23.07.2018 г.

Откриват изложба „Пространства“ в Старозагорската галерия

На 24 юли от 18 часа в западната зала на Художествена галерия в Стара Загора ще бъде представена изложбата „ПРОСТРАНСТВА”. Тя включва 28 произведения от фонда на галерията Стара Загора. Съставител на изложбата е Пламен Кирилов – уредник в ХГ Стара Загора, съобщи директорът проф. д-р Марин Добрев.
Експозицията е посветена на артистичния възглед за пространството на две поколения съвременни български живописци, сред които са:  Христо Симеонов, Никола Манев, Минчо Мивчев, Николай Янакиев, Станислав Памукчиев, Недко Итинов, Деля Чаушева, Мартина Караиванова и други.

17.07.2018 г.

„Звярът е още жив” – документален филм за горяните показват в Къщата на архитекта

Разтърсващият документален филм „Звярът е още жив“  и среща с авторите на филма гостуват на 19-ти юли в Къщата на Архитекта от 21ч. - част от програмата на КинеДок 2018 в Стара Загора.

The Beast is still alive / Звярът е още жив бе селектиран в престижни международни фестивали, сред които най-големия фестивал за документално кино в света - IDFA, Амстердам, Сараево, Варшава, Гьотеборг и десетки други. Филмът продължава успешно световния си фестивален път, като бе награден за най-добър документален филм, режисура и анимация в Европейските независими награди, фестивали от Индия до Мексико. Филмът беше прожектиран в Евроепйския парламент при претъпкана зала с два часа интензивна дискусия. В България направи впечатляваща премиера в Бившия партиен дом през март 2016 г.

След премиерата си филмът влезе в киносалоните и започна да пътува из цялата страна със специални прожекции с дискусии, а след излъчването си по Българската национална телевизия през месец май 2017г. предизвика скандални реакции и емоции. Социалните мрежи се разгoрещиха от дебати и мнения на развълнувани зрители. A PR-a на Българската социалистическа партия и народен представител Александър Симов направи свое гневно изявления по медиите:
 https://www.youtube.com/watch?v=j6wbo3LQjSI

Филмът е направен по лична история. Весела Казакова и Руси Чанев са главни действащи лица в мистичен диалог между внучка и дядо, взел участие в първото и най-масово анти-комунистическо движение в Европа, наречено „Горяни“, за което все още малко се знае в България и по света. „Звярът е още жив“ e филм за престъпленията на комунизма от близкото минало на България и за актуалното влияние на левите движения в света.

С участието на: Vesela Kazakova и Руси Чанев; Монтаж: Donka Ivanova; Анимация и ефекти: Mina Mileva; Музика: Emilian Gatsov – Елби; Камера: Allie Crawford, Пламен Гелинов, Димитър Костов; Звукообработка: Георги Маринов - Esem; Запис на глас зад кадър: Ivailo Stefanov; Сценарий и режисура: Мина Милева и Весела Казакова; Продуценти: Мина Милева и Весела Казакова – Activist38

Филмът е подкрепен от Подпрограма МЕДИА на програма „Творческа Европа“ на ЕС / Creative Europe
Национален филмов център / Bulgarian National Film Center, копродукция с Българска Национална Телевизия и „Нова Филм“ – Dessy Tenekedjieva.

Вход - дарение : 5лв - редовен /3лв за ученици с включено питие
Препоръчва се предварителна резервация!


19 юли - Ден за възпоменание на жертвите на старозагорското клане

Община Стара Загора организира общоградско възпоменание на загиналите мирни жители от града и района, при опожаряването на Стара Загора и Старозагорското клане през 1877 г.
Денят на възпоменание на жертвите – православни християни, който ще се проведе по традиция на 19 юли (четвъртък), включва Вечерна служба в енорийски храм „Света Троица” от 17.00 ч.
В 17.30 ч. от храма ще тръгне литийно шествие до Мавзолея костница „19 юлий 1877”.
На мястото, където са положени костите на хиляди мъченически загинали християни на 19/31 юли 1877 г., от 18 ч.  ще бъде отслужена заупокойна молитва в тяхна памет.
В града и района, по време на драматичните събития са избити над 14 хиляди българи, повече от 1000 местни жители умират от глад и гонения, отвлечени са над 10 хиляди млади жени, момчета и момичета. Само в църквата „Св. Троица“ са изклани близо 3000 души.

През 2018 г. се навършват141 години от боевете за защитата на града по време на Руско-турската освободителна война. На годишнината Община Стара Загора е посветила специална програма. 

12.07.2018 г.

Музикални вечери на Античния форум от 19-24 юли

Традиционните "Летни музикални вечери на Античния форум - Стара Загора" тази година включват няколко специално подбрани продукции, които ще бъдат показани на откритата сцена. За пореден път програмата на Държавна опера-Стара Загора в тези три дни се осъществява благодарение на изключителното съдействие на Община Стара Загора.
На 19 юли от 21 ч. ще бъде представена музикалната драма "Нестинарка" по музика на  Марин Големинов и хореография на Маргарита Арнаудова- с участието на солистите Анелия Димитрова - в ролята на Демна, Веса Тонова - Струна, Фиорди Лоха - Найден, Станко Танев - Старецът, Ивайло Янев - Колю, солисти и кордебалет на Старозагорската опера. Сюжетът на „Нестинарк“ е чудна смесица от староезически представи и по-нови християнски преживявания. Върху широката основа на народния обичай се развива личната драма на главната героиня Демна. Действието се развива в едно нестинарско село в Странджа и село в югозападна България. Премиерата на „Нестинарка“ бе на 23 май тази година, а спектакълът се посвещава на 90 години български балет и 110-та годишнина от рождението на великия български композитор Марин Големинов, оставил ярка следа в българското и световното музикално наследство.
Следващата вечер (20 юли) от 21 ч. ще прозвучат на открито любими песни на легендарните "Дийп пърпъл" и "Рейнбоу" под наслов "Children in Time" със специалното участие на Николо Коцев и "Кикимора" със солист Никола Здравков. Грандиозният концерт е в съпровод на оркестъра на Старозагорската опера под диригентството на Димитър Косев. „КИКИМОРА е една от малкото групи (ако не единствената), която може да си позволи да направи такъв проект. Групата е силна, съставена от много добри музиканти, които могат да изсвирят материала. Солистът ни  Никола Здравков се справя без проблем с парчета, които дори самите Иън Гилан и Дейвид Ковърдейл вече не могат да изпеят. Аз имам музикалната култура да оркестрирам материала, което хич не е лесна задача. Свикнали  сме да работим с оркестри, а подобна симбиоза принципно си е сериозно предизвикателство както за бандата, така и за оркестъра. Не на последно място сме щастливи да имаме силен съюзник в лицето на Държавна Опера-Стара Загора, диригента Димитър Косев и директора Огнян Драганов. При такива предпоставки е съвсем естествено да реализираме този проект.“ - казва Николо Коцев , ръководител на групата.

Летните музикални вечери под звездите ще завършат с новия проект на Васил Петров "Swinging rock", който ще бъде представен за първи път на 24 юли от 21 ч. В концерта на певеца участват Военен биг-бенд с диригент капитан Цветомир Василев и оркестърът на Операта в Стара Загора. На сцената с тях ще се качат и Венцислав Благоев - тромпет и флюгелхорн, Владислав Мичев – цугтромбон и Димитър Благоев – китара. Част от военната формация са и момчетата от Overground Brass Band, с които Васил Петров ще изпълни две песни. В концерта ще чуете авторски аранжименти на съвременни поп и рок песни. Музикантите ще ни покажат как биха звучали Нирвана, Майкъл Джексън, Лайнъл Ричи, Бон Джоуви в стил суинг джаз в акомпанимент на биг бенд. Васил Петров ще представи тази нова  концертна програма преди да я изпълни на 4 септември в Созопол на Аполония 2018. „Изкушен съм да направя поп и рок песни, който ми правеха впечатление в моето юношество, сега звучащи в чудесни аранжименти като джаз стандарти. За първи път ще представим такава цяла програма. “ споделя Васил Петров.

6.07.2018 г.

Смъртно ранен е новото заглавие от мастора на трилъра Томас Енглер

„Смъртно ранен“ (издание на „Персей“) е финалният акорд на една от най-четените скандинавски криминални поредици. Тя е за разследващия репортер Хенинг Юл, а негов създател е популярният в повече от 20 държави скандинавски автор на трилъри Томас Енгер. На българския читател вече са познати предишните четири романа от тази поредица: „Мнима смърт“, „Фантомна болка“, „Кървава мъгла“ и „Тайните на герба“. Във всеки от тях Юл разследва различни случаи, като същевременно се опитва да превъзмогне болката от смъртта на сина си и да разкрие истината за разрушения си живот. Не спират и сътресенията в личния му живот – бившата му съпруга Нора е бременна от друг мъж, а сестра му Трине, изглежда, е замесена по някакъв начин в пожара, убил сина му. В романа „Смъртно ранен“ смелият репортер ще трябва да се изправи сам срещу предателството и мрачните тайни на хора, в които е вярвал, както и да се пребори срещу дълбоката и всеобхватна мрежа на корупцията, която е обвила всички слоеве на обществото. 
Криминалният репортер Хенинг Юл никога не е бил толкова близо до отговора на загадката, преобърнала живота му. Но и никога не се е намирал толкова близо до смъртта.
Ако заплати с живота си, за да научи истината, кой ще отмъсти за убийството на сина му? Безупречната интуиция и острият му ум го отвеждат до самата сърцевина на престъпната групировка, чиито злодеяния се простират отвъд океана. Мистериозен мъж управлява събитията като кукловод, а самият той винаги остава скрит зад кулисите. За да стигне до него, Хенинг трябва да понесе поредица от рани. Но този път те няма да оставят само белези…
Финалът на мрачната смразяваща поредица за Хенинг Юл не е просто последното парченце в пъзела, а е сам по себе си завършена картина. Тя обединява миналото и настоящето, за да разкрие и виновниците, и мотивите им. А сред неочакваните обрати и нестихващото напрежение долавяме и много от обществените проблеми, които не са подминали и тази далечна северна страна.

150 години от гибелта на националните герои Хаджи Димитър и Стефан Караджа

На 14-ти юли, събота Община Казанлък и НПМ „Шипка – Бузлуджа“ са организатори на тържеството в местността Бузлуджа, където ще бъдат отбелязани юбилейните 150 години от гибелта на националните герои Хаджи Димитър и Стефан Караджа. Честването ще се проведе под патронажа на вицепремиера и министър на отбраната Красимир Каракачанов.
 В рамките на тържествата за 150-годишнината от сражението на 3 юли, в залите на Исторически музей „Искра“ – Казанлък бе открита изложба, подготвена съвместно от НПМ „Шипка – Бузлуджа“, историческите музеи във Варна, Русе и Сливен и Държавния архив в Стара Загора. Тя представя два изключително ценни експоната – сабите на двамата воеводи, плюс десет литографии, предоставени от Музея в Сливен, които разказват за бойния път на четата, както и любопитни документи за историята на четата, предоставени от Държавен архив – Стара Загора.
По време на откриването на експозицията се състоя и премиерата на традиционния за Национален парк – музей „ Шипка – Бузлуджа“ юбилеен вестник, с авторски материали на представители на културни институти и утвърдени историци по темата.
В празничния 14-ти юли, събота тържествата ще започнат в 9,30 ч. с поднасяне на венци и цветя на барелефа на Стефан Караджа на едноименната улица в град Казанлък.
На връх Хаджи Димитър (известен със старото си име Бузлуджа) в съботата тържествата започват в 11 ч. Традиционно ще бъде отслужена заупокойна молитва за загиналите, ще бъдат произнесени слова и ще бъдат положени венци и цветя пред паметника на воеводата. Около 11.30 часа ще бъде валидирана юбилейна пощенска карта, издадена от Министерство на транспорта по инициатива на НПМ „ Шипка – Бузлуджа“, за което ще бъде разкрита временна пощенска станция на върха. След това родолюбивите българи, дошли на върха ще могат да видят мащабната историческа възстановка на близо 150 активисти на Националното дружество „Традиция“ за гибелната битка на войводата и неговата чета „150 години Бузлуджанска епопея“.
След раздаване на обреден курбан по обед честванията ще продължат с народния събор – надпяване под надслов „Балканът пее хайдушка песен“, посветен изцяло на възрожденски и патриотични песни.

4.07.2018 г.

Читалищен деец и европейски шампион са номинирани за почетни заралии

Две са получените предложения за удостояване със званието „Почетен гражданин на Стара Загора“ за тази година. От името на Съюза на българските писатели, в началото на юни, е постъпило предложението за Иван Нанев Аяров.Той е председател на НЧ „Св. Климент Охридски – 1858“, носител на Голямата награда „Св. Климент архиепископ Одрински“ и почетния знак „Св. Климент Охридски“ за изключителни заслуги към читалищното дело в града.
Автор е на няколко книги. В мотивите на вносителите е упоменат и 80-годишният юбилей на Аяров.  Предложението е подкрепено още от Инициативен комитет, с председател ак. Кирил Тодоров, композитор и носител на званието „Почетен гражданин“, и над 30 души членове.
Подкрепа е изказана още от името на Арменската общност в Стара Загора, Тракийско дружество „Одринска епопея“, Българска генеалогична федерация „Родознание“, Историческо дружество „Българска орда“ и Съюз на българските читалища.
Другата издигната кандидатура за високото отличие е на спортиста Иван Колев Иванов. Той е носител през 1973 година на Златния пояс на „Никола Петров“, европейски  шампион от първенството в Хелзинки, Финландия, световен шампион от Техеран, Иран. През 1974 година извоюва златен медал, в категория до 74 кг, от Европейското първенство в Мадрид, Испания.
Предложението за Иван Иванов е направено от Инициативен комитет и получило подкрепа на редица спортни легенди, на зам.-главния редактор на старозагорска медия, както и на общински съветник. В мотивите е записано, че школата на Иванов е единствената, дала на борбата четирима световни шампиони, което я прави без аналог както на Балканите, така и в Европа. Друг повод за номинацията на Иванов е и навършването на 45 години от първия световен златен медал по борба -  спорт, прославил не само града, но и страната ни. 
Отличието „Почетен гражданин на Стара Загора“ се присъжда с решение на Общинския съвет , по процедурата, предвидена в Наредбата за наградите и отличията. Връчва се по време на общоградското честване на Празника на града – 5 октомври. Предложенията, заедно с приложените писма за подкрепа, са достъпни в сайта на Община Стара Загора, раздел Обявления на Общински съвет.

Миналата година, въпреки първоначалните номинации, изненадващо бе обявен за Почетен гражданин Христо Стоичков, неизвестно за какви заслуги към града. Това, освен че е нарушение на правилата за избор, бе съпътствано и с отмяна на церемонията по връчването на отличието на 5 октомври, а така и не стана ясно, дали Камата е взел наградата си. 

2.07.2018 г.

НАБУКО с Мария Гулегина и Йонуц Паску на стадион „Берое“

На 8 юли от 21 часа на стадион „Берое“ Държавна опера-Стара Загора ще представи грандиозен спектакъл на една от най-любимите и популярни опери на Джузепе Верди „Набуко”. Суперпродукцията се подготвя специално за третото издание на „Опера на стадиона“. Спектакъла ще дирижира Ивайло Кринчев, режисьор Огнян Драганов. Сценографията е подготвена и адаптирана от художника на Старозагорската опера Тодор Демеров. Дизайнер на костюмите на солистите е Денис Иванов. Диригент на хора Младен Станев.
Звезден солистичен състав ще зарадва с изпълненията си почитателите на оперното изкуство. В ролята на Абигайл гостува световната оперна дива Мария Гулегина. Именитата певица, превзела оперния Олимп, години наред е в афишите на най-престижните световни оперни сцени. Определяна ласкаво от музикалната критика като „вокално чудо“, „руското сопрано, в чиито вени тече кръвта на Верди“, Мария Гулегина идва за първи път в България по покана на артистичния директор на Старозагорската опера оперната прима Веселина Кацарова. В ролята на Набуко ще й партнира блестящият румънски баритон Йонуц Паску, който е познат на Старозагорската публика от незабравимите си гостувания в спектакли на операта „Трубадур“ и в гала концерта на ФОБИ през 2016 година. Талантливият млад певец има респектираща биография с постоянни ангажименти освен в Букурещката опера и оперните театри и фестивали в Румъния, в операта в Тел Авив, Израел, в оперните театри в Салерно, Падуа, Лиеж, Валенсия, гастролира в Холандия и Южна Корея. Преди два сезона в Салерно, Италия пее в „Набуко“ с Мария Гулегина. Великолепните солисти на Държавна опера-Стара Загора Ивайло Джуров, Петя Петрова и Ивайло Михайлов ще се представят в трите знакови роли на Захария, Фенена и Измаел. Върховният жрец ще бъде Александър Марулев, Абдало – Ивайло Йовчев, а Анна – Нина Димитрова. Участват оркестър и хор на Държавна опера-Стара Загора, както и представители на Прабългарска школа за оцеляване „Бага-Тур“. Шест  хорови формации ще участват в спектакъла на операта „Набуко“ и ще изпълнят заедно с колегите си от Операта знаменития хор на евреите: Дамски камерен хор „Библиофония“ – Стара Загора, Смесен хор „Родина“ – Стара Загора, Смесен хор „Петко Стайнов“, Хор към Фондация „Миню Балкански“ – Нова Загора, Смесен хор „Славей“ – гр.Харманли, Общински представителен хор – Димитровград, Представителен смесен хор „Родна песен“ – Хасково.
Операта “Набуко” е третата опера от ранното творчество на Джузепе Верди, но още с първото си представление през 1842 година в Миланската скала има триумфален успех. Сюжетът, вдъхновен от библейския епос, е изпълнен с патоса на свободата.
Старозагорският оперен театър представя за първи път извън столицата неувяхващата творба на великия италиански маестро Джузепе Верди на 17 май 1967 г. с диригент Веселин Ненов, режисьор Стоян Велев и художник Петър Русков, диригент на хора - Богдана Попова. Оттогава досега “Набуко” почти не слиза от репертоара Държавна опера - Стара Загора. Следват постановките през 1982, 1995, 1997, 2001 и 2011 г. Представленията се радват на неизменен интерес у нас и в чужбина. През пролетта на 2011 операта “Набуко” е изиграна 25 пъти пред взискателната публика на Белгия и Холандия. През 2016 година Старозагорската опера гостува с голям успех със спектакъла на операта „Набуко“ на хълма „Царевец“ във Велико Търново – в рамките на Летния сезон на българските оперни театри.

Билети за спектакъла се продават на касите на Старозагорската опера и онлайн и в разпространителската мрежа на eventim.

Осигурен транспорт за организирани посещения /минимум 30 души/
Информация и заявки – тел. 0888 939 900

Опера на стадиона 2018 - видео

Мария Гулегина и Йонуц Паску – Дует на Абигайл и Набуко - видео