На 28 ноември от 14.30 ч. в сградата на КЕВР на бул. „Княз Дондуков“ 8-10, ет. 4, ще се проведе обществено обсъждане със заинтересованите лица на доклад и проект на решение относно: Изменение на одобрените цени на ВиК услуги за 2025 г. по реда на чл. 6, т. 2 и чл. 29 от Наредбата за регулиране на цените на водоснабдителните и канализационните услуги. Сред дружествата, чиито цени на ВиК услуги ще бъдат обсъждани е и старозагорското дружество. ВиК-Стара Загора предлага цената на 1 куб. м да стане 5,184 лева, при сегашни 5,03 лева. Според решение на Комисията в обсъждането може да се участва и онлайн, но с използването на скайп и с предварителна регистрация.
Собствениците на необитаеми жилища пък да плащат такса за студената вода и при нулево потребление, предвижда нов законопроект на правителството за водоснабдяванетно и канализацията. Проектът също е пуснат за обществено обсъждане. Каква точно ще бъде таксата ще бъде описано в отделна наредба.
В момента сметките за вода съдържат три компонента: довеждане, отвеждане и пречистване. И трите обаче са свързани с потребление, каквото в пустеещите жилища няма.
Според проекта цената вече става двукомпонентна. Единият компонент е наречен „цена за достъп до услугата“, а другият – „цена на кубически метър“ за самото потребление. Така там, където досега не е имало никакво потребление, вече ще трябва да се плаща твърда такса. Количеството вода ще се изчислява и плаща отделно, макар и в същата сметка.
Идеята не е нова. Тя бе предложена преди няколко години от самия бранш с мотива, че дори в пустеещите жилища има водопроводна и канализационна инсталация, които трябва да се поддържат и да се правят разходи за нея. Тя залегна и в предишните варианти за нов закон за водоснабдителните и канализационни услуги, които така и не стигнаха до гласуване в парламента през последните 3 години по различни съображения. Сегашният вариант се прави заради Националния план за възстановяване и устойчивост, в който има изискване да се отдели регулирането на ВиК услугите в отделен субект. Това ще е новата Комисия за водно регулиране, която ще приема и гласува бизнес плановете на водните дружества, ще надзирава работата им и ще определя цените.
В редица населени места в страната има режим на водата. При въвеждане на две цени на водата хората ще трябва да плащат дори, когато има режим и вода от чешмата не тече. При приемане от парламента на предложението за въвеждане на такса водомер, доставчиците на електроенергия е възможно да поискат да има и такса електромер, опасяват се потребители. Подобен подход може да отвори вратата за прокарване на редица нови такси за гражданите.
Въвеждането на такса водомер ще удари най-много собствениците на вили, селски къщи, ваканционни имоти и няколко апартамента. Те ще трябва всеки месец да плащат за това, че имат водомер, дори да използват имота само няколко седмици през годината.
Няма коментари:
Публикуване на коментар