18.12.2020 г.

Кулинарният майстор Лео Бианки описа живота си в книга


Готвач, пицар, майстор на пастата, телевизионна звезда, герой от „Биг Брадър“, „Мастър шеф“, водещ на „Животът е прекрасен“ по bTV, певец, при това рапър...

Невъзможно е човек да не разпознае чаровния акцент на Лео Бианки – италианецът, който от години е част от родната артистична сцена и кулинарния бизнес. Какво обаче е довело момчето от италианската провинция именно в България? Защо е решило да остане, а по-късно да отглежда децата си и да развива бизнеса си тук?

С помощта на страхотния разказвач Георги Тошев ще се потопите в живота на Леонардо Бианки – лошо момче в своето детство, младеж, преминал през трудности и обрати, а днес модел за подражание – баща, съпруг, работодател, човек, заставащ зад смислени каузи. Това е една вдъхновяваща история за смисъла на семейството и приятелството, търсенето на личната мисия и любовта, която те променя към по-добро

Зад симпатичната фасада на татуиран пицар се крие едно чувствително и смело момче, което иска да поправи някои от грешките по своя път.

    Работейки върху тази книга, аз откривах различните лица на момчето от италианската провинция – пълно с мечти, често изпадащо в безпътица, но вярващо, че в живота трябва да има цел и посока. 

    Георги Тошев 

    Тази книга показва трудностите, през които съм минал в живота си дотук, но и хубавите моменти, които съм преживял.

    Път с хепи енд!

    Искам да продължавам само напред по този път и да бъда пример за моите деца, разбира се.

    Благодаря на България, която ме прие като свое дете и която промени моя харакер и гледната ми точка за живота.

    Това е книга за възможните мечти!

    Вярвайте, че можете да промените себе си!

    Лео Бианки

Коледно-новогодишните празници в Старозагорската операта


След новото затваряне на културните институции, пробив в пандемичната карантина прави Старозагорската опера, която ще зарадва своите почитатели с вълнуваща коледно-новогодишна програма. Два концерта и любимият и очакван спектакъл на балета „Лешникотрошачката” в навечерието на Коледа и Новата година са тазгодишния празничен подарък на оперния театър.

На 25 декември, от 18 часа в залата на Операта е празничният концерт „Коледна фантазия” с участието на Еделина Кънева и Орлин Горанов и оркестъра на Държавна опера-Стара Загора. Богата програма от подбрани музикални шедьоври за Коледа ще прозвучи в изпълнение на тенора и сопраното, които са добре познати в страната със своите съвместни концерти. Орлин Горанов и Еделина Кънева са сред малкото звезди в България, които с лекота и съвършенство преминават в различните жанрове. За двамата няма тайни нито в попмузиката и джаза, нито в операта, оперетата и мюзикъла. Еделина и Орлин признават, че ги свързва не само страстта към изкуството, но и свободният дух на артиста. Диригент на концерта е младият и талантлив Виктор Крумов. Преди началото на концерта коледният дух ще изпълни фоайетата на Операта с изпълненията на виртуозните музиканти от камерните формации  „Арс Нова“ и Брас квартет „Августа Траяна“.

Една необикновена неделя очаква зрителите на 27 декември от 18 часа. „Коледни импресии” с музиката на Хендел, Монтеверди и Пърсел ще „нарисуват” с глас и звук солистите на Държавна опера-Стара Загора Петя Петрова /мецосопран/ и Яница Нешева /сопран/ и камерен оркестър в състав: Константин Косев – цигулка, Милена Димова – цигулка, Юлия Кирова – виола, Ана Михайлова – виолончело, Станислав Георгиев – контрабас, Мануела Манолова – чембало, Атсуфуми Ужийе – ударни, блок флейта. В програмата са включени арии и дуети от оперите „Коронацията на Попея”, „Юлий Цезар”, „Ксеркс”, „Дидона и Еней” и др. Виртуозен концерт с шедьоври, които пренасят публиката във времената на бляскавия и изтънчен барок.

Вълшебната приказка за Принц Лешникотрошачка и малката Мари, най-очакваният балет за Коледа – „Лешникотрошачката” – ще оживее на сцената на Държавна опера-Стара Загора на 28 декември от 18.00 часа и на 29 декември от 19.00 часа. На сцената ще пристигне специално за децата на Стара Загора Дядо Коледа. Тази година неговият подарък за най-послушните е спектакълът на балета „Лешникотрошачката”, поднесен от великолепната многонационална трупа на Старозагорската опера. „Балетът „Лешникотрошачката” е сбогуване на момичето с детството. Това е повече от приказка. Това е приказката на нашия живот, на нашето детство. И дали това е било наистина или е измислено от Дроселмайер, или се е присънило на Мари, това е въпросът, с който трябва да излезе всеки зрител от залата. Отговора ще търси всеки зрител” – казва известният руски хореограф Константин Уралски, който постави това приказно представление на сцената на Държавна опера-Стара Загора миналата година. Разкошните костюми и декори са на майсторът-художник Салваторе Русо /Италия/. Участват солисти и кордебалет на Държавна опера-Стара Загора.

Превърналият се в традиция новогодишен концерт на 31 декември няма да се състои, заради строгите противоепидемични мерки, които налага световната тревожна пандемична обстановка. Билетите, закупени за спектакъла на оперетата „Царицата на чардаш” могат да бъдат върнати или презаверени за избран спектакъл от програмата на Държавна опера-Стара Загора на касата на Операта.

10.12.2020 г.

Нов кръвен тест в Болница „Тракия“ открива дали сте преболедували Covid-19


От първите дни на декември клиничнителаборатории към МБАЛ„Тракия“ и МЦ „Трета поликлиника“ вече извършват изследване с новите кръвни тестове за антитела със 100% чувствителност, известни под името ROCHE COBAS ® Anti-SARS-CoV-2(IgM + IgG).

Този вид кръвни тестове откриват специфични антитела конкретно срещу SARS-CoV-2(Covid-19), без кръстосана реактивност към други подобни коронавируси. Чувствителността им е 100% (14 дни след PCR потвърждение или поява на клинични симптоми), а специфичността към антителата на SARS-CoV-2 - 99,81%. Това означава, че няма възможност за фалшиво отрицателен резултат две седмици след началото на заболяването. Те доказват обективно количествено наличието на антитела и дават възможност да се проследи имунния статус на пациента на всеки 14 -28 дни.

Всеповечехора си задават въпроса, далиса носители на антитела срещу  Covid-19? Нещо не се чувствах  добре преди време, бях контактен с хора боледуващи отCovid-19, бях ли безсимтомен вирусоносител, подходящ пациент ли съм за донорство на плазма?

Отговори на тези въпроси можем да получим след като си направим именно това изследване. ROCHE COBAS ® Anti-SARS-CoV-2 (IgM + IgG) не е бърз тест, арезултатът от изследването е готов  в рамките на няколко часа за деня.

Обикновенно след  7-10ден от заразяването (вирусоносителството)  се покачват Anti-SARS-CoV-2  IgMантителата(IgM-ранна фаза ). Между 10-14 и 21ден от заразяването се покачват Anti-SARS-CoV-2  IgM+ IgGантитела.След  21 ден се наблюдава нарастване на  Anti-SARS-CoV-2 IgG антитела,(IgG късна фаза)като те остават индивидуално повишени. Тези антитела  показват, че човек се е срещнал с вируса и остават високи продължително време, като пазят от повторно заразяване с вируса.Затова този тест е един от начините, по който може да се установи  и нуждата от ваксиниране!

Високата специфичност е ключова, за да се определи надеждно дали човек е бил изложен на вируса и дали е развил антитела.Тестовете са  подходящи при масов скрининг с висока надеждност за оценка на разпространението на вируса.

Тестовете са напълно автоматизирани с апаратът ROCHE COBAS E411®,който дава възможност на лабораторията за анализ до 150 проби за час.Инвитро имунотестът използва електрохемилуминесцентен метод за откриване на антителата и определяне на имунната реакция на организма към SARS-CoV-2 в човешки серум или плазма.

ROCHE COBAS ® Anti-SARS-CoV-2  е първият серологичен тест срещу SARS-CoV2 признат във Великобритания и сертифициран с Европейска CE маркировка.

Цената на изследването с теста ROCHE COBAS ® Anti-SARS-CoV-2е 30 лева в клиничните лаборатории на Болница „Тракия“ и МЦ „Трета поликлиника“, които работят без почивен ден. Не е нужно да се запазва час. При вземането на пробата получавате потребителско име и парола, с които можете да научите резултата от теста онлайн няколко часа по-късно


Над 700 пациенти са преминали през отворения в края на ноември Триажен кабинет
в Стара Загора. Ежедневно лекарите, даващи дежурства там, преглеждат по около 70 граждани с грипоподобни симптоми. На място се извършва медицински преглед и се назначава лекуваща терапия. По преценка на лекаря се прави бърз антигенен тест и при необходимост се вземат проби за PCR тест.

Тражният кабинет беше открит на 26 ноември. Той е обособен на територията на „Диагностично консултативен център – I“ . С решение на Общинския съвет бяха отпуснати 80 хиляди лева, с които бяха закупени 1000 антигенни теста, бактерицидни лампи, пулсоксиметри, защитно работно облекло и лични предпазни средства и дезинфектанти.

Кабинетът работи всеки ден, включително събота и неделя, по предварително изготвен  график, който се оповестява ежеседмично на входа на Центъра. Обслужването на пациентите в кабинета е безплатно за жители на общината.

Създават автоматизирана картотека на новия гробищен парк

През тази година беше въведен в експлоатация новият гробищен парк на Стара Загора, намиращ се в землището на село Ракитница. Първият етап от изпълнението на проекта, който получи разрешение за използване, е обект с около 1000 гробни места. От началото на месец август започна дейността по изпълнение на заявени погребения, като до момента там са погребани 265 души.

Новият гробищен парк вече се обслужва от междуселищния транспорт, извършван от общинското дружество „Автобусни и тролейбусни превози“, по линия № 204. Изградена е спирка, която да осигурява условия на гражданите. Обезпечено е сметоизвозването от гробищен парк „Стара Загора“ в графика на село Ракитница.

С цел оптимизиране на дейността и качеството на предоставяните услуги в момента се създава и поддържа автоматизирана картотека на гробните места на новия гробищен парк.

Припомняме, че цялостният проект на новият гробищен парк включва 17 000 гробни места и обхваща над 144 дка. Към всеки от обектите ще има изградени паркоместа и необходимата инфраструктура. Общо 14 са етапите, през които ще се въвежда в експлоатация новият гробищен парк.

26.11.2020 г.

В Стара Загора започва работа триажен – COVID кабинет

Триажен кабинет беше открит днес в Стара Загора. Той е обособен на територията на „Диагностично консултативен център – I“, намиращ се в сградата на бившата Детска поликлиника, на бул. „Руски“ 62. Входът, за хора със симптоми, ще бъде само от юг от ул „Димитър Наумов“.

Кабинетът ще работи по график, който ще бъде оповестяван ежеседмично на входа на центъра. В триажния кабинет ще се извършва консултиране на пациенти с грипоподобна симптоматика, с цел разделяне на заболелите от вирусни инфекции. В него ще се извършват бързи антигенни тестове и лекарски преглед с назначаване на терапия, мерене на нивото на кислород в кръвта и при необходимост ще се вземат проби за PCR-тест, рентгенография или насочване за хоспитализация. РЗИ ще предостави 1000 безплатни антигенни теста, а местната администрация ще закупи първоначално още 1000 теста.

„Третият сняг“ – прекрасна приказна повест за зимата


Приказната повест „Третият сняг“ от украинския писател Иван Андрусяк зарадва деца и родители в красиво издание на „Изида“. Прекрасните цветни илюстрации са дело на Олга Кузнецова. Книгата спечели националната украинска награда „Леся Украинка“, а авторът е номиниран за международната награда „Ханс Кристиан Андерсен“ (2020). Негова книга е и в селекцията на най-добрите книги в света за деца White Ravens.

Винаги ли са лоши онези, които смятаме за хищници? Липсата на физическа сила означава ли липса на духовна сила? Кое е по-важно – животът на приятел или виновният да бъде наказан?

Един невероятно умен и хищен учител води истинско детективско разследване в тази приказна горска история. Всъщност това е история за добро и зло, за съчувствие и жестокост, радост и мъка, смях и сълзи, тоест за всичко най-важно, което винаги присъства в живота и за което непременно трябва да се говори с детето. Но не само да говорим, а да го правим отговорно, достъпно, с добро и с любов, както го прави любимият писател на съвременните украински деца – Иван Андрусяк.

Старозагорската опера преустановява дейност до 21 декември, отлагат ФОБИ за април

Във връзка с въведените временни противоепидемични мерки на територията на Република България считано от 23.30 часа на 27 ноември. до 21 декември, съгласно заповедта на министъра на здравеопазването проф. д-р Костадин Ангелов

Държавна опера-Стара Загора преустановява своята спектаклова и концертна дейност до 21 декември включително.

·        Фестивалът на оперното и балетното изкуство, вместо от 28 ноември до 18 декември 2020 г., се отлага за периода 9 - 23 април 2021 г. Точните дати на събитията ще бъдат публикувани в близките дни.

·         Събитията, включени в коледно-новогодишната програма на Държавна опера-Стара Загора, ще се проведат без промяна:

Коледно-новогодишен фестивал в Операта 25- 31.12

25 декември /петък/ 18.00ч., сцена Опера

„КОЛЕДНА ФАНТАЗИЯ“  концерт

Със специалното участие на Еделина Кънева и Орлин Горанов

Диригент Виктор Крумов

Оркестър на Държавна опера-Стара Загора

 

27 декември /неделя/18.00ч., сцена Опера

„КОЛЕДНИ ИМПРЕСИИ“ с музиката на Пърсел, Монтеверди и Хендел

Диригент Виктор Крумов

Солисти Яница Нешева, Петя Петрова

Камерен ансамбъл на Държавна опера-Стара Загора

 

28 декември /понеделник/ 18.00ч., сцена Опера

29 декември /вторник/ 19.00ч., сцена Опера

„ЛЕШНИКОТРОШАЧКАТА“ балет от П.И.Чайковски

Хореография и режисура Константин Уралски /Русия/

Сценография и костюми Салваторе Русо /Италия/

Солисти и кордебалет на Държавна Опера-Стара Загора


 31 декември /четвъртък/ 18.00, сцена Опера

„ЦАРИЦАТА НА ЧАРДАША“ оперета от Имре Калман

Режисьор Николай Априлов, диригент Димитър Косев

Солисти Николай Априлов, Диана Найденова, Елена Петрова, Николай Моцов, Яница Нешева, Георги Динев, Евгений Арабаджиев, Симеон Симеонов и др.

Оркестър, хор, балет на Държавна опера-Стара Загора

Предварително закупените билети за всички отменени концерти и спектакли и отложените събития от програмата на Фестивала на оперното и балетното изкуство могат да бъдат върнати или презаверени на касата на Операта.

Важно! Закупените билети за ФОБИ важат без презаверка през април!

 

17.11.2020 г.

Фестивалът на оперното и балетно изкуство се удължава до 18 декември

ФЕСТИВАЛ НА НАДЕЖДАТА – така организаторите Държавна опера-Стара Загора и Община Стара Загора определят тазгодишното 51-во издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство, коeто ще се проведе от 28 ноември до 18 декември. Сложната епидемична обстановка наложи промяна в предварително обявеното откриване на фестивала на 27 ноември с премиерата на спектакъла на операта „Бал с маски” от Джузепе Верди. За втори път се отлага премиерата на дългоочаквания спектакъл и вместо да открие, ще закрие фестивалните дни и вечери. Засега всички останали планирани събития ще се състоят без промяна. Двете премиери – на балета „Спящата красавица” /10 декември/ и на операта „Бал с маски” /18 декември/ ще бъдат излъчвани директно и могат да се гледат онлайн на страницата на културната платформа 7 Arts.bg.

Желко Лучич, един от най-търсените баритони на световната оперна сцена е сред специалните и очаквани участници във фестивала и на 18 декември зрителите ще могат да го видят в ролята на Ренато в премиерния спектакъл на операта „Бал с маски” от Верди. Очаквайте ексклузивното интервю с именития певец веднага след неговото пристигане в България – датата ще бъде допълнително уточнена.

Фестивалната програма тази година

Първото събитие от програмата на 51-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство е на 28 ноември и предвижда среща с оперната прима Евдокия Здравкова-Хорозова. В утвърдения фестивален формат „Среща с автограф” Светлана Димитрова ще представи богатата творческа биография на именитото българско сопрано, илюстрирана с многобройни отзиви на уважавани музикални критици и видеофрагменти с участието на Евдокия Здравкова-Хорозова.

На 29 ноември, в неделния следобед, гостите на фестивала ще проследят две събития под знака на българското нематериално наследство, творчество и изпълнителско изкуство. Изложбата „Българката и магията на традиционните занаяти и обреди“ с куратор Ирина Дилкова  представя уникални изображения, съхранени върху стъклени фотоплаки. Специално ще бъде прожектиран и 40 минутния авторски  филм „Съкровища в сърцето“. А танцовият спектакъл с обобщаващото заглавие „Класика и съвременност” е плод от съвместните усилия на най-младата генерация на балетната педагогика и балетната режисура - студенти и дипломанти на НМА “Проф. Панчо Владигеров”. В първата част ще бъдат представени фрагменти от класическия репертоар, а във втората част „Песента на планетите“ по музика на Емелина Горчева, режисурата на Калина Богоева и със специалното участие на Валя Балканска и гайдарят Петър Янев ще допълни внушенията със съвременни артистични проекции.

Да напишеш писмо до Бетовен

В годината, когато се отбелязва 250 годишнината на Бетовен Вера Немирова и Соня Немирова ще споделят на 30 ноември в залата на Регионалната библиотека Захарий Княжески своите срещи с творчеството на големия немски композитор. Соня Немирова преди години дебютира в Германия с изпълнението на Леонора от операта на Бетовен „Фиделио“. Тя също така многократно е изпълнявала по цял свят сопрановата партия в Девета симфония. Вера Немирова, като режисьор е реализирала две постановки на „Фиделио“ - в Грац и Прага. В началото на годината Вера Немирова печели награда на Общественото радио на Германия в конкурса „Писмо до Бетовен”.

Спомен за Александър Йосифов

След ретроспекциите миналата година към началото на фестивала, свързани с неговия основател – маестро Димитър Димитров и историята на балета в Стара Загора, през 2020 г. във фокуса на вниманието е Александър Йосифов, който тази година щеше да навърши 80 години.  Независимо, че ни напусна преди четири години, неговото творчество продължава да живее във всички български оперни театри.

На 3 декември в изложба съвместно с Музея за история на радиото към Софийския университет ще бъде представена многостранната му дейност като творец-автор на много музикално-сценични произведения, като дългогодишен председател на Фестивала на оперното и балетното изкуство и като директор на „Балкантон”. За първи път ще бъдат изложени кадри с Борис Христов по време на записите в храма „Св. Александър Невски”. Споменът за Александър Йосифов ще бъде допълнен и с представянето на авторски филм на Магдалена Манолова.

За първи път в Стара Загора

На 4 декември за първи път в Стара Загора басът Ивайло Джуров и пианистката Деница Петрова ще представят един от върховете във вокалната художествена музика – „Winterreise/Зимен път“ по музика на Франц Шуберт и стихове на Вилхелм Мюлер. Това е последният голям вокален опус на Шуберт. Сюжетът тук е условно понятие: няма интрига, кулминация, финал в общоприетия смисъл; по-скоро това е едно постепенно развитие на първоначалната душевна болка, драматичен монолог на поета, чиято любов е разбита, чувствата му са погълнати от грубия практицизъм на действителността.

Изкуството е феникс

Освен неочакваните тревожни последици от епидемията, през 2020 г. Държавна опера – Русе беше сполетяна от тежък инцидент. Пожарът създаде допълнителни грижи на уважаваната оперна трупа. Независимо от препятствията русенци намериха възможност да реализират една нова премиера на интригуващо заглавие с международен постановъчен екип. „Джани Скики“ е последна част от оперния триптих на Пучини „Мантията“ и „Сестра Анджелика“.Сюжетът е изграден на основата на 30-та песен от поемата „Божествена комедия“ (1320) на средновековния италиански поет и философ Данте Алигиери (1265-1321). Автор на либретото, създадено със завидна ловкост и завладяващо с изящното си чувство за хумор е Джовакино Форцано (1883-1970).

Доброто побеждава

Едно от големите събития в програмата на фестивала е премиерата на Старозагорската опера на балетния шедьовър на П. И. Чайковски „Спящата красавица“. Постановката и режисурата са дело на Андрей Босов – изпълнител и хореограф с впечатляваща кариера в Русия, САЩ и много други страни.„Спящата красавица“ е най-хубавият класически балет като музика и хореография. „Мариус Петипа успява да събере в едно цяло лиричното изящество с напрежението на драматичните действия“, споделя Андрей Босов.

Световната оперна звезда Желко Лучич в „Бал с маски” на Старозагорската опера

Звездата на Метрополитън опера световно признатият баритон Желко Лучич идва за първи път в България по покана на директора на Старозагорската опера Огнян Драганов. Именитият певец ще гостува в ролята на Ренато в премиерния спектакъл на операта „Бал с маски” от Джузепе Верди, с който ще се закрие официално на 18 декември, от 19.00 часа на сцената на Старозагорската опера 51-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство под мотото „Фестивал на надеждата”.

Желко Лучич продължава да печели признание за своите изпълнения в драматичния баритонов репертоар във водещите световни оперни театри . В продължение на над 15 години името му се чете постоянно в афишите на  Метрополитън опера, Кралската опера в Лондон, Миланската скала, Виенската Щатсопер, операта в Сан Франциско, Френската национална опера „Бастилията”. Авторитетната световна музикална критика го определя като един от най-прочутите вердиеви баритони днес.

Така с надеждата за по-добри години, организаторите на първия оперен фестивал в България очакват да заразят верните почитатели на музиката и танца с вяра и оптимизъм.

 

При провеждането на фестивала ще бъдат спазени необходимите противоепидемични мерки.

Всичко за събитията от програмата на фестивала можете да следите на уебсайта на Държавна опера-Стара Загора https://operasz.bg/

Фейсбук страниците https://www.facebook.com/StateOperaStaraZagora

https://www.facebook.com/szoperaballet

https://www.facebook.com/FestivalOperaBalletArts

Цени на билетите от 15 до 40 лева

9.11.2020 г.

Комбиниран тест за грип и Covid-19 има и в Стара Загора


Вирусологична лаборатория към МЦ “Трета поликлиника вече разполага с нов комбиниран тест за антигени, предназначен за скрининг и откриване на ранна коронавирусна и/или грипна инфекция.

Комбинираният бърз тест за Covid-19, грип А и В е бърз хроматографски анализ за качествено откриване на антигени на вируса на SARS-COV-2, грип А и грип В, налични в човешката носоглътка. За целта се взима проба с назофарингиален тампон, точно както при PCR тестовете.

Разликата при двата теста е, че новият тест е бърз - в рамките на 15 минути прави бърза диагностика на трите вируса. Той обаче притежава нужната чувствителност, специфичност и точност. Резултатите  от този бърз тест съвпадат на 91% с резултатите от PCR тестовете.
Така,
хората в контакт със заразен пациент, които не се чувстват добре, или просто за спокойствие могат да се тестват в двора на МБАЛ „Тракия" – Парк ( над стадион „Берое").

Цената на
изследването е 45 лв. Изследванията с новия тест започват да
се правят от утре - 10 ноември.

Работното време на пунктовете за вземане на проба за комбиниран тест или
за PCR тест е от 8 до 17 часа всеки делничен ден, а в събота от 8,30 ч. до 12.30 ч. в двора на Болница "Тракия" - Парк..

Поставиха нови контейнери за стари дрехи и обувки

Пет нови контейнера за стари дрехи и обувки и ненужен текстил са поставени в Стара Загора.

Съдовете се намират на удобни и леснодостъпни места:

-на ул. Младост, кв. Железник  е поставен втори контейнер;

-Северно от бул. „Никола Петков“, паркинг до църква „Св. Игнатий Старозагорски“;

-на ул. „Св. Отец Паисий“ № 89 източно от офис на EVN;

- Североизточно от кръстовището на ул. „Пенчо Минев“ и ул. „Васил Левски“;

- на ул.. „Подполковник Калитин“, южно от бул. „Цар Симеон Велики“.

Проектът на местната администрация съвместно с TexCycle стартира през 2018 година и цели оползотворяване на ненужни дрехи и други текстилни материали. Контейнерите са ясно обозначени с надпис „ДРЕХИ И ОБУВКИ“. В тях могат да се поставят дрехи, обувки, чанти, колани и домашен текстил. Върху контейнерите са изписани инструкции за използването им и номер за връзка при необходимост от допълнителна информация. С цел повишаване на ефективността на системата е желателно дрехите да са изпрани и да бъдат поставени в торба.

Обслужването на контейнерите се осъществява два пъти седмично, а при необходимост и с по-голяма честота от фирма „ЕВРОТЕКС“ ЕООД, с която Община Стара Загора има сключен договор. „ЕВРОТЕКС“ ЕООД се грижат и за по-нататъшното оползотворяване на текстилните продукти, за да се затвори жизнения им цикъл по екологичен начин и те да бъдат използвани отново. Част от текстилните материали се използват като памучни парцали за почистване в индустрията. Отпадъците, които не са годни за повторна употреба се предават за рециклиране или друго оползотворяване в специализирани инсталации. Част от материите – предимно пуловери и други плетива – се рециклират като вторични прежди, от които се произвеждат нови текстилни изделия.

Проектът TexCycle има готовност да предоставя безвъзмездно дрехи на хора, които се нуждаят от тях, при подаване на информация от страна на институциите за социално подпомагане в Община Стара Загора.

2.11.2020 г.

Два дни събират опасни битови отпадъци в мобилни пунктове в Стара Загора

За трета поредна година Община Стара Загора и фирма „БалБок Инженеринг“ АД организират кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата. Два дни ще продължи приемането на отпадъците с опасни свойства - на 3 ноември (вторник) от 10 часа до 16 часа, на паркинга на парк „Зеления клин“, както и на 4 ноември (сряда), от 10 часа до 16 часа, на паркинга на парк „Артилерийски“ (от страната на ул. „Одринска епопея“).

  В мобилните пунктове гражданите могат да предават: лекарства с изтекъл срок на годност; живак, живачни термометри и други уреди, съдържащи живак; лакове и бояджийски материали, разтворители; остатъци от строителна химия – лепила, пяна, силикон и др.; домакински препарати / битова химия; фотографски материали; киселини / основи; мастила; празни опаковки, обозначени със символите за опасност; препарати за растителна защита и борба с вредители. Опасните отпадъци се приемат безвъзмездно.

Включването на всички тях в общия поток влияе отрицателно върху здравето на хората, замърсява околната среда и нарушава нормалната експлоатация на депата и системите за оползотворяване на отпадъци. Събирането на опасни битови отпадъци е част от реализация на ангажимента, който общината има в изпълнение изискванията на Закона за управление на отпадъците, както и на политиката за насърчаване на устойчивото развитие.

Община Стара Загора призовава гражданите да се включат в кампанията за предаване на опасни отпадъци от домакинствата.

По време на кампанията „БалБок Инженеринг“ АД ще представи иновативна мобилна лаборатория и ще бъдат направени демонстрации за идентифициране на опасни отпадъци с неизвестен състав и произход. Кампанията ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, свързани с предотвратяване разпространението на COVID – 19.

Община Стара Загора призовава гражданите да проявят отговорно отношение към здравето си и околната среда, като се включат в кампанията за предаване на опасни отпадъци от домакинствата.

 

Кампанията ще се проведе при спазване на всички противоепидемични мерки, свързани с предотвратяване разпространението на COVID – 19.

27.10.2020 г.

Пътешественичката Таня Глухчева разказва перипетиите си в "Да пътуваш в петък 13-и"

Едно дългоочаквано пътуване до Южна Америка, среща с екзотичната, привличаща, но понякога и малко плашеща култура на Бразилия, Аржентина, Чили, сблъсък с различни нрави и обичаи, различни разбирания и светоглед. И допир до изпълнената с премеждия съдба на едно латиноамериканско семейство.

Истинска история разказва Таня Глухчева в книгата си "Да пътуваш в петък 13-и" (издателство "Книги за всички"). Читателят се запознава с най-големия брат, избягал преди години от диктатурата на Пиночет и от непрестанната заплаха от затвор, тегнеща над главата му, с ревнивата и нестабилна сестра, която не изпуска от поглед мъжа си и живее в постоянен страх, че някоя друга жена ще й го отнеме, с мащехата, която е отказала да се грижи за децата, които не са излезли от нейната утроба, с ограничените и потиснати жени, които са посветили целия си живот на задоволяването на мъжките капризи, с разглезения по-малък брат, играещ ролята на латиноамерикански мачо, и с много други персонажи, допълващи разноцветната палитра на тези чудати образи.

Дълбоко пазени тайни излизат наяве, човешкото лицемерие и дребнавост свалят маските на благоприличието и се разкриват в цялата си грозота, но все пак насред жестокостта и злобата продължават да виреят и благородството и честността.

В крайна сметка физическото пътуване се превръща в основен катализатор на духовно съзряване и проглеждане за житейските истини.

Таня Глухчева е родена през 1986 г. в София. На пет години заминава със семейството си за Канада, където израства сред хора от различни култури. Силен отпечатък оставят у нея латиноамериканските им съседи и когато няколко години по-късно семейството се връща в България, тя е напълно убедена, че иска да учи испански. Завършва гимназия с разширено изучаване на езика, както и „Испанска филология” в СУ „Св. Климент Охридски”. Работи 11 години като учител, а в момента е докторант по „Политология” и изследва популизма. Именно той я отвежда за няколко месеца в Южна Америка, точно когато над света надвисва опасността от Ковид 19.

Мечтата ми винаги е била да обиколя Латинска Америка. Досега съм била в почти всички страни в Централна Америка и всички в Северна Америка. Много се зарадвах, когато миналата година бях одобрена по програмата „Еразъм +” да замина в Бразилия за 3 месеца, за да работя по дисертацията си. Изследвам крайнодесния популизъм и участието на жените в политиката. Повечето студенти и докторанти, които бяха там, предпочетоха да стоят само в Сао Пауло или най-много да отидат до някой друг град. Не и аз.

Първоначално смятах да отида в Амазония, когато трите месеца изтекат, да поживея с някое индианско племе, а дотогава – през уикендите да посетя съседните страни. Представях си го малко като ЕС – може да пътуваш, където искаш на континента. Но не се оказа точно така. Латиноамериканците не пътуват толкова често, а когато го правят – то е по работа или за празниците. Повечето нямат такава възможност.

Човекът, измислил поговорката „Да бе мирно седяло, не би чудо видяло” със сигурност е имал предвид някой като мен. За отрицателен период от време видях толкова много неща, доброто и лошото се преплитат, научих толкова много за начина на живот, преживях неща от градската джунгла, които никога не съм предполагала, че съществуват в наши дни:

-       Голям контраст бедни/богати. Спокойствие през деня, но щом се стъмни – става опасно дори в кампуса на университета. Най-опасно е да си жена, при това бяла и особено европейка.

-       Природата е приказно красива. Нямаш много време да й се наслаждаваш, защото трябва да се оглеждаш някой да не те нападне.

-       В Чили нямаш право да внасяш никакви плодове и зеленчуци, за да не „навредиш” на местните сортове. Имах една бразилска червена ябълка в багажа си и трябваше да я изхвърля под зоркия поглед на полицая на летището. Не ми позволиха дори да я изям, защото „можело да я изям със семките и пак да внеса чужд сорт в страната”.

-       До днес има голямо разделение на расова основа, но индианците все повече добиват самочувствие на коренното население и не позволяват на белите да влизат в техните селища.

-       Отидох в Чили за една седмица, но заради Ковид 19, затвориха границите и се наложи да остана 50 дни. Това провали плановете ми за обикаляне на континента, но семейството, при което бях и обстоятелствата, на които попаднах, станаха повод да напиша книга: „Да пътуваш в петък, 13”. За 50 дни ме замесиха в истинска латиноамериканска сапунка. На моменти не можех да повярвам, че това се случва. Върнаха ме в миналия век, по времето на военната диктатура и аз бях „лошата”. За щастие, постоянно поддържах връзка с българската посланничка в Бразилия и благодарение на нея на 1.05. успях да се върна в Сао Пауло, където от университета се бяха погрижили за багажа ми, а от Софийския университет ми бяха сменили датата за връщане в България. Имах голям късмет, защото всеки полет, който хващах, беше или извънреден, или последен.

-       Въпреки всичките „приключения” имам намерение отново да отида в Южна Америка, да продължа обиколката си, но този път – много по-предпазлива и изпълнена с повече опит.“ 

20.10.2020 г.

Изложба акварелните пейзажи на Чудомир представят в Старозагорската галерия


От 22 октомври до 10 ноември
, в западната зала на Художествена галерия Стара Загора, ще бъде представена изложбата Акварелните пейзажи на Димитър Чорбаджийски- Чудомир  /1890-1967/. Колекцията е от фонда на Литературно-художествен музей, посветен на известния писател и художник в Казанлък.

На фона на изключителната популярност на „Нашенци“, с които три поколения българи свързват представата си за творчеството на Чудомир, пейзажите му остават малко познати. Те са неотменна част от изкуството му между 1920г. и 1964г., така и същински израз на усещането му за връзката между съзерцанието на природата и ефирността на акварела.

Изложбата включва 40 произведения от всички творчески периоди на Димитър Чорбаджийски. Сред тях са любимите му сюжети от с. Турия и р. Тунджа, от околностите на Казанлък и Стара планина, от Париж, Венеция, Охрид и Цариград, от Трявна и Белоградчик, от пролетта, лятото и есента...

Откриване на изложбата е на 22 октомври 2020 г. от 17 часа с ограничен кръг публика, поради противоепидемичните мерки.

С „Какво разказваше горилата” Маркета Пилатова спечели приза за най-добра детска книга

 


„Какво разказваше горилата” стана книгата на 2020 г. за деца и младежи в Чехия и спечели наградата „Злата стуха”. Много бързо тя излезе на български в превод на Деница Проданова и издание на „Персей“.

Понг е мъжка горила, израсла като част от личната колекция на шейх милионер. Без каквито и да е познания за живота на горилите, приближените на шейха хранят Понг единствено със сладкиши и газирани напитки. За да се отърват от него след един инцидент, те го изпращат в Прага.

Пражкият зоопарк е сред най-добрите в света, но пред Понг тук се появяват други предизвикателства. Той трябва да се впише в горилското семейство, без да притежава такива умения, тъй като майка му е застреляна в джунглата още докато е бил горилско бебе, а самият той е бил продаден в заточение. 

Книгата демонстрира умението на Пилатова да разказва вълшебно

Авторката обръща фокуса и кара малки и големи да се замислят над всяко свое действие. Приказката, която създава, е на първо място за умението да се изслушваме един друг и да сме наясно с потребностите си. Чрез образа на Понг тя помага на най-малките да осъзнаят, че всички ние сме лесно раними, когато другите не ни приемат. Понг става и олицетворение и на безсърдечното отношение на хората към околния свят. „Какво разказваше горилата” показва на децата какво е състрадание и съчувствие. Затова и краят на историята – за разлика от действителния случай, по който е създаден, е сърдечен и оптимистичен. Така завладява с добро и заживява в сърцето на всяко дете.

„Какво разказваше горилата” получи най-високата оценка 

Историята стана книга на годината за деца и младежи в Чехия. Тя спечели престижния конкурс за детска литература „Злата стуха”. „Това се дължи на умението на Маркета Пилатова – пише сайтът iLiteratura.cz, - да поглежда от неочакван ъгъл към нетрадиционни теми. Онова, което интересува авторката, са отношенията между хората, колебанията в човешката душа, темата за родния дом и различността. В резултат се ражда и тази книга, която притежава психологическа сила и най-вече, правдоподобен сюжет с животни за идентичността, история, която ще заинтригува малките, но и големите.

 Маркета Пилатова е сред най-известните съвременни чешки писателки

 

Дългогодишният ѝ престой в Аржентина и Бразилия повлиява стила ѝ на писане, като му придава много елементи на магичния реализъм. Всяка нейна книга се превръща в събитие при излизането си в Чехия. Харесвани от критика и читатели са дебютът ѝ „Жълтите очи водят към дома” или например „Моята най-любима книга” – и двете излезли и на български в превод на Деница Проданова. „Какво разказваше горилата” е най-новата книга на авторката