9.04.2025 г.

Жан-Мишел Жар за втори път ще има концерт в България

 


Жан-Мишел Жар отново ще има концерт в България – на 23 юни, който ще се проведе на Арена София (Столичен колодрум). За първи път, той бе у нас през 2011 година, отново в столицата. Билетите за неговия спектакъл вече са в продажба.
Жан-Мишел представя феерия от светлина и звуци, пулсиращи ритми и хипнотични мелодии, които поразяват въображението на зрителите. Неговите виртуални изпълнения събират рекорден брой публика (от по над три милиона души) в Москва и Хюстън. Исторически са спектаклите, изнесени от него сред Египетските пирамиди, пустинята Сахара, в Забранения град в Пекин, край Айфеловата кула в Париж, или край Мъртво море. Всеки спектакъл на Жан-Мишел Жар надхвърля музикалното и се превръща в цялостно визуално преживяване, отвъд границите на стандартния концертен формат.

Чешкият хит „Прашина“ разкрива потайностите на Прага

„Прашина“ на младия чешки писател Войтех Матоха се превърна в невероятна сензация с излизането си преди няколко години. Историята, писана за деца и възрастни, предложи разходка из необикновен квартал на чешката столица, в който две деца се изправят пред най-опасното преживяване в живота си.

Сега Ен и Ирка отново тръгват към Прашина – авантюрата им продължава по още по-страшен начин, като крие много напрежение и невероятни обрати. Двамата млади герои се сблъскват с най-неочаквания и жесток враг – лукавите потайничани, които са сърдити на целия свят. Но пътят към това да предотвратят техния заговор, минава през едно смразяващо кръвта откритие. И то е тайната на черния меркурит – загадъчен взривен материал, който обаче има и друга сила – да поддържа живота вечен.

Двете деца са на ръба на силите си по скованите от студ улици на Прашина. На всичко отгоре и доверието, което хранят едно към друго, вече се изчерпва. Трагедията под стоманеносивото небе на загадъчния пражки квартал, в който електричеството не функционира, изглежда неизбежна.

Спиращ дъха сюжет и вълнуващи илюстрации, създадени от художника Карел Осоха, са главните достойнства на новия роман за Прашина – „Прашина: Черният меркурит и потайностите на Прага“ (издание на „Изида“, превод Красимир Проданов). Макар че героите са същите, като от първия роман, книгата може да се прочете и самостоятелно.

Самият Войтех Матоха е сред най-обещаващите звезди на чешката литература. Истинската му професия е далеч от писането. Той е математик, който е същевременно успешен програмист. Матоха е изключително търсен специалист в областта на софтуера за мобилни телефони.

Когато му хрумва да напише книга за несъществуващ пражки квартал, който е пълен с аномалии, сам не предполага какъв успех ще пожъне романът му. След излизането си той спечели Наградата на учителите за принос в развитието на четенето при децата, както и Наградата на участниците в Нощта на Андерсен. Огромен е интересът и към продълженията на книгата, като сега вече се подготвя и филм по нея.

За големия успех на книгата допринася и художникът Карел Осоха. Той е сред най-известните съвременни чешки автори на комикси. Точно работата му по „Прашина“ му носи и номинация за престижното отличие Czech Grand Design.

2.04.2025 г.

Юбилеен албум разказва за кървавия атентат в църквата „Св. Неделя“


Атентатът в църквата „Св. Неделя“ е едно от най-драматичните и кървави събития в новата българска история. На 16 април 1925 г., по време на опело в центъра на София, мощен взрив отнема живота на над 150 души и ранява близо 500.

Организиран от Военната организация на Българската комунистическа партия, атентатът се превръща в трагичен символ на дълбокото политическо разединение, разтърсило страната през 20-те години на ХХ век. Последвалата реакция на властта води до стотици арести и извънсъдебни убийства.

По повод 100-годишнината от събитието, сдружение „Българска история“ публикува специален юбилеен албум, който за пръв път представя трагедията в нейната цялост чрез 140 редки фотографии и факсимилета.

Съставителите Владислав Карагеоргиев и Мартин Чорбаджийски събират изображения и документи от различни институции – Регионален исторически музей – София, Държавна агенция „Архиви“, Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, Българска национална филмотека, както и от българския и чуждестранен печат. Голяма част от материалите се публикуват за пръв път и са непознати на широката публика, разказват издателите.

Албумът е структуриран в три части, проследяващи политическата обстановка преди атентата, неговото извършване и последици. Всяка от тях е придружена от кратък уводен текст, който представя историческия контекст и допълва визуалния материал.

„При подбора и обработката на снимките са извършени реставрационни корекции, които подобряват тяхното качество, без да нарушават историческата им автентичност“, коментират от „Българска история“.

1.04.2025 г.

Книгата на Кюно – 10 страници, които никой не може да прочете докрай


Има много редки и уникални книги по света, но едва ли има друга такава, като десетстраничното издание на френският писател Реймон Кюно, която вероятно е най-дългата книга в света - ,,Cent mille billions de poémes" (Сто милиарда стихотворения). Само 10 страници, но никой никога няма да може да прочете докрай през живота си!!!

Книжното издание има десет страници, всяка от които съдържа сонет.

Всички редове запазват една и съща рима и са нарязани на ивици, така че да могат да се съединят с тези на другите сонети.

Следователно общият брой възможни комбинации, съдържащи се в книгата, е 10 на степен 14, или сто милиарда различни стихотворения.

Това означава, че никой никога няма да може да прочете цялата книга, колкото и да се опитва, тъй като ще отнеме няколко милиона години, за да се сглобят всички стихотворения.

Всяка смес, която направим, ще образува сонет със смисъл, като вземем предвид строфите, ритъма и римата.

Самият Кюно заявява ,че е много вероятно вземайки стихотворение на случаен принцип, читателят да бъде първият, който ще го прочете, тъй като ако ни отнеме 45 секунди, за да прочетем един сонет и още 15, за да подготвим следващия, за да прочетете всички комбинации, ще са необходими приблизително двеста милиона години...

И всичко само в десет страници!

За автора

Реймон Кюно (на френски: Raymond Queneau) е френски поет, романист и редактор на енциклопедични издания, прочут с експерименталните си творби. Роден е на 21 февруари 1903 година в Хавър, умира на 25 октомври 1976 година в Париж. През 20-те години е свързан със сюрреалистите, но скъсва отношенията си с тях през 1930 година. Започва да публикува активно от средата на 30-те години на ХХ век. През 1960 година е сред основателите на Цеха за потенциална литература, по-известен само като „Улипо“, в който участват също Жорж Перек, Итало Калвино, Марсел Дюшан и други.

Иновативност без уточнения...


Нова софтуерна технология ще използва Община Стара Загора, за да улесни гражданите, които са заявили различни административни услуги и очакват изпълнението им, от 4 април. Така щял да се автоматизира процеса на осведомяване на гражданите за различни статуси на заявените от тях административни услуги. Например, ако документът, който очакват, е вече готов, те ще получат обаждане, за да разберат и да дойдат на място да си го получат. Ако пък от комплекта от подадените от тях документи липсва някоя справка, която е необходима, за тази липса също се предвижда предупредително позвъняване – е написано от общинския пиар отдел.

Това било отражение на последователните действия на Община Стара Загора за внедряване на все повече иновации. Крайната цел е администрацията да изпълнява своите ангажименти още по-бързо и по-качествено, пише още в пресбюлетина. И още...

Новата технология 

В обхвата на проекта за тази технология са включени често използваните от потребителите услуги, като обажданията ще бъдат персонализирани. Старозагорци е необходимо да знаят, че те ще бъдат извършвани от следните номера:

-           За услуги по гражданско състояние - 042/614 886;

-           За услуги по общинска собственост, стопанска политика, транспорт и зелена система - 042/614 858;

-           За услуги по устройство на територията - 042/614 856.

 

Позвъняванията ще се изпълняват непосредствено след изготвянето на съответната удостоверителна административна услуга или след промяна на статуса ѝ, тоест винаги при конкретен повод в услуга на хората. Община Стара Загора продължава внедряването на автоматизация и при изготвяне на удостоверения по административни услуги на ГРАО. Това ще бъде валидно както по искания на граждани, така и за служебни удостоверения, свързани с други административни услуги на Общината.

Сега да преминем на четене с разбиране, нещо, което вече не се преподава дори в училищата. Какво не е написано?

Как ще действа система, която ще предупреждава, по дадения пример, за липсващи документи при предаването. Че къде е гледал общинският служител, който ги е приел? Друго, ще поскъпнат ли административните услуги? Ще станат ли по-бързи? Защото например в момента бавната поръчка, а има и бърза, за издаването на удостоверение за наследници струва пет лева, и става за три дни!!! Реално справката, със съвременната техника, не отнема повече от десетина минути, в най-лошия случай. По сегашната схема обаче е три дни!!! Стара Загора е древен, хилядолетен според съвременната легенда град, но е и много модерен, иновативен, дето се вика. Например в градския транспорт от години има система, много модерна, за самотаксуване. Тя, по обясними причини е въведена само по две линии, по останалите има контрольори, които продават билетчетата ръчно. Иновации, ама без аналог. То само за това си струва милиони туристи да посетят града. Щото музеят, и той иновативен, рекламира, в едно с общината - град на 8000 години - ама ръст на туризма няма, или поне общината не публикува такива данни, въпреки че обича да се хвали. Явно с модерните си иновации, по ще можем да привлечем вниманието. Пък за административните услуги нищо не се е променило от времето на култовата песен на „Ера” известна сред феновете с прословутото чиновническо – „Елате утре!”

 

Припомням и песента, с оригиналното заглавие Бюрокрация:

 

Свит във ъгъла дремеш,

оплакваш изгубеното време.

Така ти стъпваш на етажи

и гониш безплътни миражи.

 

Отвред гласове: "Не зная...ще видим...в приемния час...пак проверете".

Чакаш, тичаш, пишеш, попълваш

 в хартиено блато до гуша затъваш!

 

Блудкави пари лютят на очите,

табели се мяркат навред по стените.

Гишета протягат мастилени пръсти

и се опитват да те разкъсат.

 

А тебе те смачкват във вид на шифър,

изписан в графи, попълнени с цифри.

Яростен кикот се носи отвътре

Тържествено леден: "Елате утре!"

Димитър Славов