23.11.2022 г.
Представят на старозагорска сцена балетът „Ана Каренина” на хореографа Лео Муич
Спектакълът „Ана Каренина“ на водещия хореограф Лео Муич гостува на сцената на Опера Стара Загора на 10-ти декември от 19 часа. Гост-солисти на Международната балетна трупа на Опера Пловдив са премиер солистите на Софийска опера и балет - Марта Петкова и Никола Хаджитанев, и Гилерме Алвеш - премиер-балетист на Хърватски народен театър, Загреб.
Значителна роля в „Ана Каренина“ е отредена и на оркестъра на Пловдивската опера, който интерпретира гениалната музика на Чайковски под палката на маестро Диан Чобанов. Солист на оркестъра е виртуозната цигуларка Лия Петрова.
Въпреки познанството си с Толстой, Чайковски никога не е създал музика по негови романи. Музикалната партитура на балетния спектакъл включва части от Симфонии Nо 5 и Nо 6 и Концерт за цигулка и оркестър.
Лео Муич е поставил свои хореографии в Американския балетен театър, Парижката опера, Щатсбалет Берлин, Национален театър Токио, Националните театри в Унгария, Словения, Хърватия и Сърбия. Той разказва „Ана Каренина“ чрез изразните средства на неокласическия балет с изразена чистота и индивидуалност на израза.
Балетната трупа на Опера Пловдив представи премиерата на „Ана Каренина“ в рамките на фестивала Opera Open 2022, гостува на Фестивала „Сцена на вековете“ на крепостта Царевец и ще открие официално Новогодишния музикален фестивал в НДК в средата на декември.
Билети за гастрола на „Ана КАренина“ в Стара Загора се продават на касата на Операта и мрежата на Ивентим.
Наондел“ - „Хиляда и една нощ“, преобразена в модерно фентъзи
Потопете се в света на „Хиляда и една нощ“ с изключителния фентъзи роман „Наондел“ от Мария Турчаниноф (изд. Изида). В него има магия, любов и вълшебства, но и брутална жестокост и страдания, които карат читателя да копнее злото да получи полагащото му се наказание.
Кабира е най-голямата дъщеря на богат велможа и пазителка на чудотворен извор, властващ над живота и смъртта. Искан, син на везира, е красив, но егоцентричен млад мъж, готов на всичко, за да получи това, което иска. И той може да го получи чрез извора. Затова скроява жесток план, за да го заграби. От много поколения насам най-голямата дъщеря използва, пази и се грижи за извора. Искан убива семейството на Кабира, жени се за нея, за да заграби извора и я изолира от света. Ако заченатите от него деца са момичета, той ги убива.
Трите момчета, които Кабира ражда, веднага са отделени от нея и отгледани от майка му. Искан иска да ги превърне във военачалници, които да превзема съседните земи. Така с помощта на силите, които му дава изворът, той покорява на волята си земи и народи, от които взима за харема си робини и наложници. Сред тях има жени, надарени със способности и познания, от които също иска да се възползва. Такива са познаващата билките и енергиите на земята Гарай, тъкачката на сънища Орсеола, която прозира стремежите и делата на Искан, речната жена воин Сулани…
Кабира тайно ражда дъщеря, която отглежда сама и я представя на Искан като син. Тя става любимец на баща си, особено когато тримата му синове умират във военен поход.
Кабира и други жени от харема на Искан трябва да преодолеят недоверието си една към друга и да обединят силите си, за да му се противопоставят. Защото считат, че не е редно да злоупотребяваш по този начин със силата на земята, да властваш своеволно върху живота и смъртта, да премахнеш момичетата от цял един род и семейство, сякаш не струват нищо, да поквариш и извратиш това, което би трябвало да се използва за добро…
Романът е сюжетно самостоятелна книга от идейната трилогия „Хрониките на Червеното абатство“, една от най-забележителните в Скандинавския север, спечелила много награди и читатели, преведена на 28 езика. Ако познатата и у нас „Мареси“ от същата поредица (двете книги не са свързани) е заявка за свеж полъх в жанра, „Наондел“ оставя у читателя усещането, че има досег с литературен шедьовър.
„Наондел“ притежава и мощен съвременен феминистки заряд, който го превръща в Библия на феминизма. Вече е хит в много страни, а в Полша жените излизат с книгата в ръце на демонстрации срещу решение на правителството за забрана на абортите, което има връзка с една от главните теми в романа, пресъздадена по изключително незабравим и разтърсващ начин. Така книгата заживява свой живот и надскача създаваното досега в този жанр. Като се добави и това, че е невероятно четивна, напрегната и увлекателна, това е един безспорен хит, който ще бъде оценен от всеки читател, независимо от жанровите му предпочитания.
21.11.2022 г.
Хартиената коалиция – обичайната амбивалентност
Политиката не почива на никакви принципи! Така е у нас. Може да се каже с една дума – амбивалентност. Това е двойствено отношение към събитие, към което субекта изпитва противоречиви чувства. Характерно е при шизофренията. Тази политическа патология е отколешно явление, но ясно се вижда в напъните на някои партии да върнат хартиената бюлетина. То маса политици от „Хартиената коалиция“ се разходиха по телевизионните студиа, за да обясняват, как избирателите имали право да избират – дали да дадат машинен вот или да гласуват с хартиена бюлетина. То много хора искат да гласуват и онлайн, но не можело…В САЩ, например, гласуват и по пощата. Защо не възприемем и тази практика, която между другото, създаде много проблеми по време на последните президентски избори в Щатите?
Основната теза на „хартиените“ е, че голяма част от избирателите не гласували именно заради машините. Ако бяха попитали хора, които са били в комисиите в последните, начесто провеждани вотове, те почти единодушно ще кажат, че машините значително улесниха процеса.
Първо протоколите се попълват по-лесно. Второ – няма сгрешени бюлетини. Трето, хората тъкмо свикнаха с този вид вот и сега, ново двайсе…. Които членове на СИК си спомнят кошмара от смесеното гласуване, могат с дни да разказват за тоталното погазване на всички правила от членовете на секционните комисии, безбройните поправки, които се направиха в последния момент, насосването на резултата, за да се приемат протоколите, само и само тази мъка да свърши най-сетне…
Не изглежда читава и тезата, че видите ли, някой манипулирал флашките, машините и т.н. Не е известна нито една жалба, която да е била доказана, освен объркването на софтуера в Търновско, където се наложи да се гласува с хартиени бюлетини.
Никак не е издържа и твърдението, че по-старите хора и малцинствата не можели да гласуват с машините. В хипермаркетите всички се справят с тегленето на плодовете и зеленчуците, където се иска много повече внимание – да се маркира на кантара, например, точния сорт домати…На банкоматите също всички се справят с тегленето на пенсии и социални помощи. Хайде, да не сме максималисти, почти всички, с много малки изключения.
То и легендите за манипулации издишат, тъй като не „мадуристите“, а именно ГЕРБ взе най-много гласове на последните избори. „Червените“ пък са най-непоследователни – първо искаха машини, а сега – хартия. Интересното е, ако сега се приемат предложението за връщането на смесения избор, какви промени в резултатите ще имат гербери и социалисти?
И не на последно място – това предложение на „хартиените“ показва тяхната напълно нелогична, но обичайна непоследователност – веднъж тъй, веднъж иначе – а похарчените средства нямат никакво значение.
Освен това, за машините се дадоха няколко милиона лева. Първо 30 милиона, после още. Експериментите продължават, защото похарчените пари са обществени, т.е. ничии, но се харчат само с политически решения.
А истината е, че не избирателите са виновни, че не отиват масово до урните, а именно такива политически решения, ги отблъскват от тях. Има опасност на следващия вот не само избирателите да са малко, но и да няма достатъчно мераклии за членове на комисиите. Поне голяма част от тези, дето вече са сърбали тази попара, едва ли ще се хванат пак на същото хоро…
Мобилна карта показва временната организация на движението в Стара Загора
Във връзка с изпълнявания от „Водоснабдяване и канализация“ – Стара Загора мащабен ремонт по обновяване на ВиК мрежата, на сайта на Община Стара Загора, раздел „Устройство на територията“, е достъпна карта, показваща на жителите и гостите на града временната организация на движение - https://www.starazagora.bg/bg/vremenna-organizatsiya-na-dvizhenieto
Инициативата на кмета на Община Стара Загора Живко Тодоров и ръководителя на проекта за „Реконструкция на водопроводната и канализационна мрежа на гр. Стара Загора“ инж. Пеньо Пейков цели да улесни и обезопаси шофирането в районите, в които текат строително-монтажните работи.
На картата се виждат маркирани не само ремонтите по подмяна на ВиК мрежата, но и тези, които се изпълняват по рехабилитация на пътното платно. Дадена е информация и за обходните маршрути.
12.11.2022 г.
Романът „Няма далечни места“ носи магията на Италия
Двама мъже трябва да спасят ренесансови шедьоври сред вихъра на Втората световна война в изключителния роман „Няма далечни места“ от италианския писател Франко Фаджани. Романът излезе на български в превод на Ваньо Попов и издание на „Книги за всички“.
Април 1944 г. Професор Филипо Кавалканти е изпратен от Рим в Южен Тирол, за да провери пратка с произведения на изкуството, която ще отпътува за Германия. Професорът е обран, но скоро отново се натъква на крадеца – Куинтино, беден младеж, заточен в Южен Тирол и принуден да работи като автомонтьор за германците. Заради несигурната ситуация в страната и опасността, която ги заплашва, те решават да избягат заедно и да върнат обратно в Рим произведенията на изкуството, сред които има картини на велики ренесансови художници.
Недоверието между двамата толкова различни мъже бавно прераства в уважение, когато практическите умения на Куинтино и мъдростта на Кавалканти им помагат да оцелеят при сблъсъка с фашисти, престъпници и партизани. Но дори и в Рим ценният товар не е в безопасност…
Красивите италиански пейзажи, събудени от идването на пролетта, и реалните исторически факти, свързани със заграбването на културни ценности от германците, са фонът на тази вълнуваща история за стойността на приятелството. „Деликатен и дълбок роман с размисли върху големите проблеми на човешкото съществуване.“ – Такава е оценката на литературния критик Луиджи Рипамонти за Corriere della Sera.
Носител на няколко литературни награди, Франко Фаджани е създал истински шедьовър, който е стаил в себе си магията на Италия. Фаджани живее в Милано. Работил е като репортер в най-горещите райони на света. С романа си „Поддържането на сетивата“ (Fazi Editore, 2018) той не само печели наградите Premio Parco Majella 2018, Premio Letterario Città delle Fiaccole 2018 и Be Kind Award 2019, но става известен и обичан от читателите в Италия. С „Пазителят на Черешовия хълм“ (Fazi Editore, 2019) той спечели наградата на Римските библиотеки за 2019 г. и наградата il Premio Selezione Bancarella за 2020 г. Всичките му книги са публикувани и в Холандия, където получават възторжените оценки едновременно на критиката и публиката.
Пак за старозагорската гара, май ще е готова през април
Гарата в Стара Загора може да е цялата в зелено, но вместо до средата на ноември, ремонтът ще продължи поне до април 2023 година. Това стана ясно наскоро и това е характерно за почти всички ремонти в областния град, въпреки че тук ангажимента е на дъргавата, а не на общината.
Старозагорската гара няма да отвори врати в средата на месец ноември, както обещаха преди време ръководителят на проекта и изпълнителят на ремонта. Новият пусков срок е отложен за април догодина, съобщава Радио Стара Загора.
Оправданията са многократно по-високите цени на материалите спрямо първоначалните разчети, забавянето на доставката им, както и липсата на работна ръка заради отложени плащания.
„Хората, които трябва да работят, ако не получат възнагражденията си, просто спират да идват, а оттам ние изпитваме затруднения с обекта. Не сме спирали работа, но работихме с много по-малко персонал“, обясни ръководителят на фирмата-изпълнител Любен Коджаиванов .
Заради забавянето на фирмата са наложени санкции- 94 хиляди лева през октомври, предстои нова санкция от около 150 хиляди лева.
„Ще продължаваме в същия дух докато не приключи окончателно работата по обекта“, категоричен е ръководителят на проекта от страна на НКЖИ арх. Александър Туджаров.
Стойността на договора за строителство на емблематичната старозагорска гара е за близо 9 милиона 730 хиляди лева.
Първоначално, откриването на ремонтираната жп гара беше заявено за октомври миналата година. По-късно датата беше променена за средата на месец май, но усложнения по проекта я отложиха с близо 3 месеца по-късно. Естествено виновни са Ковид пандемията и войната в Украйна, коеито преместиха пусковия срок в средата на ноември. Сега чакаме лентата да я прережат идната пролет.
Престъпник надхитря полицията в „Погледът на пропастта“
Със заглавие, вдъхновено от Ницше, „Погледът на пропастта“ (изд. „Изида“, превод Евгения Кръстева) от майстора на скандинавския трилър Йорген Бреке е заплетен криминален роман с няколко изненадващи финала, които го превръщат във виртуозен шедьовър.
Университетският професор и изследовател на религиите Бьорн Соваж е жестоко убит, а на местопрестъплението е открита неговата студентка Фредрике – пияна и дрогирана, в безпаметно състояние, с окървавен нож в ръка. Тя е основният заподозрян, но скоро се появяват доказателства, които тласкат полицията в друга посока.
Полицейският инспектор Уд Сингсакер (постоянен герой в трилърите на Йорген Бреке) поема разследването и разкрива мрежа от страсти – изневери, алчност, обсебеност от езически религиозни ритуали. Открити са доказателства и престъпникът попада в ръцете на закона. Случаят е разрешен.
Седем години по-късно обаче, отивайки на почивка в планината, Уд Сингсакер и съпругата му Фелиша Стоун откриват труп, който подлага на съмнение резултатите от разследването на убийството на проф. Соваж.
Обратите следват един след друг…
Млади хора търсят себе си, по едни или други причини сменят самоличността си, но преследват химерните си мечти. Някои от тях – без да подбират средствата. И когато това е съчетано с изключителен интелект, последиците са ужасяващи за жертвите им.
Редом до Уд Сингсакер е съпругата му – бившата американска полицайка Фелиша Стоун. Двамата минават през различни етапи на връзката си, но са плътно един до друг в ситуации, в които човешки животи са заложени на карта.
Абонамент за:
Публикации (Atom)