25.02.2024 г.

Празничната програма за честванията на 3 март, на връх Шипка

За честването на Националния празник на Република България на връх Шипка, пътят Шипка - Габрово ще бъде затворен за движение на моторни превозни средства от 20 ч. на 2 март, до 18 ч. на 3 март. Автомобилите ще се движат еднопосочно от Казанлък до връх Шипка и от Габрово до връх Шипка от 6 ч. до 12.30 ч. на 3 март.

Паркирането ще става по посока на движението по указания на пътните полицаи.
Автомобилите ще се движат обратно в посока връх Шипка - Казанлък и връх Шипка - Габрово след 12.30 часа на 3 март.
Във връзка с организацията на тържественото честване ще има ограничения в движението на гражданите в района на Паметника на Свободата, за което ще е необходимо да се спазват разпорежданията на органите на реда.

Няма да се допускат граждани, носещи пиротехнически изделия, общо опасни средства и огнестрелни оръжия.
Няма да се допускат лица употребили алкохол и упойващи вещества.
Забранява се използването на безпилотни летателни апарати (дронове).

На 3 март входът за експозицията на Паметникът на Свободата ще е безплатен и отворен за посетители от 12.30 ч. до 19.00 ч.
Автобусите за връх Шипка, от Казанлък, ще са безплатни за гражданите.

Старозагорската опера представя "Нестинарка" - на сцената, в изложба и филм


Балетната трупа на Старозагорската опера ще отбележи на 29 февруари от 19 часа 96-та годишнина на българското професионално балетно изкуство със спектакъла на култовата танцова драма „Нестинарка” по музиката на Марин Големинов и хореографията на Маргарита Арнаудова. В обичания и емблематичен танцов спектакъл зрителите ще видят в ролята на Демна примабалерината Анелия Димитрова, Ромина Славова ще бъде Струна, Фиорди Лоха - Найден, Ивайло Янев – в ролята на Стареца, Марсело Молина - Кольо, солисти и ансамбъл на многонационалната балетна трупа на Старозагорската опера.
Впечатляваща съпътстваща програма ще обогати празничната вечер, която ще започне от фоайето на Старозагорската опера, където от 18.00 часа ще бъде открита изложба 115 години от рождението на Марин Големинов, а в залата на Операта ще бъде прожектиран документалния филм на Елисавета Станчева и Ясен Харалампиев „НЕСТИНАРКА. ГОЛЯМАТА СРЕЩА НА МАРИН ГОЛЕМИНОВ И ЦАНКО ЛАВРЕНОВ”. Разказът в „Нестинарка. Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов” проследява историята на нестинарството у нас, разкрива обстоятелствата около написването на танцовата драма, както и вълненията около нейната премиера. Наследниците на Марин Големинов и Цанко Лавренов споделят неизвестни до момента факти около работата по постановката на “Нестинарка” от 1968 г., а три примабалерини, вживели се в образа на Демна пред годините - Вера Кирова, Силвия Томова и Анелия Димитрова - обогатяват историята със своите разкази и изящността на танца. След голямата среща на Цанко Лавренов и Марин Големинов, завесата продължава да се вдига и нестинарското хоро не спира да увлича в ритъма си новите поколения. Както казва самият Марин Големинов “Нестинарка“ изгаря върху нестинарската жарава, за да възкръсне след това като феникс из пепелището.”

Специални гости на събитието ще бъдат внучката на Маестро Марин Големинов Лили Големинова и екипът на документалния филм в „Нестинарка. Голямата среща на Марин Големинов и Цанко Лавренов” Елисавета Станчева и Ясен Харалампиев. 

20.02.2024 г.

Беройски тайни

В първият мач беройци изгубиха с класическия резултат 3:0 при гостуването си на Славия. Бъдещето на отбора не изглежда никак добро. И няма как да не е така, след като ставащото в клуба е покрито с полутайни, премълчавания и недоизказани приказки. Беройски тайни! Но тайна е това, което знаеш само ти – знае ли и някой друг, вече не е съвсем тайна.

След държавната помощ, чрез ТЕЦ „Марица изток 2”, която бе политически договорена след оттеглянето на теца, клубът отново остана без стопанин. Кризата в енергетиката, плюс политическата промяна доведе до кръстопът – сега накъде? Старозагорският бизнес не иска да поеме такава отговорност, макар че всички се кълнат – ние сме патриоти и милеем за града и любимия отбор. Така е на думи, но на практика, веднъж местния бизнес вече се провали в тази кауза и...не иска да повтаря! Тогава, според думите на кмета, който също е изтъкнат местен патриот – „трябвало да се вземат спешни решения, защото никой не искал отбора...” На помощ идва столичния фенклуб на Берое, намерил, по думите на градоначалника – сегашният собственик Ернан Бенато. За него не се знаеше нищо, освен че имал фирма за трансфер на футболисти, големи амбиции, и както се разбра по-късно – нямал пари!

Първенството почна обещаващо с победи, но после дойде закономерния срив. През клуба минаха десетки, предимно южноамерикански футболисти, представени с гръмки биографии – кой бил играл в Реал Мадрид, кой в Бока Хуниорс и т.н. Някои от тях се задържаха в Стара Загора само за месец, други, дори за по-малко. Логично, обвиниха треньора и го смениха, но резултатите са пак същите. То и гений не би сглобил добър тим щом футболистите дори не се познават помежду си.

Лошото е, че детско-юношеската школа остана без пари. Спират електричеството на част от базата и тогава, общината се притече на помощ с финансиране. Те и без друго поддържали базите на всички спортни клубове, сега щели да плащат на треньорите на ДЮШ! Кметът призова повече публика да ходи на стадиона и така нужда от подкрепа нямало да има. Да се чуди човек, какво да прави на стадиона, когато загубата е сигурна? Казват, че да играят предимно чужденци било нормално, така било по света. Добре, ами като в игровите състави почти няма българи, къде са победите? Защо въобще се харчат пари за ДЮШ? Защо да лъжем децата, че ще станат някога футболисти? Бенато щял да печели от трансфери на футолисти. Че кой ще купи футболист дето играе в родното първенство, и то от отбор движещ се в края на класирането? Освен за жълти стотинки... А при това кметът каза, че акциите са предоставени на Бенато безвъзмездно!!! Самият горд собственик пък каза, че знаел какво трябва да се прави и екипът му се учил непрекъснато... Излиза, че е дошъл тук да се учи да управлява клуб. Част от феновете поискаха Бенато да си ходи, ама нещо бързо замлъкнаха. Чакат, неизвестно какво! А стадиона няма да се напълни, въпреки че след реконструкцията му събира много по-малко зрители от навремето, преди 30-тина години. Младите фенове днес не вярват, но в ония времена зрителите бяха не само на стадиона, но и на околните хълмове и тераси, събираха се десетки хиляди... Последно, преди подновяването на първенството кметът и Бенато се били видяли, какво са си казали не стана ясно, но градоначалникът каза на феновете да са рахат – работата ще се оправи. Търпение му е майката..

18.02.2024 г.

Още пет възпоменателни монети пуска БНБ през 2024-а

Пет възпоменателни монети ще пусне в обращение БНБ до края на годината, според утвърдената програма на централната банка за 2024 година. Всички те са без определен тираж, както бе и с първите такива монети, пуснати в началото на годината, от темата „Християнство“ – „Света Богородица – Златна ябълка“. Това бяха златни монети с номинали от 10, 20, 50 и 100 лева.

През март на касите на централната банка и в партньорските банки, нумизматите ще могат да закупят 2 медни лева – „125 години от рождението на Панчо Владигеров“, от серията „Български творци“, от темата „Именити българи“.
През май в обръщение ще пуснат 10 сребърни лева - „100 години лека атлетика в България“ от тема „Спортна“.
100 златни лева на християнска тематика, от серията „Българска иконография“ – „Св. Св. Петър и Павел“ ще излезе през юни.
10 сребърни лева „200 години от издаването на Рибния буквар“ от серията „Българско възраждане“ ще бъде в обращение през септември.
Последната за годината възпоменателна монета от темата „Етнография“ и серията „Български традиции и обичаи“ ще бъде в продажба през ноември. Това са 10 сребърни лева „Българска гайда“.

EК готви нова екотакса, която ще оскъпи горивата


Нова екотакса ще вдигне цените на бензина и дизела за автомобилите. Европейската комисия вече е решила сухопътните превозни средства да бъдат включени в схемата за търговия с вредни емисии. Когато това стане, бензинът и дизелът ще поскъпнат с около 50-80 ст. за литър, според Светослав Бенчев, председател на Българската петролна и газова асоциация. Плановете на ЕК са да започнем да плащане за вредните емисии от автомобилите от началото на 2027-а.

Изчисленията за предстоящото вдигане на цените са направени на база какво количество вредни емисии отделят 1000 литра горива. Но с колко точно ще поскъпнат бензинът и дизелът ще зависи от борсовите цени на квотите за въглеродни емисии. Те бяха надминали 100 евро за тон, но след това поевтиняха. Авторите на идеята да бъде плащано за вредните емисии искат поне през първите години от стартиране на схемата цената на квотите да не е много висока, за да бъде преглътната по-добре от хората. Според анализ на базирания в Берлин мозъчен тръст Agora Energiewende цената на квотите може да достигне 200 евро на тон.
При поскъпване на горивата с 80 ст. за литър, цената на бензина А-95 от сегашните 2,65 лв. ще нарасне на 3,45 лв. за литър, а дизелът ще поскъпне от 2,75 лв. на 3,55 лв. за литър. А какъв е ефектът от поскъпването на горивата върху цените на всички стоки и услуги вече видяхме през 2022 г., когато инфлацията достигна рекордни нива.
Предвижда се още от следващата година доставчиците на горива да започнат да докладват за количествата вредни емисии от продадените от тях. Вероятно данните ще бъдат подавани на агенция към министерство на екологията. Самата търговия с емисии за горива за автомобилния транспорт трябва да стартира от началото на 2027 г. Квотите ще купуват доставчиците на горива, но те ще бъдат включени в крайните цени на горивата, които плащат потребителите.
Точно каква ще бъде схемата за плащане за отделяните в атмосферата вредни емисии предстои да бъде уточнено на ниво ЕС. Възможно е доставчиците на горива да трябва да имат квоти за вредните емисии при освобождаване за потребление на бензина и дизела от данъчните складове. Както сега трябва да бъде платен акцизът при излизане на горивата от данъчния склад. Засега не се предвижда да има безплатни квоти за вредни емисии от автомобилния транспорт, което означава, че хората ще започнат да плащат за вредните емисии веднага след старта на схемата за търговия с квоти.
Всичко това е част от опитите на ЕС за бъдат намалени вредните емисии в атмосферата. А чиновниците от Брюксел искат да постигнат това чрез вдигането на цените на горивата. Тоест с поскъпването им да бъде намалено потреблението на изкопаеми горива и хората или да започнат да купуват електрически автомобили или да използват градския транспорт.
Всъщност при реализиране на предложенията на Брюксел разделението в обществото ще стане още по-голямо, защото хората с ниски доходи няма да могат да зареждат горива в автомобилите си, но няма и да имат пари, за да си купят нова електрическа кола, а тези с високи доходи ще продължат да карат автомобилите си, без значение каква е цената на горивото.

9.02.2024 г.

„Проектът „Матусал“ на Том Егeланд вече е в книжарниците


Романът „Проектът „Матусал“ (издание на „Персей“) излиза 20 години след световния пробив на Том Егеланд. Това е и десетият роман на писателя с популярния му герой – археолога Бьорн Белтьо.

Две десетилетия след скандала, че в „Шифърът на Леонардо“ Дан Браун е взел сюжета и героите на излезлия две години по-рано роман на Том Егеланд „Краят на кръга“, норвежкият писател има огромна аудитория почитатели, включително и в България. Романите му „Сребърниците“, „Ефектът на Лазар“, „Заветът на Нострадамус“, „Пазителите на завета“, „Евангелието на Луцифер“, „13. апостол“… постоянно печелят нови и нови читатели.

В „Проектът „Матусал“ археологът Бьорн Белтьо се сблъсква с библейската загадка за дълголетието. Според Светото евангелие дядото на Ной – Матусал, живял 969 години. Зрънцето истина в библейската легенда може ли да помогне за разкриване на загадката за дълголетието? Съществуват ли тайни, които остават скрити зад вратите на фармацевтичните компании и Църквата? В загадката, която Бьорн Белтьо трябва да разреши, е замесен и древният магически символ валкнут, в чиито сили някои вярват и до днес.

Белтьо ръководи разкопките на гроб на викингски вожд, когато намират скелет, който няма нищо общо с гроба. В археологическия екип е дъщерята на Бьорн – Анджелина, за съществуването на която той е научил в романа „Сребърниците“. Оказва се, че са се натъкнали на мистерия, отвеждаща едновременно към старозаветните библейски митове и скандинавската митология.

Десет века по-рано един монах пише на преклонна възраст най-важната хроника на живота си. Той е придружавал викинга Лейв Ейриксон по време на плаването му до Америка (около 1000 г.). Хрониката всъщност е по поръчка на кардинал във Ватикана, който е получил нареждане директно от папата. С други думи, това е таен доклад до Светия отец за срещата на монаха с човек, когото Ватикана подозира, че е въплъщение на Сатаната.

Мистериозен мъж възлага на Бьорн Белтьо да открие тази древна хроника. По пътя на проучванията си Бьорн многократно се натъква на препратки към живелия почти хилядолетие библейски герой Матусал. Оказва се и в мрежата на различни интереси – на Църквата, на могъщи корпорации и на опасни хора.

С „Проектът „Матусал“ Том Егеланд за пореден път доказва, че е талантлив автор, който не само сграбчва вниманието на читателя, но и въздейства – което се постига само с литература с най-добро качество. Егеланд показва, че то е възможно дори и в жанра на трилъра с исторически и библейски загадки.

Съвсем наскоро книгата бе номинирана за наградите на Storytel.

12 филма показва „Мастер оф арт” в Стара Загора

Мастер оф арт е уникално културно събитие и единственият в Източна Европа международен филмов фестивал за документални филми за изкуство. Фестивалът е фокусиран върху различни артистични подходи и разглежда творческите виждания върху историята на изкуството, както и съвременното изкуство, като същевременно отбелязва мултикултурното разнообразие в днешно време.

За четвърта поредна година жителите и гостите на Стара Загора могат да се насладят на програмата на фестивала, като тази година са включени 12 прожекции, срещи с режисьори, фотоизложби и представяне на книги.

 

ПРОГРАМА:

09.02. петък

18:00 ч. ВЕРМЕР - НАЙ-ГОЛЯМАТА ИЗЛОЖБА - Великобритания (2023) 90 мин. реж. Дейвид Бикерстаф

Филмът кани зрителите на една лична обиколка на изложбата на Вермер, в компанията на директора на Rijksmuseum и кураторите ѝ. Наистина уникална възможност да надникнете зад кулисите на тази изключителна изложба, обединяваща работата на Вермер и даваща пълна представа за артистичните избори и мотивацията, която стои зад композициите му и творческия процес зад картините му.

10.02. събота

14:00 ч. ЦВЕТЪТ НА МАСТИЛОТО - Канада (2022) 105 мин. реж. Брайън Д. Джонсън

Цветът на мастилото разкрива мистерията и силата на най-стара медия през очите на Джейсън Логан, производител на мастила в Торонто. Събирайки цветове от природата – плевели, горски плодове, кора, цветя, камъни, ръжда – той прави мастило от почти всичко.

16:00 ч. БОРОМИНИ И БЕРНИНИ. ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВО ЗА ПЕРФЕКТНОСТ – Италия (2023), 102 мин. реж. Джовани Троило

„Боромини и Бернини. Предизвикателство за перфектност“ е историята на архитектурната революция на самотния гений, който промени облика на Рим завинаги, като пое лично предизвикателство срещу конвенциите и предразсъдъците, който притежаваше смирението да се учи от миналото, за да измисли бъдещето и смелостта да преследва докрай и с цената на всичко една идея.

Стилът на Боромини е разпознаваем, ексцентричен, различен: различава се от този на неговите съвременници със своя духовен авторитет и непрестанни алюзии, предизвикващи безкрайността. Но това е историята и на най-известното съперничество между художници на всички времена, съперничеството между Боромини (1599-1667) и Бернини (1598-1680).

13.02. вторник

18.00 ч. ГОЯ, ЖАН КЛОД КАРИЕР И ПРИЗРАЦИТЕ НА БУНЮЕЛ - Испания (2022) 90 мин. реж. Хосе Луис Лопес-Линарес

Филмът проследява проучванията на покойния сценарист Жан-Клод Кариер на творчеството на Гоя, в едно пътуване, изпълнено с култура, кино, емоции, живопис и Испания.

 15.02 четвъртък

18:00 ч. ДА ЛЕТИШ С ПЛАВНИЦИ – България (2024) 82 мин., реж. Мария Аверина – среща с екипа

Картини, пърформанси, експерименти, електронна музика, звучаща в пространствата на две старинни къщи в малък италиански град, разгорещени разговори за съвременно изкуство, трогателни срещи с най-близки хора и места в България след 50 години раздяла.

„Да летиш с плавници” е филм за непрестанното търсене на смисъл в изкуството и живота. Художникът Алцек Мишев, бунтар и експериментатор, ни води в това философско и естетическо пътуване през времето, пространството и идеите.

В творчеството си и житейските си възгледи Алцек Мишев започва постепенно да се завръща към идеите на отминали епохи. В тези си нови идейни търсения художникът неуморно задава въпросите: „Накъде върви светът?“, „Накъде върви съвременното изкуство?“, „Как би трябвало да живеем?“

 17.02. събота

14:00 ч. ИЗКУСТВОТО НА СВЕТЛИНАТА И СЕНКИТЕ - Испания (2023) 115 мин. реж. Мигел Херреро Херреро

Непознатата и впечатляваща история за произхода на киното и аудиовизуалното изкуството от праисторията до началото на 20 век

16:00 ч. ДА СЪЗДАДЕШ СКУЛПТУРА ГИГАНТ - Индонезия (2023) 87 мин. реж. Бану Вирандоку и Рез Арден Вигуна

Един човек обещава да построи най-голямата медна статуя на земята, но трябва да се сблъска с кризи, нещастия, измами и в крайна сметка да изгуби 28 години от живота си, за да създаде СКУЛПТУРА ГИГАНТ.

 

19.02. понеделник

18:00 ч. Представяне на книга ПРИЛОЖЕН ТЕАТЪР: Теория и практики от България до Африка и откриване на фото изложба "ДАЛЕЧ ОТ АФРИКА" - гостуват режисьорката и автор на книгата Елена Панайотова и фотографът Атанас Кънев

Фотоизложбата отразява програмата „Артисти за деца“, продуцирана от Фондация „ДЕН ГРИ“ и ръководена от Елена Панайотова в Кения (2011- 2017) и България (2002- 2017). В този проект са били въвлечени 5000 деца и младежи в риск и 300 артисти от Африка и Европа, обучени от български екип в практиките на приложен театър. През 2016 г. програмата е сред

осемте проекта от общо 1800 от цял свят, подкрепени от ЮНЕСКО за допринасяне за културно разнообразие в света. В програмата са участвали млади артисти и студенти от изпълнителски и визуални изкуства от четири континента, и деца и младежи в неравностойно положение от домове от цяла България и домове в Кения (Найроби, Кисуму) и Танзания (Аруша).

Книгата „Приложен театър: Теория и практики от България и Африка“ обобщава натрупания опит на Елена Панайотова, чрез програмата „Артисти за деца“.

ВХОД СВОБОДЕН

 20.02. вторник

18:00 ч. ДЖЕФ КУНС - ЛИЧЕН ПОРТРЕТ - Италия (2023) 80 мин. реж. Папи Корсикато

 Това не е просто документален филм, а невероятно пътешествие в съзнанието на най-противоречивия артист на нашето време.

Този филм ще покаже скритите механизми зад човека, художника и марката Koons. Това е интимно изследване на съзнанието на Джеф Кунс, целящо да открие, какво го мотивира и оформя неговата несравнима визия. С ексклузивен достъп до дома на семейство Кунс в Йорк, Пенсилвания, документалният филм изследва корените и ежедневието на Кунс, следва го до огромното му студио в Ню Йорк, а след това през Катар и Европа до гръцкия остров Хидра, през 2021 г., по време на обиколката му там с пет изложби.

 

22.02. четвъртък

18:00 ч. СТУДИОТО, КОЕТО РИСУВА МУЗИКА - Великобритания (2022) 101 мин. реж. Антон Корбийн

 Известният режисьор Антон Корбийн разказва историята на Hipgnosis, емблематичното студио за дизайн на музикални албуми.

Сторм Торгерсън и Обри „По“ Пауъл са творческите гении зад емблематичното студио за дизайн на албуми Hipgnosis, направило едни от най-разпознаваемите музикални обложки на всички времена. Те сформират Hipgnosis в Кеймбридж в средата на 60-те години и стават кралски рок особи по време на бума на 70-те.

През целия този период НЕ звукозаписните компании диктуват на изпълнители като Peter Gabriel, Pink Floyd, Led Zeppelin и Paul McCartney как да изглеждат обложките на техните плочи - Сторм и Пo го правят. Никога не са изсвирили и нота, но изцяло променят музиката.

Филмът включва интервюта с Роджър Уотърс, Дейвид Гилмор и Ник Мейсън от Pink Floyd, Джими Пейдж и Робърт Плант от Led Zeppelin, Пол Маккартни, Питър Габриел, Греъм Гулдман от 10cc, Ноел Галахър и мн.др.

 23.02.(петък)

18.00 ч. ХАЛА - България (2023) 63 мин. реж. Ваня Иванова и Мария Ландова

Моника Попова е самобитен артист, професор в НБУ, майка на три дъщери и баба лудетина. Пътят в изкуството и в живота й е постоянно преодоляване на граници – вътрешни и външни. Тя съумява да съвмести същностите си на майка, съпруга, преподавател и артист. Събира в любовта си личното си семейство и студентите от ателието по керамика. Филмът е за лишенията, терзанията, жертвите – цената на щастието, отвъд блясъка на успеха.

19:15 ч. ГРЕБЕНЪТ НА КАРАВАДЖО - СВЕТЪТ В ЕДНА КАРТИНА - Франция (2023) 75 мин. реж. Николас Аутеман

Нарисувана от Караваджо през 1598 г., картината Марта и Мария Магдалена показва покръстването на Мария-Магдалена, която изоставя удоволствията на плътското съблазняване в името на скромния живот, който сестра ѝ проповядва. В този будоар, гребенът от слонова кост със счупен зъб напомня за мимолетността на човешката красота. Но тук възниква въпрос: как това парче слонова кост се е озовало в римски интериор от 16-ти век?

Този предмет, несъмнено направен от бивни на слон и донесен от португалски търговци от западния бряг на Африка, е доказателство за малко известната история на вековни доставки на слонова кост в Европа, за постоянни климатични промени и бързо развиващата се международната търговия от далечна Гренландия до пристанищата на Мозамбик.

Гребенът ни разказва за свят, в който Европа, противно на конвенционалните истории, не е и може би никога не е била „център“ на света.

29.02 четвъртък - СЦЕНА ОПЕРА

18:00 ч - откриване на изложба и прожекция

НЕСТИНАРКА. ГОЛЯМАТА СРЕЩА НА МАРИН ГОЛЕМИНОВ И ЦАНКО ЛАВРЕНОВ - България (2023) 27 мин. реж. Елисавета Станчева и Ясен Харалампиев

Билети в Държавна опера Стара Загора

Преди повече от осем десетилетия мистичният разказ за съдбата на една млада нестинарка вдъхновява композитора Марин Големинов. Той написва музика, която бързо му донася национална известност, а с времето неговата танцова драма “Нестинарка” се превръща в едно от най-разпознаваемите български сценични произведения. През годините, с всяка следваща постановка, нестинарското хоро увлича в ритъма си все повече талантливи артисти. Сред тях е и художникът Цанко Лавренов, който през 1968 г. работи по декорите за “Нестинарка”.

Всички прожекции са с билети: 10 лв./8 лв. – за учащи и пенсионери (освен прожекцията в Държавна Опера).

MASTER PASS за 11 прожекции – 70 лв., ART PASS за 8 прожекции по избор – 50 лв.

Билетите са в продажба:

- в мрежата на EpayGo онлайн

- на всички каси на EasyPay в града

- на каса в Библиотеката 1 час преди всяка прожекция