14.07.2025 г.

Старозагорските ремонти продължават ударно

Центърът на Стара Загора ще придобие напълно европейски облик до края на мандата на местната власт, огласи кметът Живко Тодоров. На 14 юли градоначалникът даде символичен старт на строителните дейности по реконструкцията на парк „Пети октомври“, известен на заралии като Градската градина. Според проекта европеизацията на 20-те декара в парка ще струва 6,55 милиона лева. Казано според бъдещата валутна сметка около 3,25 милиона евро. Фирмата изпълнител е, без изненада – много опитната и с традиции по направата на старозагорските ремонти, но с новото име „ВДХ“ АД, т.е. бившата „Водострой 98“ АД. Съвсем скоро, ремонтът на Аязмото струваше 7 милиона лева, то парите днес за нищо ги нямаме. Изпълнението е заложено да стане за 150 дни, а кметът каза, че ще следи да не се просрочва, както… Аязмото, дето бе затворено година и половина. Новият облик щял да запази автентичния вид на градината, ама щял да е много по-удобен за разходки?! Дали няма да монтират движещи се пътеки, при този бюджет? Но това не е всичко. На 28 юли започва ремонтът и на Алана. Той колко ще струва, не казват. Други перестройки около Универсалния, улица „Пазарска“, на Общината и на бившия Пионерски дом ще надхвърлят десетте милиона, които са обещани от държавата и местната хазна ще доплаща.

Най-важната липсваща информация в официалното съобщения е, дали двата парка ще бъдат затворени до края на годината. Че да добият европейски вид, все едно досега са имали, да речем – африканска визия. Апропо, на Аязмото, което има юбилей тази година, вложените средства вече показват изненадващи резултати. Направиха се беседки, сечените плочи се пренаредиха без нужда и т.н., даже тук там се засадиха дръвчета. Старата растителност обаче загива на много места. Например по източната алея, преминаваща покрай Митрополията, човек може да преброи десетки изсъхнали стари дървета, които са покрити с нещо, като гъбично заболяване. Никой не прави опит да ги отстрани или да вземе други мерки, та поне да се запазят околните дървета.

До края на мандата, в Зарата няма да остане нищо неремонтирано. За необходимостта и цената не питаме!

8.07.2025 г.

Историята на Одисей, разказана от влюбените в него жени

Докато се задава голяма холивудска продукция по Омировата „Одисея“ с участието на Мат Деймън, Ан Хатауей, Том Холанд, Робърт Патинсън, Шарлийз Терон и Зендая, у нас излиза оригиналният роман на италианската писателка Марилу Олива „ОДИСЕЯ, разказана от Пенелопа, Цирцея, Калипсо и другите жени от Омировия епос“ (издание на „Книги за всички“).

 „Одисея“ не е само история за пътуването на един мъж, а и за любовта на много жени. Калипсо, която, оплетена в собствените си мрежи за съблазняване, се влюбва в Одисей, но трябва да го пусне. Навзикая, незряла, но могъща съблазнителка, която не смее дори да го докосне. Цирцея, доминантната, която презира мъжете, докато не среща един, който не прилича на никой друг. Евриклея, робинята дойка, която го е отгледала. Сирените, сляпо решени да го унищожат. И разбира се, Пенелопа, съпругата, която не просто чака мъжа си, а му е равна по хитрост и упоритост.

В тази книга именно те възпяват перипетиите на странстващия герой, всяка от тях е героиня в етап от голямото му приключение, преобръщайки традиционната перспектива за мъжкото начало. Контрапункт на техните гласове е този на Атина, богинята, която напътства и Одисей, и сина му Телемах с гласа на великата жена, която стои зад всеки велик мъж.

В едно любопитно редуване на гледни точки безсмъртната класика оживява с нови значения и перспективи.


 По-гореща от всякога е темата за миграцията в Средиземноморието, поради което се усеща спешната необходимост да се възстанови една древна история, която винаги е била четена: защото Одисей се превръща в емблема на мигранта, на закъсалия изгнаник, на човека в търсене на земя, която изглежда все по-далечна. Наред с това Одисей е символ на пътешественика, на човека, който стига до други земи или търси себе си.

Пренаписване, вярно на оригиналния текст, при което нищо съществено не е пропуснато от Омировия епос. Автентичността на архаичното слово се запазва чрез ритмизиране на повествованието, различни разказвателни техники – всичко това с единствената цел да се насладим на великата красота на класическия текст. Гласовете на разказвачите са тези на жените, които Одисей среща в хода на своето пътуване. Ако хитростта на царя на Итака е само един от аспектите на неговата многоликост, то героините представят почти всички вариации на жената: фриволната съблазнителка (Калипсо), мъдрата покровителка, който използва разума си (Атина), мечтателката (Навзикая), феминистката, която се опитва да се самоутвърди в патриархата (Цирцея), инстинктивната жена (сирената), умната спътница, която пази семейството (Пенелопа).

2.07.2025 г.

Опера на открито от 5 юли - на форума и край язовир Копринка


На 5 юли, от 21 часа, на стадион „Берое“ Старозагорската опера ще представи грандиозен спектакъл на една от най-любимите и популярни опери на Джузепе Верди „Набуко”. В юбилейната програма, посветена на стотната годишнина на Старозагорската опера, „Набуко” е вълнуващият избор на създателите на знаковата „Опера на стадиона” – инициатива, която възникна по повод стогодишния юбилей на футболен клуб „Берое” през 2016 година и начерта новата лятна дестинация на културния живот на Стара Загора. През годините стадион „Берое” се превърна в оперната арена на Стара Загора, на сцената на която бяха представени спектаклите на оперите „Аида” /2016 и 2021/, „Кармен” с Веселина Кацарова /2017/, „Набуко” с Мария Гулегина /2018/, „Трубадур” /2019/. Това дава начало на поредица от опери на открито, запазена марка на старозагорския оперен театър.
На 17 и 18 юли е премиерата на операта „Цар Калоян“ от Панчо Владигеров, с участието на артистите, хора и балета на Старозагорската опера, и Прабългарска школа за оцеляване „БагаТур“. Либрето е Николай Лилиев и на писателката, майстор на историческите теми - Фани Попова-Мутафова. Спектаклите ще се играят на Античния форум в областният град, а на 28 август ще има представление и край древния Севтополис, на открита сцена на язовир „Копринка“.

  

Кино на открито показват на Античния форум

„Лятно кино под звездите“ отново ще има в Стара Загора - на 4 и 5 юли. Прожекциите ще са на Античния форум „Августа Траяна“ и ще започнат в 21 часа.

За старозагорци отново е предвидена изненада - те ще могат да се снимат с гост звезда, български актьор, но кой е той организаторите не казват, засега. Миналата година гостът бе актьорът Ивайло Захариев

На 4 юли, петък, от 21 часа бъде показан филмът „КЛАС ‘90“, който наскоро заралии видяха на фестивалът „Златната липа”. Сюжетът му е за ученици, завършили през 90-те, които се срещат след десетилетия. Темата е актуална, но сценария отново е мешавица с намесата на страшното ДС, депресиран министър и смела журналистка, все далеч от истинската ни действителност. В съботната вечер, отново от 21
часа на Античния форум е прожекцията на филма „БЕЗ КРИЛА“. Той е биографична спортна драма на Ники Илиев. В ролята на параолимпийския шампион Михаил Христов играе Наум Шопов-Младши.