25.09.2019 г.

Стара Загора се включва в Европейската нощ на учените

На 27 септември България се включва с по-богата програма от всякога преди в Европейската нощ на учените, заедно със стотици градове от цяла Европа.
Програмата тази година обхваща повече от 150 събития, които ще се проведат на над 50 места в цялата страна – 13 селища, на борда на теснолинейката, на кораб и дори мини подводница.
В Стара Загора събитията ще се проведат в  Регионална библиотека „Захарий Княжески“.
17:30-18:30
Магия REFRESH
Хлебна математика с организация „Мрежа хлебни къщи“
19:00-20:00
Наука в града REFRESH
Зелени Балкани и Спасителен център за диви животни
17:00-20:00
Магия REFRESH
Забавна наука с  Детски Научен Клас – ДНК 17:00-20:00
Магия REFRESH
Работилница с геометрични дъски Open Geoboard

17:00-20:00
Магия REFRESH
Главоблъсканици и пъзели с Център по забавна математика
18:00-21:00

Магия REFRESH
Изработване на шевици с група „Седянката”

17:00-20:00
Наука в града REFRESH
Европейски кът

17:00-20:00 Магия REFRESH
 Магия с 3D принтер с #Zaralab Academy

Пълната програма по градове можете да намерите на сайтовете на:
сп. БГ Наука http://nauka.bg/night и интерактивна карта за цялата страна
Британски съвет https://www.britishcouncil.bg/programmes/education/researchers-night/2019 
* * *
Целта на Европейска нощ на учените е да докаже, че наука има навсякъде около нас и е еднакво важна за всички ни, независимо от възраст и занятие, а учените са хора с изключително вълнуващи професии.

Проектът REFRESH  (Relate, Experience, Find Research Everywhere and Share) за Европейска нощ на учените в България се финансира от Европейската комисия по дейностите "Мария Склодовска-Кюри", договор 818879.

Проектът се осъществява от: Център за изследване и анализи, Форум Наука, Британски съвет, Форум Демокрит, Медицински университет Пловдив, Медицински университет София, Технически университет София, Технически университет Габрово, Университет по хранителни технологии, Химикотехнологичен и металургичен университет, Минно-геоложки университет, Национална спортна академия, Институт по океанология при БАН, АгроБиоИнститут, Национален природонаучен музей при БАН, Институт за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН, София Тех Парк, Русенска търговско-индустриална камара, Институт по зеленчукови култури “Марица”, Български географски портал Географ БГ, Център по забавна математика.
За допълнителна информация:

Светлана Горанова – Забавна математика, тел.: 0886235813 e-mail: matematikata.zabavna@gmail.com

Ето номерата на партиите и коалициите за местния вот

В Централната избирателна комисия беше изтеглен жребият за определяне на поредните номера на партиите и коалициите, регистрирани в ЦИК в бюлетините за гласуване в изборите за общински съветници и за кметове, насрочени за 27 октомври. Стана ясно, че за вота са се регистрирали 66 партии и коалиции, а на 6 партии и коалиции е отказана регистрация. ГЕРБ ще участва в изборите с №43, БСП с №56, а ДПС - с №55, определи жребият.
Първи бе изтеглен номерът на Националния фронт за спасение на България. НФСБ ще участва в изборите с №10. Друг участник в управляващата коалиция - ВМРО - Българско национално движение, получи №34,"Атака" - №4, а партия "Воля" - №51. Демократична България е с №66; Съюз на демократичните сили с №64,  Движение "България на гражданите" с №23, а ПП АБВ - с №14.
Ето и пълния списък с изтеглените номера на партиите.


1. ПП БЗНС
2. ПП "Българска нова демокрация"
3. Социалдемократическа партия
4. ПП "Атака"
5. ПП Български демократичен център
6. ПП Глас Народен
7. Политическо движение социалдемократи
8. Национален фронт за спасение на България
9. ПП Движение Гергьовден
10. ПП "Свобода"
11. Пряка демокрация
12.ПП "Подем"
13. Коалиция "Кауза Пловдив"
14. ПП АБВ
15. Национално движение за права и свободи
16. Движение "Иницаитива за Ботевградска община"
17. ПП Море
18. Българско национално обединение
19. Съюз за Пловдив
20. ПП Движение "Напред България"
21. ПП Съюз на свободните демократи
22. ПП Нова алтернатива
23. Движение България на гражданите
24. Новото време
25. Социалистическа партия "Български път"
26. Коалиция "Алтернативата на гражданите"
27. Коалиция "Ние, гражданите"
28. Движение 21
29. Обединен блок на труда "Български лейбъристи"
30. ПП Единна народна партия
31. Български съюз за директна демокрация
32. Средна европейска класа
33. Земеделски народен съюз
34. ВМРО - Българско национално движение,
35. Българска социалдемократическа партия
36. ПП "Евророма"
37. ПП БАСТА
38. Български демократичен форум
39. Народна партия "Свобода и достойнство"
40. Национална републиканска партия
41. ПП Движение "Нашият град"
42. Партия на зелените
43. ПП ГЕРБ
44. Българска демократична общност
45. Християнреформистка партия
46. ПП Обединени земеделци
47. Християндемократическа партия на България
48. Възраждане
49. Земеделски съюз "Ал. Стамболийски"
50. ПП МИР
51. ВОЛЯ
52. ПП ДОСТ
53. ПП "Никола Петков"
54. Национална политическа партия "Българе"
55. Движение за права и свободи
56. "БСП за България"
57. НДСВ
58. Движение "Заедно за промяната"
59. Ред, законност и справедливост
60. ПП Обединена социалдемокрация
61. ПП Български социалдемократи
62. БДС "Радикали"
63. Радикалдемократическа партия в България
64. ПП Съюз на демократичните сили
65. ПП Движение за радикална промяна българската пролет
66. "Демократична България - Обединение" (Да, България, ДСБ, Зелено движение"

20.09.2019 г.

За 14 път провеждат Нощта на изкуствата в Стара Загора

Над 20 културни институти, граждански сдружения и организации се включват в „Нощта на изкуствата“, която ще се проведе за четиринадесети пореден път в Стара Загора. Всяка година проявата се превръща в празник на духовността и събира хиляди граждани и гости на града. На 27 септември, от 19 до 24 ч. - старозагорските музеи, галерии, театри и културни организации ще посрещнат с многобройни прояви и изненади своите посетители. Общата цел е всяка година да се надгражда, да се предлагат актуални и иновативни културни прояви, да се откриват и утвърждават алтернативни културни пространства.
Тази година събитието е част от Европейските дни на наследството, които ще се провеждат през целия месец септември под мотото „Изкуства и развлечения”, а акцентът е върху развлекателния аспект на културното наследство.
Старозагорските културни институти предлагат богата програма за посетителите. Ще има изложби, концерти, експозиции, представления, забавни ателиета, срещи с творци и др. 
Откриването е от 19 ч пред сградата на Регионалния исторически музей с концерт на танцов състав „Тракийци“. Дошлите в музея ще могат да чуят концерти на камерни състави към Държавна опера Стара Загора на експозиционните нива. Рециталът „Градът с най-голямото небе“, който включва стихове на старозагорски поети ще се проведе в Лапидариума от 20.00 часа.  На античната улица децата ще могат да се включат в ателие „Театър в музея“ и както винаги снимки ще се правят в атрактивните кътове   „Антична мода“ и „Средновековен воин“.
Детско ателие „Художник в музея“ и концерт на детско-юношески хор „Жарава“ предлагат в архитектурен комплекс „Музей на религиите“, ателиета за работа с мокър филц, за рисуване с къна, сгъване на оригами ще има в Народно читалище „Родина -1860“.
За любителите на астрономията пред Античния форум се открива работилница „Забавна астрономия“, ще има и изложба на школите по изкуствата към Центъра за подкрепа за личностно развитие към Община Стара Загора. В залата за посетители на Астрономическата обсерватория ще има интересни презентации на зодиакалните съзвездия, и на вселената през погледа на „Хъбъл“, лекция за древната астрономия и документален филм за стъпването на Луната.
Интересни концерти и пет изложби ще зарадват дошлите в Художествената галерия. Регионална библиотека „Захарий Княжески“ съчетава  Нощ на изкуствата с Европейска нощ на учените REFRESH с „Център по забавна математика”. Ще има математически и природни презентации, работилници, игри за деца и възрастни, срещи с интересни личности и др.

Рок и поп музика на живо ще звучи в пет старозагорски заведения от 20 часа.

19.09.2019 г.

В най-добрия за живеене град частници окупират кръстовище

Стара Загора е град на бойната слава, център на вселената и т.н., но същевременно са много примерите, които могат да служат какво не трябва да се прави. От друга страна това го прави наистина уникален…
Например, Best Boutique Hotel на кръстовището на „Ген. Гурко” и „Св. Патриарх Евтимий” бе отличен за най-добър бутиков хотел за 2017-2018-а само пет месеца след откриването си. Призът е от Българската асоциация на хотелиерите (БАХ).
Още в началото той окупира две важни части на възловото кръстовище. Първото е тротоара на светофара пред сградата, която се ползва успоредно от пешеходците и от колите на гостите на хотела, които чрез табелка са уведомени, че допустимия престой е пет минути, колкото да свалят багажа. И понеже „бутиковото, дъ бест”, сиреч най-добро място за настаняване няма достатъчно места за автомобилите на гостите, е взето кардинално решение – частния паркинг се намира точно в дясното платно на завиващите по „Ген. Гурко”.
Така се създават предпоставки за катастрофи и за нормалния трафик на възловото кръстовище и подобно решение може да хрумне само в нечии наистина гениални глави. Това дава поводи на мнозина заралии да се усъмнят в професионализма на нашенските архитекти, в компетентността на администрацията, а и на БАХ.
С подобни решения, нищо чудно, че движението в града става все по-опасно и проблемно. Примери от този род могат да се дадат и от много още горещи точки, например, с явно нефункциониращата велоалея, която се ползва едновременно от колоездачи и пешеходци в западната част на града, водеща към Новия парк.
Същевременно от таксите за „зелената зона”, таксите от „паяка” и глобите, местният бюджет си докарва годишно около 1 милион лева. Тези средства не се използват за промени в трафика, осигуряването на нови места за паркиране, а се харчат, както им хрумне на управниците. Би било чудесно, ако в новия общински съвет решат, поне част от тази крупна сума да се инвестира в изграждането на подземни или надземни гаражи, или нови паркоместа. Още повече, че такива проекти има дори готови, поръчани, изготвени и платени по времето на мандата на проф. Танчев.

Иначе градът ни е най-хубавия за живеене, и…все по-хубав става. Проблемът е там, че от толкова хубост, някой може да пострада. Въпрос на време е, не че сигурно вече има доста потърпевши от постоянните объркани и правени на парче експерименти с транспортната схема. 

Поети четоха стихове от книга на Евтим Евтимов и Романьола Мирославова

Най-оживената улица на София – „Витошка“, се превърна в място за красива поезия. Много почитатели изпълниха пространството до паметника на Алеко, за да чуят обичани стихове на майстора на любовната лирика Евтим Евтимов и съпругата му Романьола Мирославова, както и техни последни, предсмъртни творби, включени в последната им книга „Заедно“ (издание на „Персей“). Те прозвучаха в изпълнение на едни от най-популярните поети на България.
 „Двамата бяха заедно в живота, заедно поеха отвъд, заедно ще останат във вечността“ – каза издателят и техен близък приятел Пламен Тотев, който е съставител на книгата. Издателският проект е осъществен заедно с Венко Евтимов, сина на Евтим Евтимов. На събитието той прочете някои от обичаните стихотворения на баща си, както и неговата „лебедова песен“ – „Мястото ми в кръчмата го няма“. Тази творба, която е финална за книгата, е оставена в няколко варианта от Евтим Евтимов, от които съставителят, след разчитането на ръкописите, е избрал този. Симеон Павлов, синът на Романьола Мирославова, прочете стихове на майка си.
Маргарита Петкова припомни с едно от закачливите четиристишия на Евтим колко светъл, позитивен и с чувство за хумор човек беше той.

СЛУЧКА
Винарю, нямам никаква вина
за твоята съдба нелепа.
Остана ти без вино и жена,
защото ти изпуща чепа.

Добромир Банев прочете своето стихотворение – поклон пред Евтим Евтимов, включено в хитовата книга „Любов до синьо“:

…Най-хубавото, зная, предстои.
Горчива обич – за горчиво вино.
Мълчанието ни
е като в стих,
написан вече от Евтим Евтимов.

Виктория Катранова каза вълнуващи думи за Евтим и Романьола и прочете едно от последните стихотворения на поетесата – тъжното, но красиво „Есен“.
Костадин Филипов, който направи един от запомнящите се дебюти в поезията тази година, прочете популярното и като песен стихотворение на Евтим Евтимов „Жена на балкона“. Разказа и за рубриката си „Разкажи ми песен“, която всеки петък е част от предаването „Преди обед“ по БТВ. В нея ще влязат и шлагери по стихове на Евтим. Костадин Филипов сподели и радостта си, че стихотворение от дебютната му книга „На дъх от лятото“ е превърнато в песен от композитора Димитър Пенев, създателя на „Детски спомен“.
В четенето на стихове от книгата се включиха дългогодишните приятели и колеги по перо на Евтим - Матей Шопкин и Петър Андасаров. В изпълнение на поетесата Марина Матеева Шопкина прозвуча за пръв път пред публика „Когато сме на двадесет години“, посветено от Евтим на баща й. При последната им среща той споменал на Матей, че е написал стихотворение, което му е посветил, но искал още да поработи върху него. То също е останало в няколко авторови редакции, от които съставителят Пламен Тотев е избрал публикувания в тази книга вариант.
Катя Кремзер прочете своя съвсем нова творба, посветена на Евтим, а Петя Хантова представи въздействащото, болезнено социално стихотворение на Романьола „Към един чужденец“, което е от последните й творби.
Финал на вечерта постави Димитър Христов, миналогодишният победител в конкурса „Горчиво вино“, който припомни едно от най-красивите стихотворения на Евтим, посветено на Романьола – „Вечерно видение“.

Жена е тя, от погледи излята –
за нея мъж не мога да намеря.
Такава хубост, слязла на земята,
навярно с Господ някъде вечеря.


„Заедно“, последната съвместна книга на Евтим Евтимов и Романьола Мирославова, включва 128 стихотворения, половината от които са нови, взети от последните им ръкописи. В тях темата за любовта е основна, но прелива в социални и философски теми. Целта на книгата е да напомни какви обичани поети бяха двамата и същевременно да спечели нови читатели за поезията им.

12.09.2019 г.

Реконструкцията на зоопарка започва на 21 септември

На 21 септември (събота), от 12 часа, на входа на Зоопарка в Стара Загора ще бъде направена символичната първа копка на цялостното му обновяване.
Община Стара Загора получи одобрението на „Фонд за устойчиви градове“ (ФУГ) за реализация на проект „Реконструкция на Зоопарк Стара Загора“. Договорът, който бе подписан, е за близо 4.2 млн. лева. Целта е да бъде подобрена изцяло средата в едно от любимите места за отмора и разходка на старозагорците и гостите на града. Зоопаркът ще бъде по-атрактивен и ще предоставя възможности и за образователни дейности.
Първото предложение за разширяването на клетките и обновяването на зоологическата градина бе направено още по време на последните местни избори от ПП „Нова сила”. Хубавото е, че идеята бе развита от настоящата управа, макар че инициаторите не успяха да вкарат свои представители в местния парламент.
Срокът за изпълнение на реконструкцията е 18 месеца, като заралии се надяват, че този път той ще бъде спазен. През това време животните ще бъдат временно настанени в други зоопаркове.

Старозагорската зоологическа градина е една от най-старите в страната и в него има над 400 обитатели. Годишно посетителите в зоопарка са над 100 000.

11.09.2019 г.

„Любовен еликсир” на 12 септември в Операта

На 12 септември от 19 часа в Държавна опера-Стара Загора представя един вдъхновяващ, свеж и лекокрил „Любовен еликсир“. В този прелестен оперен шедьовър на Гаетано Доницети участват солистите Ксин Ванг /Австрия/, Георги Динев, Нели Нечева, Теодор Петков, Делян Славов, Илко Каменов, Милен Денев и др. Диригенти са участниците в Майсторския клас, който се провежда в Операта.
Премиерата на „Любовен еликсир“ е на 12 май 1832 г. в Милано и преминава при огромен успех. У нас „Любовен еликсир“ е играна за пръв път през 1934 г. в Софийската народна опера, а в Стара Загора – през 1983 г. 
Версията, която отново е на сцената имаше премиера на 9 декември 2008 г., а режисьор  бе Нина Найденова. Сега сценичната адаптация е на Славчо Николов, сценография и костюми - Мария Диманова, Боряна Ангелова, хореография - Боряна Сечанова, възстановка на хореографията – Радост Младенова-Арабаджиева.
Ето какво казва за спектакъла режисьорът Нина Найденова:
„Рекламата е като пътеводител в живота, наставник, второ наше Аз. Ако се замислим, ще видим, че волята ни, като че ли изцяло е подвластна на „рекламното изкушение" и ние просто забравяме да разсъждаваме и се оставяме То да ни владее. Някак е по-лесно и бързо.
Удобно ни е.Общуваме с нея, чрез нея - Рекламата. И става „чудо" - проблемите ни изчезват. Нямаме такива с храносмилането, с петната по дрехите, със забременяването, с простата и някак си неусетно ставаме Супермени, Супермайки, Суперкрасавици и все супер, супер, супер.... Дали е така, обаче?
Въпросите на представлението са: Как и колко оставяме „рекламното послание" да нахлуе в живота ни и да определя, изразява и провокира нашите чувства, да направлява мисълта ни?Посланието на представлението:Кажи „Обичам те!", прошепни го.....върни романтиката в чувствата...., бъди смел да признаеш любовта си винаги и по всяко време. Това те прави щастлив!И всичко това разбира се поднасяме в представлението с много хумор и комични ситуации"", разказва режисьорът Нина Найденова.

Действащи лица в „Любовен еликсир“:
Неморино (влюбен в Адина)
Адина (богата собственичка на бар)
Белкоре (сержант)
Доктор Дулкамара (бизнесмен)
Джанета
Граждани, войници от полка на Белкоре
Място на действието: Малко италианско градче през 19 век.

Съдържание:
 Първо действие
Неморино е влюбен в младата и богата, но капризна Адина. Той се бои да признае любовта си от страх пред острия и език. Неморино малко говори и често дълбоко въздиша. Адина разказва старинната легенда за Тристан и Изола, които благодарение на вълшебно питие се влюбват един в друг. Дочуват се барабани и под техните звуци влизат войници, командвани от самоуверения и дързък сержант Белкоре. Младият мъж е пленен от хубостта на Адина и незабавно и се обяснява в любов, като и предлага да се омъжи за него. Адина не приема, но и не отказва твърдо, което пък причинява нови мъки на Неморино. Тя любезно кани войниците да се подкрепят и да си починат в нейния дом.
В градчето пристига странстващият „доктор“ Дулкамара. Той веднага започва да се хвали, че лекува всички болести на света със своите лекарства. Търговията върви с пълна пара, когато се приближава Неморино и плахо моли за любовното питие на Тристан и Изолда. Находчивият Дулкамара подава шише с обикновено вино.
Нетърпеливият Неморино не може да чака и веднага изпива „еликсира“. Изведнъж под въздействието на виното младежът придобива смелост и започва да се шегува с девойките, без да обръща внимание на Адина. Това наранява нейното честолюбие и за да си отмъсти тя решава да обяви годежа си с Белкоре. При мисълта, че ще загуби завинаги Адина, Неморино изтрезнява в миг. Щастливият Белкоре кани всички на сватбата си.
Второ действие
Всички са се събрали в очакване на сватбеното тържество. Веселието започва, лее се вино. Но Адина внезапно отказва сватбата с Белкоре. Той недоумява-тя сама е предложила бракът да бъде сключен още днес, а сега бави подписването на брачния договор. Неморино трескаво търси изход от положението и естествено разчита на „еликсира“ на Дулкамара. Но той струва пари, а младежът е похарчил всичко за първата бутилка. Единственият изход от ситуацията е да стане наемен войник, да се запише в отряда на Белкоре и за 20-тте скуди възнаграждение да купи еликсир.
В града се разнася новината, че Неморино е получил наследство от внезапно починалия в Милано негов чичо. Всички са развълнувани, особено момичетата, за които богатият наследник става желана партия. Неморино, изпил вече второто шише „любовен еликсир“, не знае нищо и приема ухажванията на Джанета като резултат от въздействието на питието.

Най-изненадан от всички е Дулкамара, който единствен знае истинското съдържание на бутилката. Забелязал, че Адина също страда от любовна мъка, той и предлага „вълшебното“ лекарство. ОТ „доктора“ девойката разбира, че Неморино вече два пъти купува от „еликсира“, за да спечели любовта и и затова сега ще плати със свободата си. Трогната, тя заплаща на Белкоре двайсетте скуди и откупва договора на Неморино. Адина и Неморино разкриват своите чувства. Разочарованият Белкоре бързо се утешава – на света има много хубави жени. Всички прославят еликсира на Дулкамара и празнуват сватбата на Адина и Неморино.

10.09.2019 г.

Последната книга на Евтим Евтимов и Романьола Мирославова – с премиера на Алея на книгата в София

Част от културната програма на Алея на книгата, която ще се проведе от 10 до 15. 09. в пешеходната част на бул. „Витоша“, ще бъде премиерата на последната книга на Евтим Евтимов и Романьола Мирославова, озаглавена „Заедно“ (издание на „Персей“). Събитието е на 12.09. от 19 ч. на сцената на културната програма (пресечката на бул. „Витоша“ и „Патриарх Евтимий“). Големи български поети, приятели на Евтим и Романьола, ще прочетат стихове от новата книга.
Евтим Евтимов и Романьола Мирославова ще си останат една от емблематичните двойки в българската литература, подобно на Пенчо Славейков и Мара Белчева. Свързани от поезията, те вървяха заедно и в живота, и в творчеството, създаваха стихове, вдъхновявани един от друг, бяха неразделни в продължение на две десетилетия, заедно поеха и отвъд преди 3 години.
„Той сякаш не можеше да приеме мисълта да погребе жената, която обича и която е двайсет години по-млада от него, но е обречена от жестока болест“ – пише в предговора си Пламен Тотев, който е съставител на тази тяхна последна книга. „Независимо от собственото си разклатено здраве в последната им година, Руми подкрепяше неотлъчно Евтим – и духовно, и физически, разпалвайки волята му за живот и творчество. Двамата си бяха взаимна опора, всеки загрижен за другия.“
Книгата включва най-хубавите им стихове, вдъхновени един от друг, както и последните им ръкописи. Наред с шедьоври на българската любовна лирика като „Жена на балкона“, „Вечерно видение“, „Винарна на любовта“ и „Младо вино“ са публикувани непознати стихотворения, които ценителите на поезията тепърва ще обикнат.

На събитието по време на Алея на книгата – София, ще бъдат връчени и наградите от Националния конкурс за любовна лирика „Горчиво вино“ 2019, организиран от НЧ „Братя Миладинови 1914“ – Петрич, откъдето започва творческия си път Евтим Евтимов.

5.09.2019 г.

Специална програма дава началото на новата артистична зона в Стара Загора

АРТистично на улицата“ е надсловът на първата по рода си творческа програма в Стара Загора през септември. Това е и символичното начало на новата арт зона в града, около отсечката на централната улица „Сава Силов“.
Пълната програма вижте по-надолу
Творческата отсечка включва родната къща на поета Веселин Ханчев и още няколко знакови за града сгради, в които от години се случват културни събития. Там са и Кукленият театър, катедралният храм „Св. Николай“, отколешното поетично кафене на града и още много други емблематични за града места.
Зад новия творчески квартал стои Творческият колектив „На улицата“, създаден от група активни в сферата на изкуството, културата и обществения живот старозагорци, заедно с Държавния куклен театър, Къщата на Архитект Христо Димов и ССИК „Различният поглед“, Държавната опера, Dolap.bg и др. Зад събитието седят още Община Стара Загора и Старозагорската света митрополия, комплекс „Уникато“, бистро „Пегас“, Националния фонд „Култура“.
Благодарение на усилията на творческия колектив, Общината и собственици, наскоро започна и разчистване на къщата на поета Веселин Ханчев. От десетилетия къщата пустее и е застрашена от заличаване.
Първото събитие от септемврийската програма е на 12 септември – улична изложба с фотоси на старозагорски актьори с помощта на Българската национална филмотека. За събитието, което започва в 18 ч. в популярната старозагорска градинка Пингвините, идва и директорът на БНФ Антония Ковачева. Тя ще открие изложбата заедно с ръководството на Общината. Ще свири военният оркестър. Младите от "Розов свят" ще изпеят интерпретации на българска филмова музика.
На 20 септември в 20 ч. ще има ДЖАЗ В ПЕГАС. „Пегас“ е наследникът на култовото писателско кафе. На 21 септември мястото ще приеме и рок концерт – отново в 20 ч.
Кулминацията на събитията е на 22-ри септември, когато съкварталците ще се съберат, за да отбележат три в едно – празник на артистичния квартал, световния ден без автомобили и – разбира се – годишнината от обявяването на българската независимост.
Сутринта има и детско представление на Държавния куклен театър, а същинският Празник на улицата започва по обяд с водосвет пред комплекс „Уникато“ и празнична обща трапеза на живеещите и работещите на улицата „Сава Силов“. В 17.00 ч. идват Спомени от „Клуба на писателя“ - отново в „Пегас“ Росица Ранчева и Таньо Клисуров ще разказват за поетичната памет на града. В 19.00 ч. в "Къщата на Архитекта“ ще има концерти, а в 21.00 ч. - Държавна операта ще направи своята популярна Джазоспекция. През целия ден ще има съпътстваща програма.  
Улица „Сава Силов“ събира и много други събития през септември. През целия месец ще върви АРТ Пулс - международна резидентна програма в „Къщата на Архитекта“. На 14 септември е и семинарът TEDхСтара Загора – в Държавния куклен театър. Прочутият Международен куклен театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ е от 24 до 29 септември, а на 27 септември в Къщата на Архитекта е и старозагорската Нощ на изкуствата
  

АРТистично на улицата (възможни са и промени, които ще бъдат оповестени)

12 СЕПТЕМВРИ, ЧЕТВЪРТЪК

Изложба на фотографии „Памет от архивите на Българската национална филмотека: 24 кадъра на улицата – няколко старозагорци в българското кино“ и концерт на военния духов оркестър и квартет „Розов свят“.

Начало: 18.00 на Пингвините.

Събитието се осъществява с подкрепата на Община Стара Загора, Българската национална филмотека и Първан Симеонов.


20 СЕПТЕМВРИ, ПЕТЪК

ДЖАЗ В ПЕГАС с участието на: Павел Цонев – пиано; Цветелина Петрова – вокал; Дона Мосто – вокал.

Изпълнение на две талантливи ученички от НУМСИ "Христина Морфова" .

Начало: 20:00 часа в „Пегас“.



21 СЕПТЕМВРИ, СЪБОТА

Акустичен рок концерт на група Affection

Начало: 20:00 часа в „Пегас“.



НЕДЕЛЯ, 22 СЕПТЕМВРИ

Сутрешна литургия в храм „Св. Николай Чудотворец“

11.00 ч. - „Банда бацили“ – спектакъл за деца в Държавен куклен театър Стара Загора

12.30 ч. . – „Празник на улицата“- водосвет пред комплекс „Уникато“ и празнична обща трапеза на живущите и работещите на ул. Сава Силов

17.00 ч Спомени от „Клуба на писателя“ в „Пегас“ – разказват Росица Ранчева и Таньо Клисуров


19.00 ч. - Ailia X – музикален проект на: Александър Леков – 7-струнен бас; Желязка Белчилова – вокал. 

Място: "Къщата на Архитекта“ Концертът се осъществява с подкрепата на Национален фонд "Култура".


21.00 ч. - Джазоспекция на Държавна опера - Стара Загора. 

Място: „Къщата на Архитекта“.


Съпътстваща програма през целия ден:
- Изложба на ателието по иконопис към храм „Света Троица“
- Детски пленер на Центъра за подкрепа на личностно развитие
- изложба с фотографии на къщата на арх. Мара Георгиева /комплекс „Уникато“/
- представяне на приказки-игри за деца на писателя Никола Райков;


6 СЕПТЕМВРИ – 27 СЕПТЕМВРИ

АРТ Пулс - международна резидентна програма в „Къщата на Архитекта“. Осъществява се с подкрепата на Община Стара Загора и Национален фонд „Култура“


14 СЕПТЕМВРИ - TEDхСтара Загора.
Начало: 9.30 в Държавен куклен театър.


24 - 29 СЕПТЕМВРИ

Международен куклен театрален фестивал за възрастни „Пиеро“.
Място: Държавен куклен театър. /По отделна програма/


27 СЕПТЕМВРИ: НОЩ НА ИЗКУСТВАТА В СТАРА ЗАГОРА

Къщата на Архитекта:

Изложба на участниците в „Арт ПУЛС - резидентна платформа за изкуство“. Те ще представят чрез интерактивно изложение процеса от резидентното си творчесто в „Къщата на Архитекта“.

Изложбата и резидентната програма се осъществява с подкрепата на Община Стара Загора и Национален фонд „Култура“.

3.09.2019 г.

Свински пир по време на африканска чума

От първите работни дни на септември, мнозинството от хората, които си изклаха преждевременно домашните свине ще получат по 300 лева. Необходимите документи се подаваха до края на август, месеца в който се проведе този безпримерен прасешки „геноцид”. Това е повод да се направи един анализ на борбата с африканската чума по споменатите домашни животни, който би трябвало да е на БАБХ, но кой знае защо, оттам няма подобна информация.
Африканската чума по свинете се появява в Европа още през 60-те години на миналия век, оттогава започва нейната циркулация по цял свят. Болестта засяга само прасетата, а не хората. То може да се консумира след термична обработка. В Испания и Португалия, където борбата започва още през 60-те, никъде не са избивани масово животни. Само в районите където има зараза. У нас се взе кардинално решение. Затова и клането обхвана и Старозагорско, където до момента няма констатиран нито един случай на болно животно, пък било то домашно или диво.
Борбата с африканската чума проведоха главно селските кметове, които бяха привикани в общинските центрове и ултимативно бяха задължени да популяризират „жизнено необходимите мерки” за спиране на заразата. На тях им беше даден дезинфектант, който смесен със слама, се постави на ключови места на главните пътища към селата. Също така, те трябваше да проследят и дезинфекцията на кочините и местата, на които са избити животните. Проверките от областните дирекции на БАБХ бяха епизодични, и то без присъствието на служители на полицията и без прукорорски заповеди, поради което са проверени много малък брой стопани, които не са имали желание да възпрепятстват проверките. По три стотачки пък получи всеки, който подаде декларация, че е изпълнил препоръките, обещавайки в следващите 12 месеца да не отглежда прасета в задния си двор, според приетата формолировка.
От БАБХ казват, че мерките са съобразно европейската Директива 60, касаеща именно борбата с африканската чума по свинете. Но нито в нея, нито в Закона за ветеринарната дейност, няма изричен текст, който да сочи, че това трябва да става с масовата ликвидация на прасетата. Освен това, в голяма свинеферма като тази в Голямо Враново (в Северна България), където е установено огнище на заразата, са избити само 12 000 от 30 000 животни, тъй като, в част от фермата не е установено наличието на заразени прасета. А това отговаря на евродирективата. В доклада на БАБХ през Европа обаче, е записано че са ликвидирани всички животни във фермата…
Чудно протести за подранилата Коледа почти нямаше. Кметовете и ветеринарните специалисти пък ги превърнаха във врагове и доносници, спрямо голяма част от жителите на селата, и то точно преди местните избори.
Сега остава да се види как от агенцията ще санкционират стопаните, които съвсем законно, не са спазили препоръчаните като задължителни мерки и не са ликвидирали животните си. Те, ако се спазва закона, с чиста съвест могат да осъдят БАБХ. Според повечето потърпевши, ликвидацията се прави в интерес на собствениците на големите свиневъдни комплекси. Нали след една година, няма да има кой друг освен тях да предлага малки прасенца на пазара. Освен това, индустриалните ферми „помпят” животните с антибиотици и хормони, за по-бърз растеж и вкусовите качества са съвсем различни от тези на прасетата отглеждани в двора. Отделно цената на свинското ще върви нагоре, а определени лица ще се уредят и с допълнителни доходи от вноса, който ще замени домашната алтернатива.
Така вместо въвеждане на практики за хуманно отношение към домашните животни, резултата е организираното им масово избиване, включително на малки и на бременни животни. До края на годината домашните мръвки ще свършат, но тази година стопаните ще могат да си купят и от магазина, с помощите от по три стотака. Догодина, тази работа вече е за тяхна сметка. Това е то – пир по време на чума…

2.09.2019 г.

Мошеник от класа се подвизава в един от най-силните румънски романи

„Мошеник ЕООД“ от К. Г. Балан е един от най-силните романи в съвременната румънска литература. По забавен, но изключително дълбок и проникновен начин той поглежда към обществото ни, преживяло прехода от социализъм към демокрация – времето на незаконно забогатяване и трупане на богатства. Това е и времето, в което изгрява звездата на един първокласен мошеник, който превръща Европа в сцена на действие за номерата си.
Запознайте се с Марчел Зису, природно интелигентен, умен и комбинативен млад мъж, който търси начин да преуспее в годините на залеза на комунизма и изгрева на демокрацията на Балканите. След като родителите му загиват в жестока катастрофа, на него му се налага да се справя сам с живота. По-късно той заминава на Запад, където бързо се вписва в обстановката и намира всевъзможни начини за печелене на пари чрез мошеничества и далавери – мами в казина, продава крадени коли, прави банкови измами. Намира си и двама достойни партньори, а мошеническите му удари стават все по-амбициозни…
Написан невероятно четивно, свежо и с чувство за хумор, „Мошеник ЕООД“ е един от най-силните романи в съвременната румънска литература. В сюжета му българският читател може да припознае много неща и от собственото си битие.
Изобретателен в идеите за ужилвания и упорит в осъществяването им, Марчел е изключително симпатичен герой, което разколебава читателя в желанието му категорично да осъди постъпките и поведението му. Той е с богата култура, познания в различни области на науката, интерес към културни паметници и музеи в градовете, в които се подвизава. Не крие и своята любов към книгите. Той презира обществото, в което израства, и това е нещото, което в някаква степен оправдава пред самия него поведението му. Изпечен мошеник ли е той, или просто човек, който иска да сбъдне мечтите си?
С романа си К. Г. Балан печели най-голямата награда за дебют в Румъния и попада сред специална литературна селекция във Франция.
Българското издание е на „Изида“, а преводът - на Христо Боев.