20.07.2024 г.

Творби на майстора на гравюрата Никола Попов показват в старозагорската галерия

След представянето им в София и тъкмо преди да отпътуват за Виена, в Художествена галерия - Стара Загора ще гостуват произведенията на първия български академично школуван гравьор - старозагорецът Никола Попов (1868? – 1954)

 

Близо 160 години след рождението му, изключителният български гравьор Никола Попов се завръща в родния си край, за да се срещне чрез своето творчество със следващите поколения, напомняйки им, че Стара Загора е град на липите, но и на художниците.

Неговите изящни гравюри, представени още през 1892 г. в Художествения отдел на провелото се в Пловдив Първо българско земеделско-промишлено изложение и показани на Световното изложение в Париж през 1900 г., ще могат да бъдат разгледани от гражданите и гостите на Стара Загора от 25 юли до 1 септември 2024 г.

 

Изложбата на галерия „Лоранъ” с куратор Елисавета Станчева, показана през есента на 2023 г. в София, по повод гостуването в родния град на художника е обогатена с информация, отнасяща се за неговия произход. Благодарение на всеотдайния изследователски труд на Райна Антонова, главен уредник на отдел „Нова история” в Регионален исторически музей – Стара Загора бе установено, че дядото на Никола Попов, отгледал своя рано осиротял внук, е видният обществен деятел и популярен старозагорски възрожденски учител Атанас Иванов, на когото е кръстено днешното село „Даскал Атанасово“. Доброто сътрудничество между ХГ – Стара Загора и Регионалния исторически музей ще направи възможно в рамките на изложбата да бъде показано и родословното дърво, където се разпознават имената на множество видни старозагорци, нарисувано от самия Никола Попов през 1928 г.

 

Освен този забележителен артефакт, в Стара Загора за първи път ще бъде изложена единствената известна до момента оригинална медна плоча, гравирана от Никола Попов. Върху нейната повърхност се разпознава образът на княз Фердинанд, отпечатък от който именно пътува през 1900 г. до Париж. Тази гравюра ще бъде показана в няколко състояния, също както процесът на работа на художника разкриват още няколко негови творби. Затова не е чудно, че организаторите решават да именуват събитието „Щрихи и състояния” - от една стана обръщайки внимание на основни понятия, свързани с гравьорското изкуство, от друга обаче правейки алюзия с двете „състояния”, през които преминава животът на художника Никола Попов, който след завръщането си в България през 1895 г., се посвещава на дългогодишна преподавателска дейност.

 

В допълнение на гравюрите, рисунките и декоративните проекти на Никола Попов, гостите на изложбата ще могат да се запознаят и с един графичен отпечатък, работа на неговия преподавател във Виенската академия за изящни изкуства - проф. Йоханес Зоненлайтер (1825 – 1907). Този отпечатък е част от серия, пресъздаваща пана от завесата за комични опери на Императорския и кралски дворцов театър, днешната Виенска държавна опера. Направен е по рисунка на изключително популярния през 19 век Фердинанд Лауфбергер (1829 – 1881), който изработва дизайна на завесата като поставя акцент върху радостта, която носи музиката.

 

Никола Попов също работи по сюжет от завесата на Лауфбергер - без да повтаря дословно работата на своя учител, той избира паното „Ловни фанфари“ и създава във Виена гравюрите, познатите днес като „Ловна сцена“ и „Ерос“, детайли от които екипът на д-р Катя Тинева - Гюрковска избира за рекламни транспаранти, които ще украсяват сградата на галерията до началото на месец септември.

 

Откриването е на 25 юли /четвъртък/ 2023 г., 18:00 часа, Художествена галерия - Стара Загора, бул. „Руски” № 27

MANOWAR е първият хедлайнер на рокфеста край Могилово догодина


Преди седмица приключи рокфеста край чирпанското село Могилово и вече е ясна първата група хедлайнер за следващата година. И тя не е случайна, в страната ни е гостувала вече няколко пъти, като най-паметен за феновете остана нейния петчасов концерт на морето, завършил с българския химн, изпълнен от рокаджиите… Билетите за концертът им са вече в продажба.

MANOWAR се завръщат в България!Те ще бъдат хедлайнер в първия ден на Midalidare Rock In The Wine Valley 2025, на 11 юли, петък.
„Специалният повод отбелязва дългоочакваното пето завръщане на MANOWAR в страната и това ще бъде най-голямата ни продукция в България досега“, споделят от групата.
MANOWAR подготвят ексклузивно шоу в чест на несравнимата лоялност на българските Manowarriors. Това ще бъде вечер на легендарни и вдъхновяващи метъл химни, изпълнена с несравнима енергия и най-вече с единството на Manowarriors, което превръща всяко изпълнение на MANOWAR в незабравимо събитие.
Празнувайки 45-ата годишнина от основаването си, MANOWAR ще тръгнат на турнето „Blood of Our Enemies Tour 2025“, с което ще отпразнуват съответно албумите „Hail To England“ и „The Sign Of The Hammer 2024“, както и ще представят допълнителни любими песни на феновете от огромната си кариера, разгърнати в чисто нова сценична продукция.
„От първия път, когато дойдохме тук през 2007г., ние се свързахме с хората в България“, казва басистът на MANOWAR,Joey De Maio. „Невероятната енергия, несравнимата страст и несломимият дух на нашите български фенове показаха на целия свят, че те са сред най-силните и най-добрите ни фенове! Горди сме да поканим всички да се присъединят към нас в красивата обстановка на MidalidareEstate и да отпразнуват заедно с нас върховната сила и мощ на истинския метъл!“
Тридневните билети за Midalidare Rock In The Wine Valleyса вече в продажба. Ограничено количество еднодневни билети ще бъдат пуснати в началото на 2025-а година.

Балетна феерия на Античния форум на 2 август

На 2 август, от 21 часа на сцената на Античния форум „Августа Траяна” южнокорейската балетна компания K-ARTS ще представи богата танцова програма, посветена на 120 години от рождението на легендарния хореограф Джордж Баланчин. Избрани бисери от знаковото творчество на Баланчин: ТАРАНТЕЛА /pas de deux/, STARS&STRIPES /pas de deux/, ЧАЙКОВСКИ-PAS DE DEUX, ТЕМА И ВАРИАЦИИ ще блеснат заедно с класиката на Мариус Петипа / KOPCAP /pas de trois/, ПАХИТА /раs de deux/ и съвременните хореографски миниатюри на южнокорейския хореограф Сун Хее Ким / ОЩЕ НЕЩО ЗА КЛАСИЧЕСКОТО ДВИЖЕНИЕ; НЕОКЛАСИЧЕСКИ ЕТЮД/.

K-ARTS BALLET COMPANY е от малкото избраници по света, на когото тръстът, притежаващ правата на автентичната хореография на Баланчин, предоставя правата за реализиране на определен брой спектакли.

K-ARTS BALLET COMPANY е създадена през 1997 г. с подкрепата на Министерството на културата, спорта и туризма в Южна Корея. Международно известната танцова компания K-Arts е развълнувала публиката по целия свят на престижни сцени като Kennedy Center във Вашингтон, Ailey Citigroup Theater в Ню Йорк, Laban Theatre в Лондон, Salled' Art Lyrique в Париж, Za-Koen-ji в Токио, National Centre for the Performing Arts в Пекин и Seoul Arts Center в Сеул.

Компанията K-Arts предлага смесен репертоар от класически и съвременен балет.

Балетните артисти от K-ARTS BALLET COMPANY са носители на множество награди от много международни балетни конкурси, като, като Международния балетен конкурс във Варна, Youth America Grand Prix, Московския международен балетен конкурс, Международния балетен конкурс в Хелзинки, Международния балетен конкурс в САЩ, Открития балетен конкурс "Арабеск", Международния танцов конкурс в Рим и Международния балетен конкурс "Валентина Козлова".

K-ARTS BALLET COMPANY гостува за втори път в Стара Загора и за трети път в България - през 2019 г. представи забележителния спектакъл на West Side Story на сцената на Културния център-Стара Загора, а през 2023 година гостува на сцената на Античния театър - Пловдив със спектакъла „Малката Русалка” (Song of the Mermaid.).

15.07.2024 г.

БНТ претопли манджата с четирите победи от САЩ`94

Уви и сегашното Евро 2024, както и на другите големи футболни форуми в последните години, мина без българско участие. Затова БНТ „притопли манджата” с повторения само на победните мачове от незабравимото американско лято на 94-та. От  7 юли, всяка неделя върти по една среща - с Гърция, Аржентина, Мексико и Германия.  Така ни връщла години назад, с което припомни триумфалните победи, от които изтекоха вече три десетилетия, демек – юбилейно.

Това, според статистиката обаче не е най-големият ни футболен триумф, защото най-високото отличие за родните ни национали са сребърните медали от Олимпиадата в Мексико през 1968 година. Там България губи на финала от унгарците с 1:4.

Вярно, на Мондиалите всеки гледа да се представи с най-добрия си състав, а на олимпийските игри, не толкова, но и едното, и другото първенство са на четири години. И двете титли са пристижни, макар сега в олимпиадите има възрастово ограничение, въведено за играчите в последните първенства. Ако погледнем реално обаче, кое отличие е по-ценното? Среброто от олимпиада или бронзовите медали, и то за четвърто място, които през по-голямата част на историята на световните първенства по футбол не са давани на класиралият се на четвърто място отбор.

Но, лято е...Другите телевизии дават стари предавания отпреди много години, защо пък и националната телевизия да не препомни героите от Щатите, нали тях ги помнят още, докато тези от Мексико вече почти всеки е забравил...

13.07.2024 г.

Книги, които докосват сърцата на много българи


Точно като народните песни от онова време, за което разказват Боян Боев, Ивелина Радионова и Десислава Венева, мълвата за техните книги се носи от уста на уста, като все повече се увеличават техните почитателиНеобикновените герои с техните силни чувства спечелиха сърцата на много българи, защото тези книги ни припомнят изконните български ценности, а в самите творби има отглас към най-добрите традиции на литературната ни класика.

„Сайбиевата невеста“ на Боян Боев разказва за невъзможната любов на двама млади – Цвета и Стоян, които са предадени от близки хора и се борят срещу чувството за чест и дълг, най-важното нещо в едно семейство от онези времена. Този впечатляващ литературен пробив отвори пред Боян Боев вратите към голямата литература, а със следващите си книги „Последна молитва“ и „Двайсет гроша“ той си извоюва място сред големите в новата ни литература.

Ивелина Радионова докосна сърцата на читателите с омайния си език и необикновената история за закърмената от вълчица Алтъна в едноименната книга. Действието се развива в магичните Родопи, „планината с душа“ и „планината на силните“. „Алтъна“ също е книга с душа, книга, която ще те откъсне от делника и ще те издигне до висотата на мурите и смърчовете. Успехът на повестта подтикна авторката и към продължение – „Обич“. Стъпало нагоре във възходящата кариера на Ивелина Радионова е „До Боянския майстор“ .

В същите традиции на голямата българска класика твори и Десислава Венева. Романът й Последна надежда отвежда към времето на националноосвободителната борба. Край едно малко селце, поробено от турците, се укрива бунтовник. Съдбата го среща с младата и невинна Лиляна. Любовта между тях пламва бързо и когато девойката разбира, че баща ѝ иска да я даде за жена на друг, решава да избяга със своя любим. Пътят им е осеян с много премеждия, разлъки и смърт. Двамата намират закрила в манастир, но след това трябва да се разделят, уж за кратко. Уви, съдбата им е решила друго. Лиляна е принудена да стане слугиня, после и турска невеста, а от любимия ѝ няма ни вест, ни кост… Завладяващата история е наситена с много емоции, която влиза в сърцата на читателите. 

5.07.2024 г.

„Моята луда седмица с Тес“ - трилър за млади читатели

„Моята луда седмица с Тес“ от Анна Волц (издание на „Изида“, превод Анета Данчева-Манолова) е един от най-любимите романи за млади читатели в Нидерландия, радващ се на неизменен успех.

По време на слънчева ваканция на нидерландския остров Тексел Самуел среща необикновено момиче на име Тес. Той бързо се включва в странен план, който Тес е измислила, за да може да опознае баща си, който няма представа, че тя съществува. Поканила го е на острова и възнамерява да го тества една седмица, за да види дали наистина иска да го има за баща. Но разбира се, всичко се обърква.

Сюжетът е наситен с приключения, мистерии, загадки, неочаквани обрати, гонитба из дюните, фалшива самоличност, психологическо напрежение, истински съспенс – да, условно, можем на шега да наречем романа „трилър за млади читатели“. Но в него присъства и обичайната за писателката романтика - чувствителността, нежността, първите сърдечни трепети, влюбването... Както и най-актуалният аспект на сложната тема за отношенията родители-деца. Твоят личен избор, който определя кой може да ти бъде баща и кой - не. И защо. И разбира се, има я задължителната нотка хумор, която ни позволява с лекота да приемем дори и най-абсурдните ситуации!

Нидерландската писателка Анна Волц (1981 г.) е сред най-ярките автори, дръзко навлизащи в най-актуалните за младото поколение теми.

Вече е публикувала двайсет и шест творби за деца и юноши, преведени на много езици. Те радват и интригуват младите читатели, завладяват ги с тръпката от приключението, неочакваните обрати, силните емоции, симпатичните герои. Но книгите на Анна Волц са четени и ценени също и от възрастни, защото разказват за сериозни неща по неочаквано свеж и забавен начин, на хубав, кристално чист език, с нотки хумор и психологическа дълбочина.

Любимите й теми са сложните семейни отношения, грешките на родителите, бунтът на младите, първите емоционални трепети, приятелството, стремежът да бъдеш разбран. Многопластови, тези творби са далеч от повърхностното и инфантилното. Напротив, те смело ни изправят пред различни екзистенциални въпроси, най-големият от които, разбира се, е как да се справим с онова чудно, загадъчно и сложно нещо, наречено живот. Как да израснем, да се изградим, да открием себе си.

За творчеството си за деца Анна Волц e получавала много престижни отличия: „Златното перо”,  „Сребърното перо”, наградата „Теа Бекман”, белгийската „Малкият Сервантес”. На българските читатели е позната с романите си „Сто часа нощ” и „Гипс”.

Анна Волц живее в Лондон, понякога в Ню Йорк, често и в родината си, Нидерландия. Израсла е в семейство на журналисти – дъщеря е на публициста Волт Волц, главен редактор на водещия ежедневник "Ен Ер Се Ханделсблат" в Нидерландия. Може би именно това е допринесло за интереса й към най-актуална за обществото тематика?

Нейни произведения са филмирани с голям успех. 

Тоника СВ представя нови песни в пловдивския Античен театър

Обичаната група Тоника СВ ще зарадва почитателите си с няколко нови песни, които в момента подготвя за големия концерт на 8 септември от 20 часа в Античния театър в гр. Пловдив.

Засега заглавията на новите попълнения в репертоара на Милица, Ралица, Драго и Емил се пазят в тайна.   

Новите песни ще имат премиера пред публика в Пловдив, защото това е първият самостоятелен концерт на групата в тяхната 45-годишна история в Античния театър.

От екипа на групата издадоха, че някои от новите песни вече са записани в студио и по всяка вероятност групата ще издаде нов албум до края на годината.

Имената на композиторите, авторите на текстовете и аранжорите се пазят в тайна. Едно е сигурно, че „бащата“ на групата Стефан Диомов също се включва в нова композиция.

„Разбира се, че работя върху нови песни за Тоника СВ“, категоричен е маестрото, който  се очаква да присъства на грандиозния спектакъл в Пловдив.

През лятото групата ще редува почивка с участия из страната, но всички усилия са насочени към мега концерта в Античния театър. На него Тоника СВ ще изпълнят големите си хитове като „Приятели“, „Един неразделен клас“, „Мария“ и други. Специална почит ще бъде отдадена и на отишлата си без време певица Ваня Костова.

„За нас е голямо вълнение да излезем пред публиката в Античния театър с обновен репертоар. Някои от старите ни песни ще са в нов аранжимент“, издадоха от групата.

Специално осветление и изненади подготвят организаторите на концерта от UPI events.

“Този концерт ще бъде различен от другите участия на групата, защото Тоника СВ навлиза в своята 45-годишнина. Юбилеят ще бъде подобаващ. Музиката, характерният им изпълнителски стил ги превръщат не само в една от най-обичаните от поколения български групи, но и в пример как интелигентно един музикант и артист може да мине през времето, без да робува на модни течения“, казаха от UPI events.

Групата е създадена в края на 1979 г. по идея на Главно управление на Строителни войски.

„Трябваше да направим вокална група, която да обикаля поделенията , за да повдига духа на войниците“, спомня си композиторът Стефан Диомов. 249 кандидати за славата се явяват на конкурс, който наподобява актуалния телевизионен формат „Гласът на България“. Стефан Диомов е натоварен със задачата да избере най-добрите. Първоначално се е мислело да е група от двама мъже и две жени, подобно на АББА. Изключителните гласове на Ваня, Милица и Ралица обаче карат началниците в ГУСВ да направят компромис и да формират група от 3 жени и 2 мъже. Първите песни Диомов пише още преди да е наясно кои точно ще са участниците във вокалната формация. През годините Тоника СВ се утвърди като най-добрата вокална българска група с мелодичните песни, поетичните текстове и майсторското изпълнение.

За 45-годишнина групата подготвя поредица от големи концерти в страната. Първият е в Античния театър в Пловдив на 8 септември от 20 часа.