31.10.2017 г.

Стефан Данаилов написа книга за живота си

 „Романът на моя живот” излиза на рождения му ден – 9 декември


„Отдавна ме канят да напиша книга за моя живот. Дълго отлагах, защото смятах, че има достатъчно време пред мен”, казва Стефан Данаилов, цитиран от Канал 3.
Томчето със знака на „Книгомания” излиза на 75-ия му рожден ден на 9 декември. Тогава е и премиерата в Народния театър. Мемоарите са пренесени на хартия в съавторство с журналиста продуцент Георги Тошев - на базата на много интервюта, спомени и снимки от детството до днес. „На тези години е смешно да мисля за бъдещето. Разтоварвам и подреждам багажа на миналото, за да разбера къде съм в настоящето. И като че ли все пак мечтая за бъдещето. Скришом. Да си спомняш сигурно е удоволствие, но и проклятие. Безброй образи, думи, случки и емоции нахлуват у мен", пише в увода Мастера. В „Романът на моя живот” има всичко: и смешни случки, и любовни истории, и разкази от снимачните площадки, и неизвестни досега подробности за политическите битки на политика. „Мери ми липсва...
Пусто ми е. Трябваше да мине известно време от смъртта й, за да напиша тези редове. Страхувах се, че спомените ще ме потиснат. Не е лесно да останеш с тях, те са като призраци. Обръщам се назад едва днес, на 75 – за да подредя мислите си. Виждам, че не мога да се сърдя на живота си. Той ме е радвал и натъжавал, карал ме е да се усмихвам", споделя още Ламбо. Много от историите, разказвани за него през годините, са по-различни от истината, която стои зад тях. „Някои са ме белязали, другите съм забравил. Може да звучи като клише, но мисля, че съм успешен човек. Честен, открит и весел. Благодарен съм и не скривам радостта си от добрата дума", откровеничи още актьорът.

Специално място е отделено на партньорките му в киното, сред които са Катя Паскалева, Невена Коканова, Доротея Тончева, Виолета Гиндева, Аня Пенчева и много други. Макар да е дискретен в подробностите и да поставя съпругата си на първо място, Ламбо дава да се разбере, че с някои от тях отношенията са надхвърлили партньорството. „Не съм плейбой, макар че и така ме наричаха. Аз просто харесвам и обичам жените", не крие той. И добавя: „Понякога нарочно дразня тези, които ме предизвикват. Правя го майсторски, все пак съм добър актьор. Никога не съм живял с мисълта, че светът е мой. Вие знаете кой стои зад този разказ”.

Сто платна на Иван Милев показват Старозагорската галерия

Утре, на 1 ноември от 18 часа в голямата зала на Художествена галерия Стара Загора ще бъде открита изложбата „Посоки”, посветена на 120 годишнината от рождението на Иван Милев /1897-1927/ и 90 години от ранния край на неговия житейски и творчески път. Изложбата идва в Стара Загора след представянето ѝ при голям интерес в Софийска градска художествена галерия и Художествена галерия Казанлък.
На 18 февруари 2017 г. се навършиха 120 години от рождението на големия български художник Иван Милев. Живял едва 30 години, творецът оставя зад себе си стотици шедьоври и е признат за един от емблематичните български творци на 20-ти век.
Експозицията е наречена "Посоки", защото прави опит, ако не да илюстрира, то поне да очертае с конкретни творби някои от жанровите (кавалетна и стенна живопис, рисунка, илюстрация, сценография) или тематични зони на артистичен интерес в известната или оцелялата част от пластическата продукция на Иван Милев. Тук могат да се видят произведения, чрез които се проследява връзката с народностния или приказния елемент в творчеството му, с религиозната тема, с мистицизма и фатализма.
В изложбата са включени редица негови произведения, които днес се съхраняват в частни домове и колекции. Публиката може да се срещне с творчеството на автора, както и с редица непознати до сега или непоказвани повече от десетилетия произведения.
В експозицията са включени 100 произведения, създадени от художника между 1915 и 1926г. Колекцията е подбрана от фондовете на Национална галерия, Софийска градска художествена галерия, Национална художествена академия, Национален литературен музей, Художествена галерия – Казанлък, Художествена галерия – Стара Загора, Художествена галерия „Димитър Добрович” – Сливен, Художествена галерия – Русе, Художествена галерия „Кирил Петров” – Монтана и Художествена галерия „Христо Цокев” – Габрово.
В Художествената галерия в Казанлък, родният град на Иван Милев, днес се съхранява най-голямата част от творческото му наследство.
Изложбата ще бъде отворена за посещения до 29 ноември.
Иван Милев е силно повлиян от европейското изкуство и най-вече от сецесиона. Характерните за този стил декоративност и ритмика имат определени сходства с художествения език на българското народно изкуство. Навярно затова художникът с такава лекота припознава естетиката на сецесиона и намира начин да я съчетае с добре познатите му мотиви от традиционните български носии, черги, шевици и др. Именно те са в основата на изградения от худижника специфичен, разпознаваем авторски стил.
Той е известен най-вече със своите живописни произведения, в които независимо под формата архитектура в пейзажите, декорация в интериора или дори само ритмика, изградена посредством редуването на стилизирани човешки фигури, неизменно присъстват споменатите мотиви, свързани с родното българско изкуство. Художникът черпи вдъхновение за изграждането им не само от традицонната култура, но и от християнската традиция и образност, от декоративността и колорита, характерни за стенописната декорация и иконописта.

Макар да не доживява 30 години, Иван Милев успява да създаде богато и многообразно творчество, с което се превръща в един от най-емблематичните български художници.

30.10.2017 г.

Варненски театрали представят „Влюбеният Шекспир” на сцената на старозагорската опера

Варненският  ДТ „Стоян Бъчваров” гостува с постановката си „Влюбеният Шекспир” на 6 ноември от 19 ч., в Държавна опера - Стара Загора!
„Влюбеният Шекспир” е първата премиера на Варненския драматичен театър за 2017-а, дело на проф. Пламен Марков, член-кореспондент на БАН, един от най-изтъкнатите представители на съвременния авторски режисьорски театър в България. С неговото име са свързани едни от най-успешните постановки на Варненския драматичен театър както във времето назад, така и през последните години. Достатъчно е да припомним само абсолютния връх "Ричард III" с 3 награди ИКАР, без да забравяме и последните топ спектакли на професора "Вуйчо Ваньо", "Ревизор", "Ретро" и "Брак по принуда".
Както обикновено, така и сега стилът Пламен Марков започва от превода и адаптацията, за да обхване след това и всички режисьорски компоненти на театралната постановка. Ползвани са също преводни текстове от Валери Петров, Владимир Свинтила, също стихове от Кр. Марлоу, преведени от Александър Шурбанов и Евгения Панчева. Става дума за онзи романтичен сюжет, залегнал в основата на прочутия британско-американски филм от 1998г на Джон Мадън, с Гуинет Полтроу, Джоузеф Файнс и Джуди Денч, спечелил цели 7 награди Оскар.
Почти 2 години продължават преговорите на Театрално-музикалния продуцентски център Варна за получаване на авторските права върху драматизацията на Ли Хол, по сценария на Марк Норман и Том Стопард.
И както може да се очаква, в своя постановъчен екип Пламен Марков отново ангажира художничката Мира Каланова и композитора Калин Николов - същото звездно трио, което изведе на върха и "Ричард III". Любопитна е сега смяната на гледната точка - от историческата драма на Шекспир към любовната история с Шекспир, която - макар и базирана върху някои исторически лица, все пак е измислена. "Влюбеният Шекспир" се позовава на театрален дневник, в който Филип Хенслоу, собственик на театър и продуцент, ако трябва да употребим днешна лексика, си е записал кому какви пари е изплатил.
Много от героите, репликите и сюжетните похвати се отнасят до пиесите на Шекспир, така че в съвременното преживяване на Шекспир присъства и автентичният Шекспир. Хореографията и сценичния бой разработва Камен Иванов, младата и талантлива варненка Василена Ялъмов, сега студентка по сценография в НАТФИЗ, асистира на доц. Мира Каланова.
Адриан Филипов и Цветина Петрова изпълняват централните роли на Ромео и Жулиета, но в тази комедия за недоразуменията около написването на прочутата пиеса "Ромео и Жулиета" и забраната жени да играят в театъра, значение имат, естествено, всички останалите персонажи.
Отзиви след представянето на пиесата в Народния театър „Иван Вазов“:
Академик Людмил Стайков
Аз съм силно впечатлен от този изумителен спектакъл, едно историческо събитие за българския театър. Струва ми се, че и най-взискателният зрител не може да остане равнодушен към „Влюбеният Шекспир”. Това е истинско тържество на професионализма, отличаващо се с култура и стил, с пластично и композиционно единство, с високи режисьорски и актьорски постижения. Повече от три часа спектакълът се играе като на един дъх. „Влюбеният Шекспир”, създаден с мъдрост, вдъхновение, всеотдайност и рядко срещана творческа откровеност, е истински триумф за режисьора Пламен Марков. Той е сътворил един сложен и полифоничен спектакъл с изваяни актьорски изпълнения, които те заразяват с неповторимата си импровизационна стихия и невероятно богатия пластичен рисунък. Имаш чувството, че спектакълът търкулва от далечната Елизабетинска епоха до наши дни едно странно кълбо, изплетено от митове, тайни, догадки и паралели. И ти трябва да разплетеш това кълбо с индивидуалните си познания и душевни възможности. Всички създатели на спектакъла трябва да се гордеят с това, което са постигнали. Благодаря за вълнението, което изпитах при срещата с „Влюбеният Шекспир”.
Стефания Колева - актриса
Много ми хареса „Влюбеният Шекспир”. Класическо представление в истинския му вид, като постанока, сценография, костюми – нещо, което на българска сцена отдавна не е имало. Чудесен актьорски състав. „Влюбеният Шекспир” ми достави истинско удоволствие.
Проф. Светослав Кокалов
Предизвикателството на „Влюбеният Шекспир” е голямо. То се състои в сериозната амбиция да покрие широко ветрило от интереси, като покаже на публиката театърът отвътре. Сюжетът е познат от филма, един образец, с който сравнението е неизбежно. Пламен Марков и Мира Каланова обаче са избегнали всички опасности и са постигнали висок художествен резултат. Постановката изобилства с талантливи идеи, които са успешно реализирани не само от постановъчния екип, но и от актьорския състав. Актьорският асамбъл демонстрира високо ниво, при това на сцената излизат толкова много актьори. Много хубави пространствени решения, в които сцените бързо преливат една в друга и първоначалният скептицизъм, който публиката обикновено проявява в подобни случаи, бързо прераства в одобрение. Поздравления за целия екип.
Николай Поляков - режисьор

Ние, режисьорите, рядко се харесваме помежду си, защото имаме различни гледни точки, но с „Влюбеният Шекспир” е съвсем различно. Излязох си с много добро чувство от представлението, един прекрасно проведен разказ от добре подредени, интересни и забавни събития. Това е така, не само заради добрата драматургия, и защото режисьорът е превел този разказ на много интересен театрален език. Представлението е силно във всяко едно отношение. Включително заради по-малките роли като тези на Полина Недкова и Константин Соколов, които съумяват с кратки епизоди да поддържат неотслабващия интерес на публиката. Главните роли също впечатляват с добри актьорски изпълнения. Искам непременно да изтъкна и силната работа на Мира Каланова, която с много вкус организира спектакъла и ни вкарва по любопитен начин в тайните на театъра. Поздравления за всички участници във „Влюбеният Шекспир”

27.10.2017 г.

Концерт с „Вечните песни на Микис Теодоракис“ в операта на 28-ми

 „Вечните песни на Микис Теодоракис“  на 28 октомври от 19 часа в Държавна опера-Стара Загора e концерт, посветен на Националния празник на Гърция.  Ще чуете любими песни и мелодии, обичани и познати  от близкото минало. Една вечер със специалното участие на Георгиус Филаделфевс – тенор , Йоргос Мавракис-бузуки и Петрос Алексиадис – китара. Диригент на концерта е Димитър Косев.
„Какво звучи в ушите ви, когато някой спомене името Микис Теодоракис? Сиртаки, разбира се. И то не кое да е, а онова забележително изпълнение на Антъни Куин от филма на Михалис Какоянис „Зорба Гъркът” (1964) по романа на Никос Казандзакис. Този танц превърна американския актьор с мексикански корени в грък и му донесе втора номинация за „Оскар” за главна мъжка роля, а Микис Теодоракис – в световна звезда, която не е забравена и днес. Филмът се върти във филмотечни салони, изучават го студенти, а композираното от него сиртаки (виж видето с танца на Антъни Куин и Алън Бейтс) отдавна е емблема на гръцкия начин на живот, на бунтарския дух и на свободата.
Дотогава сиртаки не го е имало. Имало е група критски танци, наричани общо „сиртос”, с редуващи се бавни и бързи ритми. По техни мотиви композиторът сътворява и мелодията, и самия „танц на Зорба”. По-късно по музиката на Теодоракис хореографът Лорка Масине създава и балет, който досега са гледали повече от 3 млн. зрители по света – само на стадион в Рио събира повече от 120 000 души. А у нас две десетилетия „Зорба Гъркът” не слиза от сцената на Софийската опера…
И всичко това благодарение на Микис Теодоракис – човекът музика, изкушаван от политиката, но в крайна сметка избрал изкуството пред партийните страсти, които му носят възходи, но и падения. Той е роден е на 29 юли 1925 г. в Хиос, Гърция. По време на Втората световна война участва в съпротивата, арестуван е, изтезаван е, заточван е, бил е в концлагер. През 1950 г. завършва Атинската, а след това и Парижката консерватория. Тогава композира множество прелюдии, сонати, симфонии и три балета. През 1959 г. се връща в Гърция, но заради левите му убеждения музиката му е забранена, а той – изпратен в затвор. Десет години по-късно попада за втори път в концлагер. За свободата му се застъпват известни световни личности, сред които Дмитрий Шостакович и Ленард Бърнстейн. Освободен, Теодоракис напуска Гърция, заживява в Париж и се връща в родината си едва след падането на военната хунта през 1974 г. През 80-те и 90-те години е депутат и министър в кабинета на Мицотакис
Теодоракис е автор на симфонии, камерни творби, на популярни песни и танци в народен стил (циклите „Дионис”, „Федра” и др.) и операта „Квартълът на ангелите”, на балетите „Орфей и Евридика”, „Медея”, „Лизистрата” и на музика към трагедията „Едип цар” от Софокъл… Често наричат написаното от него сиртаки „Танца на Зорба”, а след премиерата на филма то е най-популярният символ на Гърция пред света.

Всъщност дали свободолюбивият Зорба от екрана не се крие в Микис Теодоракис? Композиторът никога не го е отричал: „Зорбас е тук. Аз съм Зорбас. Зорбас е свободният грък. Който стига дотам, че да изглежда, че се интересува единствено от танца. Но това е само повърхността. Танцуваме, пием вино, влюбваме се, пеем, но преди всичко обичаме Гърция и свободата.”

За две седмици спират на участък от бул.“М. М. Кусев“ в Стара Загора

За две седмици спират движението по централен участък от бул.“М. М. Кусев“ в Стара Загора, с оглед осигуряване на безопасното организиране и извършване на подмяна на асфалтова настилка.
Ремонтните работи се извършват по бул. „Митрополит Методий Кусев“ за времето от 26 октомври до 10 ноември, в участъка от бул. „Славянски“ до ул. „Генерал Гурко“.
В този участък ще бъде спряно движението на личен транспорт и превозни средства, извършващи транспорт за собствена сметка.
Въвежда се временна организация на движението за движещите се в посока „север-юг“, които ще преминават по ул. „Руски“, а в посока „юг-север“ - по бул. „Хаджи Димитър Асенов“.
Движението ще се нормализира незабавно след приключване на мероприятието,  по преценка на служителите пряко ангажирани с охраната.

Рекорден брой участници на конкурса „Славейче“ на Радио Стара Загора

Рекорден брой участници на конкурса „Славейче“, организиран от Радио Стара Загора
Радио Стара Загора-БНР организира за 22-ри път Конкурс за млади изпълнители на български народни песни „Славейче“.  Надпяването е на 28 и 29 октомври 2017 година от 10 часа в сградата на радиото. Тази година участват рекорден брой изпълнители- 109 деца от цялата страна. Най- малките участници са 5-годишните Никол Михалик от Нова Загора и Божидар Узунов от Трявна.   Журито ще оценява в три възрастови групи: до 7 , до 12-сет и до навършени 16-сет години. В отделна група ще се надпяват учениците от музикалните училища и паралелките за народно пеене. Малките изпълнители трябва да изпеят две песни от своя роден край. В конкурса няма да се допускат авторски песни, а те трябва да бъдат от богатството на българския автентичен фолклор. На класиралите се на първо място в отделните категории ще бъдат направени професионални записи в студиото на Радио Стара Загора-БНР и ще бъде издаден диск с техните изпълнения. Генерален спонсор на конкурса е ТЕЦ „КонтурГлобал Марица Изток 3".

Почетен гост в журито  е младата и стилна тракийска певица Женя Казакова - едно от „славейчетата“ на Радио Стара Загора, възпитаничка на НУФИ "Филип Кутев" в Котел. По-късно завършва АМТИИ гр.Пловдив, където преподава народно пеене. През годините е солистка на оркестър "Канарите", оркестър "Славей", а в момента  на фолклорна формация "Етноритъм".

26.10.2017 г.

На 29-и в Стара Загора е премиера на новия български филм „Дамасцена”

Изложба показва филма през обектива на фотографа Гаро Кешишян

Едно от основните съпътстващи събития на премиерните прожекции на “Дамасцена" на 29 октомври в Стара Загора в Операта и на 30 октомври в София - кино "Люмиер", ще бъде фотоизложбата "Дамасцена: Филмът зад кадър" на Гаро Кешишян.
Фотограф-художникът е уловил различни състояния на актьорите в главните роли: Веселин Плачков, Любо Чаталов, Димитър Баненкин, Троян Гогов, Неда Спасова, Симона Халачева, по време на двегодишния снимачен период на най-новата суперпродукция в българското кино. В над 70 кадъра известният варненски майстор зад фотообектива е запечатал най-вълнуващите моменти от снимачния процес. Актьорският състав, режисьорът Тодор Анастасов и сценаристът и продуцент Мария Лалева са във фокуса на художествените търсения на фотографа. Освен с кадри от работата по филма, Кешишян ще се представи на публиката и с малка роля в една от най-ключовите сцени от кинолентата.
Продуцентът на филма Мария Лалева неслучайно избира Стара Загора за старт на премиерите и откриване на изложбата. Това е жест към хората от региона, участвали и подпомогнали създаването на продукцията.
След Стара Загора и София изложбата ще отпътува за Варна, където ще бъде експонирана във Фестивалния и конгресен център от 3 ноември - деня, в който “Дамасцена” официално тръгва по кината в цялата страна и ще има своята първа прожекция в морската ни столица.
След всяка от трите премиери зрителите ще могат да получат автограф от любимите си актьори и да се снимат с тях.
По думите на изтъкнати родни киноактьори, режисьори и кинокритици, филмът "Дамасцена" е една от най-мащабните кинотворби, произвеждани в България след 1989 година. Създаден в духа на качественото българско кино от златните му години през 70-те и 80-те, с пълноценни снимачни техники, адекватен бюджет, достатъчно отделено време за прецизно изпълнение и заснемане на всяка сцена и детайл, филмът има огромен за днешните условия състав от 56 актьори и над 1300 статисти в масови сцени, снимани през четирите сезона на десетки локации както в Долината на розите, така и на други места в страната.
"Ето че днес България вече има такъв филм: "Дамасцена" - историята на нашия народ, разказана през паденията и успехите на мечтател. Една съвременна поетична драма за розата и българската мечта, чието действие се развива в Розовата долина, край Казанлък", анонсира режисьорът Тодор Анастасов.
Фотограф-художникът Гаро Левон Кешишян е роден във Варна през 1946 г. През последните четири десетилетия негови изложби са показвани в САЩ, Франция, Германия, Швейцария, Дания, Финландия, Япония, Унгария, Чехословакия, Полша, Югославия, Турция и СССР.
Официален трейлър:

Дамасцена в социалните мрежи: 
cerun:yes'>  Улрика в „Бал с маски“ в Инсбругската опера и Принцеса Де Буйон в „Адриана Лекуврьор“  в операта  в Карлсруе. През октомври 2018 г. тя ще бъде Амнерис в Аида по покана на Tokyo Nikikai Opera Foundation, диригент  Андреа Батистони.

Държавният ансамбъл „Лезгинка” с турне в София, Пловдив и Панагюрище

Държавният танцов ансамбъл „Лезгинка” от Дагестан ще зарадва своите български почитатели на 2 декември в Пловдив, 3 декември в зала 1 на НДК и 4 декември зала "Арена Асарел" в Панагюрище.
 Ансамбълът, създаден преди близо 60 години, е обиколил градовете на Русия, ОНД, и в Германия, Полша, Чехия, Словакия, Алжир, Тунис, Мароко, Либия, Сирия, Йордания, Ирак, Кувейт, Франция, Англия, Турция, Белгия , Холандия, Италия, Испания, Нова Зеландия и Австралия и други страни, като са поставили рекорд 79 спектакъла за 10 дни.
 През 2014 г. участват в церемониите на Зимните олимпийски игри в Сочи.
Уникални танцьори, израснали в кавказката република и демонстриращи по уникален начин красивото лице на Дагестан, съчетават умело традиционното изкуство и съвременната хореография. Те предават цяла палитра с емоции само с движения на тялото. Вихрените танци, наподобяващи в известна степен българските ритми заради общите ни прабългарски корени, ще се допълват с изящни оригинални носии.

„Лезгинка” представлява мултиетнически състав, в който можете да видите не само красотата на кавказкия фолклор, но и песните на 33-те националности от Дагестан и Северен Кавказ. Танцьорите показват, че въпреки многото различни националности, могат плодотворно да обединяват усилията си в конструктивни и творчески цели.

Саня Анастасия замества Веселина Кацарова в днешния спектакъл на операта „Дон Карлос“

Поради заболяване на оперната прима Веселина Кацарова, именитата сръбска оперна певица Саня Анастасия ще се представи тази вечер (26 октомври), за първи път на сцената на Старозагорската опера - в ролята на принцеса Еболи от операта „Дон Карлос“. Саня Анастасия ще се срещне за втори път със състава на Старозагорската опера – през месец юли тя беше Кармен в постановката на Държавна опера-Стара Загора, с която се закри ММФ „Моцартови празници“ в Правец. В момента певицата репетира активно в Софийската опера по покана на акад. Пламен Карталов и ще участва в ролята на неустоимата Кармен в премиерните спектакли на едноименната опера през ноември. Ръководството на Старозагорската опера изказва своята благодарност към Софийската опера и по-специално към акад. Карталов за проявеното разбиране.

Саня Анастасия изучава музика в Университета по музика и сценични изкуства  в Грац и Виена. През 2000/01 г. е стипендиант на Федералното министерство на културата и науката в Австрия, през 2005 г. получава магистърска степен. Спечелила е многобройни международни вокални конкурси. Първите й професионални ангажименти я отвеждат на сцените на Южна Африка като Кармен, в Словакия като Маддалена (Риголето), Скопие като Изабела (Италианката в Алжир) и Марибор като Сантуца (Cavalleria Rusticana). През сезон 2008/09 Саня Анастасия направи дебюта си в театър Аахен в Германия като Амнерис (Аида) и Иродиада (Саломе), в „Кармен“ в Националния театър Кошице (Словакия) и Националната опера в Сараево (Босна и Херцеговина). Оттогава тя е постоянно гостуващ артист там. През сезон 2011/12 Саня Анастасия става член на Държавния театър Майнц и е гост-солист в Държавния театър Саарбрюкен (Ларина), пее в Театър Базел (Улрика) и Националната опера в Сараево (Кармен). През 2013 г. дебютира като принцеса Еболи в"Дон Карлос" на Верди в театър Любек, Германия. От лятото на 2013 г. Саня Анастасия е в няколко продукции на Арена ди Верона в Италия. Тя участва в спектаклите по повод 100-годишния юбилей на фестивала на Арена ди Верона в ролите на Фенена в "Набуко" в партньорството на Пласидо Доминго под палката на маестро Юлиан Ковачев и като Амнерис в "Аида" под диригентството на Маестро Даниел Орен. В сезон 2014 г. на Арена ди Верона тя е  Амнерис /Аида/, Кармен и Улрика в „Бал с маски“, в сезон 2015 – изпълнява отново ролите на Амнерис и Фенена, а в сезон 2016 - Кармен и Амнерис. През есента на 2014 г. тя е Принцеса Де Буйон в „Адриана Лекуврьор“ в театрите на Circuito Lombardo (Комо, Павия, Кремона). Саня Анастасия се появява успешно като Кармен на фестивала Аспендос в Турция (с операта на Истанбул и маестро Антонио Пироли) и фестивала Openair в Щайр, Австрия. Тя пее Амнерис на фестивала Openair Gars am Kamp и в Залцбург (Grosses Festpielhaus с Пражката опера) в Австрия и на фестивала La Perla в Швейцария. Гостува на фестивала "Свети Дана" в Задар, Хърватия (Кармен)  и на Охридския летен фестивал (Риголето / Маддалена) в Македония. Саня Анастасия гостува с голям успех на различни престижни оперни сцени в Австрия, Германия, Испания, Италия, Швейцария и Япония, Корея, Турция. През април 2015 г. Саня Анастасия е Амнерис  на сцената на Центъра за изкуства Sugi Opera в Сеул, където през април 2016 г. изпълнява и ролята на Улрика в „Бал с маски“. През  есента на 2015 / март 2016г. тя е Амнерис в копродукцията на „Аида“ на Teatro Sociale - Ровиго, Teatro Verdi в Пиза, Teatro Goldoni-Ливорно /режисьор Франко Дзефирели/ Стефано Треспиди, диригент Марко Боеми/ и Улрика в „Бал с маски“ -  в Концерт театър Берн. През септември 2016 г. тя е Амнерис в Teatro Coccia на Новара под диригентството на  Матео Бетрами, през октомври 2016 г. изпълнява същата роля в Teatru Astra – Гозо, Малта. През 2017 г. гостува в ролите на  Улрика в „Бал с маски“ в Инсбругската опера и Принцеса Де Буйон в „Адриана Лекуврьор“  в операта  в Карлсруе. През октомври 2018 г. тя ще бъде Амнерис в Аида по покана на Tokyo Nikikai Opera Foundation, диригент  Андреа Батистони.

МС отпуска 150 000 лева за благоустрояването на Шипка

С решение на Министерски съвет Правителството отпуска по бюджета на община Казанлък допълнителни средства в размер на 150 хиляди лева за „дейности, свързани с благоустрояване, паркоустрояване и зацветяване на централната градска част на град Шипка“.
Община Казанлък винаги е полагала усилия за благоустрояването на населените места на нейна територия и специално към град Шипка, който догодина ще бъде емблема на честванията за 140-та годишнина от Шипченската епопея.

25.10.2017 г.

Българският ас в плуването Антъни Иванов идва на турнир в Стара Загора

На 27 октомври в 15 часа, в зала 203 на Община Стара Загора, бронзовият медалист от световното младежко първенство Индианаполис 2017 Антъни Иванов, заедно с Генералния секретар на Българската федерация по плувни спортове Таня Богомилова, ще се срещне с кмета на Стара Загора Живко Тодоров и представители на местната власт.
Един от най-успешните български плувци идва в Стара Загора за участие в шестото издание на Международния турнир по плуване „Руси Русев“, който ще се проведе на 28 и 29 октомври в Стара Загора. Официалното откриване е от 16.30 часа на 28 октомври на обновения общински плувен басейн, където ще се съберат асове в плувния спорт. Те ще  покриват нормативи за Европейското първенство на малък басейн, което ще се състои в Дания през декември.
Организатор на турнира е Плувен клуб „Траяна“, с подкрепата на Община Стара Загора. „Амбицията ни е този турнир да представи Стара Загора като модерен център на плуването с обновения басейн. За пръв път ще работи и електронна измервателна уредба“, обясни Стефан Вачев, президент и треньор на клуб „Траяна“. По думите му, Антъни Иванов ще бъде лице на турнира, който се превръща в място, където плувците гонят рекорди и показват красотата на плуването, приобщавайки и останалите към спорта ни – не само в Стара Загора, а и в цялата страна“, допълни Стефан Вачев.
В четвъртък от 13.30 часа ще се проведе среща на състезатели и треньори от националния отбор по плуване с ученици от Спортно училище  „Тодор Каблешков“ Стара Загора.
От 16 часа на плувния басейн започва Открит урок на състезатели и треньори от националния отбор по плуване пред деца от спортните клубове по плуване.
В петък в 9.30 часа състезатели и треньори ще посетят Детска градина 10 „Светлина“ и ще се срещнат с деца трениращи в плувния басейн на забавачката.
Началото на първия състезателен полуден е в събота от 9.30 часа, а от 17 часа започва вторият състезателен полуден. В неделя от 9.30 часа ще се проведат състезанията от третия полуден.
Състезателите с най-добри постижения по точковата таблица на ФИНА ще получат парични премии. Ще бъдат наградени и треньорите на най-добрите състезатели при мъжете и жените.
Програма на мероприятията свързани с провеждането на
VI-ти МЕЖДУНАРОДЕН ТУРНИР ПО ПЛУВАНЕ-РУСИ РУСЕВ:

26.10.2017 г. (Четвъртък)
13.30-Среща на състезатели и треньори от националния отбор по плуване с ученици от Спортно училище“Тодор Каблешков“Ст.Загора
16.00-Открит урок на на състезатели и треньори от националния отбор по плуване пред деца от спортните клубове по плуване- Плувен басейн гр.Ст.Загора
18.00-Пресконференция -Заседателна зала в Плувен басейн гр.Ст.Загора
27.10.2017г. (Петък)
9.30-Посещение в Детска градина 10-Светлина и среща на състезатели и треньори от националния отбор по плуване на България с деца трениращи в плувния басейн на заведението.
15.00-Среща на Генералния секретар на БФПС и  световния финалист от световното първенство в Будапеща 2017 и световен медалист от световното младежко първенство Индианаполис 2017   с Кмета и представители на местната власт.
28.10.2017г. (Събота)
  9.30-Начало на първи състезателен полуден
 16.30-Откриване на Международен турнир поплуване-Руси Русев
гр.Стара Загора 2017г.
 17.00-Начало на втори състезателен полуден
29.10.2017г. Неделя

 9.30-Начало на трети състезателен полуден

24.10.2017 г.

Маренте де Моор разказва и у нас историята на Нидерландската дева

Холандската писателка Маренте де Моор представя на 26 октомври в София своя роман  „Нидерландската дева” (издание на „Изида”). Книгата е носител едновременно на Наградата на Европейския съюз за литература и най-престижната холандска награда АКО.
Някои читатели виждат в „Нидерландската дева” новите „Брулени хълмове“ или „Лолита“, но Маренте де Моор е създала оригинален и въздействащ роман за любов и загуба на невинност, както и за разпадането на един свят във време на големи исторически промени. Романът е преведен блестящо от изключителната Анета Данчева-Манолова, доайен на художествения превод от нидерландски, член на Холандската академия за литература в Лайден, носител на Годишната награда на Съюза на преводачите в България, както и на орден „Леополд II”.

Сюжетът:
Холандският лекар Жак изпраща осемнайсетгодишната си дъщеря Яна при свой стар приятел – немския аристократ и майстор на фехтовката Егон фон Бьотихер, за да усъвършенства уменията й в това изкуство. Девойката попада в непознат свят, изпълнен с тайни относно характера на връзката между баща й и учителя й по фехтовка.
Егон фон Бьотихер е привлекателен, но затворен мъж с минало на хусар, лична емоционална драма и травми от Първата световна война. Той не желае да се впише в новата ситуация, в която нацизмът взима превес, а предпочита аристократичния кодекс на честта, болката от незаздравелите рани и призраците на миналото. Живее по свой вкус, уединено и елитарно, организира полулегални дуели на студенти - традиция, която Хитлер забранява. Фехтуването до първа кръв, белегът на лицето като символ на гордост и храброст, да победиш вътрешния подлец у себе си, не отговарят на новата идеология.
Егон е толкова загадъчен и неустоим, че Яна неизбежно се влюбва в него. А имението Рарен крие толкова тайни, че скоро тя си дава сметка, че ще научи много повече, отколкото е подозирала. Не само за отбраната и нападението във фехтовката, но и за страстта.

Авторката:

Маренте де Моор (1972, Хага) е съвременна холандска писателка. Славистка по образование, след завършване на Амстердамския университет тя живее осем години в Русия, учи в театрална школа и е кореспондент на различни медии. След завръщането си в Холандия се установява в южния край на страната – в т.нар. пресечна точка на трите държави (Белгия, Холандия и Германия) – и работи като журналист, колумнист и редактор. Пише романи, разкази и публицистика. Дебютният й роман „Нарушителят” е високо оценен - освен заради таланта на младата авторка, и заради актуалната си тематика, свързана с източноевропейската емиграция. В творчеството й се съчетават северноевропейската сериозност, реализъм и прецизност и магията на славянската душевност. Въпреки сериозната историческа тематика, благодарение на емоционалната обагреност, въображението и талантливото перо на писателката, поднасящо всичко стилно и елегантно, книгите й се четат леко като романтична приказка.

Циганско лято ще има и през ноември

Очаква се зимата в Европа, включително в България, да етопла, с около 1-2 градуса над нормата. А валежите през следващите месеци ще са по-малко от миналата година. Това прогнозира климатологът доц. Георги Рачев пред БНТ.
 Зимата идва бавно, но постепенно, съобщи той. В Лапландия вече е -14 градуса, а в Москва е -4. В Европа температурите са между 5 и 10 градуса.
И у нас днес започва понижение на температурите, хладно ще се задържи времето и във вторник и сряда. В този период антициклонът Улрике ще избута средиземноморския циклон на юг и се очакват обилни валежи.
 Кратко затопляне ще има в четвъртък и петък, като градусите ще достигнат до 17-20, а през уикенда - отново дъжд
В последния ден на октомври се очаква дъжд, а първите дни на ноември ще са ясни, с температури до 13-15 градуса, минимални - 5-6 градуса, съобщи още доц. Рачев. От 10 до 20 ноември се очаква циганско лято, без валежи. А третата десетдневка на ноември се очаква и първият сняг.

„Грийнпийс” организира почистване на Старозагорските бани

На 28 октомври местната група на „Грийнпийс“ – България в Стара Загора организира почистване на Старозагорските бани. Територията, определена за почистване е пътеката покрай реката.
След активния летен сезон могат да бъдат намерени всякакви боклуци - фасове, пластмасови бутилки, чашки, найлонови торбички, части от плажни детски играчки, сламки, стъклени бутилки и други неочаквани отпадъци.
Почистването е свързано с Международния ден на Черно море, който се отбелязва всяка година на 31 октомври. Голяма част от боклуците и особено пластмасата за еднократна употреба попадат чрез реките в моретата. Прекомерната употреба на еднократни пластмасови изделия в последните десетилетия е довела до повсеместно замърсяване на водоемите, моретата и океаните по цял свят с пластмаса. Тези частици във водните басейни навлизат в хранителната верига на морските животни и заплашват не само тях, но и здравето на хората, които след това ги консумират.

Надяваме се почистването е да привлече вниманието на гражданите на Стара Загора и областта върху проблема със замърсяването с пластмаса и да доведе до по-малко използване на пластмаса за еднократна употреба.
По време на почистването ще бъдат поставени табели, приканващи почиващите да прибират отпадъците си в края на престоя си. За доброволците, които се включат в акцията, ще бъдат осигурени ръкавици, чували, както и енергизираща храна, за да може да се подсилим и да свършим добра работа.
Поради липса на осигурен транспорт от Стара Загора до Старозагорските бани, моля разгледайте разписание на автобусите за деня на събитието:

ЛИНИЯ № 9
от кв. Зора - 08:00; 10:00; 11:00; 13:00;
от Старозагорски бани - 14:00; 15:00; 17:00;

ЛИНИЯ № 92
от кв. Зора - 09:00
от Старозагорски бани - 13:00; 18:00

ЛИНИЯ № 96
от кв. Зора - 09:30
от Старозагорски бани 6:10; 19:10

Място на срещата: Моста на реката
Час на срещата: 11:30

Линк към събитието: тук

17.10.2017 г.

Показаха проекта за паметник на хан Тервел

Вчера за първи път в Стара Загора бе показан проекта за паметника на хан Тервел, който ще вдигат на мястото на стария градски съвет в центъра. Тук бе и великотърновският скулптор Борис Борисов, който спечели конкурса. Месеци след провеждането му ръководството на Съюза на българските художници изтегли своите представители от журито. В писмо до кмета на общината Живко Тодоров (почетен съпредседател на инициативния комитет) от творческия съюз заявяват, че не желаят да служат „за параван при легитимацията на начинание, което не е преминало през широко обществено обсъждане“.
Върху три машинописни страници председателят на СБХ Любен Генов изброява редица причини, поради които конкурсът и избрания  проект на великотърновеца Борис Борисов е неприемлив. Оказва се, че при журирането са отсъствали представители на община Стара Загора, а от четиримата представители на СБХ двама са отказали да подпишат протокола, а един е сложил подпис, но с особено мнение.
Интересно, защо се налага от Съюза на художниците да се напомня, че не е имало обществено обсъждане, и как цената на осемметровия монумент от 300 000 лева (както бе обявена първоначално), стана половин милион. Оставяйки настрана факта, че българския владетел няма никаква връзка с града, въпреки твърденията на инициативния комитет („старозагорски общественици” и членове на „Тангра-ТаНакРа), че по негово време Стара Загора за първи път влиза в пределите на България. Професионалните историци са на друго мнение, според тях няма достатъчно данни, че тогавашната област Загора, включва и средновековния град. Обаче кои са те, че да твърдят такива неща?

Вярно е, че паметниците в Града на липите са кът. Повечето от тях са бюстове, глави, отрязани от рамената. Обаче защо е нужно да се реализира такъв грандомандски проект? Как той ще се впише в архитектурата на централната част? И защо, този въпрос е най-важен – гражданите за пореден път са поставени пред свършен факт? По този начин бе избран и последния почетен гражданин (наричан още Камата), който дори не благоволи да си вземе отличието, че сега ще му го дават в края на годината. Заралии нямаше да си задават такива въпроси, ако Инициативният комитет осигуряваше парите за проекта. Обаче най-вероятно, парите ще са от общата хазна. Тогава? Има ли значение дали ще са 300 000 или половин милион, че нали са общи? Обаче повтарящите се действия на управата, която явно не се нуждае от ничие друго мнение, е показателно – тук не става въпрос за случайни хрумвания, а за стил на управление…

С „Дон Карлос“ откриват новия сезон в Старозагорската опера

Държавна опера-Стара Загора ще открие своя оперен сезон с премиерата на операта „Дон Карлос“ от Джузепе Верди. Новият спектакъл е изграден върху последната преработка на Джузепе Верди, направена в края на творческия му /път преди да напише операта "Фалстаф"/. Великият италиански композитор  работи през целия си живот върху това заглавие. Четири пъти редактира операта, като накрая връща сцената в гората на Фонтенбло, за да може да се изясни основния конфликт в операта. Именно на тази рядко поставяна и в света пълнокръвна версия на вердиевия шедьовър ще се насладят зрителите на 19 и на 26 октомври, от 19 часа на сцената на Старозагорската опера. Диригент е Ивайло Кринчев, режисьор Славчо Николов. Сценография е на Тодор Демеров, художник на костюмите Цветанка Петкова Стойнова. Асистент-диригент Димитър Косев, диригент на хора Младен Станев.
В двата премиерни спектакъла участва съзвездие от оперни гласове.
На 19 октомври в ролята на Дон Карлос гостува тенорът Иван Момиров. В ролята на Крал Филип Втори ще се превъплъти басът Юлиан Константинов. Своя дебют в ролята на Елизабет Валоа ще направи родената в Стара Загора млада оперна певица Велина Божилова. Мирослава Йорданова ще бъде в ролята на Принцеса Еболи. А баритонът Александър Крунев ще отбележи своя юбилей – 30 години на сцената, в ролята на маркиз Поза.
На 26 октомври старозагорската публика ще види за втори път Веселина Кацарова в оперен спектакъл – след „Кармен“ на стадион „Берое“, този път оперната дива ще се представи  в ролята на принцеса Еболи от операта „Дон Карлос“. В ролята на Дон Карлос гостува Калуди Калудов, а Елизабет Валоа ще бъде Цветелина Василева. Пламен Кумпиков ще дебютира в ролята на Крал Филип Втори, а френският баритон Сирил Ровери ще бъде маркиз Поза.
В ролята на Великия инквизитор в двата спектакъла – Димитър Станчев.
Участват още солистите Александър Марулев, Яница Нешева, Деси Стефанова, Ивайло Йовчев, Милко Михайлов, Евгений Арабаджиев и др., хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора.
Билети могат да бъдат закупени от Касите на Държавна опера-Стара Загора  
ОНЛАЙН през сайта на Операта: http://www.operasz.bg/online/
ОНЛАЙН и в разпространителската мрежа на www.eventim.bg
Видео
Веселина Кацарова /Принцеса Еболи/ – Дон Карлос - Ария на булото
Юлиян Константинов и Александър Крунев – Дон Карлос – Дует на Крал Филип Втори и Родриго

Калуди Калудов – Дон Карлос – Ария на Дон Карлос

13.10.2017 г.

Екшън игра в парк „Артилерийски“ на 15 октомври

Екшън игра за деца от 7-10 и юноши от 11-15 години организират сдружение „Изследовател”, със съдействието на Община Стара Загора. Тя ще се проведе на 15 Октомври в парк „Артилерийски“, от 11 часа.
За да участват в „Транспортьори“ децата и юношите се разделят в отбори по 7-8 според възрастовата група, в която попадат. Играчите от един отбор са транспортьори на специални карти. Те трябва да пренесат максимален брой от тях, за да бъде отбора им победител. Изпълнявайки задачата си обаче те могат да бъдат пленени от разбойници. Тъй като всеки един от отбора е ценен, те трябва да бъдат освободени от съотборниците си, но трябва да се плати цената за това.
„Екшън играта „Транспортьори” е незабравимо приключение. Нужно е стратегическо мислене, а най-добрите ще грабнат голямата награда“, обясняват организаторите. „Бъдете точни! Ако изпуснете началото няма да има възможност да се включите в играта! Обуйте си обукви и си облечете дрехи, подходящи за тичане“, обясняват те.

Входът е свободен!

Аутсайдерите с шанс да се класират по новата схема за Европейското по футбол

Холандия не успя да се класира за световното първенство в Русия, но получи малка утеха, след като тимът бе поставен в Лига А за предстоящия турнир Лига на нациите.
Победата над Швеция с 2:0 не бе достатъчна за "лалетата" за място на Мондиал 2018, но помогна на тима да измести Уелс от първата дивизия за предстоящия турнир за Лигата на нациите..
Останалите отбори в Лига А са Германия, Португалия, Белгия, Испания, Франция, Англия, Швейцария, Италия, Полша, Исландия и Хърватия.
В Лигата на нациите ще участват 55-те страни-членки на УЕФА, като ще бъдат разделени на четири дивизии, според ранглистата на УЕФА.
Жребият за групите ще се тегли на 24 януари 2018 година в Лозана, а мачовете ще се играят през септември, октомври и ноември същата година.
Първите четири отбора в Лига А сформират "Финална четворка", жребият за която ще се тегли през декември 2018 година, като домакинът ще бъде избиран измежду някоя от страните-финалистки. Мачовете от "Финалната четворка" ще се играят през юни 2019 година.
Идеята на УЕФА е да създаде силен турнир за национални отбори и да замести контролните срещи.
В Лига B са отборите на Австрия, Уелс, Русия, Словакия, Швеция, Украйна, Ирландия, Босна и Херцеговина, Северна Ирландия, Дания, Чехия и Турция.
Българският национален отбор попада в Лига C и ще играе с някого измежду Унгария, Румъния, Шотландия, Словения, Гърция, Сърбия, Албания, Норвегия, Черна гора, Израел, Финландия, Кипър, Естония и Литва. В тази лига една от групите ще бъде с три отбора и три групи с по четири отбора.
В Лига D са отборите на Азербайджан, Македония, Беларус, Грузия, Армения, Латвия, Фарьорски острови, Люксембург, Казахстан, Молдова, Лихтенщайн, Малта, Андора, Косова, Сан Марино и Гибралтар.
Първите четири отбора във всяка лига, които не са се класирали за Евро 2020 през традиционните квалификации, ще имат възможност да намерят място на финалите, като по една квота има за всяка лига.
Това означава, че един отбор от аутсайдерската Лига D ще може да се класира на Евро 2020, което ще се проведе в различни градове в цяла Европа.


Новият епиод от „Междузвездни войни” с премиера на 15 декември

От няколко дни пуснаха в продажба билетите за очаквания с нетърпение нов епизод от сагата "Междузвездни войни: Последните джедаи".
Той идва в кината на 3D, IMAX 3D и 4DX в дублирана и субтитрирана версия на 15 декември, съобщават разпространителите. Продукцията на филма отне 19 месеца, информира режисьорът Райън Джонсън.
С изстрелването на трейлъра започва мощната рекламна кампания за "Последните джедаи", в който Рей (Дейзи Ридли) ще продължи своето епично приключение заедно с Фин (Джон Боега), По (Оскар Айзък) и Люк Скайуокър (Марк Хамил). На екрана ще видим и принцеса Лея (Кари Фишер).
Сред останалите познати актьори са Адам Драйвър, Домнал Глийсън, Антъни Даниелс и Анди Съркис, а сред новите имена очакваме Бенисио дел Торо и Лора Дърн.

Официалният дебют на трейлъра се състоя на полувремето на мача по американски футбол между Мечките от Чикаго и Викингите от Минесота (14:17). Той бе прожектиран на екраните, като под фойерверките на стадион "Солджър Фийлд" излязоха щурмоваци от легендарната филмова сага.

11.10.2017 г.

Двоен шанс за печалба имат тези, платили на ПОС терминал в новата лотария на НАП

Вчера на 10 октомври НАП даде официален старт на втория сезон на Лотарията с касови бележки. 16 000 фискални бона вече участват в новия сезон на томболата. Двойно по-голям шанс за спечелване на награда имат участниците, които са плащали с банкова карта и освен касовата си бележка, са регистрирали бележката от ПОС терминала. Играта ще продължи една година, а голяма награда е 50 000 лева. 2000 лв. ще дават данъчните всеки месец на един щастливец, регистрирал печеливша касова бележка. Всяка седмица  някой ще печели и предметна награда на стойност приблизително 1000 лв.
Първият късметлия от данъчната лотария ще бъде изтеглен през декември 2017 г. в сутрешния блок на БТВ. В жребия ще участват всички бележки, регистрирани до 19:59 ч. на 17 декември 2017 г. и издадени след 1 януари 2017 г. включително.
Потребителските профили на участници от първия сезон на Лотарията са вече активни и те могат да въвеждат бележки с вече създадените права за достъп. Всеки нов потребител е необходимо да създаде еднократно свой профил в сайта www.kasovbon.bg, като всеки участник може да въвежда касови бележки без ограничения. За да се регистрира касов бон, трябва да се попълнят три елемента - дата, час и стойност на покупката. Колкото повече фискални бонове в профила има всеки, толкова по-голям е шансът за награда.
От НАП напомнят, че е важно хората да знаят, че трябва да пазят касовите си бележки до края на играта, защото ще получават наградите си срещу тях.

В първото издание на Лотарията, което приключи в края на 2016 г. бяха регистрирани над 51 милиона касови бележки на стойност над 670 млн. лв., а големият победител, който получи лек автомобил беше Иванка Кавъркова от Панагюрище с касова бележка за 1,80 лв.

„Сарсуела” е новия спектакъл в Старозагорската опера

На 14 октомври от 19 ч. на старозагорската оперна сцена представят концерта-спектакъл „Сарсуела“. Диригент е Свилен Симеонов (на снимката), хореографията е на Ромина Славова, участват  оркестър и балет на Държавна опера-Стара Загора.
Това е зрелище,който възпламенява чувства и емоции.Не толкова позната, но изключително  завладяващата музика на испанската оперета, ще звучи в последната нощ на Августиада – Фестивала на виното и културното наследство в Стара Загора. Преливащо опиянение  от аромати и темперамент. Специален гост на този концерт е диригентът  Свилен Симеонов, който е автор на програмата за концерта.
Като жанр сарсуелата е много близо до оперетата с изобилието от балет и характерни испански танци – хота, болеро, абанера и сегидийя. Романтичният период на сарсуелата е от до 1950 г., когато са написани повечето красиво звучащи мелодии. Има 2 вида сарсуели: хенеро чико-едноактни, в които преобладава диалогът и хенеро гранде – с много арии, ансамбли, хорове, интермедии и танци. Известни испански оперни певци имат записи на откъси и даже цели сарсуели: Хосе Карерас, Пласидо Доминго, Хуан Понс, Карлос Алварес, Монсерат Кабайе, Тереса Берганса, Мария Байо, Пилар Лоренгар.

Диригентът Свилен Симеонов (р. 1962, Шумен) е възпитаник на Държавната музикална академия „Панчо Владигеров“ в класа по кларинет на проф. Сава Димитров. Учи дирижиране в Академията за музикално и танцово изкуство в Пловдив и специализира дирижиране във Виена при проф. Салватор Конде. Диригентската му кариера преминава през Оперно-филхармонично дружество Бургас като музикален мениджър и диригент. От 2003 е постоянен диригент на Симфониета София. От октомври същата година е втори диригент на Виенската оперетна сцена (Operettenbühne Heinz Helberg). Гастролира в редица страни на Европа, Азия и Америка. Едновременно с диригентската си работа Симеонов преподава и води курове и майсторски класове в София, Сеул - Република Корея, Ханой - Виетнам, Солун и Птолемейда - Гърция, Янгстаун - САЩ. Концертите и спектаклите, поставени и дирижирани от него получават висока професионална оценка от публиката и специализираната критика.

Руският FLEXX BALLET с турне в пет български града

Руската класика среща съвременната хореография в новото шоу на феномена FLEXX BALLET  “Fanatica”. Единствен по рода си FLEXX BALLET достойно представя руското танцово изкуство на световно турне през 2017 и 2018 година. За първи път балетът триумфира със своя нов спектакъл от танц, звук и най-иновативни 3D визуализации на многохилядния стадион в Бейджинг, Китай. В Шанхай от три години насам се намира едно от елитните танцови училища с името на FLEXX BALLET, където се обучават кадри от цял свят.
FLEXX BALLET не е позната класическа пиеса, не е съвременно изкуство от типа на черния квадрат, който никой не разбира, FLEXX BALLET е ново поколение изкуство. Балетът е съставен от 25 танцьора – балетисти, някои от, които и латино танцьори, майстори на брейк денс и спортни танци, както и акробати. Компилацията от различни образи и умения дава една безкрайна висота и нестандартност на балета. FLEXX BALLET целогодишно прави кастинги и набира кадри от всички краища на света, които да се обучават в професионалните училища в Русия и Китай, а скоро и в други държави. Всички тези усилия, колекцията от изключителни таланти, феноменалните хореографии, изкусно ушитите костюми, музиката, най-новото от света на визуалните технологии, правят спектаклите на FLEXX BALLET неповторими и истинска наслада за окото и душата. Една палитра от силни емоции, естетика и удоволствиe.
Тази Коледа Добрият Старец и EventsJar подаряват на цяла България пет незабравими спектакъла на FLEXX BALLET – във Варна на 16.12, Бургас на 17.12, Велико Търново на 19.12, Стара Загора на 20.12 и Габрово на 21.12. Все още има места.
Билети можете да намерите на касите на ФКЦ Варна, Държавна Опера Бургас, ДКС „Васил Левски“ Велико Търново, Държавна Опера Стара Загора, зала „Орловец“ Габрово, бензиностанции OMV, Office 1, Orange, Usit Colours и онлайн на Ticketpro.bg.
Видео от спектакъла на балета:

9.10.2017 г.

Безплатни прегледи за глаукома в Стара Загора

От 11 до 13 октомври в Стара Загора ще се проведат безплатни прегледи за установяване на глаукома. Прегледите за предназначени за хора, които нямат поставена диагноза "глаукома", или не са диспансеризирани. Кампанията се организира от Пациентска организация "Глаукома" и Институт за здравно образование, със съдействието на Очно отделение на Болница "Тракия".
Задължително е записването на час на единния номер на кампанията - 070010126 (на цената на един градски разговор, според тарифния план за мобилни мрежи). Обаждания се приемат всеки работен ден от 10 до 17 ч.
Стара Загора е един от градовете, в които процентът на болните от глаукома е по-висок от средния за страната. По данни на НЗОК към края на миналата година броят на болните с глаукома в Стара Загора е 6501, а към 1 септември т.г. - 6594. 

Ремонтират надлеза на „Св. Патриарх Евтимий”, очакват се проблеми с трафика

На 28 септември „Трейс Груп Холд“ АД подписа договор за изпълнение на реконструкцията на надлеза над жп-линията и бул. „Славянски“ в Стара Загора, съобщава дружеството. Обектът е част от „Строителни и монтажни работи в рамките на проектно предложение „Модернизация и развитие на устойчив градски транспорт в град Стара Загора – фаза ІІ” по процедура: BG11RFOP001-1.006 – Изпълнение на интегрирани планове за градско възстановяване и развитие 2014-2020 Стара Загора, Оперативна програма “Региони в растеж 2014-2020”.
Възложител на обществената поръчка е Община Стара Загора, а стойността на договора възлиза в размер на 4 297 195,80 лева без ДДС. Срокът за изпълнение на строителните дейности е 270 календарни дни. Ремонтът на ключовия пътен възел вероятно ще създаде проблеми с трафика.
Целта на проекта е възстановяване и подобряване на експлоатационното състояние на пътното съоръжение, както и възстановяване и подобряване на транспортно-експлоатационните качества и отводняването на уличната настилка на пътния надлез по бул. „Патриарх Евтимий“ и под мостово съоръжение по бул. „Славянски“, с цел осигуряване на условия за безопасност на движението, комфорт на пътуващите и удължаване експлоатационния живот на мостовите съоръжения и уличната настилка в обхвата на съоръжението.
Обхватът на проектното решение е от ул.“Братя Жекови“ до северната граница на Южната промишлена зона, с дължина 550 метра. Предвижда се реконструкция на три мостови съоръжения и изграждане на нови кръгови кръстовища.
За две седмици ще бъде затворен участък от бул. „Митрополит Методи Кусев“ в Стара Загора заради извършване на ремонтни дейности.
С оглед осигуряване на безопасното организиране и извършване на подмяна на асфалтова настилка за времето от 6 до 20 октомври е затворен бул. „Митрополит Методи Кусев“ в участъка от бул. „Христо Ботев“, до бул. „Славянски“.
За целта в този участък ще бъде спряно движението на личен транспорт и автомобили, извършващи транспорт за собствена сметка. Движещите се превозни средства в посока север-юг ще преминават по ул. „Хаджи Димитър Асенов“, а в посока юг-север – по бул. „Руски“.

Движението ще се нормализира незабавно след приключване на мероприятието, по преценка на служителите, пряко ангажирани с охраната.

Скулпторът Красимир Младенов взе Голямата награда на Есенния салон

Голямата награда на Есенния салон на старозагорските художници тази година отиде при скулптора Красимир Младенов. Казанлъчанинът бе удостоен от заместник-кмета на Община Стара Загора Иванка Сотирова с плакета „Свети Георги“ от традиционния салон, посветен на Деня на Стара Загора 5-ти октомври. Авторът се представи с три бронзови фигури, вдъхновени от митологията.
Младенов е автор на първата реплика на бронзовата глава на тракийския владетел Севт ІІІ от могилата Голямата косматка край град Шипка. Близо половин година отнело на твореца изработването на формата за изливане на копието на находката, открита при разкопки от археолога д-р Георги Китов. Интересното е, че при направата ѝ той е използвал калъп от кал и конски косми, както се твърди, древна технология.
Красимир Младенов дълго време се е занимавал с изящно леене, въпреки че специалността му е „текстил“. Участвал е в множество общи изложби, има и една самостоятелна изложба в София.
Общо 89 работи подредиха 47 творци на тазгодишния салон в зала „Байер“. Седемчленното жури с председател доц. Злати Златев присъди 5 поощрителни награди за живопис и графика. Сред наградените са Павел Михов, Атанаска Янева, Росица Попчева, Петър Петров и Елеонора Атанасова.

6.10.2017 г.

Почетният заралия Стоичков ще приеме почестите си през декември

Вчера бе празника на Стара Загора, когато по традиция трябваше да връчат ключа и огърлицата, регалиите за поредния почетен гражданин. В 12 без пет, малко преди 5 октомври, за такъв бе обявен Христо Стоичков. Не е задължително да си старозагорец за да имаш това звание. Според регламента: „С отличието се удостояват български и чуждестранни пълнолетни граждани преживе или посмъртно за значими постижения във всички области на обществения живот; проявена смелост, гражданска доблест и героизъм”. Спорно е, доколко Камата има такива качества, при все че е един от героите от незабравимото лято на 1994-та. Наскоро той се забърка и в междунороден скандал, след като в коментар по мексиканска телевизия нападна вицепремиера на Испания Сорая Саенс де Сантамария. Той я обвини във франкизъм, нея и целия и род, плюс невръстния и син. Поводът за това бе действията на испанската полиция по време на обявения за незаконен от Конституционния съд референдум за независимост на Каталуния. След като вицепремиерката го заплаши със съд, Камата направи ново изявление. „Живял съм дълги години в Каталуния имам много приятели там. Това, което се случи, беше демонстрация на франкизъм. Все още съм възмутен. Изображенията говорят сами по себе си. Кръв и насилие, насилие срещу невинни хора.
Единственото, за което искрено съжалявам, е, че споменах сина на вицепремиера. С ръка на сърцето се извинявам за думите си. Съжалявам, че споменах детето, което няма ни най-малка вина за случилото се”, каза Стоичков. Мнозина си спомнят думите му, че България нищо не му е дала!!! За това обаче няма извинения и до днес. При всички случаи, въпреки заслугите си на футболния терен, обичайното му държание в публичното пространство, плюс провалите му като треньор, според мнозина не го правят достоен кандидат за почетен заралия. Отделно мотивите, че организирал бенифисен мач под Аязмото не могат да се броят за заслуга. Мачлето не е и подарък, защото зрителите си платиха билетите! Камата, верен на себе си, не дойде на пети за да получи регалиите. Как реагира местната власт? Ами с разбиране…Щели да му ги дадат през декември. А дали да не му ги пратят с куриерска фирма?

5.10.2017 г.

Показаха за пръв път филма „12 а” на фестивала „Златната роза”

Новият филм на режисьора Магдалена Ралчева (която е директор и на старозагорския кинофестивал „Златната липа”) „12 а” беше официално представен на 1 октомври в конкурсната програма на Фестивала за българско игрално кино „Златна роза”, чието 35-то издание беше официално открито във Варна в последния ден на септември. Филмът на Маги Ралчева беше прожектиран при огромен интерес от 18 ч. в Гранд Мол Варна, след като беше представен лично от нея и част от актьорите - Велислава Костадинова, Калоян Минев, Марио Шиков и сценариста на лентата Николай Колев.
В конкурса на тазгодишното издание участват общо 42 пълнометражни и късометражни игрални филми от последната година. 16 са новите пълнометражни български филми, които ще се състезават в пълнометражния конкурс. Членове на журито на Златана роза 2017 са проф. Божидар Манов, проф. Станимир Трифонов, журналистът и продуцент Георги Тошев, писателят Любен Станев и актрисата Яна Маринова. Режисьорката Магдалена Ралчева бе сред номинираните за званието почетен гражданин на Стара Загора, но старейшините решиха, че Христо Стоичков има повече заслуги към града. 

4.10.2017 г.

5 октомври – празника на Стара Загора

На 5 октомври (23 септември, стар стил) 1879 година управителят на Източна Румелия Алеко Богориди, Търновският митрополит Климент и старозагорският кмет поставят основния камък на Стара Загора. И днес на мястото в централния парк има скромен паметник, ознаменуващ поредното възкръсване града от пепелищата. Дълги години обаче, Празника на Стара Загора е на Тодоровден. Събитието е ознаменувано много тържествено, успоредно с това се организирал и прочутия Старозагорски панаир. 5 октомври става празник в края на миналия век. Ето какъв текст е вложен в капсулата, която се намира под паметника. Този текст дава отговор и на продължаващите дискусии, колко са жертвите при опожаряването на града през осигурителната война. Може и да не се съгласим с него, но вероятно, хората от онова време имат по точна информация за отминалите печални събития.  
“Днес двадесят третий септемврий хилядо осемстотин седемдесят и девета година след Рождество Христово ся положи от собствената ръка на Негово Сиятелство княза Александра Богориди, главний управител на Источна Румелия, този основний камък за възобновление на града Стара Загора в царуването на Всеросийский император Александра ІІ-й Николаевича, в князуването на българский княз Александра І-й Батембергски и в дните на Негово сиятелство княза Александра Богориди, главний управител на Южна България, наречена Источна Румелия, на директора на земеделието, общите сгради и пр. Доктора Вълковича, на Старозагорский префект Нестора Марков, на председателят на Старо-Загорский градский съвет Стефана Стойков Салабашев. Възобновляемия този град Стара Загора ся разсипа, оплени и изгори във времето на Руско-Турската война на 19-ий юли 1877 година от Рождество Христово при нашествието на Турските войски предводителствувани от Сюлейман-паша, при което нашествие ся избиха, исклаха и изгориха до 7850 Българи: мъже, жени и маловъзрастни детчица. Преди разсипването, града Стара Загора броеше до 4419 домове с 25460 души жители, после разсипването останаха 1089 домове с 10650 души.

Това ся написа и положи на съхранение в този основний камък за възпоминание на потомството.”

3.10.2017 г.

„Севилският бръснар“ играят предпремиерно на старозагорска сцена

На 6 октомври от 19 часа е предсезонна премиера в Държавна опера-Стара Загора – „Севилският бръснар“ от Джоакино Росини. Режисьорът Славчо Николов поставя операта в оригиналната и версия на италиански език заедно с младия и талантлив диригент Димитър Косев и хореографа Ромина Славова. Художник на декора е Александър Гьошев. 
В ролята на Фигаро публиката ще види младият и изключително талантлив солист на Държавна опера-Стара Загора Валери Турманов. Целият състав на представлението е звезден -  Граф Алмавива е Николай Моцов, Розина е Петя Петрова, Доктор Бартоло е Евгений Арабаджиев, Дон Базилио –Пламен Кумпиков, Берта – Яница Нешева, Фиорелло е Теодор Петков, Амброжио- Драгомир Христов, Нотариус, Лаженест - Александър Желев, Офицер - Любомир Петков, Клеветата - Петя Вънева, оркестър, хор и балет на Държавна опера Стара Загора.
„Севилският бръснар“ на Росини и „Травиата“ на Верди са най-любимите на старозагорската публика постановки. За 90те години от създаването на Операта в града ни те са най-често играни на сцената и. Операта „Севилският бръснар“ от Джакино Росини е поставена в Града на липите за първи път на 4 декември 1927 г. Следващите премиери са на 3 януари 1945 г., 19 ноември 1957 г., 29 април 1972 г., 18 септември 1980 г., 20 май 1991 г., 9 октомври 1998 г. Последната премиера на „Севилският бръснар“ на сцената на операта в Стара Загора бе на 13 юли тази година.
Операта най-напред се наричала “Алмавива, или напразна предпазливост”, тъй като опера със заглавие “Севилският бръснар” вече била написана от Джовани Паизиело, автор на повече от 100 опери. Росини изпитвал уважение и не желаел да причинява огорчение на възрастния композитор. Либретистът Чезаре Стербини преработва значително комедията на Бомарше. Тя загубва доста от своята сатирична и изобличителна сила. Така например, граф Алмавива от типичен представител на аристокрацията се превръща в симпатичен влюбен младеж. Но Стербини, като добър познавач на сцената, прави едно сполучливо либрето за комична опера.
През 1816 г. 24-годишният Джоакино Росини за рекордно кратък срок написва и поставя своята опера, което го представя като талантлив оперен драматург, достоен последовател на Моцарт и на най-хубавите оперни традиции в италианската опера-буфа.
“Севилският бръснар” е истински реалистична музикална комедия. Любопитна е сценичната съдба на тази опера. На премиерата, състояла се в Рим на 20 февруари 1816 г. тя се проваля. За този неуспех допринасят и привържениците на Паизиело, които устроили шум и бъркотия в залата, за да попречат на публиката да възприеме спокойно новата опера. Но още на третия спектакъл “Севилският бръснар” попада в числото на тези музикални произведения, които никога не остаряват. На времето един от вестниците в Рим пише: “Ако на премиерата “Севилският бръснар” не срещна одобрение от публиката, то втория път и на следващите спектакли той бе оценен по достойнство и предизвика такъв ентусиазъм, че целият театър се тресеше от възгласите “E viva!” по адрес на маестро Росини. Неколкократно викан на сцената след спектакъла, той най-накрая бе отведен в къщи при светлината на стотици факли».
ПОВЕЧЕ ЗА СПЕКТАКЪЛА
Сложна и заплетена история се получава, когато искаш да спечелиш любовта на момиче, а целият свят е против теб. На помощ на граф Алмавива да завладее сърцето на любимата Розина идва Фигаро. Той е ненадминат специалист по връзките с обществеността, маркетинга и рекламата! Още е - сватбен агент, сватовник, психотерапевт от Севиля, Испания. Фигаро умее да дава съвети по писане на любовни писма, по актьорско майсторство и др., той е сценарист, актьор и режисьор от класа - едновременно в спектаклите на своя живот и на живота на другите. Фигаро умее да прави сложни, но здрави връзки – на богатите с бедните, на влюбените - с коравосърдечните, на невинните – с интригантите. Фигаро извлича лична полза за себе си, но и всеки получава това, което иска – в операта „Севилският бръснар“ по пиесата на Пиер дьо Бомарше и музика на Джоакино Росини.

Този спектакъл надгражда художествено предишния едноименен, поставен на самата сцена на операта и предназначен за деца от 7 до 15 години. Той бе създаден с подкрепата на Община Стара Загора, а премиерата бе на 17 април 2013 година. Малките зрители, включени в различни номера и заедно със самите певци-актьори, на сцената преживяваха в тези спектакли чудото, наречено „опера“.