26.06.2022 г.
Тайно общество издирва безценна книга в "Братството на шлема"
Тайно братство отпреди 400 години, вдъхновено от английския лорд-канцлер и философ Франсис Бейкън. Безценна книга, отпечатана през XVII век в един-единствен екземпляр, като на страниците ѝ е кодирана тайна, към която човечеството се стреми от векове. А в наши дни – поредица от убийства в Лондон и Трондхайм, които стъписват гражданите и полицията.
В романа „Братството на шлема“ (изд. „Изида“, превод Ива Н. Николова) майсторът на скандинавския трилър Йорген Бреке представя уникална криминална история, в която минало и настояще се преплитат, а читателят е в напрежение до самия финал.
Насред Атлантическия океан през 1911 г., пътувайки с кораба близнак на „Титаник“, Ленард, бащата на писателя Олдъс Хъксли, опазва книгата, която е особено ценна за тайното братство, основано върху идеите на Франсис Бейкън. Години по-късно в Кеймбридж е екзекутирана любовницата на член на братството. В центъра на норвежкия град Трондхайм по време на традиционен абитуриентски празник е намерена отрязана човешка глава. Няколко дни по-късно в Лондон секретарят на Кралското научно дружество е обезглавен по подобен начин, а до трупа е намерена бележка: „Ще изгубиш шлема“.
Какво е общото между убийствата и тайното братство, създадено преди 4 века? Норвежкият следовател Уд Сингсакер (постоянен герой в трилърите на Йорген Бреке) трябва да открие тази връзка. Макар че се надява на спокойни дни у дома заедно със съпругата си – бившата американска полицайка Фелиша Стоун, това няма да се случи. Един подарък от приятелката им – библиотекарката Сири Холм, вече ги е направил част от случая.
Сингсакер няма избор, освен да се впусне в пътешествие през векове и континенти, където издирваната от братството безценна книга е от решаващо значение за хода на историята и многократно води до убийства и трагедии.
Освен напрегнат трилър, „Братството на шлема“ е вълнуващо пътуване във времето, сблъскващо ни с общество, което мечтае за идеален свят, но не се спира пред нищо, за да постигне целите си.
21.06.2022 г.
Първи докторски рок фестивал провеждат на Античния форум
За първи път в Стара Загора ще се проведе двудневен Доктор рок-фест Doctor Rock с участието на групи и състави, в които свирят или пеят практикуващи медици. Концертите са на 8 и 9 юли на Античния форум, входът е свободен. Не е задължително всички музиканти да са с такова образование, но поне един от тях трябва да има такава диплома. Инициатор на събитието е очният хирург д-р Станимир Трошев, член на групата-домакин „LED SEVEN”, в която той е басист. Партньор на събитието е Община Стара Загора. Д-р Трошев пък се надява докторският фестивал да стане ежегоден.
Има доста групи в страната, с членове практикуващи медици, появили се след прочутата „Медикус”, която навремето е основана от доктори - Костадин Георгиев, когото феновете познават като Коцето Калки, Илия Христов и Венцислав Везенков. Това дало мотива да се организира подобна проява.
Домакините са поканили групи от цялата страна - “A.C.P.C” от град Велико Търново, известна докторска група от Пловдив, две групи от София – „Кавъри по чехли“ и „Рестарт“ и от Бургас “GP band”.
Офталмологът Трошев в „LED SEVEN” се изявява заедно с инж. Диян Карашмалъков и банкерът Христо Господинов. Те са все много ангажирани хора, но винаги намират време и за репетиции. Същото се отнася и за останалите участници, от които „Кавъри по чехли” са най-младата група, докато „Рестарт” и бургаските рок-джипита вече имат много голяма популярност в своите региони. През годините д-р Трошев много пъти е доказал, че има отношение към културата. Той е и сред спонсорите на старозагорския джаз фестивал, чийто десето издание приключило преди дни.
Откриват зоопарка, два дни пускат посетителите гратис
Старозагорският зоопарк получи лиценз и на 24 юни ще бъде отворен за посетители. Любимото и емблематично място, което се намира в сърцето на най-големия парк в града – „Митрополит Методий Кусев“, ще посрещне първите си гости в петък. Входът ще бъде свободен, а работното време ще започне от 10 часа. До 26 посетителите влизат безплатно, после билетите ще са на старите цени преди ремонта, поне засега.
Ремонтът на зоопарка започна през 2019 г. и приключи в началото на тази година. Обновяването на Старозагорския зоопарк се извършва по „Фонд за устойчиви градове“ (ФУГ), а стойността на проекта е почти 4 200 000 лв., от които 2 477 964 лв. са съфинансиране от „Европейския фонд за регионално развитие“ по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020“. Срокът за изпълнение многократно бе променян, а за изпълнението нека всеки сам си направи изводите, дали си е струвало усилията и средствата.
Ремонтирани са клетките на животните, изграден е нов хабитат за мечките, изцяло са обновени административните сгради, ВиК и електроснабдителните мрежи. Новост е изграждането на обучителен център, към екипа ще има и двама аниматори, които ще водят беседи с децата. В заведението на входа ще има и търговска площ със сувенири.
Официалното откриване на Зоопарк Стара Загора ще е от 11 часа на 25 юни. Водосвет за здраве ще отслужи Негово Високопреосвещенство Старозагорският митрополит Киприан. Покана за присъствие имат представителите на местната и държавната власт, Фонда за устойчиви градове - институцията финансираща проекта за цялостното ремонтиране на зоокъта, Тракийския университет, както и на фирмата-изпълнител на дейностите, разбира се и всички приятели на Зоопарка.
Посетителите ще могат да започнат своята обиколка в съботния ден още от 9 часа. Входът ще бъде безплатен на 24 и 25, а паркът ще работи до 20 часа.
От неделя – 26 юни, Зоопаркът ще работи с обичайното си работно време. Билети могат да се закупуват от 8.30 до 19.30 часа. Входната такса е 2 лева за възрастни, 1 лев за посетители от 7 до 18 години и безплатно за малчугани до 7-годишна възраст, както бе и преди реконструкцията.
12.06.2022 г.
Джовани Додзини представя най-удрешния си роман в Пловдив
Италианският писател Джовани Додзини пристига в България, за да представи българското издание на най-успешния си роман – „И Бабукар водеше колоната“, издаден от „Персей“, в превод на Весела Лулова Цалова. Гостуването му е със съдействието на Италианския културен институт.
На 14 юни от 19 ч. ще бъде премиерата на книгата в литературен клуб „Перото“ в НДК.
На 15 юни писателят ще гостува във фестивала „Пловдив чете“ – събитието с него е от 17:30 ч. в къщата на Верен Стамболян, (ул. „Кирил Нектариев“ № 15, Стария Пловдив).
Романът „И Бабукар водеше колоната“ е спечелил Наградата за литература на Европейския съюз през 2019 г.
Бабукар, Узман, Яя и Роберт са четирима мигранти, поискали убежище в Италия. Пристигнали са, след като са преминали половината от Африка и Средиземноморието. Те висят между надеждата, че искането им ще бъде прието, и страха да бъдат отхвърлени. Някои очакват първото си изслушване пред Териториалната комисия, други са минали през съда на първа инстанция, трети пък са получили субсидиарна защита и за известно време могат да продължат напред без особено безпокойство.
В една от седмиците, за уикенда, те решават да се качат на влак, който ще ги откара от Перуджа до Адриатическо море. Целта им е да стигнат до плажа на Фалконара Маритима, а пътуването им е белязано от срещи, от фикс идеите на всеки един и от несигурността им с чуждия за тях италиански език.
Докато единият въздиша по момичето, което харесва, а другият е обсебен от местна певица, добре сложените млади африканци привличат женските погледи и са вкарани в изкушение. Но ги сполетяват глоби, тревоги къде ще пренощуват, финал на Европейското първенство по футбол, свади, разправии с карабинери…
Това са два дни, в които четиримата приятели вървят в индианска нишка по пътищата на провинциална Италия.
„И Бабукар водеше колоната” е приказка без поука, която се занимава с въпроса за миграцията. Романът разказва без реторика какво се случва с хората, след като преплуват морето, говори за трудния път на интеграцията, за жаждата им да живеят нормално, както и всичко онова, което тази нормалност съдържа: страхове, желания, гняв, носталгия… И накрая книгата достига до онова особено поетично въздействие, което имат само истинските неща в живота и литературата.
Джовани Додзини е роден в Перуджа (1978), където живее и до днес. Работи като журналист и преводач. От 2014 г. е член на организационния комитет на Encuentro - фестивал, който има за цел да популяризира испанската литература в Умбрия. Автор е на четири книги. Музиката е негова страст, като често се определя като „неуспяла рок звезда“.
Премиера на „Есмералда, Парижката Света Богородица“ на Античния форум
Хитовият мюзикъл „Есмералда, Парижката Света Богородица“ е премиерното заглавие на Старозагорската опера. Той ще се играе на 30 юни и 2 юли – на сцената на Античния форум в областния град. Интернационален състав подготвя спектакъла, а сюжетът е добре известен от великия роман на Виктор Юго. Автор на музиката е Рикардо Кочанте. Юго пише книгата си за да запази оцелелите готически сгради във френската столица, които в първата половина на 19 век масово ги разрушават. Благодарение на този литературен шедьовър, един от символите на Париж остава и до днес. Сюжетът пък провокира творческите пориви на множество драматурзи, режисьори и сценаристи, много са сценичните версии и филмите, които са направени за добре познатите герои – Фроло, Квазимодо, Есмералда, капитан Феб… Логично се появява и мюзикъл по темата.
Още при първото представяне през 1998 година в Париж, той предизвиква фурор. След година вече е вписан в Книгата на Гинес заради интереса, който предизвиква. Продажбите му на DVD носители изпреварват тези на блокбастъри като „Батман“ и „Игра на тронове“. В България за първи път го прави екипът на Варненската опера, премиерата е през август, непосредствено преди големия празник Голяма Богородица, преди две години.
На старозагорска сцена диригент на хита ще бъде Владимир Бошнаков, режисьор е Виолета Горчева, хореографията – на италианския маестро Марио Пиаца, асистент хореограф е Людовик Парти, сценографията е костюмите са дело на Денис Иванов.
В главните роли – на Есмералда и Фроло ще се превъплътят Тереза Бракалова и Денис Иванов. Участват още Михаела Филева, Никола Моцов, Борис Таков и други. В спектакълът ще се включат и хористите, голям симфоничен оркестър и дори рок група.
8.06.2022 г.
Оркестърът на двореца Шьонбрун - Виена изнася Гала в София
Оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена се връща в България с концерт под открито небе. Гала вечерта е посветена на творчеството на австрийската музикална династия Щраус. Събитието ще се проведе на 8 август на площад "Св. Александър Невски" и се осъществява с подкрепата на Столична община. То е и част от Календара на културните събития на София.
Началният час на концерта е 20:30 ч. В продължение на два часа и половина 24 музиканти и 2-ма солисти ще потопят публиката в музикалния свят на фамилия Щраус. Специално светлинно-визуално шоу ще допълни магията под звездите. В антракта между двете концертни части присъстващите ще имат възможност да се насладят на чаша Sekt или освежаваща напитка.
За коледните празници през 2021г. Дворцовият оркестър на Шьонбрун – Виена изнесе два Коледни концерта в България - София (Зала 1, НДК) и Пловдив (зала С. И. Л. А. ). Концертите преминаха при препълнени зали и силно очарована публика.
Това е и мотивацията през лятото на 2022г. оркестърът да се завърне в България с обогатена и значително по-широко обхватна програма за концерт под открито небе, изцяло съставена около произведенията на династията Щраус. Коледните концерти на оркестъра през декември 2021г., в България, бяха организирани в концепцията на най-известния в света и обичан от любителите на класическата музика Новогодишен концерт на Виенската Филхармония.
Планираният летен концерт в България е в концепцията на второто най-значимо събитие за Виенската филхармония – летния концерт под открито небе, който се провежда в пъстрите градини на забележителния дворец Шьонбрун. Дворцовият оркестър на Шьонбрун – Виена има дългогодишен опит в работата с изпълнители на оперетна музика и неслучайно точно той, вече над 25 години е привилегирован да свири в един от най-красивите и романтични замъци в света. https://www.youtube.com/watch?v=4pu-nmqkcyA
Оркестърът на двореца Шьонбрун – Виена има интернационален състав. Сформиран е през 90-те години на миналия век. Замислен като туристическа атракция в началото, той бързо натрупва популярност. През годините прави успешни гастроли в Швеция, Финландия, Дания, Япония, Китай, Германия, Испания, Русия, Южна Америка и Дубай, където е посрещнат възторжено от местната публика.
Репертоарът на Оркестъра включва произведения на В. А. Моцарт, династията на Щраус и техни съвременници. Верен е на виенския музикален стил и интерпретирането на композиторите на виенската класика, поради което няма конкуренция в австрийската столица.
Билети могат да се закупят и в мрежите на Ticketportal.bg , Eventim.bg и https://bit.ly/3MtTkpL . При невъзможност за провеждане на събитието, парите на всички, които са закупили билети, ще бъдат възстановени.
Подписани са договорите за проектиране и строителство на тунела под Шипка
Председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Тодор Василев подписа договорите за проектиране и строителство и за строителен надзор на тунела под Шипка. С изграждането на съоръжението реализираме идея, зародена преди 125 години, и осигуряваща най-пряката връзка между Северна и Южна България. Ще се повиши безопасността и движение и целогодишно ще се улесни преминаването на шофьорите от двете страни на Стара планина. Това ще се отрази на туризма, на икономическото и социалното развитие на региона, подчерта председателят на АПИ. На церемонията присъстваха народните представители Богомил Петков, Даниел Петров, Георги Георгиев, Снежанка Траянска, заместник-министрите на регионалното развитие и благоустройството Явор Пенчев и Деляна Иванова, областният управител на Габрово Ралица Манолова, заместник-кметовете на Габрово Деян Дончев и Николай Меразчиев, Яна Балникова, съветник на министър-председателя, и др.
Очаква се с построяването на тунела тежкотоварният трафик да се увеличи над 90%, а лекият над 50%. Изчисленията показват, че трафикът през тунела ще бъде два пъти по-голям и ще нарасне до над 10 хил. моторни превозни средства за денонощие, посочи г-н Василев. През 2021 г. трафикът е около 5 хил. моторни превозни средства за денонощие. Той подчерта, че този дълго чакан проект вече е факт и през следващите 8 месеца ще бъде извършено проектирането на участъка, а в следващите 3 години и половина обектът да бъде изпълнен. Председателят на УС на АПИ пожела на строителите да работят качествено и да успеят да завършат проекта в срок, а на строителния надзор да бъде строг, но справедлив, за да може след завършването на обекта всички да бъдат горди от направеното.
Обществената поръчка предвижда изграждането на участък с дължина 10,549 км, от които 7,96 км са ново строителство, а 2,59 км са реконструкция на съществуващия път I-5 Габрово - Казанлък, както и 5 тунела с обща дължина 4,011 км. Тунелът под Шипка ще е 3,22 км и ще е най-дългият пътен тунел, изграждан до момента у нас. Останалите 4 тунела са по-малки - съответно 171 м, 240 м, 90 м и 290 м. Ще бъдат построени още 6 моста и 1 подлез, 12 бр. армирани насипи, една стоманобетонова подпорна стена, една стоманобетонова укрепителна стена и т. н.
Тунелът под вр. Шипка ще е на 1 км западно от прохода Шипка и на 1 км източно от връх Малуша. Северната част на тунела ще бъде в област Габрово, а южната в област Стара Загора. Той ще бъде с две ленти за движение, две водещи ивици и два тротоара. Съоръжението ще е възлова точка при движението в посока Север – Юг и чрез него ще се осъществява преминаването през Стара планина в централната част на България. Основните транспортни направления, които ще обслужва са: Русе – Велико Търново – Шипка – Стара Загора – Свиленград (Маказа) и Оряхово – Севлиево – Шипка – Стара Загора – Свиленград (Маказа).
Проектът „Проектиране и строителство на обект: „Обход на гр. Габрово от км 20+124,50 до км 30+673,48, включително тунел под връх Шипка“ е включен в проекта на Програма „Транспортна свързаност“ 2021-2027 г.
Стойността на договора за проектиране и строителство е 358 020 000 лв. с ДДС. Изпълнител е ДЗЗД „Консорциум „ПСВТ“, в което участват: „Пътни строежи – Велико Търново“ АД, „Хидрострой“ АД и „Пътинжеренигстрой-Т“ ЕАД. От името строителя договора подписаха Филип Маринов и Румен Игнатов.
Строителният надзор е възложен на ДЗЗД „Трансконсулт – Свеко“ с участници: „Трансконсулт – БГ“ ООД и „Свеко Енергопроект“ АД. Техният договор е 6 479 935,20 лв. с ДДС. Договорът бе подписан от Милка Гечева.
Международен пленер по живопис „Дружба“ събра художници за 26-и път
В Стара Загора отново си дават среща участниците в Международния пленер по живопис „Дружба“. Събитието е традиция за Съюза на българските художници в града и се реализира с подкрепата на Община Стара Загора.
„Изключително щастлив съм, че за 26-и път откриваме пленера. Благодарен съм на отдел „Култура“ и ресорния зам.-кмет на Община Стара Загора Милена Желева за подкрепата, въпреки предизвикателствата, които ни поднесоха последните две години. Днес този пленер продължава да съществува и да се развива“, каза Милен Алагенски, председател на старозагорските художници.
„Всички усилия си заслужават. Традицията продължава и ето ни отново тук. Сигурна съм, че следващите дни ще бъдат изпълнени с подходящо време и творческа енергия. Изживейте и усетете нашия град. Творбите, които ще създадете - ще намерят своето достойно място в Художествената галерия в Стара Загора. Добре дошли отново и успех“, пожела на планеристите зам.-кметът Милена Желева.
Осем са художниците в 26-тото издание, което започва днес. Те бяха представени в зала „Байер“. Въпреки че поводът да е в Града на липите за украинката Олга Гребеник не е конкретно пленерът, а бежанският статут, тя се включва с желание и емоция в създаването на живописна красота. Родена в Харков и по образование архитект, от 2009 година до сега работи като свободен артист. Рисува и създава светове с и за деца. Автор е на различни игри, пъзели, както и книги.
Участниците в „Дружба“ са още творците Антон Антонов от Казанлък, доц. дн Атанас Тотляков от Великотърновския университет, Дан Тенев от Димитровград, Иван Велчев от Плевен, Николай Тодоров от Добрич, както и старозагорското присъствие Слави Славов и Тодор Ковачев.
Пленерът ще завърши по традиция с откриване на изложба на 15 юни, а в експозицията всеки един автор ще покаже 2 платна по регламент, както и други свои творби.
Творците ще са част и от арт събитието „Алея на художниците“, което ще се проведе тази събота в парк „Пети октомври“ на Алеята с кестените.
Планеристите получиха покана да се насладят на десетото издание на Джаз форум Стара Загора, който се провежда от 9 до 11 юни на Античен форум „Августа Траяна“.
1.06.2022 г.
„Последният викингски крал“ е хит в историческия роман на XXI век
Викингите завладяха екрана и книгите, събуждайки интерес към силата и дързостта в онези сурови времена, в които те стават герои и завоеватели, като преминават през почти цяла Европа. Норвежкият писател Ян-Уве Екеберг, популярен в България с трилогията „Времето на меча“, написа най-епичната поредица романи за викингите – „Последният викингски крал“. Това са 5 романа с общ герой, като всяка от книгите е със самостоятелен сюжет. Поредицата се превърна в голям хит за почитателите на този жанр в скандинавските страни. Сравнявана е с „Рицарят тамплиер“ на Ян Гиу.
Серията е вдъхновена от историята на най-великия норвежки крал – Харалд Хардради, чиято слава се разнася в цяла Европа през XI век. Полубрат на крал Олав (канонизиран по-късно и превърнал се в най-уважавания скандинавски светец), той е принуден да стане изгнаник, прочува се с войнските си качества в Русия, става част от личната гвардия на византийския император и като такъв, стига до нашите земи и побеждава българския цар Петър Делян, след което се връща в Норвегия, където става крал, а по-късно предявява претенции и към трона на Англия.
В „Конникът на дявола“ след смъртта на брат си, крал Олав, Харалд е принуден да потърси убежище в чужбина. Така се озовава в Киевска Рус, където воинските му умения привличат вниманието на княз Ярослав. Той го поставя начело на руската войска, която под командването му постига победи, но самият Харалд си спечелва смъртен враг.
Викингът желае да се прибере у дома, за да си върне кралството, но иска преди това да се ожени за княжеската дъщеря Елисавета, в която се влюбва. Княз Ярослав обаче има условие: за да стане негов зет, Харалд трябва да си спечели слава и богатство.
Харалд знае къде може да се сдобие със слава и богатство: в Константинопол, в личната гвардия на византийския император (варягите). Дългият път дотам обаче се оказва изпълнен с опасности – вражески нападения, робски плен, кръвопролития и сражения… А след срещата с прочута жена воин, която ще го обучи на военно и ездаческо майсторство, той ще се превърне във воина, който всява респект у всички – конника на дявола.
Районите, през които трябва да премине Харалд, крият много опасности и изненади и през XI век са сборен пункт на различни народи: араби, варяги, византийци, появяват се и първите монголски пришълци. Всеки защитава себе си с оръжие и е готов на кръвопролитие. Издръжлив, силен, непоколебим и уверен в реализирането на мечтата си, Харалд преодолява всички препятствия, пред които е изправен. Пленен от хазарите, той печели уважението им и заедно с тях влиза в битка с могъщата византийската армия. Тя обаче побеждава, а оцелелите отвежда в робство.
Смелостта на Харалд впечатлява императрица Зоя, която държи реалната власт във Византия, и пътят му към императорската гвардия е отворен…
„Конникът на дявола“ е изключително увлекателен исторически роман. Реално съществували лица и събития оживяват пред читателя. Сюжетът е изпълнен с динамика, а Ян-Уве Екеберг го прави невероятно вълнуващ, втъкавайки в нишките му любов, омраза, жажда за власт и отмъщение.
10 юбилеен Джаз форум – специални гости и богата програма
Специално за десетия си рожден ден Джаз форум Стара Загора посреща Modern Art Orchestra. Унгарският оркестър е основан, ръководен и дирижиран от световноизвестния тромпетист, композитор и аранжор Корнел Фекете-Ковач.
Оркестърът е работил съвместно със световноизвестни музиканти като Кърт Елинг, Ранди Брекър, Дейвид Либман, Бени Голсън, Боб Минцер, Крис Потър, Mezzoforte и др., а през 2014 г. Енио Мориконе го избра за световното си турне.
С уникалното си звучене формацията се утвърди като водещ интерпретатор на класическа и съвременна музика, всеки неин член свири без усилие класическа, джаз или етно музика, което води до органично допълване между жанровете.
Modern Art Orchestra е създаден преди 11 години в Будапеща. Като част от своя над 25-часов репертоар формацията се фокусира върху съвременния прочит на класически унгарски композитори като Барток и Кодай, залагайки на уникалното си и модерно звучене, без да пренебрегва уважението към традицията.
За юбилейното издание на джаз феста в Стара Загора ще представят проекта си „Петнадесет унгарски селски песни“. Това е сборник от кратки народни мелодии от унгарския композитор Бела Барток. Първоначално аранжирани за пиано, тези песни са транскрибирани за оркестър от Кристоф Бачо, Янош Авед, Габор Субич и Корнел Фекете-Ковач. Кратките теми са обогатени и разширени, като се запазва и зачита изцяло оригиналната им форма. Връзките между пиесите се изграждат от импровизациите на прекрасните музиканти, които са не само музиканти на академично ниво, но и отлични композитори.
На старозагорска сцена Modern Art Orchestra ще се представи в състав:
János Ávéd – тенор саксофон, Kristóf Bacsó – алт и сопран саксофон, Kornél Fekete-Kovács – тромпет, флюгелхорн, Attila Korb - тромбон, Gábor Cseke – пиано, József Barcza Horváth – контрабас, László Csízi – барабани.
Концертът е на 10 юни от 19.00 ч. на фестивалната сцена сред Античния форум „Августа Траяна“. Джаз форумът се организира от Община Стара Загора и фондация „Джазтет“. Всички фестивални събития са с вход свободен.
За още новини и допълнителна информация следете сайта на фестивала http://jazzforumsz.com/jazzforum/ и
Фейсбук страницата https://www.facebook.com/JazzForumStaraZagora