8.07.2015 г.

„Юха“ – любов и страсти по финлански

„Юха“ (изд. "Персей") е най-успешният и най-значим роман на най-големия финландски класик Юхани Ахо. Многократно претворяван от киното и операта, той е забележителен шедьовър на световната литературна класика, който продължава да вълнува читателите и днес. Най-известният финландски режисьор – Аки Каурисмаки, носител на Голямата награда на журито в Кан, прави един от най-забележителните си филми точно по този роман.
Сюжетът: Възрастният Юха полага неимоверни усилия да си съгради семейно щастие, но много по-младата му съпруга Маря е омаяна от привлекателния младеж Шемейка, който не се спира пред нищо в стремежа си да покорява и притежава. От тази трагична битка за любов, доверие и оцеляване трудно някой може да излезе като победител...
Юхани Ахо (1861-1921) е роден в семейството на пастор. Учи класически езици в университета в Хелзинки. Като писател си спечелва небивало уважение в родната Финландия, отрано придобива авторитет и е предложен за Нобелова награда. От есента на 1889 до лятото на 1890 г. пребивава в Париж със задачата да изпраща в родината репортажи от Световното изложение. Тъкмо тези месеци във френската столица се оказват преломни за развитието му като писател. Реализмът и натурализмът, които процъфтяват там, оставят ясно доловими следи в неговото творчество и неслучайно той е сравняван със Зола. Независимо от това Ахо си остава индивидуалист. Амбициозните му стремежи, подплатени с усилена работа по самоусъвършенстването му, го превръщат в стилист с редица последователи сред финландските му наследници по перо, при това насища творбите си със задълбочени психологически размишления и тъкмо те представляват новото спрямо Зола и сподвижниците му.
Българското издание на романа "Юха" се реализира с подкрепата на програма „Култура” на Европейския съюз и е новото попълнение в поредицата „Световна класика” на изд. „Персей”, в която влизат както нови преводи на безсмъртни творби на автори като Оскар Уайлд, Фр. Скот Фицджералд и Б. Стокър, така и непревеждани досега вечнозелени произведения.

Няма коментари:

Публикуване на коментар