявани количества вода съгласно чл. 39, ал. 5 и ал. 6 от Наредба № 4 за условията и реда за присъединяване на потребителите и за ползване на водоснабдителните и канализационните системи.
За водомерите с дистанционно отчитане подаването на декларация не се изисква.

11.08.2017 г.

Електрически возила за казанлъчани и гостите на града

С три влакчета ще се возят казанлъчани и гостите на града по време на тазгодишните тракийски празници.  Две от тях – електромобилите, закупени от Общината преди 5 години ще се разхождат само по алеите на Тюлбето, а познатото от предишните години в Тракийските празници червено влакче - ще вози деца и туристи по улиците на града.
Още от тази събота и неделя кметството планира да стартира атрактивните разходки из казанлъшките улици и на Тюлбето,  като реално стартовият ден е понеделник, 14 август.
Маршрутът на общинското влакче с вагоните ще преминава от Площад „Севтополис“ до „Розариума“, където няма да влиза в парка за да смущава децата и майките, а ще заобикаля и спира зад Музея на розата. После към„Колелото“ и покрай Младежкия дом, ще стига до Тюлбето. От там обратно покрай Пазара и Съда – до площада. Спирките за качване и слизане на пътници ще бъдат пл. “Севтополис”, Музей на розата, парк “Тюлбето. Цената на билета е 1 лв.
Също срещу 1 лв. за билет, казанлъчани и гости ще имат възможност да се повозят на специалните нови електромобили, закупени от Общината за туристически цели. Те ще се движат по алеите на Тюлбето. Маршрутът тръгва от паркинга зад хотел „Зорница“, после по алеите на изток до  мястото „Гледката“ , което е облагородено за наблюдение на красивите залези над Казанлък и оттам покрай станцията на „Арсенал“ през източните алеи – обратно до „Зорница“.

Влакчетата ще работят през следващите две седмици и особено активно по време на трите кулминационни дни на Тракийските празници – 25, 26 и 27 август.

45 от най-старите запазени текстове представя в луксозно издание НИМ

Излезе от печат книгата „КНИЖОВНИТЕ БОГАТСТВА В НАЦИОНАЛНИЯ ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ“ от поредицата „Колекциите на Националния исторически музей”, инициирана от директора на музея, проф. Божидар Димитров, за популяризиране на културните ценности, съхранявани в най-големия български музей.
Колекцията от ръкописни и печатни книги, съхранявани в НИМ, е истинско съкровище на писмени традиции и прецизно изработени кодекси. В музейната сбирка се съхраняват 45 славянски ръкописа и фрагменти, създадени в периода ХІІІ – ХІХ в., 4 гръцки – ХІІ-ХІХ в., 7 арабски – ХVІІІ-ХІХ в., османо-турски документи от ХІХ в., както и внушително количество старопечатни книги – печатани на кирилица, гръцки, латински, френски, немски, английски, италиански.
 Внимание заслужава и колекцията от ръкописна и печатна книжнина на българите католици, създадена на български език и записана с латиница, както и  над 50 еврейски ръкописи и печатни издания. Така музейната сбирка представя широка панорама на писмените традиции в културната история на човечеството, а пред любознателния читател се разкрива историята на книгата от Средновековието през Ренесанса до модерната епоха.
 Сред славянските ръкописи безспорно първо място заема Боянският псалтир, изписан на пергамент през ХІІІ в. Той е не само представителен за ранната, старобългарска редакция на псалтирния текст, но има и собствена интригуваща история. Ръкописът е намерен зазидан в южната стена на Боянската църква по време на реставрационни дейности. Зазиждането на ръкопис в стените на строяща се сграда е било честа практика през Средновековието. Вярвало се е, че книгата, съхраняваща боговдъхновени слова, ще е пазител на цялата постройка.
 От ХІV в. са запазени 4 ръкописа и един фрагмент. Особено интересен е пергаментният Панигирик от средата на ХІV в., съдържащ преписи на старобългарските книжовници Климент Охридски и Йоан Екзарх. От ХІV в. е препис на Историческа палея (преразказ на Библията в частта от Сътворението до времето на цар Давид с апокрифни елементи)  в ръкописен сборник с апокрифни текстове. Фрагменти от този ръкопис се съхраняват в Архива на Македонската Академия на науките.
 Впечатляващ с украсата си и калиграфското си писмо е Изборният апостол от ХІV в., вероятно изработен в Търново. Тези ранни ръкописи отреждат на НИМ мястото на особено важно хранилище, тъй като е добре известно колко малко ръкописи от тези ранни епохи са оцелели и колко много от българското книжовно културно наследство е трудно достъпно, тъй като се съхранява в чуждестранни библиотеки.
По-късната ръкописна традиция е документирана с една група богато украсени псалтири, свързани с ръкописното средище в с. Аджар (дн. Свежен), Карловско, процъфтяло в края на ХVІІ и началото на ХVІІІ в. Във фондовете на музея има ръкописи-автографи на Софроний Врачански, на учителя му Милко Котленски, преписи на реликвата „История Славянобългарска”, дело на българския будител Паисий Хилендарски, положила началото на Българското възраждане. С три ръкописа е представен и видният преписвач и илюстратор от възрожденската епоха даскал Тодор Пирдопски.
 Сред гръцките ръкописи интерес представлява преписът на хрониката на Йоан Скилица от ХІІ в., в която се съдържат редица сведения за българската история от времето на цар Самуил. Сред арабските ръкописи впечатление правят преписи на Корана, различни текстове с беседи и тълкувания на религиозни текстове.
 Корпусът от старопечатни книги, съхранявани в НИМ, е представителен според критериите на световната музейна практика. Старопечатната книга се явява в културния живот на славянските народи на Балканите, когато те са поставени в условията на чуждо етническо и религиозно владичество. Тя им помага да съхранят етническото си самосъзнание и религиозната си идентичност. Защото началото на кирилското книгопечатане е положено с богослужебните книги. В сбирката на музея има ранни образци на кирилската печатна книга – изданията на Божидар Вукович, реализирани във Венеция, смятана за „люлката на кирилското книгопечатане“.
Сред печатните книги на латински и гръцки има редки и ценни издания на съчинения на Теофилакт Охридски, слова на Марк Тулий Цицерон и др. Трябва да се спомене специално глаголическият Бревиар от 1761 г. като пример на използването на глаголическата азбука в Хърватско почти до края на ХVІІІ в.

 В изданието са представени с идентификации, описания и илюстрации най-представителните ръкописи и печатни издания, които се съхраняват в НИМ.

НАП дава информация за данъците вече и по телефона

Националната агенция за приходите (НАП) ще може да предоставя данъчно-осигурителна информация на клиентите си, които притежават персонален идентификационен код (ПИК) и по телефона чрез колцентъра си, съобщиха от Старозагорския офис на Приходната агенция. На практика това означава, че гражданите и фирмите с ПИК ще могат да получават информация за своите данъчни и осигурителни задължения по още един начин, не само онлайн - с ПИК или електронен подпис и в офисите на Агенцията, но и по телефона, след като се идентифицират със своя ПИК.
До сега нямаше такава възможност, но последните промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс дадоха възможност на НАП да предложи новата услуга. Очаква се Агенцията да въведе проверката за данъци и осигуровки по телефона в близките месеци. Разпоредбите на данъчния кодекс дават 6 месечен срок, в който да се уреди реда и начина за прилагането им.
От създаването си през 2008 г. до сега колцентърът на НАП е получил близо 3 милиона запитвания на клиенти на Агенцията. Чрез телефона за информация на Агенцията 0700 18 700 са обслужени 2 200 000 запитвания на клиенти, а служителите на информационния център са отговорили на над 164 400 въпроса, постъпили на електронния му адрес – infocenter@nra.bg. Автоматизираните справки и информация са ползвани над 680 000 пъти.
Статистиката на информационния център сочи още, че пропуснатите обаждания в работно време са под 5%, а доволните от получената информация от служителите на НАП са над 90%. Средната продължителност на телефонните разговори е 4 минути.
На телефона на информационния център на НАП 0700 18 700 гражданите и представителите на фирмите могат да получат съвет за декларирането и плащане на данъци и осигурителни вноски. Освен това могат да ползват и автоматичните услуги, които не изискват разговор с оператор и са достъпни 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата: проверка на здравен статус, справка за регистрация по ДДС и др. Телефонното обаждане към 0700 18 700 е на цената на градски разговор от цялата страна за абонатите на стационарни телефони. Обажданията от мобилни телефони се заплащат по стандартната тарифа на съответния мобилен оператор. Запитвания клиентите могат да изпращат и на имейл адрес infocenter@nra.bg.  

Колцентърът на НАП приема също и сигнали за неиздаване на касови бележки и други данъчни и осигурителни нарушения.  

Модел на Тойота изминава 650 километра с едно зареждане

„Мирай” използва водород за гориво, правителството субсидира производството


Водородният седан „Мирай“ на „Тойота“ харчи 15 лева на 1000 километра, вместо газове отделя чиста вода
Светът може да каже „сбогом“ на петрола, след като в серийно производство бе пусната кола, която движи само на водород. Японският автомобилен гигант „Тойота“ качи на конвейера първият на планетата автомобил с водороден двигател. Новият седан „Мирай“, вместо вредни газове, отделя чиста вода. С едно зареждане пък, по думите на японските инженери, автомобилът може да измине 650 километра.
Цената на колата в Япония е около 60 000 щатски долара. При това правителството в Страната на изгряващото слънце вече обяви, че всички закупили си екологичния седан, ще получат субсидия от властта в размер на $17 000.

За да се радваш на водородния си „Мирай“ обаче трябва да има специални станции за зареждане. Самият процес пък трае само няколко минути. Според изчисленията стойността на изминат километър е 1 цент, т.е., 1,5 стотинки, 100 километра излизат 1,50 лева, а разходите за 1000 изминати километра са само 15 лева и т.н. Заслужава си инвестицията.

9.08.2017 г.

Спасен от удавяне щраус намери нов дом в зоопарка

След спасителна акция в микроязовир край с. Момино село, община Раковски, старозагорският зоопарк се сдоби с нов обитател. Седемгодишният щраус Иван вече споделя клетка с ламите, след като бе изваден от водоема. 
Разразила се буря съборила клони и дървета, които разрушили заграждението, в което птицата била отглеждана. Озовала се на свобода, подплашена от мълниите и бурята, силно дезориентирана, тя попаднала в близкия водоем. Въпреки усилията щраусът не успял да излезе на собствен ход. Наложила се спасителна операция за живота му.
Щраусът престоял близо 24 часа в студените води и въпреки жегите бил с хипотермия, разказа директорът на зоопарка доц. д-р Радослав Михайлов, който провежда спасителната акция заедно със собственика на екзотичното животно. Земеделецът Рангел Матански решил да дари животното на старозагорския зоопарк през септември, но разигралите се събития го принудили да стори това по-рано. Никой не се решил да помогне на близо 100-килограмовата птицата, затова се наложило да дойде екип от Стара Загора.
Щраусът бил в края на силите си, затова бързо бил изваден от водите и сега се чувства отлично сред останалите обитатели на зоопарка, твърди д-р Михайлов. След като се адаптира към условията, ще бъде направен опит да сподели клетката на другия мъжки щраус- 14-годишният Питър.

В старозагорската зоологическа градина в момента живеят над 400 животни. Тя е една от най-красивите в страната, разположена в естствена среда, в живописна местност на старозагорския парк „М.М. Кусев“.

По-високи заплати за учителите от септември

Министерството на образованието и науката обяви официално обещаното увеличение на учителските заплати от следващия месец.
От 1 септември различните педагози в държавното образование ще взимат с 15% повече.
Минималната заплата на училищен директор става 950 лева, а на заместниците му - 887 лева. Главните учители ще взимат най-малко 836 лева, а старшите учители - 792 лева.
Заплатите на останалите учители, възпитатели, логопеди, психолози, педагогически съветници, корепетитори, хореографи, треньори по вид спорт, рехабилитатори на слуха и говора и ръководители на компютърни кабинети ще получават заплати, които започват от 760 лв.
От МОН обявиха и две надбавки в заплатите на някои педагози, свързани с мерките за задържане на децата в училище.
От началото на следващата година с 4% ще се увеличи възнаграждението на учители, които участват в съвместните екипи за обхващане и задържане на ученици, които не желаят да получат образование в задължителната предучилищна и училищна възраст.
Същото увеличение ще има за учителите, които работят допълнително с деца, неуспели да усвоят учебната програма или неговорещи български език.
Третото правителство на Бойко Борисов дойде на власт тази година с обещанието, че до края на мандата си ще увеличи двойно учителските заплати.
Миналата седмица от МОН изнесоха статистика, според която 45% от преподавателите у нас са между 50 и 65 години, а едва 6% са тези под 30. 
Ново:
Край на задължителния хартиен дневник предвиждат промени на просветното министерство, които влизат в сила от учебната 2018-2019 година. Директорите ще имат право да използват само електронен дневник, без да се налага да го водят паралелно с традиционния книжен вариант. Новите правила са разписани в проекта за изменение и допълнение на Наредбата за информацията и документите за системата на предучилищното и училищното образование.
Електронните дневници ще са част от националната електронна и информационна система за предучилищното и училищното образование, обясни шефът на дирекция "Учебници и училищна документация" Пенка Иванова пред "Монитор".

Тя уточни, че идеята е всички школа да разполагат с електронен дневник, ако обаче в някои учебни заведения това е невъзможно да се случи през 2018 г. по технически причини, те ще продължат да използват хартиените.

Фестивалът “We Are Going To Мъглиж” в подкрепа на съвременната българска рок сцена

На петото издание на рок фестивала "We Are Going To Мъглиж" през септември (8-ми и 9-ти), български рок ще звучи не само от сцената, но и от пулта в паузите между групите и през деня.
Вече четири поредни години фестивалът се развива успешно, давайки сцена на млади български групи, като задължително условие за участие е те да изпълняват авторска музика. Името на феста е от едноименното парче на основателят му Иво Руев и на неговите съзаклятници от едноименния бенд. Входът все така остава свободен за всеки рокаджия, фен или просто любопитен зрител. Организаторите залагат на подема в рок сцената и растящия интерес на публиката към родните банди.
Опитът досега показва, че информираността и познаването на съвременната българска сцена от страна на публиката е сравнително слабо, въпреки че интересът е голям. Така екипът на фестивала стигна до идеята, че събитието може да подкрепя авторската музика, не само като предоставя на групите сцена, но и пускайки тяхна музика по време на целия фестивал - в паузите и през деня.
За целта е подготвена плейлиста с музиката основно на групи участвали досега на “We Are Going To Мъглиж” с някои допълнителни имена на банди, които отдавна са хванали интереса на екипа и ще получат покана за следващите му издания. Списъкът на добрите банди, които заслужават да бъдат чути, разбира се, е много по-голям, но идеята е техните песни реално да бъдат въртени в рамките на ограниченото време на фестивала, за да се запознае и публиката с тях.
Организаторите планират, ако експериментът им се окаже успешен, да доразвият тази идея за в бъдеще, като организират и борса за българска музика, предоставяйки възможност на български групи и лейбъли да представят продукцията си на фестивала, дори и да не са част от неговия афиш. Надяват се също така идеята да намери последователи и при други събития.

Програма на “We Are Going To Мъглиж 2107”

08.09 (петък)

Начало: 18:00

IMPADE - 18:00 - 18:40

JIMMY'S BAND - 19:00 - 19:40

40 DAYS LATER - 20:00 - 20:40

MOTHER OF EXILE (Berlin) - 21:00 - 21:40

SEVI - 22:00


09.09 (събота)

Начало: 17:00

METAL MILITIA - 17:00 - 17:40

ELECTRIC DRAGON - 18:00 - 18:40

FORGOT THE TEN - 19:00 - 19:40

I.R.B. 69 - 20:00 - 20:40

DREG STARZ - 21:00 - 21:40

DASH THE EFFORT - 22:00
Списък на групите, предоставили правата върху музиката си за възпроизвеждане в рамките на фестивала:

Abysmatic, As Orchids Wither, Bastardolomey, Bloodrush , Chaplins Dream, Dash The Effort, Der Hunds, Electric Dragon, Fyeld, Full Circle, Impade, I.R.B. 69, KhanЪ, LieVieL, Urban Gray, SEVI, Smallman, TDK, Ювиги

8.08.2017 г.

До, Ре, Ми…нотите си имат имена

Всички знаем за тоновата стълбица - До, Ре, Ми, Фа, Сол, Ла, Си, но какво всъщност означават тези съкращения? Гуидо д’Арецо (990–1050) е онзи, чийто уникален ум сътворява музикалните ноти. Той не измисля просто седем знака, чрез които да координираме слуха си, а създава цяла нова азбука на звуковете. Д’Арецо е един от най-големите музикални теоретици на Средновековието. Роден е в Италия и получава образованието си в бенедиктинския манастир в Помпоза, близо до Ферара. По време на обучението си монахът забелязва как певците се затрудняват при запомнянето на литургичните песнопения. Затова измисля система от музикални знаци, чрез които музикантите да се ориентират за правилните тонове. Нотите били изобразени върху четири успоредни линии, всяка от които съответствала на определен тон, отбелязан в началото ѝ с буква. Тогава те имали квадратен вид, но днес успоредните линии вече са пет, а формата им е овална. По-високите били отбелязвани на по-високи линии, а на всяка от седемте ноти Гуидо дал име: ut, re, mi, fa, sol, la, si. Това били първите срички от химна за свети Йоан Кръстител. UTqueant laxis REsonare fibris MIra gestorum FAmuli tuorum SOLve polluti LAbii reatumSancte Ioannes
Преведени на български език те означават: До – Dominus – Господ Ре – Rerum – Материя Ми – Miraculum – Чудо Фа – Familias Planetarium – Седемте планети, т.е. Слънчевата система Сол – Solis – Слънце Ла – Lactea Via – Млечен пътСи – Siderae – Небеса Гуидо д’Арецо казва, че е на 33 години, когато написва нотите, а музикалните знаци първоначално са създадени, за да улеснят музикантите, изпълняващи църковна музика. Нотите на Д'Арецо са език, който ни помага да развиваме себе си чрез музиката. Тя е един от най-добрите начини за общуване между хора. Език, който непрекъснато се променя и развива, но който е точно толкова пленителен, колкото е бил и преди хиляди години.

3.08.2017 г.

Фестът „Пиеро” в разширен формат представя куклен театър и качествена анимация

Старозагорският куклен театър вече е на 60 години. За втори пореден път Европейската фестивална асоциация награждава с лейбъл за качество Международния кукленотеатрален фестивал за възрастни „Пиеро”, като това признание идва точно за юбилея. Тази година за феста, който ще бъде от 24 до 29 септември, идват артисти от България, Франция, Чехия, Словения, Унгария, Испания, Холандия и Русия. Освен куклени театрални представления програмата включва изложби, етноконцерт, интерактивна карнавална лаборатория, светлинна инсталация, бирено парти.
„Пиеро” разширява платформата си, като от тази година вече предлага на вниманието ни близките до кукленото изкуство форми - физически театър и модерен танц. Професионалисти в областта ще проведат открити репетиции и ще организират практически семинар.
Ще има традиционния анимационен кинопреглед, на който ще представят панорама на новата българска анимация и на Теодор Ушев, чийто късометражен филм „Сляпата Вайша” бе номиниран за „Оскар”. Освен споменатото заглавие в Стара Загора ще бъдат показани още 10 филма на работещия в Канада аниматор: Tower Bowher, „Човекът, който чакаше”, „Царица”, Drux Flux, „Дневниците на Липсет”, „Славеи през декември”, „Демони”, „Йода”, Sonambulo и „Глория Виктория”.
За пръв път идва и френската театрална компания „Филип Жанти” - Париж, със спектакъла „Одисея с лопата”. Французите са лидери в изкуство в сферата на експерименталните и нови форми при кукленото майсторство за възрастни. За 6-те дни на 9 сцени ще се проведат 36 уникални  прояви. В конкурсната програма ще участват трупи от 8 страни: България, Испания, Русия, Словения, Унгария, Франция, Холандия и Чехия. Още толкова състави ще покажат на многобройната публика своите най-добри постановки.
В Градската художествена галерия ще се открие изложба „60 години куклено изкуство в Стара Загора“. Ще има още изложби керамика и пластика, етноконцерт, открити репетиции и лаборатории, танцови фиести и бирени маратони. Спектакли ще има и в парк „5 октомври“ и на градския площад.
За конкурсната програма Старозагорският театър цяло лято ще репетира новосъздаденото специално за случая заглавие „Животът е бяс“ по творчеството на Достоевски.
Като акцент сред родните продукции се откроява "Животът бяс" на Държавен куклен театър - Стара Загора, чиято премиера ще се състои в рамките на фестивала.
Зрителите ще могат да се насладят на спектакъла „Оптически илюзии” от афиша на "Сфумато" (копродукция с Good Times). Режисьор е Катя Петрова, чието куклено представление за възрастни „Семейство Замза” получи „Икар” през 2016. В основата на новата й постановка са текстове на Даниил Хармс, Михаил Булгаков и полския поет Юлиан Тувим, творили през първата половина на XX век. Чрез клоунада, илюзии и физически театър се изгражда модел на обществото, започващ от баналното и конкретното, който постепенно рухва и изчезва. Шоуто, на което предстоят турнета по цял свят, презентирано в началото като единствено по рода си заради пребогатата си с номера и мистификации програма, се оказва всъщност човешки цирк. Зрелище, в което смъртта е точно толкова абсурдна, колкото и самият живот. Държавен куклен театър - Пловдив, участва със спектакъла "Дама Пика" по А. С. Пушкин, отличен с награда "Пловдив" в областта на изкуството и културата и с "Икар" за режисьорската работа на Веселка Кунчева. Представлението се фокусира върху темата за спасението и проклятието, за гибелната страст и фалшивото смирение.
На 29 септември, когато е церемонията по връчването на наградите, театър Karlsson Haus - Санкт Петербург ще представи на зрителите с "Ваня. Приказка за Ваня и енигматичната руска душа". 

Старозагорската обсерватория организира наблюдение за лунното затъмнение на 7-ми

В понеделник на 7 август от територията на България при ясно небе ще се наблюдава частично лунно затъмнение.
 Долната четвъртина на лунния диск ще навлезе в земната сянка и това най-добре ще проличи в 21:20 часа.

Астрономическата обсерватория ще постави телескопи на площада около сградата на Община Стара Загора между 20:30 часа - 22:30 часа за всички желаещи да наблюдават затъмнението на Луната, планетите Юпитер и Сатурн и летните съзвездия.

Издаване на книга ще е наградата от националния конкурс „Горчиво вино“ 2017

Победителят в четвъртия национален конкурс за любовна лирика „Горчиво вино“ ще сключи договор за издаване на книга на официалната церемония по награждаването през септември. Това е мечтата на много творци – да видят творбите си отпечатани в свое томче, а конкурсът може да я сбъдне. Организаторът, НЧ „Братя Миладинови 1914” – Петрич, приканва утвърдени автори и нови таланти да изпращат творбите си до 15. 08. 2017 г. (валидна е датата на пощенското клеймо).
Конкурсът бе създаден през 2014 г. по повод 100 годишнината на читалището и 80 годишнината на големия български поет Евтим Евтимов. Майсторът на любовната лирика почина миналата година, но остави дълбока следа в българската поезия. Той продължава да бъде един от най-обичаните и четени български поети, като във всеки български дом вероятно има негова стихосбирка, а най-известните български певци и групи са изпълнявали песни по негови стихове. Само по стихотворението му „Горчиво вино“ са създадени десетина песни с различни мелодии. „Ако ти си отидеш за миг”, „Обич за обич“, „Високо“, „Ти си любовта“, „Протегнах две ръце да те прегърна“, „Страх”, „Грешница на любовта”, „Жена на балкона”… са сред вечнозелените български песни. Големите музи на Евтим Евтимов – Романьола Мирославова и Петя Йорданова, също са написали прекрасни стихове за любовта.
Журито в конкурса се надява да открие следващия голям поет на България. Конкурсът е анонимен. Желаещите да участват трябва да изпратят голям пощенски плик, съдържащ едно непубликувано и напечатано в 3 екземпляра стихотворение, без името на автора; малък, запечатан плик с попълнено заявление за участие в конкурса, изтеглено от сайта на читалището:http://chitalishtebratiamiladinovi.org/ и екземпляр от конкурсната творба, подписана собственоръчно от автора с неговото име. Максималният обем на творбата може да бъде до 30 реда.
Имената на финалистите в конкурса ще бъдат публикувани на уебсайта и фейсбук страницата на читалището до 06. 09. 2017 г. Освен първа награда – издаване на книга, ще бъдат връчени втора и трета награда – диплом и предметни награди (книги).
Официалното награждаване ще се проведе на тържествена среща в Клуба на дейците на културата в Петрич през месец септември 2016 г. (датата ще бъде допълнително обявена). Наградите ще се връчват само лично на авторите. Организаторите поемат пътните разходи и нощувка на наградените.

Творбите за участие в конкурса могат да бъдат изпратени по куриер, по пощата или занесени на място, на адрес: гр. Петрич 2850, обл. Благоевград, ул. „Александър Стамболийски” № 4, Народно читалище „Братя Миладинови 1914” – за конкурса „Горчиво вино“. За допълнителна информация: Вангелия Тренева – секретар на читалището, 0879 088 501; Маргарита Досева – организатор, 0879 088 506; petrich@dir.bgmetodisti@mail.bg.