30.06.2024 г.

„Очите на демона“ – заявка за нов хит от Том Егеланд

 

Романът „Очите на демона“ (издание на „Персей“, превод Надежда Игнатова) прави заявка за нов хит на обичания норвежки писател Том Егеланд след още актуалния „Проектът „Матусал“, който изследва библейската загадка за дълголетието. Новият роман беше един от най-търсените на Пролетния панаир на книгата.

„Очите на демона“ е напрегнат и наситен с психология и мистерия роман, който разкрива както най-тъмните кътчета на човешката природа, така и надеждата в доброто, която може да бъде несломима сила.

В продължение на двайсет и пет години неразкрито двойно убийство разбунва духовете: съпрузи са намерени убити в дома си, а малката им дъщеричка е тежко ранена и обречена да прекара остатъка от живота си в кома.

Въоръжени със смелост и непреодолим стремеж да разкриват истината във всяка една ситуация, талантливата телевизионна журналистка Кристин Бюе и ветеранът в журналистиката и неин ментор Гюнар Борг пристигат в градчето, където е извършено убийството, за да снимат документално предаване за случая и може би да го разрешат, преди да е изтекла давността. На помощ им се притича и жена с паранормални способности, макар че Гюнар изпитва скептицизъм по отношение на нейните способности и методи.

Едно ново убийство – това на брата на убитата преди години жена – разтърсва малката общност и води до разкриването на дълбоко пазени тайни, засягащи мнозина от града, както и поставя още много въпроси пред разследващите журналисти. По странен начин всички следи водят до два сеанса и спиритическа дъска, която като че ли е изписала предупреждение за надвисналата опасност и е предрекла убийството на жената.

Дали всъщност нещата не са започнали много преди убийствата преди двайсет и пет години? Дали едно грешно решение и кривване от правия път не биха могли да доведат до катастрофални последици? Каква е природата на злото и дали то е вродено във всеки един човек? Това са важните за човешката природа въпроси, които Том Егеланд задава с романа си „Очите на демона“, който се чете бързо, но след това отговорите на тези въпроси отекват дълго в читателя.

19.06.2024 г.

Концерт с музиката на Рей Чарлз ще звучи на старозагорския форум и в други градове

На 1 и 2 юли от 21 часа Античният форум в Стара Загора е домакин на уникален концерт със заглавие RAY ON MY MIND SYMPHONY. Това е продължението на проекта на саксофониста Крейг Бейли и на джаз музиканта Петър Салчев. Роден преди няколко години и преживял своя успех на различни сцени в България, концертът RAY ON MY MIND се завръща, за да блесне с оркестъра на Старозагорската опера с концертмайстор Паулина Захариева и Военния биг бенд – Стара Загора под диригентската палка на кап. Цветомир Василев, за да разкаже в музика живота на легендарния Рей Чарлз. Премиерата на концерта ще се състои на 1 и 2 юли от 21.00 часа на сцената на Античния форум „Августа Траяна” в Стара Загора., а след това RAY ON MY MIND SYMPHONY ще гостува на 7 юли – на сцената на Летния театър в Бургас и на 12 юли – в лятно кино „Орфей” – Пловдив.

Ще прозвучи оригинална музика, аранжирана специално за симфоничен оркестър от Крейг Бейли, дългогодишен солист на оркестъра на легендарния Рей Чарлз. В концерта са включени някои от незабравимите му хитове, нареждащи го до най-ярките личности в съвременната американска и световна култура.

Капитан Василев бе в основата на първия старозагорски джаз фестивал, като благодарение на него и съмишлениците му старозагорци и гостите на града имаха възможност да чуят забележителни майстори от страната и чужбина. Неизвестно защо, джаз фестът бе прекръстен и общината заложи на изцяло български изпълнители, така е вече две години. Въпреки промяната в регламента, можеше поне Василев и прекрасните военни музиканти да вземат участие в „Цветята на джаза”, както прекръстиха събитието. Но не, благодариха му и толкоз. А след две години капитан Василев ще се пенсионира и навярно няма са остане в Зарата. Това ще е напълно логично и разбираемо.

16.06.2024 г.

Кармен, но като балетен спектакъл - на Летния театър на 20 юни

Стара Загора ще види балетния спектакъл по любимата на поколения българи опера „Кармен“ на 20 юни, на сцената на Летния театър! Представлението блести с авторовия почерк, който ще ви очарова с грациозни хореографски техники - съчетание от различни стилове. Музикалната палитра включва няколко творби на великия Жорж Бизе, които ще ви накарат да се потопите в любовната фабула по изцяло нов начин.

Новата балетна постановка по музиката на едноименната опера на Жорж Бизе, допълнена и обогатена с още фрагменти от други творби на композитора, създадени в чувствените години на Романтизма, дава уникалната възможност на балетната трупа на Русенската опера да експериментира в танцовите техники на неокласицизма с елементи на авангардния танц. Страстна любов, изпепеляваща ревност, романтично поетично чувство, мистична красота и завладяващи емоции – всичко това влива една пълнокръвна емоционална картина във фантазиите, въображението и чувствата на публиката.

Цената на билетите е от 20 до 35 лева.

14.06.2024 г.

„Семейство Адамс” гостува отново, този път на Античния форум


 „Семейство Адамс” отново идва в Стара Загора, този път на Античния форум – на 24 юли, от 21 часа. В героите от мюзикъла за „най-зловещото семейство” отново ще се привъплатят артистите от Пловдивската опера, а обичайно в ролята на Мортиша е Керана, без космонавтите. Билетите са вече в продажба, като цените са от 25 до 40 лева. 

20 представления показват на пловдивския фестивал "Сцена на кръстопът"

Есенният международен театрален фестивал „Сцена на кръстопът” се завръща с 20 представления и богата съпътстваща програма от  10 до 21 септември  на сцената на Пловдивския драматичен театър.

„Нашата програма вече е готова и продажбите ще започнат от 1 юли. Публиката ни ще има възможността да избира – направена е така, че да има изключително разнообразие от заглавия, да е пъстра, да събере забележителни актьори”, каза програмният директор на „Сцената” Росица Обрешкова на среща с журналисти във фоайето на театъра и после обяви първата новина на екипа – Кръстю Кръстев се завръща като директор на фестивала.

„Радвам се, че съм тук. Програмата наистина е много интересна, обърнали сме специално внимание на представления, които се явяват знаци в театралната карта на България. Много внимателно са подбрани като жанр, като формат за нашите две сцени, интересни като теми, с изключителни актьори. Разделена е на няколко части. Ще започнем с двете премиери на Драматичен театър-Пловдив. Първата е „Без кръв” по Алесандро Барико. Режисьор е Диана Добрева, а Сашо Секулов отново е направил блестяща драматургична творба. Екипът е интересен, защото е сборен с приятели от театъра във Велес. Другото премиерно заглавие „Елизабет – кралицата девственица” на режисьора Маргарита Мачева.  Ще ни гостуват Младежкият театър, Малък градски театър "Зад канала", Театър 199, Театър Българска армия, Театрална работилница "Сфумато", "Театро", "Топлоцентрала", театрите от Търговище, Бургас, Габрово и Благоевград”, разказа той.

Кръстев очерта и силното международно присъствие на трупи от Украйна, Гърция и Националния театър на Унгария.

"Гостуването на колегите от Будапеща ще бъде едно от най-важните събития, които ще се случват на театралната сцена в България през тази година", подчерта Кръстев.

В програмата са заложени и няколко специални събития. Фестивалът ще отбележи 105-годишнината от рождението на Николай Хайтов със спектакъла "Когато светът беше шарен" на Драматичен театър-Търговище.

"Празнуваме Татяна Лолова" ще е поредица от събития - представяне на книга, малък спектакъл и изложба, по повод 90 години от рождението на великата актриса.

Диан Никифоров пък ще представи книгата си "Олимпийци", на която ще присъстват всички живи големи шампиони.

Традиционната вече кръгла маса е на тема "Европейски театър на кръстопът".

"Програмата е пъстър калейдоскоп както от знакови представления от България, така и от разнообразни събития в съпътстващата програма. Ще поканим на театър цялото семейство - деца, майки, бащи, баби и дядовци на едно страхотно представление "Пипи Дългото чорапче", което ще се играе два пъти. Ще има уъркшоп за помощник-режисьори, както и кафе срещи с популярни актьори", обяви и директорът на Драматичния театър Сюзанна Арутюнян-Василевска.

Своите поздравления към екипа на фестивала отправи зам.-кметът по култура, археология и туризъм Пламен Панов.

 

10.06.2024 г.

Британският писател Крис Клийв гостува в Стара Загора, Пловдив и София


Известният британски писател Крис Клийв, спечелил литературната критика и почитатели по цял свят, включително и в България, кацна на летище “София” за кратко, но интензивно турне. Авторът на романите „Възпламеняване“, „Другата ръка“, „На смелите се прощава“, както на и наскоро излезлия „Злато“, всички с логото на издателство ICU, ще се срещне с публиката в Стара Загора, Пловдив и София, а две от трите събития ще бъдат съвместно с писателя Иво Иванов и спортния журналист Камен Алипиев - Кедъра.


Крис е специален гост на лятното издание на фестивала “Литературни срещи” 2024, което тази година е под мотото “Литература и спорт”. И неслучайно. Последната издадена в България книга на британския писател, романът „Злато“, ни среща с трима елитни колоездачи в навечерието на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г. Темата звучи повече от актуално днес, броени дни преди началото на Олимпиадата в Париж.


Ето кога и къде публиката може да се срещне с обичания и дългоочакван автор:


11 юни от 18.30 ч.

Стара Загора, РБ „Захарий Княжески“
Съвместно събитие с участието на Крис Клийв, Иво Иванов и Камен Алипиев – Кедъра по покана на „Книжарница в куфар“ и издателство ICU. Събитието е част от новия формат на “Книжарница в куфар”, наречено “От друга страна”.


12 юни, 19.30 ч.

Пловдив, Stage Park, Младежки хълм
По покана на „Пловдив чете“
Съвместно събитие с участието на Крис Клийв, Иво Иванов и Камен Алипиев – Кедъра


14 юни, 20.00 ч.

София, Борисова градина, One More Park Bar
По покана на фестивала „Литературни срещи“ и издателство ICU
Крис Клийв в разговор с преводачката Лора Ненковска


„Мисля, че историите ми са доста универсални и общочовешки, но също така могат и да разделят. Открих, че хората или ги обичат, или ги мразят, така че дори двама души в един и същи град могат да ги прочетат по много различен начин! Изключително съм благодарен за предстоящото ми посещение в България и наистина очаквам с нетърпение да се срещна с читателите“, споделя Клийв в интервю на Антония Апостолова за “Тоест”

5.06.2024 г.

Грузински филм взе голямата награда на „Златната липа”

Голямата награда „Златната липа“ 2024 за най-добър филм се връчва на копродукцията от Грузия, Франция и България „Гражданинът светец“ на режисьора Тинатин Кайришвили, който е автор и на сценария на филма.

Петчленното жури на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“ 2024 обяви на брифинг в Старозагорската опера наградените филми от конкурсната програма. В нея влизат 9 филма, произведени през 2023 година, като два бяха български – „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев и „Защото обичам лошото време“ на Яна Лекарска.

Наградата „Златна липа 2024“ за най-добра женска роля печели голямата българска актриса Ели Скорчева за ролята ѝ на пенсионирана учителка, която попада в клопката на телефонна измама във филма на Стефан Командарев „Уроците на Блага“

Наградата за най-добра мъжка роля печели синеокото момченце Янис Фриш, изпълнило главната роля във филма „Стиснати юмруци“ на режисьора Вивиан Гофе от Белгия. Наградата му се присъжда за прекрасното изпълнение на ролята, в която проявява ярък талант и успява да просветли
мрачната тематика.

Филмът „Стиснати юмруци“ донесе награда „Златна липа“ и за неговия режисьор - Вивиан Гофе. В мотивите си журито посочва професионалния и разтърсващ подход към човешкото в най-мрачната му форма и за начина, по който режисьорът е противопоставил надеждата на тъмнината.

Наградата на публиката, която се присъжда за първи път, отива при „Уроците на Блага“ на Стефан Командарев. Наградата беше определена чрез гласуване с талони от посетителите на прожекциите.

Наградата на Съюза на българските филмови дейци се присъжда на филма „Изгубена държава“ от Сърбия, Франция, Люксембург, Хърватия.

2.06.2024 г.

БДЖ и при модернизацията си залага на ретрото

БДЖ оповести в края на май, че е закупило първите нови 19 пътнически вагона от Дойчебан. Този месец с тях щели да формират в първите влакови композиции, които е планирано да се движат по най-натоварените маршрути – от столицата към Варна и Бургас. Новите вагони можели да се движат с 160 километра в час. Щели да имат и вагон-ресторанти, една позабравена екстра за пътуващите.

Обаче, вагоните били втора употреба, а българските жепе-магистрали не били в състояние, влаковете да се движат с подобна скорост. Всичко ново е добре забравено старо! Работата е там, че БДЖ залага на ретрото, независимо дали става въпрос за атракции или обновяването на техниката. Лошото е, че старото, т.е. състоянието на железницата навремето, бе по-добро от настоящето...

Например, Празника на розата в Казанлък мина и с акостирането на два ретро-влака на местната гара. Посрещачи имаше бол, пътници също (те си плалтиха, все едно пътуват с Ориент-експрес), макар че само локомотивът беше парен, а вагоните... каквито има. Зад ретро-влака пътуваше по още една композиция, с въглища и вода за зареждане. Тези ешелони съвсем объркаха графика по подбалканската линия, по която, същия ден, останалите влакове направиха яки закъснения.

Всъщност закъснения непрекъснато има, и то не в минути, а с часове. Кога стане гаф на столичната гара, кога друг инцидент по трасето и всичко вземе, че се обърка. Пътниците не са сигурни кога ще тръгнат, нито кога ще пристигнат. Ползването на БДЖ си е приключение – ресторант и полиция няма, както беше навремето, вагоните мръсни, а тоалетната се надушва отдалеч. В този смисъл, втората употреба немски вагони, наистина са нови. Например закупените мотриси на Сименс преди години, пак втора ръка, са най-доброто, с което БДЖ разполага. Те са климатизирани и дори има вода и сапун в тоалетната.

Като погледнем литературата и един от Алековите фейлетони, ще открием невероятни прилики в състоянието на родните железници. „Вместо трен дьо плезир, ние се возихме на трен дьо резил” – пише Щастливеца. Същевременно частна компания вече имала одобрението да пусне свой влак по линията София – Бургас. Дали тогава пътуването ще стане по-различно?

Медици отново ще пеят и свирят рок на Античния форум, на „Doctor ROCK”?

Трето издание на българския фестивал за лекарски рок групи ще го има отново. Медиците отново ще се изявят на обичайното място – Античния форум в Стара Загора на 28 и 29 юни.

Участват банди от София, Пловдив, Велико Търново и Стара Загора, като задължително условие е поне един от състава-участник, да има медицинско образование. Понякога, медикът може да бъде и здравен министър, както бе миналата година с включването на рокдок Христо Хинков.

Защо „Doctor ROCK”?
Какво ще се получи, ако се съберат на едно място рок банди, в които свирят лекари?
Естествено ДОКТОР РОК - музика, която лекува душата.
Мнозина познават оченият хирург д-р Станимир Трошев, а вече всички знаят за голяма му страст – музиката. Той е басист на групата Led 7 и главен виновник за феста.

„Музиката зарежда с положителни емоции и е важна част от лечебния процес.“, казва д-р Трошев.

В историята на групата “Led 7” членовете се разделят и събират отново, но вече години наред създават нови и по-сложни парчета. Сега имат нова песен, която ще представят на предстоящия фестивал „Dr. Rock Fest“.

Две вечери рок, добро настроение и срещи с приятели предстаят след фестивала „На Зелено” и джазфеста, който вече прекръстен на „Цветята на джаза” и преминал на пряко общинско управление и ще залага само на български изпълнители. Ето и какво плавират рокдокторите....

ПРОГРАМА:

28.06.2024 г.
- Macrophagos - Стара Загора
- Доктори - Пловдив
- Restart Rock Band - София

29.06.2024 г.
- Sutura - Пловдив
- A.CP.C - Велико Търново
- Led Seven Band - Стара Загора

ВХОД СВОБОДЕН

1.06.2024 г.

Старозагорската опера отдава почит на творчеството на великия Пучини


100 години след Пучини с „Бохеми”, „Турандот”, „Тоска”, „Мадам Бътерфлай” и премиерата на „Le Villi”/Самодивите/
&”Джани Скики”


През 2024 г. оперният свят отбелязва 100-годишнината от раздялата си с  Джакомо Пучини. Старозагорската опера се присъединява към световните събития, посветени на безсмъртното творчество на великия италиански композитор под мотото „100 години след Пучини”. Като въведение в предстоящата пучиниева програма е камерният концерт със заглавието „От любов към Пучини” от цикъла „Музика без граници”. Сопраното Деси Стефанова и пианистката Деница Петрова ще представят на 11 юни от 19 часа на сцената на Старозагорската опера част от великолепното песенно творчество на Пучини, което е разпознаваемо в  много от обичаните арии в неговите опери. Романтичната песенна вечер се допълва от   поезията на Елена Мури.

На 13 юни от 19 часа на сцената на Старозагорската опера ще се състои спектакълът на операта „Бохеми”. Създаден през 2017 година от вдъхновен творчески екип: режисьора Огнян Драганов, румънския художник Каталин Йонеску-Арборе и художничката на костюмите Цветанка Петкова-Стойнова, спектакълът вече над 8 години се радва на интереса на публиката и краси афиша на Старозагорската опера. В премиерния състав бяха блестящите Беса Лугичи в ролята на Мими и украинският тенор Михайло Малафи – като Родолфо. Българската национална телевизия засне спектакъла при гостуването на Старозагорската опера на сцената на Народния театър „Иван Вазов” през 2018 година с участието на двамата млади изпълнители. На 13 юни, 8 години по-късно, Беса Лугичи и Михайло Малафи отново ще си партнират в „Бохеми” на сцената на Старозагорската опера в компанията на Валери Турманов /в ролята на Марсел/, Симона Кодева /Мюзета/, Ивайло Джуров /Колин/, Иван Кабамитов /Шонар/, Александър Марулев /като Беноа и Алсиндор/. Участват още оркестър, хор и деца от Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора. Спектакъла ще дирижира хърватският диригент Иво Липанович.

Последната опера на Джакомо Пучини „Турандот” ще зарадва почитателите на великия Маестро на 20 юни от 19 часа. Знаменитата постановка – опера с кукли, белязала българската музикално-сценична традиция с иновативна мултижанрова реализация, бе създадена през 2018 година на сцената на Старозагорската опера. В сътрудничество с Държавния куклен театър-Стара Загора Старозагорската опера обогати афиша си с необикновен спектакъл, който разказва познатата приказка за жестоката китайска принцеса с участието и на новия оперен герой – куклата. Пищен, впечатляващ и атрактивен спектакъл, който се превърна в едно от най-очакваните събития в оперния календар на България. Режисьор на постановката е Огнян Драганов, художник на декора и костюмите - Каталин Йонеску-Арборе в екип с художниците – куклени сценографи Силва Бъчварова и Васил Рокоманов. На 20 юни в ролята на Турандот зрителите ще видят сръбското сопрано Драгана Радакович, в ролята на Калаф гостува италианският тенор Дарио ди Виетри, басът Юлиан Константинов ще бъде в ролята на Тимур, а в ролята на Лиу ще дебютира Гергана Георгиева. В ролята на Алтум – Милко Михайлов, Пинг, Панг и Понг ще бъдат съответно Теодор Петков, Георги Динев и Ивайло Йовчев, Иван Кабамитов – Мандарин.  Участват оркестър, хор и деца от Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, артисти от Държавния куклен театър-Стара Загора, представители на Прабългарската школа за оцеляване Бага-Тур. Спектакъла ще дирижира Григор Паликаров.

„Тоска” ще сложи началото на оперното лято на открито на Старозагорската опера на 27 юни, от 21 часа на сцената на Античния форум „Августа Траяна”. Вълнуващата история на Флория Тоска и нейния любим – художника Марио Каварадоси ще се възроди под диригентската палка на румънския диригент Кристиан Санду. На открито режисьорът Огнян Драганов превръща интимната човешка драма в монументален спектакъл, който впечатлява със своята визия в синхрон с разтърсващата музикална драматургия. В ролята на Тоска зрителите ще видят сопраното Русалина Мочукова, която не крие своето въодушевление да интерпретира великолепния образ на истинска оперна дива, каквато е нейната героиня. Италианският тенор Емануеле Д‘Агуанно ще бъде Каварадоси, а в ролята на Скарпия – гостува световно признатият български баритон Кирил Манолов. Участват още Александър Марулев /Анджелоти/, Ивайло Йовчев /Сполета/, Иван Кабамитов /Клисар/, деца от Детско-юношеската студия за опера и балет, хор, оркестър на Държавна опера-Стара Загора, представители на Прабългарската школа за оцеляване Бага-Тур. Хормайстор Младен Станев, сценична адаптация Тодор Демеров, костюми Денис Иванов.

На 5 юли, от 21.00 часа на сцената на Античния форум „Августа Траяна” ще блесне  завладяващата със своята трогателна история и изумителна музика опера на Джакомо Пучини „Мадам Бътерфлай”. Спектакълът, който ще представи Старозагорската опера на сцената на Античния форум „Августа Траяна” е от 2005 година и има своето щастливо сценично дълголетие. Режисьор на постановката е Нина Найденова, а декорите и костюмите са дело на незабравимите художници Борис Стойнов и Цветанка Петкова-Стойнова. В ролята на Чо-Чо-сан за първи път пред старозагорската публика ще се представи сопраното Тамара Калинкина, която има шанса да дебютира с голям успех в тази роля на сцената на оперния театър Ваймуне, Тарту, Естония през февруари 2023 година. Тамара обожава тази роля и очаква с нетърпение своето следващо превъплъщение. В ролята на Пинкертон ще й партнира нейният сънародник и вече също солист на Старозагорската опера Михайло Малафи, който има своите успехи в тази роля на различни престижни европейски сцени. Към тях се присъединява и младият талант на България баритонът Йосиф Славов, който ще бъде в ролята на Шарплес. Басът Александър Марулев ще бъде Бонзо, Ивайло Йовчев – Горо. Спектакъла ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера  Ивайло Кринчев. Участват оркестър и хор на Държавна опера-Стара Загора.

Още един звезден спектакъл на операта „Тоска” очаква своята публика и през месец август – на 23 август, от 21.00 часа отново на сцената на Античния форум „Августа Траяна” ще бъде представено любимото оперно заглавие от съкровищницата на великия Пучини. В ролята на оперната примадона Флория Тоска този път ще се представи Таня Иванова, а в ролята на Марио Каварадоси за първи път в Стара Загора ще се изяви големият аржентински тенор, композитор и диригент Хосе Кура. В ролята на барон Скарпия – Кирил Манолов. Спектакъла ще дирижира Ивайло Кринчев. Участват оркестър, хор, деца от Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора, представители на Прабългарската школа за оцеляване Бага-Тур.

Финалът на „100 години след Пучини” е през месец ноември, когато на 21 и 22 ноември с премиерните спектакли на пучиниевите опери „Le Villi” /Самодивите/  и „Джани Скики” ще бъде открито 54-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство на сцената на Старозагорската опера. Новите постановки ще бъдат реализирани от изключителен международен творчески екип: диригентът Владимир Кираджиев, полският световно признат режисьор Михал Знаниецки, сценографията е на италианския художник Луиджи Сколио, костюмите са на Ана Рамос Агуайо от Испания, хореографията е на Силвия Томова, хормайстор Младен Станев. Участват солисти, оркестър, хор, балет на Държавна опера-Стара Загора.

 

Билети онлайн и на касата на Държавна опера-Стара Загора.