4.06.2012 г.

Старогръцки митове преразказа Петър Кържилов


Eнциклопедия, която не е само митологична, а такава, която предлага знания от всички области на живота и от всички науки, е първият том на „Старогръцки митове и легенди”. Автор на книгата е обичаният български фантаст, киновед и журналист Петър Кърджилов, който ни изкушава с нов и увлекателно описан преговор на най-известните легенди, родени на Стария континент.
Древногръцката митология не само е най-добре засвидетелстваната и популярна митологическа система в Европа, но е и богат архив от древни, но актуални и днес архетипи. В нея се съдържат множество разкази за живота и подвизите на редица герои и богове, като самата гръцка религия няма свещени книги, което й позволява да възприема или адаптира и чужди божества в наситения си пантеон. Тези легенди са съставени от голям брой разкази, които обясняват произхода на света. Освен това те ни разкриват детайли от живота и приключенията на изключително разнообразие от образи... Разбира се, при тази невероятна и разнородна вселена няма как да не се стигне до нескончаемо експлоатиране на въпросните митове, затова и авторът Петър Кърджилов решава да предложи един истински, интелигентен и консистентно изграден поглед към Древна Гърция – при това така, че творбата му едновременно да отдаде почит на отколешното културно наследство, но и да заслужи уважението на съвременния и по презумпция достатъчно образован читател.
Прекрасният и увличащ стил на Кърджилов веднага ни потапя в прекрасните „Старогръцки митове и легенди” – един хипнотизиращ и ярък свят, който сякаш те омагьосва завинаги. Книгата впечатлява и с находчивия си формат: след всеки преразказ на прочут старогръцки мит следват справки, в които се говори достъпно за сложни неща. Структурата на „Старогръцки митове и легенди” е такава, че първата част може да се определи като увлекателната – тя е една приказка, която се възприема с лекота и възбужда интереса. След нея е информационната (речниковата) част, която допълва и дообяснява прочетеното. Данните са събирани от десетки източници – систематизирани и подредени, а краят на всяка част поднася обобщена фактология по темата.
„От дете мечтая за тази книга” – споделя Кърджилов. За него тя е истинско богатство, защото олицетворява познанието; при това познание, свързано с преподаваното в училище. „Илиада”, „Одисея”, „Едип цар”, „Антигона”, „Прикованият Прометей” се изучават по литература, но в книгата няма само митология, а многобройни данни и факти от всички области на знанието – история, география, изкуство, астрономия, медицина, философия, религия, естествени науки... Като заглавия на повечето глави са използвани станалите нарицателни и често употребявани изрази като „ахилесова пета”, „ябълката на раздора”, „сизифов труд”, „титанична борба”, „панически страх”, „танталови мъки”, „кутията на Пандора”... Словосъчетания, които не само сме чували, но и които употребяваме в техния преносен, метафоричен смисъл – често без дори да знаем първоначалното им значение и произход. Това превръща „Старогръцки митове и легенди” не само в безценен източник на обща култура, но и в нещо практично и полезно.

Няма коментари:

Публикуване на коментар