28.03.2024 г.

Исторически роман описва живота на Франциск - от младежките прегрешения към светостта


Франциск от Асизи е най-почитаният светец и покровител на Италия, в чест на който настоящият римски папа прие името му. На него е наречен и американският град Сан Франциско.

Свети Франциск е основател на Францисканския орден и човекът, който променя Църквата през 13. век, като я връща към корените й и истинските послания на Христос.

Че Франциск е бил човек от плът и кръв, с младежки прегрешения и страсти, разказва историческият роман на Масимилиано Фели „Апокрифният живот на Франциск от Асизи“ (изд. Персей, превод Весела Лулова Цалова).

Роден е в семейството на богат търговец от Асизи. Като млад мъж той води разгулен живот, върши недобри дела с бандата си и мечтае да стане рицар. Участва в битката на Асизи с Перуджа, едва не е убит и попада в плен.

Когато се завръща у дома обаче, преживява духовен катарзис. Раздава имуществото си на бедните и това кара баща му да го лиши от наследство. Възстановява със собствените си ръце изоставена църква край Асизи. Започва да води евангелски живот в бедност, следвайки примера на Христос. Помага на болни, страдащи и изоставени, което понякога го прави неразбран и осмиван, включително и от папата, но създаденият от него орден става все по-популярен. Получава стигми (раните на Христос при разпятието). Две години след смъртта си през 1226 г. е канонизиран за светец.

В романа на Масимилиано Фели монахът Деодат е натоварен от Бонавентура, генералния настоятел на Францисканския орден, със задачата да се срещне с все още живи съратници на свети Франциск и да събере повече информация за живота му, за да бъде редактирано официалното му житие – Legenda Sancti Francisci. Книгата е преведена с подкрепата на Центъра за книгите и четенето на Министерството на културата на Италия.

Любопитно е, че за пръв път в историята на папството сега е използвано името на Франциск. Настоящият наместник на престола на св. Петър е и първият папа от Новия свят, както и първият папа йезуит. Той обаче следва примера на свети Франциск от Асизи и затова още от първите си дни на престола печели любовта на всички италианци.

24.03.2024 г.

Оперна гала на Веселина Кацарова в старозагорската опера, на 28 март

На 28 март от 19 часа на сцената на Старозагорската опера световно признатата оперна певица Веселина Кацарова ще зарадва своите почитатели в родния си град с юбилейна оперна гала в съпровод на оркестъра на Старозагорската опера под диригентството на маестро Владимир Кираджиев. Оперната певица е подбрала богата програма от арии, белязали нейната зашеметяващо успешна кариера. Веселина Кацарова е българският оперен глас, който има най-много записи в световната музикална съкровищница, носителка на най-престижните европейски музикални награди, Камерзенгерин на Виенската Щатсопера и на Баварската държавна опера. В своята дълга кариера тя е изпяла най-много роли от рядко поставяни оперни заглавия от различни стилове и епохи. И винаги е била посланик на българското музикално творчество по света – нейните концертни участия неизменно включват изпълнение на българска песен или ария.

На 28 март старозагорци и гостите на „Града на липите” ще имат възможността да чуят и да аплодират своята обичана певица в изпълнение на арията на Азучена от операта „Трубадур” на Верди – роля, която Веселина Кацарова отлагаше да приеме в продължение на десетилетия и дебютира с голям успех преди няколко години. Ще прозвучат още ария на Принцеса де Буйон от операта „Адриана Лекуврьор” от Чилеа, ария на Сантуца от операта „Селска чест” на Маскани, ария на Далила от операта „Самсон и Далила” от Сен-Санс и разбира се – знаковата Кармен – с две арии – на картите и популярната „Хабанера”. Маестро Кираджиев е включил великолепни оркестрови интермедии и увертюри, които допълват стилната и изискана програма на много специалния за Веселина Кацарова концерт. Зрителите ще се насладят на балетната музика от трето действие на операта „Макбет”, на „La tregenda” от „Вилисите” на Джакомо Пучини, следва любимото Интермецо от „Селска чест”, въведението към трето действие на операта „Кармен” от Бизе и др.

16.03.2024 г.

Роман за музата на Рафаело

Историята на жената, нарисувана от Рафаело в образа на Галатея от прочутата му фреска във вила Фарнезина. Жената, която има власт над всички могъщи мъже, но се оказва подвластна единствено на любовта, до която на моменти е толкова близо, но никога не може да има.Тази история разказва Силвия Вакари в книгата си Императрицата, излязла на български с логото на издателство Персей.

Красивата и интелигентна Лукреция е обучена от майка си да се превърне в най-елитната куртизанка в Рим. Трябва да спазва само едно важно правило – да покорява мъжките сърца, но никога да не се влюбва.

Желана и ухажвана от най-могъщите мъже в Рим, тя е смятана за императрица на куртизанките и получава името Империя. За кратко време спечелва успех и богатство, като успява да държи под контрол мъжете и да бъде непроницаема в емоционално отношение.

На фона на Ренесанса и възраждащите се изкуства, между разкошни вечери и уредени срещи Лукреция се запознава с харизматичния Анджело дел Буфало, в когото се влюбва неудържимо. Но за него по-важна от красотата и всеотдайността й е зестрата на бъдещата му съпруга…

Тогава в живота й се появява Агостино Киджи, банкер на папите и притежаващ богатство, повече от това на цялата римска аристокрация. Той построява фамозната вила Фарнезина и наема художника Рафаело Санти да нарисува фрески в нея. Киджи обаче не знае, че съдбата вече е сблъскала Рафаело с Лукреция, когато му възлага да я нарисува като централния образ във фреската „Триумфът на Галатея“. Ще устои ли на чара й младият и обещаващ художник, или може да загуби всичко заради метресата на най-богатия мъж в Рим?

15.03.2024 г.

Графична изложба „Гледни точки“ показват в зала „Лубор Байер“

Представителство на СБХ - Стара Загора и Община Стара Загора представят графична изложба „Гледни точки“. Тя ще бъде открита на 18 март, от 18 ч., в изложбена зала „Лубор Байер“ и ще може бъде видяна до 30 март. Куратор е д-р Милен Алагенски, председател на СБХ под липите.

Авторите на експозицията - Елена Савова, Димитър Христев и Цветан Стоилков, се запознават в ателието по графика в АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев", гр. Пловдив. Изложбата е жест към една от първите самостоятелни изяви на младите графици, участвали и награждавани от Националната изложба „Графичен форум“. Проектът отразява първите творчески търсения на групата. Типично за графиката, експозицията е решена в няколко цикли, за които може да се обобщи, че засягат проблемите, които вълнуват младите хора днес.

„Сред графиците се шири мнение, че графиката е „мъжка работа“ заради съсипващите ѝ ефекти върху физиологията на човека. Противно на това, Елена Савова ни представя големоформатни графики, които са изработени на завидно техническо ниво в класически прийом. Темата за екологията, видяна през женската чувствителност, обобщава няколко от тях. Човекът е  неделима част от природата и като че ли този основен принцип е в основата на оцеляването ни. В същия контекст разсъждава и Цветан Стоилков, опитвайки се да даде образ на невидимото – мръсния въздух, който дишаме. Невидимото, което се овеществява заради ефекта си върху нас. Димитър Христев пък ни поднася своите разсъждения за човека днес – умислен и угрижен, често поставяйки се сам в неравностойно положение. В другият му цикъл, съставен от големоформатни лоногравюри, опонират безгрижието и радостта от играта на детето. И при тримата прави впечатление увлечението да се експериментира в полето на графиката, при Савова това са възможностите на цветната графика, при Стоилков белият щрих върху черния картон, а при Христев границите на възможностите на класическия щрих“ обобщава д-р Милен Алагенски.

„Конкурс за милион крони“ е шедьовър за читатели от всички възрасти

Десетгодишният Франк и майка му живеят бедно в малко норвежко село. Неочаквано обаче печелят 24 милиона крони от лотарията. След като си обещават да не издават пред никого щастливата новина, майката на Франк все пак се изпуска и всички научават. За да компенсира неудобството си от това, че е милионер, тя обещава да подари 1 милион крони на онзи, който е най-добър. Ситуацията излиза извън контрол, когато всички в селото се опитват да се докопат до парите.

Франк и майка му бягат, отивайки на почивка в Южна Европа. Но колко дълго могат да държат главите си, заровени в пясъка? Кой ще спечели конкурса?

Забавна история, която показва какво е да си богат, когато цял живот си живял скромно и бедно, и колко е трудно да бъдеш добър, когато си милионер.

Романът печели наградата за дебют на Министерство на културата на Норвегия през 2017 г., както и наградата за най-добра детска книга, написана на новонорвежки. Номиниран е за наградата на норвежката критика.

За автора:

Арнфин Кулерю е роден през 1968 г. Пише книги както за деца, така и за възрастни. Обича да играе шах и да посещава училища.

Арнфин Кулерю пише за парите без да поучава. „Конкурс за милион крони“ е забавна книга за това какво може да причини богатството на хората. […]

Норвежка радиотелевизионна корпорация, НРК

Кулерю притежава впечатляващ талант да разказва. Едновременно ни кара да се замислим и да се разсмеем.

В. „Ромсдалс Бюдстике“

„Ловци на бисери” отново на старозагорската оперна сцена

 

На 21 и 22 март от 19 часа в Държавна опера-Стара Загора представят спектаклите на операта „Ловци на бисери” от Жорж Бизе. Режисьорският прочит е на Славчо Николов, диригент Владимир Бошнаков, сценичен дизайн и костюми ГЕНДОНИ, пластика Ромина Славова, хормайстор Младен Станев, езикова подготовка, превод и субтитри Снежина Здравкова, оркестър и хор на Държавна опера-Стара Загора. Солистичният състав е блестящ:  Лейла /Беса Лугичи, Деси Стефанова, Емилия Терзиева/, Надир /Андрей Фермешану, Николай Моцов, Стоян Буюклиев/, Зурга /Валери Турманов, Иван Кабамитов, Йосиф Славов/, Нурабад /Момчил Миланов, Евгений Арабаджиев/,

„Ловци на бисери“ (на френски: Les Pêcheurs de perles) е опера в три действия на френския композитор Жорж Бизе по либрето на Йожен Кормон и Мишел Каре.

Бизе започва работа над операта „Ловци на бисери“ след завръщането си от специализация в Италия през 1860 г. Либретото е написано от двама опитни автори на оперни и оперетни текстове: Мишел Каре, който е съавтор на Жул Барбие за либретата на „Фауст“ от Гуно, „Миньон“ от Тома и др., и Пиер Етиен Кормон. Във Франция интересът към източните и екзотичните сюжети по това време е голям след нашумелите произведения на Фелисиен Давид и особено след творбата му „Пустинята“. Директорът на „Театр Лирик“ предлага на Бизе, който по това време е едва 24-годишен, либретото на „Ловци на бисери“. Бизе приема и за няколко месеца завършва операта.

Действието на операта се развива в древността в Цейлон, а в центъра на сюжета са двама ловци на бисери, чието приятелство е застрашено от любовта им към една и съща жена, която от своя страна е раздвоена между земната любов и свещеническото си призвание.

Премиерата на „Ловци на бисери“ е на 30 септември 1863 година в „Театр Лирик“ при посредствен успех. Ектор Берлиоз обаче, който по това време е 60-годишен и отдавна е прекъснал критическата си дейност, оценява големия талант на Бизе и пише положителна статия за операта му; последната в живота си.

11.03.2024 г.

Тазгодишният София филм фест отново ще може да се гледа онлайн

28-ият Международен филмов фестивал "София филм фест" очаква своите зрители от 13 до 31 март. Официалното откриване е на 13 март в Зала 1 на НДК. Предварителната програма започна на 11 март в кино "Одеон" с ретроспектива на Джесика Удуърт и Петер Бросенс. Програмата на СФФ в София продължава до 5 април.

Богатата фестивална програма включва 143 пълнометражни игрални, документални и анимационни филма, както и специална селекция от близо 20 късометражни филми от 53 държави на 6 континента. Прожекциите ще бъдат в киносалони, където зрителите могат да съпреживяват заедно киноисториите и да се срещат с голяма част от техните създатели. В същото време ще бъде представена и специална селекция от филми онлайн в партньорство с Neterra.tv/plus и публиката в цялата страна ще може да гледа избрани заглавия от фестивалната програма.

Българската публика ще посрещне в София авторите на селектираните творби в конкурсните програми, които ще ги представят лично пред българската публика в киносалоните, както и много световноизвестни гости с техните най-нови филми. "София филм фест" в Пловдив ще бъде от 15 до 31 март, изданието във Варна е от 22 до 30 март, а "София филм фест" на брега в Бургас ще бъде от 21 до 29 март. За съжаление Стара Загора вече не е сред градовете, в които показват поне част от лентите, както бе преди години.

Фестивалът се открива официално с европейската премиера на филма на Надежда Косева "Клопка" – копродукция между България и Германия, реализирана по сценарий на Боян Папазов. Филмът поставя специални акценти – върху важността да запазим човешкото си достойнство в съвременния обезумял свят, въпреки клопката на миналото, както и върху симбиозата между хората и природата и начина, по който нехайството ни води към нейната гибел.

Една от най-очакваните гостенки през 2024 година е легендарната германска режисьорка Маргарете фон Трота, която ще представи най-новия си филм "Ингеборг Бахман – пътуване в пустинята", ще проведе специален майсторски клас в Гьоте институт и ще получи Наградата на София на Столичната общиназа своя изключителен принос към изкуството на киното. Същото признание ще получат и уважаваният и обичан от няколко поколения кинаджии художник и сценограф Георги Тодоров-Жози, както и легендата на българското кино и театър, актрисата Цветана Манева. Плакетът е дело на скулптора Георги Чапкънов-Чапа.

Световноизвестната полска режисьорка Малгожата Шумовска ще получи наградата ФИПРЕССИ Платиниум, ще представи новия си филм "Жената от..." и ще се срещне с почитателите на киното в майсторски клас в Полския институт - София.

Специалната награда на "София филм фест" ще бъде връчена през 2024 година на творческия тандем сценаристи, режисьори и продуценти Джесика Удуърт (САЩ - Белгия) и Петер Бросенс (Белгия), както и на сръбския режисьор Радивое Андрич, чиито филми, включително най-новият "Светкавици отново", могат да бъдат гледани на кино.

На 23 март 28-ият "София филм фест" ще раздаде наградите на най-добрите филми, участвали в Конкурсните програми, а след церемонията ще бъде представен в София премиерно най-новия филм на София Копола "Присила" в специалната Американска гала на фестивала, в партньорство с Посолството на САЩ.

Близо 20 филма ще имат своята световна премиера през месец март в София. Сред тях са дебютният филм на Яна Лекарска "Защото обичам лошото време", "Африканска звезда" на Адонис Флоридес в Балканския конкурс, "Балканска черна кутия" на Цветан Драгнев в Документалния конкурс, "Когато си на 17" на Георги Мухадзе в конкурса Тийн, филмът на Димитър Илчев и Александра Чакърова "Монолит бенд", "Пулсиращи тепета" на Тодор Башиянов и Тодор Карагяуров и четири творби със сериозно българско участие – "Мегдан: Между водата и огъня" на режисьора Тодор Чапкънов, с оператор Иво Пейчев и монтажист Бохос Топакбашиян, "Караганда" на Макс Уайсбърг с участието на Димитър Маринов, "Диво желание" на Шарон Бар-Зив с участието на Самуел Финци, "Ретроспект" на британския режисьор Сивън Люис Симпсън, заснет и продуциран изцяло в България, с участието на български актьори. Премиерен за столицата е участващият в рубриката Ново българско кино игрален филм на режисьора Петър Русев "Апостол: Един нежен рицар в Бруталия".

Фестивалният център на 28-ия "София филм фест" ще бъде кафе и галерия "Синтезис" – Фотосинтезис. Освен възможност за неформални срещи на публиката и гостите на фестивала, там ще бъдат организирани и публични разговори с част от специалните гости на фестивала.

ДФА „Филип Кутев” гостува в Стара Загора на 1 април


Държавен Фолклорен Ансамбъл „Филип Кутев“ се завръща в Стара Загора с двучасов концерт „ИЗВОРИ“

Основаният през 1951 година от композитора Филип Кутев ансамбъл, ще представи пред почитателите си в град Стара Загора, самостоятелен двучасов концерт „ИЗВОРИ“ на 1 април от 19 ч. на сцената на Държавна опера.

Гостуването на Националният ни ансамбъл ще включи в програмата си няколко премиерни музикално-танцови постановки на творческия тандем – хореографа Ивайло Иванов и директора и диригент на ансамбъла - Георги Андреев.

70-годишната история на държавния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ ни е дала многобройни поводи за гордост, а всяка нова негова изява е истински празник.

Така жителите на региона могат да се докоснат до космическите гласове, магнетичните музиканти и виртуозните танцьори на ДФА „Филип Кутев” !

Билети може да бъдат закупени на касата на Операта и в мрежата на Ивентим.