12.04.2011 г.

Светът чества половин век от полета на Юрий Гагарин

Над 500 човека са видели планетата Земя от околоземна орбита. 35 страни имат свой космонавт, но само три – Русия, САЩ и Китай са изпратили хора в Космоса със собствени ракети носители. От началото на космическата ера, до днес, най-успешният космически кораби е руската серия „Съюз” – създадена малко преди смъртта на Корольов. България е сред първите страни, изпратила свой гражданин в Космоса. Това са първият българин летял над планетата – Георги Иванов и Александър Александров. Най-голям брой астронавти имат САЩ, следвани от Русия и Германия.
Русия чества по най-тържествен начин 50-годишнината от първия космически полет, осъществен от Юрий Гагарин, който остава национален герой и символ на съветското превъзходство в овладяването на космическото пространство.
На 12 април 1961 г. синът на обикновен колхозник влиза в капсула с диаметър само 2,5 м и с чаровна усмивка отлита с шеметна скорост в космическото пространство на борда на ракета, която е висока колкото 20-етажна сграда.
След 108 минути, обиколил един път планетата, 27-годишният пилот се спуска с парашут обратно на Земята и става най-известният човек в света.
Президентът Дмитрий Медведев ще посети Центъра за управление на космическите полети в покрайнините на Москва, за да осъществи пряка видеовръзка с екипажа на Международната космическа станция (МКС).
По-късно през деня на тържествена церемония в Кремъл той ще връчи ордени на космонавти и ветерани в овладяването на космоса.
По същото време премиерът Владимир Путин ще бъде на посещение в Украйна за срещи с ръководството на тази бивша съветска република. Постижението на Юрий Гагарин ще бъде чествано и там.
"Трудно е да се игнорира тази тема, коментира говорителят на руския министър-председател Дмитрий Песков. Владимир Путин е предвидил в програмата си среща с руски и украински космонавти".
Космическата агенция "Роскосмос" покани в понеделник около 40 гости от чуждестранни космически агенции за отбелязването на юбилея в московския Мемориален музей на космонавтиката.
"Поканили сме първите космонавти на всички страни, летели на борда на "Союз", ракетата транспортирала екипажите към МКС", заяви за АФП говорителят на "Роскосмос" Александър Воробьов.
Миналата събота Медведев подписа указ за внушителна заря в Москва за отбелязването на 50-годишнината от първия полет на човек в космическото пространство
Полетът на Юрий Гагарин остава в Русия като символ на съветското превъзходство над САЩ в космическата надпревара.
Четири години преди това, Съветският съюз стана първата страна, изстреляла изкуствен спътник на Земята, известния "Спутник", припомня агенцията.
По стечение на обстоятелствата годишнината съвпада и с обстоятелството, че тази година Русия ще стане единствената страна, способна да изведе космонавти до МКС, след като НАСА изпраща космическите си совалки на заслужена почивка.
Символът на Брюксел – скулптурата „Пикаещото момченце“, ще бъде облечена на 12 април в руски космически скафандър.
Инициатор на акцията е белгийската федерация на рускоезичните организации с подкрепата на руското посолство в Белгия, предаде ИТАР-ТАСС.
По думите на секретаря на федерацията Сергей Петросов целта им е „да напомним на белгийците за ролята на Русия в усвояването на Космоса в деня на 50-ата годишнина от полета на Юрий Гагарин, както и да подчертаем значението на космическото сътрудничество между Русия и Белгия, както и между Русия и ЕС“.
На церемонията по обличането на пикаещото момченце са поканени белгийският крал Албер II и членове на кралското семейство.
Сред поканените са и бившият чешки космонавт, сега евродепутат Владимир Ремек, както и белгийският космонавт Франк де Вине, който два пъти е летял с руски космонавти в експедиции на Международната космическа станция.
 Манекенът Пис, както е известна статуята, е малък фонтан на 200 метра от кметството на града и представлява бронзова фигурка на пикаещо момченце.  Тя е висока около 60 см и е от 1619 година. Традицията по обличането на Манекена Пис е от 1698 г., а днес той има в гардероба си над 800 костюма, пише NEWSru.
Скафандърът, с който ще бъде облечено „момченцето“ на 12 април, е изработен специално в Русия още през 2003 г. и е подарен на Брюксел от руски космонавти, с които е летял белгиецът Франк де Вине.




Няма коментари:

Публикуване на коментар