25.02.2022 г.

Как санкционираме „лошата” Русия?!

САЩ и неговите съюзници, фактически и ние, сме против Русия... Ама не говорим за хората, те по принцип са на различни мнения. Говорим за правителствата. Искаме да помогнем на Украйна, да накажем Русия, но реалностите и пропагандата са две различни неща. Независимо от позициите си, нека да погледнем малко по-отблизо случващото се, без да се поддаваме на емоции.

Чудно, но излиза съвсем друга картинка от последните години.

САЩ помагат на Русия да си изкупи дълга.

САЩ помагат на Русия да увеличи износа си.

САЩ помагат на Русия да натрупа валутен резерв.

И това не е виц.

В геополитиката има вечни интереси и брутални реалности. Емоциите са в кръчмата, където пият глупаците.

Както върви, Европа губи шанс да оцелее между САЩ и Русия.

Санкциите които САЩ налагат , всъщност не удрят Русия а удрят Европа и увеличават цените на енергоносителите, което директно пълни Руската хазна.

Фактите:

1. "Газпром" е с рекордна печалба от 23$ млрд за 2021 г.

2. САЩ станаха лидери в света по износ на Liquefied natural gas (LNG) .

3. Русия има твърдо второ място по доставки на петрол за САЩ

4. Санкциите на САЩ не засягат интересите на нито една американска фирма.

5. "Ямал" LNG продава Руски LNG чрез американски фирми.

Списъкът може да продължи с титан, суровини, минерали и т.н , но схванахте за какво говорим.

Отслабването на Руската рубла, всъщност е добре дошло, защото насърчава Руския износ.

Най-интересното е че CDS ( Credit default swap) - измерителя за риска дали една държава ще фалира, (съответно се плаща премия по дълга), за Русия стана висок. Тоест Русия е рискова и съответно дълга й се търгува по-евтино. Рейтинговите агенции ги държат САЩ. Европа опита да направи свои,но неуспешно.

Така CDS на Гърция е 100, а на Русия е 268!! Излиза, че Русия имала два пъти повече шанс да фалира от Гърция ???!! Кой да повярва на това, но, дълга й става евтин и Русия лесно ще си го изкупува!

Трябва ли Путин да награди администрацията на Байдън с орден „Герои России” - ами трябва, дори и пенсия да им предвиди.

Валутните резерви на Русия нарастнаха безпрецедентно, дългът й спадна до под 18% БВП! Едно от най - ниските нива в света.

Русия може да се похвали, че е натрупала близо $ 640 милиарда във валутните си резерви и $183 милиарда в своя суверенен фонд, за да се справи с последствията от санкциите, отбелязва АФП.

Затова санкциите са срещу отделни личности, срещу банки и организации, но ще видим дали Русия ще бъде извадена от международната система за разплащания! Тогава как ще се плати за газа, който доставят на европейците, а руснаците осигуряват 40% от техните нужди. Сигурно ще носят парите кеш, на руско-украинската граница.

Затова Щатите насърчаваха Украйна да се „бори” срещу агресорите и терористите, т.е. с руснаците, което не им е по силите и с отцепниците от Донбас и Луганск. Навремето русите воюваха в Чечня, също отцепническа територия, но дори и в най-трудните моменти не спряха социалните плащания в размирната област, нито снабдяването. Добрите украинци обаче не само спряха пенсиите в отделилите се райони, а дори им прекъснаха електроенергията и водоснабдяването...

Американците дадоха оръжие и съвети, а когато положението стана напечено, евакуираха дипломатите и гражданите си и оставиха наивните украинци сами да се оправят. Засега подкрепата е само със санкции, които видяхме как наказват, но повече награждават лошата уж Русия.  

Щангистът Валентин Генчев е „Спортист на 2021 година”


Валентин Генчев, състезател по вдигане на тежести от клуб „Берое- 2008 “, е „Спортист на 2021 година“ в Стара Загора. Защо церемонията е чак февруари, не стана ясно.

Най-високото отличие той заслужи с изключителните си успехи през миналата година - трето място в двубоя и второ място в упражнението „изтласкване“ на Европейско първенство по вдигане на тежести за мъже в Москва. Три втори места във всички състезателни упражнения от Европейско първенство по вдигане на тежести за юноши до 20 години в Реваниеми, Финландия.Призът му връчи зам.-кмета Красимира Чахова.

Церемонията бе в Културен дом „Стара Загора“, късно снощи.

В категорията „Най-перспективен състезател“ е отличен Иван Тасев от Волейболен клуб „Берое 2016“. Втори на световно първенство за юноши до 19 години. Състезател в националния отбор на България и Балкански шампион за юноши до 19 години.

Отбор на годината стана Баскетболния тим на „Берое-Стара Загора жени“, които през 2021 година завоюваха Купа на Адриатическата лига, Купа България и Републикански шампиони.

Треньор на годината е Диян Динчев oт спортен клуб по борба „Берое“. През изминалата година неговите възпитаници се класираха достойно на Световно първенство Европейски първенство, Балкански и Държавни шампионати.

Отличиe имаше за ветеранът Тихомир Киров от спортен клуб „Бадминтон Стара Загора“. През 2021 година той завоюва трето място на Световно първенство по бадминтон за ветерани в Испания.

Специални награди получиха също Спортен клуб по художествена гимнастика „Импала“ станали бронзови медалисти от Световното първенство в Хелзинки, Финландия. Ангелина Кръстева за висок спортен дух в развитието на спорта за хора с увреждания. Димо Христов-треньор по борба от спортен клуб „Берое“ по случай 60-годишния му юбилей и Ивайло Георгиев- треньор на боен клуб „Атила“.

13.02.2022 г.

Две старозагорски номинации за театрален “Икар”


Старозагорският куклен театър отново доказа, че е най-успешната и креативна културна институция. Спектакълът „Прегаряне” на режисьора Веселка Кунчева и на сценариста Мариета Големахова е номиниран за тазгодишните награди „Икар”, в раздела куклено изкуство за възрастни. Премиерата на „Прегаряне” бе на 12 юни, миналата година и още тогава обра овациите на публиката. Това е третият хитов спектакъл на тандема Кунчева-Големахова, след „Страх” и „Последният човек”, които бяха създадени в уникалната творческа работилница на старозагорските куклари.




Втората заралийска номинация е на актрисата Койна Русева, за най-добра женска роля, за превъплъщението си в образа на Воланд, в „Масторът и Маргарита”. Пиесата на Младежкия театър получи най-много номинации – пет, за споменатата постановка. Койна Русева спокойно можеше да бъде отличена и за мъжка роля за ролята си на Воланд.

Имената на носителите на "Икари"-те ще станат ясни на 27 март – Международния ден на театъра. Дотогава публиката може да гласува за своите фаворити.

11.02.2022 г.

Колекционери ще станат колективни собственици на 1 пени

Номиналът на монетата няма значение, когато тя има история! Едно пени от времето на крал Едуард VIII предизвиква огромен интерес, не само у колекционерите във Великобритания. Никой от участниците в откритият в началото на месеца търг, няма да стане едноличен собственик на монетата, а ще има свой дял от нумизматичния уникат. Всеки от съсобствениците ще може да получи най-много 10% от „акциите“, като стартовата цена за наддаването е 200 000 паунда, пише Showpiece.com. Търгът приключва на 8 март. Не е указано къде ще се съхранява скъпоценното пени, след публичната му продажба.

Тази най-дребна британска монета е била изсечена в началото на ХХ век, като плановете са били тя да влезе в обръщение през януари 1937 година. Едуард обаче абдикира на 11 декември 1936 година, избирайки да зареже короната, но да се ожени за своята избраница, разведената американка Уорис Симпсън. Тогава на трона сяда Джордж VI, бащата на настоящия държавен глава на Обединеното кралство Елизабет II. Така тиражирането на дребната монета спира, преди да е започнал. Остават само няколко десетки мостри, които и до днес предизвикват интерес не само у любителите на историята и колекционерите. Що се отнася за бъдещите „акционери“, съсобственици на най-търсеното пени, със сигурност ще направят добра инвестиция, защото цената на подобни уникални монети тепърва ще расте.

9.02.2022 г.

Мечкоубежището е единственият нов обект в старозагорския зоопарк


Обновяването на зоологическата градина в Стара Загора е на финалната права, но посетители ще могат да го посетят най-рано в края на април, началото на май. Строителните дейности по проекта са приключени, а акт 15 е подписан на 24 януари, информира гл. архитект на Стара Загора Виктория Грозева. Преди старта на проекта, широко бе обявено, че ще се обогати флората и фауната, ще има по-подходящи условия за отглеждането на животните и по-атрактивна визия за посетителите.

Всъщност, освен новоасфалтиани алеи и нови бордюри, клетките не са променени, освен че голяма част са с подменени дървени и железни части. Все така е трудно да се видят обитателите им, дори и тези, които не са опасни хищници. Стана ясно и че нови хищници, осоено най-атрактивните, каквито са големите котки, трудно ще се намира Повечето от тези, които се отглеждат в родните зоологически градини са в близки родствени връзки. Остава алтернативата да се търсят от чужбина и то родени в тамошни зоопаркове, според действащото европейско законодателство. Цената, то се знае, за такава покупка ще е скъпа.


До две седмици Общината ще е готова с документация
та, с които ще се кандидатства за лиценз пред Министерството на околната среда и водите, по Закона за биоразнообразието. Издаването на документа може да отнеме до 62 дни, но без него не могат да бъдат допуснати посетители в зоопарка, заяви заместник-кметът Милена Желева.  

Вероятно таксата за вход ще бъде с около 100-150% по-висока от досегашната, която не е променяна много години. До ремонта, възрастните влизаха с билетче от 2 лева, по-големите деца плащаха левче, а най-малките влизаха при вход свободен.

Ремонтирани са клетките на животните, единственият напълно нов обект е изграденият хабитат за мечкитем (мечкоубежище), в съседство със старите клетки. Изцяло са обновени административните сгради, ВиК и електроснабдителните мрежи. Новост е изграждането на обучителен център, към екипа ще има и двама аниматори, които ще водят беседи с децата. В заведението на входа ще има и търговска площ със сувенири.

Новата цена ще бъде съобразена с таксите в останалите зоологически градини в страната. Според главният финансист на Общината, зоопаркът ще се самофинансира.

Реконструкцията на парка продължи повече от две години, като договореният срок е просрочен, за което фирмата изпълнител ще бъде санкционирана. По договор, работата трябваше да приключи на 30 септември.


Старозагорският зоопарк е вторият след софийския. Създаден е през 1957 година и от създаването си не е бил реконструиран. Той е любимо място не само за заралии, но и за гостите на града. В него има около 4000 животни от над 80 вида. Първото новородено за годината тук е маймунче, с все още неизяснен пол, от породата Зелена морска. Два от тигрите обаче умряха през последната година.

Журналистическият тур в неделя превърна зоопарка отново в новина номер едно, макар че конкретна новина няма, засега. Това си пролича от заглавията, едни писаха - зоологическата градина е обновена, други, че се е родило маймунче, трети - че от държавата зависело, кога ще се отвори парка... Преди тура, в част от медиите излезе инфо, че животинската обител се открива, уви, много граждани напразно чакаха да влязат, дано не останат разочаровани, когато наистина се открие обекта.

Димитър Славов 

Девети форум "Малки графични форми" гостува в Стара Загора

Девети форум Малки графични форми ще бъде представен от 11 февруари до 1 март в старозагорската изложбена зала „Байер“. Експозицията пъстротата и многоликостта на съвременното българско графично изкуство, като очертава посоки и тенденции, стилови и художествено-естетически търсения и демонстрира убедително артистичните превъплъщения и богатите възможности на различните графични техники - от класическите- офорт, акватинта, суха игла, преге, мецотинто, висок печат и литография до най-новите дигитални технологии.

 Деветият форум показва близо 100 графики на 45 съвременни български автори от всички творчески поколения, сред които преобладават най-младите. Сред тях са Александра Александрова, Антон Христов, Дария Тангелова, Даяна Тинева, Зоран Мише, Ива Данкова, Иван Бъчваров, Наталия Крисенко, Никол Нешева, Петър Чиновски, Елена Капелова, Живко Мутафчиев и др.

 

Освен с пищното разнообразие от произведения, представеното блести с онова особеното обаяние, присъщо единствено на графичната миниатюра. Съчетала в себе си изтънченост и артистичност, тази специфична форма на графиката, въплъщава послания и достойнства, които я превръщат в желано и постижимо изкушение за всички ценители, подвластни на красивото.