30.11.2024 г.

Древни монети представят на тазгодишния Нумизматичен салон в музея


На 4 декември 2024 г. от 17.30 ч. в малката изложбена зала на Регионален исторически музей – Стара Загора ще се открие традиционната изложба „Нумизматичен салон“. Темата е „Тайните на древните монети“.

Какви са тайните, които крият древните монети и за какво ни разказват те? Всяка монета разказва история, стига да имаме интерес да я изследваме. Отговори на въпроси като кой е отсякъл монетата, кога, къде, какви хора са живели тогава и какви събития са ги вълнували, ще получите, като разгледате изложбата с част от монетите, постъпили в Регионален исторически музей - Стара Загора през 2024 година от една частна колекция.

За пръв път в музея се представят хектета (електронови монети от злато и сребро) от Еритре и Метилене, сигли (персийски монети от сребро, с които са си служили жителите на Ахеменидското царство), всички от периода VI - IV в. пр. Хр., отсечени в известни малоазийски градски центрове.

Част от монетите са от Йония (древна област на централния малоазийски бряг на Егейско море). Други са от района на Троада, историческа област в северозападна Анатолия, където в едни по-ранни времена (XIII-XII в. пр. Хр.) се е водила Троянската война, описана от Омир.

Изложбата загатва чрез монетите важни факти от историята на селищата, където са сечени, свързва с личности, живяли и творили по тези места, останали завинаги в световната духовна съкровищница като Аристотел, Талес и много други.
За пръв път в нашия музей се представят монети на тракийския цар Спарадок, управлявал Одриското царство в средата на V в. пр. Хр. Такива се срещат сравнително рядко, за разлика от монетите на Филип II Македонски, Александър III Велики, Филип III Аридей.
От римския период впечатляват експонираните денари и антониани на императорите от II-III в. Акцент е солидът (златна монета) на императора на Западната римска империя Валентиниан III, заедно с братовчед си, императорът на Източната римска империя Теодосий II.

Няма коментари:

Публикуване на коментар