„Византийците” на Ейврил Камерън излиза на пазара на 18 август. Книгата дава нов интерес опит да се опише византийската цивилизация.
Авторката е професор по късна античност и византийска история в Оксфорд и директор на колежа Кибъл, като наскоро бе наградена с Ордена на британската империя.
Нейните публикации включват Променящите се култури в ранна Византия (1996) и Евсевий, Животът на Констанин (1999) . Тя също така участва в издаването на томове XII, XIII и XIV от Кеймбриджка антична история.
Византия заема едно несигурно място в европейската история. Макар и често разглеждана погрешно като изчезнал наследник на класическия свят, Византия е част от основното направление в историята на Европа и Средиземноморието.
Нейното влияние все още се усеща на Балканите, в Източна Европа и Близкия изток. Тази книга въвежда читателите в сложната история, етичността и идентичността на Византийската империя.
Византийският свят е бил разположен там, където ранният ислям и християнството са си дали среща - византийците са били тясно свързани с мюсюлманите, а и живеели в съседство с тях, като се започне от арабите през VII век и се стигне до османските турци през XV век.
По време на нейната дълга история границите и обликът на Византийската империя претърпели многобройни драматични промени, така че плуралистичният свят на късна Византия се различавал съществено от този на Източната Римска империя, когато през IV век бил създаден Константинопол.
През това време светът около Византия също се променил драстично, но въпреки това византийската идентичност останала различна. Напрежението между промените и приемствеността във византийското общество е една от главните теми, разгледани в тази книга.
Няма коментари:
Публикуване на коментар