Има много редки и уникални книги по света, но едва ли има друга такава, като десетстраничното издание на френският писател Реймон Кюно, която вероятно е най-дългата книга в света - ,,Cent mille billions de poémes" (Сто милиарда стихотворения). Само 10 страници, но никой никога няма да може да прочете докрай през живота си!!!
Книжното
издание има десет страници, всяка от които съдържа сонет.
Всички
редове запазват една и съща рима и са нарязани на ивици, така че да могат да се
съединят с тези на другите сонети.
Следователно общият брой възможни комбинации, съдържащи се в книгата, е 10 на степен 14, или сто милиарда различни стихотворения.
Това означава, че никой никога няма да може да прочете цялата книга, колкото и да се опитва, тъй като ще отнеме няколко милиона години, за да се сглобят всички стихотворения.
Всяка
смес, която направим, ще образува сонет със смисъл, като вземем предвид
строфите, ритъма и римата.
Самият
Кюно заявява ,че е много вероятно вземайки стихотворение на случаен принцип,
читателят да бъде първият, който ще го прочете, тъй като ако ни отнеме 45
секунди, за да прочетем един сонет и още 15, за да подготвим следващия, за да
прочетете всички комбинации, ще са необходими приблизително двеста милиона
години...
И
всичко само в десет страници!
За
автора
Реймон Кюно (на френски: Raymond Queneau) е френски поет, романист и редактор на енциклопедични издания, прочут с експерименталните си творби. Роден е на 21 февруари 1903 година в Хавър, умира на 25 октомври 1976 година в Париж. През 20-те години е свързан със сюрреалистите, но скъсва отношенията си с тях през 1930 година. Започва да публикува активно от средата на 30-те години на ХХ век. През 1960 година е сред основателите на Цеха за потенциална литература, по-известен само като „Улипо“, в който участват също Жорж Перек, Итало Калвино, Марсел Дюшан и други.
Няма коментари:
Публикуване на коментар