5.06.2015 г.

Уикилийкс дава 100 000 долара за тайните на ТТИП

Сайтът за интернет разследвания Уикилийкс предложи 100 000 долара награда, ако някой му даде копие на подготвяния договор за Трансатлантическото търговско и инвестиционно партньорство (ТТИП) между САЩ и ЕС, предаде днес кореспондент в Ню Йорк на парижкия на в. „Монд“. По документа още се преговаря и затова двете страни отказват да разкрият съдържанието му въпреки растящото обществено безпокойство, че на тъмно се измислят правила в полза на големите корпорации.
„Удари час за прозрачност на ТТИП. Стоп на тайните. Стоп на оправданията“, призова Джулиан Асанж, който е съосновател на Уикилийкс – сайтът, разкрил античовешкото поведение на американски военни в Ирак и секретни документи на Държавния департамент на САЩ. „Този договор съдържа 29 глави, от които 26 продължават да са секретни“, обяснява Уикилийкс, който вече огласи съдържанието на три глави. Документът обхваща 40 % от световния БВП и затова е най-големият международен договор от този тип в историята. Неговата цел е да създаде нов международен правов ред, който да позволи на транснационалните компании да заобикалят националните съдилища, да избегнат отговорност за състоянието на околната среда, да контролират интернет за сметка на създателите на неговото съдържание и да ограничат достъпа до генерични лекарства“.
Преговорите, водени в най-голяма секретност, предизвикват засилваща се критика в САЩ – особено сред част от демократите, сред синдикатите и неправителствените организации , които оспорват техния антидемократичен характер и изразяват опасения за пазара на труда, санитарните норми и чистотата на околната среда.
За няколко часа Джулиан Асанж събра четвърт от обещаната награда, след като обяви по интернет донорска кампания под названието „Най-търсената тайна в САЩ“ (America’s most wanted secret).
545 евро повече ще има всяко европейско домакинствов годишния си разполагаем доход, ако бъде подписано споразумението за Трансатлантическо партньорство за търговия и инвестиции (ТПТИ) между САЩ и Европейския съюз (ЕС).
Това изчислиха от Института за пазарна икономика (ИПИ), които за пореден път обясниха на кръгла маса какви ще са ползите за България от подобно споразумение за свободна търговия, облечени в тяхно проучване на потенциалните ефекти от ТПТИ.
Важна подробност е обаче, че анализът на института е финансиран частично именно от посолството на САЩ у нас.
Като за начало от института припомниха, че най-важната задача на подготвяното споразумение е да премахне пречките пред търговията между европейските страни и Америка. Това от своя страна ще даде тласък на икономическия растеж, което ще доведе до създаване на нови работни местна и по-ниски цени на стоките, убедени са икономистите.
„Ползите от споразумението за Европейския съюз ще са в размер на 119 млрд. евро годишно, а за САЩ - 95 млрд. евро годишно", показват изчисленията на ИПИ.
От института изтъкват като една от най-големите ползи от споразумението намаляването или изцяло премахване на митата. „Това ще донесе до преки положителни ефекти за над 50 на сто от износа на България за Америка, като той ще е най-силен за около 40% от износа, който се облага с относително високи мита. В момента най-високи са митата върху необработения тютюн и сиренето.
Освен стоки, България изнася за САЩ и услуги, напомниха още експертите на ИПИ. През 2013-та година страната ни е изнесла към Америка услуги в размер на 295, 9 млн. долара, като най-много услуги даваме в сферата на компютърните и информационните услуги, както и пътувания.
Икономистите са убедени в това, че премахването на тарифните и нетарифните ограничения пред родния износ към Америка, което ще дойде в резултат на ТПТИ, ще доведе и повече американски инвестиции в България.
По отношение на вноса на американски стоки у нас се вижда, че страната ни е внесла над 262 млн. щатски долара през 2013-та година.

Няма коментари:

Публикуване на коментар