27.05.2023 г.

Цар Ивайло отново ще завладее Царевец на историческа възстановка

Легендата за Ивайло – „смелото сърце“ на средновековна България ще се завърне на крепостта Царевец във Велико Търново с осмото издание на Международния фестивал на историческите възстановки „Средновековен Търновград“. Татарските нашествия и живота през 60-те и 70-те години на XIII век, превратностите в живота на „народния“ цар и неговата смърт ще бъдат пресъздадени, чрез живи картини, реконструкции и спектакли от 8 до 11 юни.
През четирите дни на фестивала ще бъде показан ежедневието, кухнята, занаятите, изкуствата и войнски умения на България, Византия и Европа през средните векове. Типичният за епохата бит ще бъде показан във възстановки на лагери по източен и западен образец.
Умелите ръце на реконструкторите ще възродят забравени занаяти като калиграфия, иконопис, свещолеене, сечене на монети, производство на хартия, обработка на кожи, грънчарство, ковашки практики, производство на бижута и оръжия. Ще има кулинарни състезания, демонстрация на средновековна кухня и ще бъде разкрита тайната на подправките и на вълшебната напитка – медовината. Изработени по старинни образци брони ще защитят смели мъже в ръкопашни битки, единоборства, бойни игри и турнири. Посетителите на събитието ще могат да видят ревю на средновековна мода и да се забавляват с куклено представление за малки и големи, вечерни концерти и огнено шоу.
Във фестивала ще участва НД „Традиция“ Шумен и Панагюрище, Сдружение за исторически възстановки „Чигот“ – Варна, Средновековно общество MODVS VIVENDI – София, СИВ „Филипопол, Работилница „Технитар“, Група за историческа фехтовка ХЕМА – София, музикантите от „Летящи номади“, „Ксана“ и „Truverii“ (Румъния) и свободни реконструктори.
Гости от чужбина ще са румънските групи “Кафява мечка”-Букурещ и „Дракони“- Брашов, група “Бели орлови”- Белград, Сърбия, „Historia Bari“-Таранто, Италия и гръцката група “Protospartarii“. За първи път ще се включи словашката група за исторически възстановки “Velikotarnovci” и The Ottomans (Турция).
Международен фестивал „Средновековен Търновград: Селският цар – възшествието“ се организира от СНЦ „Търновци“, Община Велико Търново и Регионалния исторически музей и е част от Културния календар за 2023 г. на Старата столица.
Достъпът до събитията на крепостта Царевец е свободен, като се заплаща само входната такса за архитектурно-музейния резерват. С вход свободен са вечерните концерти от 19,00 ч. на 9 и 10 юни.

Официалното откриване на Международния фестивал на историческите възстановки е 9 юни от 10 ч. на площад „Цар Асен I“ пред крепостта Царевец.  

БДЖ пуска парни влакове през юни, заради 135-я юбилей на железницата


В първите дни на юни парни локомотиви ще пътуват по 3 специални маршрута из страната. Атракционните пътувания се организират по случай 135 години от създаването на Българските държавни железници (БДЖ). Освен, че ще се движат по живописни маршрути из страната, композициите ще се задвижат от локомотиви, произведени през далечните 1935 г. и 1948 г.

На 1 юни се организират пътувания от София до Перник, както и по теснолинейката от Септември до Велинград и обратно.
От София за Перник с парен локомотив 01.23 атракционният влак ще потегли от Централна гара София в 9 ч. и ще пристигне в Перник в 11 ч. Пътуващите с влака ще имат малко повече от три часа за разходка в града, където ще могат да се насладят на различните организирани инициативи. Влакът ще тръгне обратно от Перник в 14:25 ч. и ще пристигне в София в 15:20 ч.
Цената на билета за пътуване в двете посоки София - Перник - София е 50 лв. с включено запазено място, като за всички деца до 10-годишна възраст билетите ще бъдат на половин цена.
По същото време влакчето по теснолинейката ще замине с парния локомотив 609.76 от гара Септември в 9:15 ч. и ще пристигне във Велинград в 12 ч. Освен времето за разходка от малко повече от 2 часа в курортния град, композицията ще има две спирания в посока Велинград на гарите Варвара и Долене, където пътниците ще могат да се насладят и фотографират откриващите им се красиви гледки. Атракционният влак ще тръгне от гара Велинград в 14:15 ч. обратно към гара Септември, където ще пристигне в 16:05 ч.
Освен на 1 юни, пътуване по теснолинейката ще бъде организирано и в неделния ден на 4 юни по същия маршрут и със същото разписание. Цената на билета за пътуване в двете посоки Септември - Велинград - Септември е 68 лв. с включено запазено място, като за всички деца до 10-годишна възраст билетите ще бъдат на половин цена.
Третият маршрут на пътуване ще бъде организиран в събота на 3 юни по направлението София - Копривщица - София. Парният локомотив 01.23 ще потегли с композицията в 9 ч. от Централна гара София и ще пристигне в гара Копривщица в 11:57 ч. От гарата до града ще бъде осигурен автобусен транспорт и по време на престоя пътуващите с влака ще имат достатъчно време да се пренесат в пропития с патриотичен дух и богат на забележителности архитектурно исторически резерват. Атракционният влак ще тръгне от гара Копривщица обратно към Централна гара София в 16:40 ч., където ще пристигне в 19:26 ч.
Цената на билета за пътуване в двете посоки София - Копривщица - София е 76 лв. с включено запазено място, като за всички деца до 10-годишна възраст билетите ще бъдат на половин цена.
Билети за влаковете с парни локомотиви могат да бъдат закупени от билетните каси и железопътните бюра във всички гари в страната. Количествата са ограничени, съобщават от БДЖ.
Парен локомотив № 01.23, с който ще се пътува по направленията София – Перник и София – Копривщица, е произведен в локомотивната фабрика SLM Winterthur – Швейцария през 1935 г. Той е представител на най-масовата серия бързоходни локомотиви в историята на българските железници.
През 1979 г. локомотив 01.23, който е последната машина от локомотивите от серия 01, е определен за музеен локомотив и става един от експонатите от музейната колекция „Железопътно наследство”.

Новият роман на Том Егеланд - „Сокола“ представят на Пролетния панаир на книгата

Едно от най-очакваните заглавия за предстоящия Пролетен панаир на книгата в парка през НДК следващата седмица, от 29 май - до 4 юни, е романът на Том Егеланд „Сокола“ (издание на „Персей“, превод Кристина Златкова). На миналогодишния Пролетен панаир също роман на популярния норвежки писател стана един от хитовете – „Сребърниците“, който и досега е сред най-четените заглавия.

Том Егеланд ни потапя в драматични събития, разиграващи се в центъра на иначе спокойната столица Осло в необичайно горещ за Норвегия юлски ден. Шестима мъже отвличат трамвай със заложници, привличайки за минути вниманието на целия свят върху себе си. Световноизвестният писател ни води през лабиринт, от който единствен той знае дали има изход. Читателят се запознава поотделно с всеки един от десетимата заложници, изтръгнати внезапно от спокойствието на добре планираното си ежедневие. Отвличането е катализатор за пълното разголване на личностите им и извиква истинската им човешка същност.

Сюжетното действие в „Сокола“ обаче далеч не се ограничава само зад затворените врати на трамвая. Подготвена ли е полицията за толкова мащабна операция и какво ще предприеме за обезвреждането на похитителите? Дали е възможно медиите, водени от желанието си да привлекат колкото се може повече зрители, да са по-ефективни от органите на реда? Том Егеланд отново ни среща с журналистката Кристин Бюе, която този път е в сянката на неопитната, но изключително мотивирана стажантка Линда Микалсен, която ще впрегне целия си заряд в търсенето на отговори рамо до рамо с полицията. Какво всъщност стои в основата на отвличането? Религия? Идеология? Пари? Политика? Или нещо, което никой не подозира?

Том Егеланд не подминава и политическите измерения на случващото се. Норвежкият правосъден министър е поставен под небивал натиск, корените на който могат да се проследят чак до далечната 1995 г. Как едно решение, взето преди повече от двайсет години, може да те настигне и да разруши основите на цялото ти настояще? Всичко това проследяваме минута по минута, а напрежението се увеличава с всяка страница.

„Сокола“ е книга за болезнените последствия от наглед невинните действия, за възмездието, за безмилостната логика на войната, в която няма победители, а само победени, книга за нестихващата болка, преходността и смъртта. Но едновременно с това и книга за малките ежедневни прояви на геройство, за смелостта, амбицията и съпричастността към ближния, книга за безусловната чиста любов, за семейството, справедливостта и стремежа към намиране на вътрешен покой. Какво общо обаче има всичко това със заложниците и ще успеят ли те отново да се приберат по домовете си? 

20.05.2023 г.

Докторският рок фест продължава с второто си издание през юни


За втора поредна година, в началото на истинското лято – от 23 до 25 юни, Античен форум „Августа Траяна” става арена на „лекарските“ рок групи в България. Миналата година бе прощъпулника на фестивалът, чийто главен инициатор е старозагорският офталмолот д-р Трошев, който бе не само един от организаторите, но и активен участник като бас китарист на заралийската група LED Seven Band. Единственото условия за групите е, в тях да има поне един изпълнител с медицинска диплома.

След невероятния интерес към първото издание на феста, предстоящато второ издание ще бъде цели три вечери с участието на девет групи: Rock Session – София, The Doctors – Пловдив, GP Band – Бургас, Covers on Slippers – София, A.CP.C - Велико Търново, Restart Rock Band - София и старозагорските банди Macrophagos, Rockstage и LED Seven Band.

И тази година музикалното събитие ще бъде с вход свободен, а на форума, могат да бъдат чути не само къвъри, но и оригинални парчета. 

Камерна опера за Яворов с премиера под Аязмото на 29 май

На 29 май от 20 часа на сцената на Летен театър в Парк „Аязмото“ Държавна опера-Стара Загора ще представи премиерата на най-новата музикална драма на композитора Любомир Денев „СТОН или ТРАГЕДИЯТА на ЯВОРОВ“. Либретото е на Бойко Илиев, режисьор е Огнян Драганов, сценографията е на Денис Иванов, хормайстор е Младен Станев. В двата състава участват: солистите Иван Кабамитов – в ролята на Пейо Яворов, Тереза Бракалова, Мериам Шамс /Лора/, Яница Нешева, Анастасия Алтухова /Мина/, Игнат Желев /Съдия/, камерен дамски хор, струнен камерен оркестър на Държавна опера-Стара Загора, Мирослав Георгиев - пиано. Спектакъла ще дирижира самият композитор Любомир Денев. Операта ще бъде изпълнена в Чирпан в къщата-музей „П.К. Яворов” на 31 май, а в столицата – на 2 юни в театър „Азарян” в НДК, в рамките на ММФ „Софийски музикални седмици“.
Тема на произведението е трагичната участ на един от най-обичаните поети на България – Пейо Яворов и сложните отношения в любовния триъгълник с Лора и Мина, довели до фатален край. Авторите (либретист Бойко Илиев, композитор Любомир Денев), намират високия емоционален градус и преживяванията на героите подходящи за претворяване на сцена именно в жанра на камерната опера, която със средствата на ярко вокално изпълнение в съчетание със затрогващата звучност на струнните инструменти дава големи възможности за разкриване на най-съкровените терзания на тези изстрадали души. В текста са преплетени документални фрагменти от следствените дела 2013-14 г. (поверени на говоряща роля - Съдията) с подбрани оригинални стихове на Яворов, претворени музикално в арии, дуети, ансамбли. Интересен драматургически ход е вмъкването на дамски камерен хор, изпълняващ ролята на Ангелите – контрастиращ коментар в традицията на древногръцките трагедии. Композиторът поверява главната роля - Пейо на баритонов глас, Лора – мецосопран, Мина – сопран, инструменталният съпровод е оркестриран за пиано и струнен оркестър. Музиката съдържа разнообразие в съчетанието на типична за времето песенност и елементи от някои характерни за началото на 20ти век танцови жанрове, както и подчертана съвременна театралност.

Държавна опера-Стара Загора е единствената у нас, която развива камерната опера. 

19.05.2023 г.

Кристина Попова е новата Царица Роза

Кристина Попова от ППМГ „Никола Обрешков“ е 55-та Царица Роза на Казанлък. Нейни подгласнички станаха Нона Ангелова, също от ППМГ „Никола Обрешков“ и Дебора Маркова от СУ „Екзарх Антим I“. Изборът на журито, оглавено от директора на Технически колеж-Казанлък към Технически университет- София професор Ивайло Ганев, измежду 23 казанлъшки абитуриентки бе направен по време на красив конкурс-спектакъл, проведен вечерта на 19 май в залата на Дома на културата „Арсенал“.

Всички красавици получиха много дарове. Традиционно, всяко момиче получи цветя и подаръци за спомен от кмета Галина Стоянова. Сред най-важните награди, дарени от спомоществователи и приятели на Града на розите, освен традиционния билет за посещение в Япония от Посолството на Япония, Кристина Попова и нейните подгласнички, догодина, в Шанхай, ще участват в международна туристическа борса, представяйки Казанлък.

55-то издание на конкурс-спектакъла „Избор на Царица Роза“ бе предавано на живо на голям екран на централния площад „Севтополис“ и в социалните мрежи!

Веднага след избора на Царица Роза 2023 спектакълът с огнените танци на ПАМБОС Агапиу с приказно влакче бе пренесен на площада за представяне на претендентките за короната, Царицата и нейните подгласнички пред широката публика. Изборът на Царица Роза даде старт на програмата, посветена на 120-годишнината на Празника на розата. 

През август за трета година ще има фестивал на Бузлуджа


Три дни, три нощи на три сцени за трета поредна година - и това само след три месеца. От четвъртък до неделя, 10 до 13 август 2023 г., ще се проведе фестивала OPEN BUZLUDZHA. Събитието привлича любителите на природата, музиката и културата с пъстра и алтернативна програма с кауза.

На основна сцена, на поляната при хижа Бузлуджа, ще свирят над десет музикални банди с рок, инди, хип-хоп и RnB изпълнения, а headline изпълнителите са „Остава“ и “Innerglow” в четвъртък, „Керана и космонавтите“ и “Top Stoppers” в петък и “So Called Crew” и “Явката ДЛГ & Madmatic” в събота.
Изключително изживяване се готви на Монументалната сцена, директно пред Бузлуджа, където диджеи от страната и чужбина ще взривят публиката с електро, техно и хаус сетове. И трите нощи, самият монумент ще бъде осветен от видео 3D мапинг шоу, създадено от MP-STUDIO, организатори на фестивала на светлините „LUNAR“, който току-що приключи в столицата. На третата, горска сцена посетителите очакват музикални и танцувални изненади.
През трите фестивални дни е подготвена богата дневна програма, включваща походи в планината, игри, работилници, състезания, спорт и презентации. Ще се състои и радио-балета "Нонумент 1.0-перформативен подход към Бузлуджа" носител на националната награда ИКАР, представен от Стефан А. Щерев и немския арт колектив "Лигна".
За лесното придвижване са предвидени шатъл бусове от Казанлък до фестивалната поляна, както и паркоместа непосредствено до мястото на събитието. Ще има организиран къмпинг с палатки и кемпери.
От днес до края на месец май в продажба са промоционалните тридневни билети на цена от 49 лв., както и билет с включено място за палатка на стойност от 79 лв. След 1 юни цените ще се повишат. За повече информация и закупуване на билети вижте този линк.
Събитието се провежда в подкрепа на опазването на монумент Бузлуджа като място за изкуство, култура, история и туризъм и няма политически цели. Фестивалът се организира от фондация „Проект Бузлуджа“, заедно с Община Казанлък и “Bar Dak”. С всяка следваща година събитието се разраства, както като мащаб, така и като атрактивни предложения към публиката. Тази година фестивалът е част от проект “Култура за културно наследство”, разработен от фондация “Проект Бузлуджа”. Проектът се реализира с финансовата подкрепа на Националния фонд „Култура“ по програма „Едногодишен грант“ – 2022 г.
Партньори са фестивалите „A to JazZ“ в София и „Reperkusound“ в Лион, Франция. Фестивалът е безкешов, така че дори в планината посетителите ще могат да плащат с карта, благодарение на Mypos и Mastercard. За пръв път тази година в събитието ще се включат и международни диджей изпълнители, благодарение на подкрепата на посолството на Федерална република Германия. Събитието се провежда със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.
Повече информация може да намерите в социалните мрежи- Facebook и Instagram, както и сайта на фондация "Проект Бузлуджа".

13.05.2023 г.

110 години Българска бойна авиация показват в изложба в Стара Загора

На 15 май – понеделник, от 14 часа, в парк „Пети октомври“ в Стара Загора ще бъде открита Пътуваща авиационна изложба на Военновъздушните сили. Експозицията ще бъде на разположение до 26 май.

Във връзка с отбелязване на 110 години от Одринската епопея, откъдето започва своя път славната българска бойна авиация, Командването на Военновъздушните сили на Република България  представя в различни градове своята пътуваща изложба с авиационни снимки. Тя съдържа 60 платна, които отразяват историята и съвремието на българските Военновъздушни сили. В тях са запечатани моменти от ежедневието на родовете авиация – изтребителна, щурмова, транспортна, вертолетна и останалите родове войски от състава на ВВС – зенитно-ракетни и радиотехнически.

За първи път в деня на откриването в Стара Загора ще бъде разкрит и изнесен филателно-пощенски щанд, съвместна инициатива на Командването на ВВС и Българската филателия и нумизматика към Български пощи. Специално за повода ще се бъдат предлагани тематични марки, свързани с авиацията и историята на град Стара Загора.

За празничното настроение ще допринесат изпълненията на Представителния духов оркестър на Втора Тунджанска механизирана бригада.

Огнените ритми на тангото завладяват старозагорската оперна сцена на 19 май

На 19 май 2023 година от 19 часа в Държавна опера - Стара Загора, под диригентството на маестро Младен Станев, ще прозвучи "Миса Танго" от съвременния аржентински композитор Мартин Палмери.

"Миса Танго" (позната и като "Меса от Буенос Айрес") е пленително произведение, изтъкано от ритмите, мелодиката и страстта на тангото – огненият танц, чрез който можем да изразим чувствата си, всяко моментно състояние и емоция в живота, дори и религиозната си отдаденост. Универсалността на този популярен и обичан музикален езикдостига лесно до всички нас и ни прави съпреживяващи. Написана евърху латинския текст на месата - ясно послание, че човешката чувственост се изразява във всичко – и във възходите и спадовете на живота, и в любовта, и в страданието, както и в неизменната част от всичко – вярата ни. Произведението е създадено през 2006 г. и от тогава насам е спечелило популярност далеч зад пределите на родината си. Освен че е преминало през репертоара на почти всички филхармонични състави, ежегодно в различни европейски столици се прави фестивал с името на Мисатанго (тази година център на събитието е Берлин), който събира множество изпълнители и публика от цял свят.

Мартин Палмери е роден в Буенос Айрес през 1965 година. Получил е образование като инструменталист, певец, хоров, оркестров диригент и композитор, има изключително богато творчество в областтакакто на традиционните танцови форми, така и на мащабни оркестрови и кантатно-ораториални творби. Почти половината от времето си прекарва в концертни пътувания из Европа, много често именно ангажиран с интерпретацията като пианист и диригент именно на това произведение.

Интересни събития в съпътстватващата програма на кинофестивал „Златната липа“


Очакваното с много вълнение десето издание на кинофестивала „Златната липа“ ще зарадва своите почитатели не само с впечатляващи филми от Европа, произведени през последните една – две години, но и с много интересни съпътстващи събития.

Първото от тях ще се състои още преди официалния старт на фестивала - на 23 май, когато по южната алея на парк „5 октомври“ край пешеходната зона, ще бъде открита юбилейна изложба с фотографии, запечатали любими моменти от изминалите издания на филмовия фестивал „Златната липа“. Изложбата ще остане експонирана по време на целия фестивал от 27 до 31 май и в първите дни на месец юни.

Бляскавата церемония по откриване на фестивала ще се състои на 27 май от 17,30 часа пред западния вход на Старозагорската опера. Поканени са всички любители на киното, които ще могат да минат по червения килим заедно с много от любимите български актьори и европейски кинотворци. По време на церемонията ще бъде връчена специалната награда „Златна липа“ за цялостен принос в киното, която тази година ще получи един от доайените на българското кино – Любен Чаталов.Ще бъде представено международното жури, председателствано от кинорежисьора Адела Пеева и ще има интересна музикална програма.

След церемонията фестивалът ще бъде открит с биографичния игрален филм от Великобритания в копродукция със САЩ „Далиленд“ (2022), посветен на късните години от ексцентричния брак на гениалния художник Салвадор Дали с тираничната му съпруга Гала. В ролята на Салвадор Дали ще гледаме Бен Кингсли, на когото партнира Барбара Сукова.

На следващия ден, 28 май, от 10.30 часа във фоайето на операта ще открие изложба с кино плакати един от най-успешните български плакатисти Симеон Кръстев, който лично ще разкаже любопитни истории от създаването им.

След това, от 11 часа, ще започне пресконференцията на специалния гост на фестивала Любен Чаталов, на която мога да присъстват както журналисти, така и негови почитатели. Любен ще разкаже интересни истории от своята богата кариера в киното и телевизията, в които има близо 100 роли и ще се снима със своите почитатели. Час по-късно, в 12 часа, Любен Чаталов ще открие своя „звезда“ в Алеята на липите с името си и годината на получаване на наградата. Той ще засади и своя липова фиданка, която ще расте заедно с дръвчетата на специалните гости от изминалите издание на фестивала.

От 14.30 часа на 28 май, неделя, в една от залите на хотел „Верея“ ще започне работа Детска работилница за абстрактна анимация. В нея около 10 талантливи деца от Стара Загора ще рисуват анимационни истории под ръководството на двама от най-добрите ученици на режисьора аниматор Анри Кулев. Работилницата ще отваря врати всеки ден на това място от 14,30 до 17, 30 часа. В последния ден на фестивала децата ще представят свой кратък анимационен филм, който ще създадат по време на заниманията си в работилницата.

На 31 май в 12 часа авторитетното международно жури ще даде своята специална пресконференция, на която ще обяви наградените филми – за най-добра мъжка роля, най-добра женска роля, най-добър режисьор и най добър филм. Тогава ще бъде обявено кой получава отличието на Съюза на българските филмови дейци.

В 18 часа вечерта ще бъде дадено началото на церемонията по закриване фестивала, в която ще бъдат връчени наградите на отличените филми и кинотворци. След нея ще бъде прожектирана отново лентата, спечелила наградата „Златна липа“ 2023 за най-добър филм.

Прожекцията на всички филми от кинофестивала „Златната липа“ и тази година ще бъдат напълно безплатни за зрителите. 48-те филма от конкурсната и извънконкурсната програми ще се прожестирав в три зали – на Държавна опера Стара Загора, на РБ „Захарий Княжески“ и на Културен център „Стара Загора“.

7.05.2023 г.

Оперетата „Графиня Марица” представят на 13 май, на старозагорска сцена

Оперетата „Графиня Марица” на Държавна опера-Стара Загора е забавен, пищен спектакъл, който непременно трябва да се гледа! – казва режисьорът Николай Априлов. Представлението е на 13 май от 19 часа.
През 1924г. унгарският композитор Имре Калман създава своята оперета „Графиня Марица“. На 28 януари същата година е играна за пръв път в театър „Ан дер Вин“. Поставяна е в „Палас тиатър“, Лондон и над 314 пъти в „Шуберт театър“- Ню Йорк. Премиерата в България е през 1925 г., а в Стара Загора – през 1960 г.
За създаването на новата постановка на Държавна опера-Стара Загора работиха диригентът Виктор Крумов, хореографът Росен Прангов-Роси, сценографията и костюмите са на Диляна Първанова, солистите Деси Стефанова /Графиня Марица/, Борис Тасков /Граф Тасило/, Стоян Буюклиев /Барон Жупан/, Инна Андреева /Лиза/, Анастасия Алтухова /Маня/, Иван Кабамитов /Княз Популеску/, Яница Нешева /Графиня Божена Худенщайн/, оркестъра, хора и балета на Държавна опера-Стара Загора, Детско-юношеската студия за опера и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент на хора е Младен Станев.
„Ако тъга, умора, отчаяние, несбъднати копнежи или любовно разочарование са ви споходили, елате при нас! Историята на Графиня Марица и неизбежният щастлив край със сигурност ще са вашият душевен катарзис!” – убеден е Николай Априлов, автор на сценичната редакция и режисьор на спектакъла.
„В „Графиня Марица” правя хореография за всеки един артист. Моето желание е стъпките да станат техни, да не ги мислят, да влязат в ролята, да я играят с голямо удоволствие. Има ли го това удоволствие – има го и публиката. Моето желание е публиката да изпадне в екстаз, да се радва и да не съжалява че е дошла. След края да излезе от залата и да каже „Искам да го гледам пак!” Правим всичко за Нейно Величество Публиката.” – казва хореографът Росен Прангов-Роси.

„Сценографията, предоставя доста възможности за различна конфигурация на подвижни модули, които да бъдат композирани в пространството и да преминават в различните сцени от екстериор в интериор и обратно. Търсила съм изчистената стилизация на форми и линии в златистата охра, в духа на времето, в което се ситуира действието и в което композиторът е създал творбата си. В сцената на бала, решението на костюмите е препратка към неотдавна възникналия и развил се именно на базата на стиловете от първите десетилетия на двадесети век стилове – така- нареченият „Гетсби стил“, като тази линия си кореспондира и със сценографското решение, където също присъства.” – разказва Диляна Първанова. 

48 филма показват на десатата "Златна липа"


Десетото, юбилейно издание на кинофестивала за ново европейско кино „Златната липа“ 2023 ще се проведе в Стара Загора от 27 до 31 май. Във филмовата програма са включени 48 нови филма от 19 европейски страни с една изненада – кратък анимационен филм, който ще бъде създаден по време на петте фестивални дни от деца и излъчен на заключителната церемония. За първи път ще бъде представен филм от северната ни съседка - Румъния.

Извън конкурсната програма ще бъдат прожектирани 39 нови филма, 13 от които са български. Входът за всички прожекции, както винаги досега, ще бъде напълно безплатен, благодарение на подкрепата на Община Стара Загора. Прожекциите по традиция ще бъдат в голямата зала на Държавна опера Стара Загора, в залата на Регионална библиотека „Захарий Княжески“ и в салона на Културен център „Стара Загора“ (бившия Синдикален дом).
Изключително силно присъствие в извън конкурсната програма тази година ще има Франция, която ще бъде представена с 6 филма и още 7 копродукции с други европейски държави.
Девет европейски филмови ленти ще се борят за наградите в конкурсната програма на „Златната липа“ 2023. Всички те са създадени през миналата 2022 година.
Председател на авторитетното международно жури тази година е режисьора Адела Пеева. Комисията ще присъди награди за най-добра женска роля, най-добра мъжка роля, най-добър режисьор и най-добър филм. По традиция специално отличие ще връчи и Съюза на българските филмови дейци, а любим на всички българи актьор от големия екран ще получи специалната награда за цялостен принос в киното „Златна липа“.
България ще бъде представена в конкурсната програма с черно-бялата лента на режисьора Иван Павлов „Пролетно равноденствие“ (2022). Сценарист на филма е Красимир Крумов- Грец, музиката е на Кирил Дончев, оператор е Емил Христов, а в основните роли ще видим Ивайло Христов, Светлана Янчева, Китодар Тодоров, Ненчо Костов, Диана Ханджиева, Красимир Доков и други.
Унгария влиза в съревнованието с филм за първия унгарски алпинист, покорил Еверест - Жолт Ерьос, който губи живота си при опит за изкачване на друг известен връх. Филмът се казва „Височини и дълбочини“ (2022)Франция ще се представи Една хубава утрин“ (2022) на Миа Хансен-Льове – сценарист и режисьор на филма. Главната героиня на филма е самотна млада майка, която се впуска в любовна авантюра с приятел, когото не е виждала отдавна, въпреки че той има сериозна връзка.„Момче от рая“ (2022) е изключително увлекателен филм, копродукция между четири европейски страни – Швеция, Франция, Финландия и Дания. Режисьорът Тарик Салех е и автор на сценария, който проследява живота на синът на обикновен рибар, който получава шанс да учи в университета „Ал Ажар“. Когато Великият Имам умира внезапно, Адам неочаквано се оказва пионка в безмилостна битка за власт между религиозния и политическия елит на Египет…
Паоло Дженовезе участва в конкурса с драмата „Първият ден от моя живот“ (2022), за която сам пише сценария и режисира. История за силата да започнеш отначало, когато всичко наоколо сякаш рухва.
Латвия ще се представи с филма на Линда Олте „Сестрички“ (2022). Сестрите Анастасия и Даяна са тийнейджърки, които разбират, че американско семейство е готово да ги осинови. В този момент обаче тяхната биологична майка се появява. Какъв път ще поеме всяка от сестрите, изстрадали детството си без родителска любов?
Полският филм „Хляб и сол“ (2022) на режисьора Дамян Коцур проследява историята на студент от Варшавската музикална академия, който се завръща в родния си град за лятната ваканция, но без да иска се замесва в конфликт между местните младежи и група чужденци.
Много интересен поглед върху проблемите на съвременното румънско общество хвърля филмът от северната ни съседка „Ядрено-магнитен резонанс“ (2022). Режисьорът Кристиан Мунджиу води зрителите в трансилванско село, в което живеят румънски, унгарски и дори германски общности.
Филмите в конкурсната програма на „Златната липа“ са излезли съвсем скоро на екран, но вече са спечелили своите първи награди и отличия, успели да привлекат погледа на филмовата критика. Те са внимателно селектирани и представят едни от най-добрите образци на европейското кино от 2022 година.
Повече информация за фестивала може да видите на: thegoldenlinden.com