29.06.2018 г.

За втори път рок на Бузлуджа на 30 юни

Рок групите MIRROR, AFFECTION и K.O.R.A ще представят авторските си парчета и кавъри на хитове от различни жанрове, направления и течения в Рок музиката от 19.30 ч. в местност Бузлуджа на тази събота30 юни, 2018 г.
Съпътстващите събития през деня са РАЗХОДКА С КОНЕ Thracian Spirits и демонстрации на съвременни модерни изкуства на живо от 12.00 ч.:
-         ГОРЕЩ БАТИК върху коприна – Катя Зографова, 
-         БОДИАРТ и ПРИЛОЖНИ ИЗКУСТВА – деца от ателие „Пъстроцвет“, НЧ „Жар 2002“, 
-         ЖИВОПИС - Дончо Чокоев, ПЪРФОРМАНС ИНСТАЛАЦИЯ  от пластмасови отпадъци – Доц. Румен Жеков, АМТИИ Пловдив, Зина Асенова – школа за изобразително изкуство „Обичам да рисувам“, Пловдив
-         ЩАНД с тениски, гривни, магнити и дискове.
Събитието се осъществява в партньорство с Община Казанлък, Национален парк-музей „Шипка – Бузлуджа“ и Инициативен комитет с подкрепата на спонсори и доброволци.
Организиран транспорт от Казанлък до Бузлуджа и обратно - цена  4лв. -30 юни. Тръгване от хотел „Казанлък“ - 11.00ч., 17.00ч. ; Връщане - 24.00 ч.

Желаещите да останат в планината за уикенда, могат да разположат собствени палатки.

Организаторите забраняват паленето на огън!

Инициативният комитет си запазва правото за промени.

Информация за програмата - на FACEBOOK страницата РОК КУЛТУРА.

27.06.2018 г.

Майстори на мозайката се събират в Стара Загора

Третото национално биенале „Мозайката днес“ ще се проведе в Стара Загора от 29 юни до 2 юли. Организатори на проявата са Община Стара Загора и Арт „Мозайка“.
„С организирането на Биенале и изложба повече хора могат да се докоснат до това позабравено у нас изкуство. Нека мозайката да заеме своето достойно място в изящното изкуство, да повтори историческата си функция като архитектурен елемент, като част от вътрешното и външното обзавеждане“, споделят организаторите.
Участниците в тазгодишния форум са: Антоанета Стоименова, София, Петя Мод, Велики Преслав, Николина Георгиева, Пазарджик, Милка Ботушева, Сливен, Васка Атанасова, Брацигово, Радка Маркова, Петрич, Мария Жейнова, Варна, Стойка-Тони Матева, Стара Загора, Иван Иванов, Стара Загора, Иван Монев, София, Йорданка Ружина, Пловдив, Петър Вуйошевич, Сърбия и  Снежана Вуйнов, Сърбия.
Изложба на техни творби ще бъде открита на 29 юни в 17.30 часа във фоайето на Община Стара Загора.
По традиция по време на Биеналето всички участници изработват една обща творба, която остава в Стара Загора. Тази година те ще направят мозаечно пано „Лъвица кърмеща лъвче“ по оригинала на уникална каменна плоча от ІХ-Х век, открита в района на днешна Стара Загора. Това е и основния елемент от съвременния герб на града.
Участниците във второто издание на Биеналето изработиха парадната икона за новия православен храм „Свети Игнатий Старозагорски“ в Стара Загора. А майсторите на мозайката от първото издание пано  „Щастлива зора“, което украси Международния младежки център.
Ненапразно Стара Загора е избрана за домакин на Националното биенале. Тук са  открити и съхранени антични мозайки, сред които уникалната „Дионисиево шествие“.

Идеята на организаторите е възраждане на това изкуство, възникнало в древен Вавилон. И днес мозайките са един от най-интересните продукти, предлагани за вътрешна и външна архитектура. Поради своето многообразие и сложна изработка, мозайките са предпочитан интериорен елемент – ефектното им присъствие създава различна и уникална атмосфера в което и да е помещение или сграда. Днес мозайката превръща обикновени обекти от ежедневието в произведения на изкуството, докосващи сетивата и поразяващи със забележителния си ефект и внушения.

Фестивалното лято на Старозагорската опера

След един разнообразен оперно-балетен сезон, наситен с иновативни камерни проекти, уникални представления и необичайни грандиозни продукции под знака „За първи път в България“, Държавна опера-Стара Загора е предпочитан гост на редица български летни музикални фестивали.
Балетната трупа на Държавна опера – Стара Загора ще представи на 1 и 2 юли на сцената на амфитеатъра в курортния комплекс „Марина Диневи“ – Свети Влас балетните постановки „Фантастичното дюкянче“ от Алфредо Казела и „Снежанка и седемте джуджета“ от проф.Александър  Йосифов. Това е второто участие на балетната трупа  във вече 4-я поред  Международен фестивал на изкуствата „Свети Влас“.  Фестивалът се организира от Фондация „Евро Атлантик Арт“ -  „рожба“ на български творци и водещи арт мениджъри, които работят в САЩ и Европа.
От 12 до 15 юли Държавна опера-Стара Загора гостува на Международния музикален фестивал „Моцартови празници“ в Правец с най-впечатляващите си нови продукции.
Във фестивалното Лято 2018 година спектакли на Държавна опера-Стара Загора ще се представят на две нови за театъра сцени в България.
За първи път на 3 август е участието на театъра във Видин в програмата на Летния фестивал за опера и балет на открито "Крепост на вековете "Баба Вида". Организатори на първото издание на фестивала през миналата година, което сложи началото, са Софийската опера и балет, Община Видин и Министерството на културата. Тази година е предвидено културното събитие да се състои до старинната крепост "Баба Вида". Сцената за представленията ще е разположена в рова пред "Баба Вида", а декор ще е старинната крепост. Държавна опера-Стара Загора ще представи спектакъла на операта „Травиата“ от Джузепе Верди. В ролята на Виолета Валери гостува Беса Лугичи /Косово/,  в ролята на Алфред Жермон – Ивайло Михайлов, а в ролята на неговия баща Жорж Жермон – Иван Кабамитов. Режисьорската адаптация е на Славчо Николов, диригент е Владимир Бошнаков.
В края на месец август, под открито небе - на централния площад в гр.Банско ще се проведе 9-то издание на „Банско Опера Фест“. Гостите на фестивала тази година ще имат възможността да се насладят на концерта „Класиката среща АББА“ /на 23 август/ с оркестъра на Държавна опера-Стара Загора и  на спектакъла на операта „Бохеми” от Джакомо Пучини под диригентството на Найден Тодоров. Участват  солистите Нина Андреева-Божков, Милен Божков, Руси Ников, Ивайло Джуров, Александър Марулев и др. 
Традиционните „Летни музикални вечери на Античния форум – Стара Загора“ тази година включват няколко специално подбрани продукции, които ще бъдат представени в Стара Загора на откритата сцена на древната Антична улица. На 19 юли от 21.00 часа ще бъде представена култовата музикална драма „Нестинарка“ от Марин Големинов с участието на солистите Анелия Димитрова – в ролята на Демна, Веса Тонова – Струна, Фиорди Лоха – Найден, Станко Танев – Старецът, Ивайло Янев – Колю, солисти и кордебалет на Държавна опера-Стара Загора.
На следващата вечер – 20 юли,от 21.00 часа ще прозвучат на открито любими песни на легендарните DEEP PURPLE и RAINBOW  под надслов “CHILDREN IN TIME” със специалното участие на Николо Коцев и КИКИМОРА - солист Никола Здравков. Грандиозният концерт е в съпровод на оркестъра на Държавна опера-Стара Загора с диригент Димитър Косев.

Летните музикални вечери под звездите на Стара Загора ще завършат с новия проект на Васил Петров SWINGING ROCK, който ще бъде представен за първи път на 24 юли, от 21.00 часа. В концерта на Васил Петров участват Военен биг-бенд с диригент капитан Цветомир Василев и оркестърът на Държавна опера-Стара Загора.

Недялко Славов представя книгата си „Пиафе” на 4 юли

На 4 юли очакваме Недялко Славов, който ще представи последната си книга „Пиафе“ в книжарница Хеликон Стара Загора от 18 часа с читатели.
Недялко Славов както винаги е безпощаден.„Пиафе“ разказва за трагедията на новото време. Време, което е лишено от истинност, време, в което дори любовта се оказва невъзможна, поради своята несподеленост. Великан на метафорите!

Недялко Славов е поет, писател и драматург. Роден е и живее в Пловдив.Той е сред най-успешните съвременни български писатели.Автор е на романите „Камбаната“, „Фаустино“, „432 херца“, „Портрет на поета като млад“, „Вертиго“, поетичния сборник „Мраморни години“, пиесите „Аляска“ и „Борса за трупове“, сборника „Филипополски разкази“.Творбите му са превеждани на английски, немски, руски и гръцки.За книгите си той е получил много награди, сред които Националната награда за литература „Хр. Г. Данов“, награда „Хеликон“ (2015, 2016), „Цветето на Хеликон“, награда „Иван Николов“, награда „Пловдив“ и др.

21.06.2018 г.

„Една нощ в операта“ с рок група „Кикимора“

Популярни оперни арии с рок аранжимент и златни рок хитове, в изпълнение на солисти и хор на Държавна опера Стара Загора. Това включва музикалният спектакъл „Една нощ в операта“ на 26 юни от 19 часа в Операта - един съвместен проект на Николо Коцев и рок група „Кикимора“ с оркестъра на Държавна опера Стара Загора. Диригент е Юрий Илинов, а солисти Нора Караиванова, Никола Здравков, Елена Петрова, Александър Крунев и Ивайло Йовчев.
В програмата на спектакъла са включени известни творби на Верди, Бизе, Пучини и Моцарт, арии от рок операта на Николо Коцев „Нострадамус“ и „Бохемска рапсодия“ на Група Куин.
Николо Коцев – рок група „Кикимора“ казва за концерта: „Той е интересен за всички, защото ние предлагаме един много оригинален прочит на до болка познати оперни арии с рок-аранжимент и изпети от Никола Здравков– солист на „Кикимора“ – по един съвсем различен начин и с една съвсем различна интерпретация – тази на рок певеца. Съчетано с респекта, който ние имаме към оперната музика, се получава една наистина уникална сплав, която се надявам дори и заклетите любители на консервативното оперно изкуство да харесат.“


Програмата на концерта "ЕДНА НОЩ В ОПЕРАТА" 

01. Увертюра
02. Кармен Увертюра            ОРКЕСТЪР ЗАЕДНО С КИКИМОРА
03. Beggar's Lane                             - Brazen Abbot  СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ 
04. Feeling Like A Rollingstone      - Brazen Abbot СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ
05. Ария на шампанското, Дон Жуан СОЛИСТ – АЛЕКСАНДЪР КРУНЕВ
06. I'll Be Free                                  - Brazen Abbot СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ
07. Сам                                             - Кикимора СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ
08. Questa O Quella СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ със СОЛИСТ ОТ ОПЕРАТА ИВАЙЛО ЙОВЧЕВ
09. Горчива Река                            - Кикимора СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ
10. Полетът на Валкюрите              ЗАЕДНО С ГРУПАТА
11. Болка                                         - Кикимора НИКОЛА ЗДРАВКОВ със СОЛИСТ ОТ ОПЕРАТА – ЕЛЕНА ПЕТРОВА
12. Омерзен                                     - Кикимора СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ
13. La Donna E Mobile СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ със СОЛИСТ ОТ ОПЕРАТА- ИВАЙЛО ЙОВЧЕВ
14. Try To Live Again          - Nostradamus любовен дует СОЛИСТИ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ и НОРА КАРАИВАНОВА
15. Цигански хор Трубадур ХОР НА ОПЕРАТА с НИКОЛА ЗДРАВКОВ 
16. Toreador СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ със СОЛИСТ ОТ ОПЕРАТА и с ХОР НА ОПЕРАТА  
17. Brindisi СОЛИСТИ ОТ ОПЕРАТА с ХОР НА ОПЕРАТА 
18. Bohemian rhapsody СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ с ХОР НА ОПЕРАТА
19. Nessun Dorma СОЛИСТ - НИКОЛА ЗДРАВКОВ с ХОР НА ОПЕРАТА

20. I'll Remember you          - Nostradamus финална сцена НИКОЛА ЗДРАВКОВ и НОРА КАРАИВАНОВА с ХОР НА ОПЕРАТА и  СОЛИСТИ ОТ ОПЕРАТА на финалния припев, ноти - в клавира на Нострадамус 

КинеДок гостува в Къщата на Архитекта

След изключително успешното си дебютно издание през 2017-а, в което бяха организирани 130 кинопрожекции на 30 алтернативни локации в 11 населени места из цяла България, международната платформа за алтернативно разпространение на документално кино КинеДок започва своя нов сезон, с организатор Активист 38.
В Стара Загора отново партньор на прожекциите е компанията АртЕриа. През 2018-а четвъртото поредно и второ за страната издание ще представи 14 авторски документални филма от 7 държави - Чехия, Хърватия, Унгария, Румъния, Словакия, Норвегия и България.
Откриват лятната програма в Стара Загора с хърватския документален филм "Момичета с морски мечти" на 26 юли в Къщата на Архитекта.
Отворени врати: 20 часа.
Начало на прожекцията: 21 часа.
Вход: 5/3лв - дарение за поддръжка и реновация по Къщата на Архитекта, паметник на културата + включено питие.
Летните прожекции в двора на Къщата на Архитекта продължават всеки вторник и четвъртък по същото време.
Тази година КинеДок ще раздаде 14 специални награди на публиката.
След всяка посетена прожекция посетителите ще вземат КинеДок стикер. Събераните поне 10 стикера, залепени на произволно място върху брошурата, която може да се намери на прожекциите, и занесена до 1-ви март 2019-а в някое от КинеДок пространства, дава право на участие в томбола за 14 специални награди, осигурени от Sofia International Film Festival / Международен София Филм Фест и Activist38:
2 акредитации за София Филм Фест 2019
2 нощувки в CINESTUDIO в центъра на София
10 DVD-та с документалните филми на Активист38
---

КинеДок отново ще изведе филмовите прожекции извън рамките на традиционните киносалони и ще ги премести на по-разчупени места като открити пространства, галерии, заведения, читалища, музеи, социални и културни центрове, покриви, подземия и др.
КинеДок е алтернативна платформа за разпространение, свързваща почитателите и създателите на авторско документално кино.
Програмата се подбира като се вземат под внимание най-награждаваните и дискутирани документални заглавия от продукцията на участващите държави в последните години. Филмите са с различна тематика и продължителност и не могат да бъдат видени никъде другаде - нито онлайн, нито в киносалони, а само и единствено в рамките на КинеДок.

Ако искате вашето пространство да бъде домакин на прожекция, свържете се с Артериа. Следете програмата на https://kinedok.net/bg

20.06.2018 г.

Ремонтират над 50 км от път IIІ-663 Чирпан - Симеоновград

По ОП „Региони в растеж“ ще се рехабилитират над 50 км от третокрасния път IIІ-663 Чирпан – Симеоновград, алтернативен маршрут на АМ „Марица“ и на път I-8 Поповица – Хасково, съобщават от АПИ. Подписани са договорите за основния ремонт на 35 км от направлението, включени в лот 19 (15,2 км) и лот 21 (20,2 км) от програмата. До дни предстои утвъждаването и на третия договор за лот 20 (15,3 км) и стартирането на строителните работи на обектите.
Ремонтът на отсечката в лот 19 - участъкът от км 0+000 до км 15+220, ще бъде изпълнен от „Пътища Пловдив“ АД. Стойността на договора е 11 922 748 лв. с ДДС. На ДЗЗД АПП „Пътища“, в което са: „Пътища Пловдив“ АД и „Агромах“ ЕООД, е възложена рехабилитацията на отсечката от км 34+600 до км 54+835, която е в лот 21. Договорът им е за 12 987 206.51 лв. с ДДС. Срокът и на двата договора е 15 месеца.
Лот 20 - от км 15+220.00 до км 28+913.25 и от км 31+742.00 до км 33+364.30, ще бъде изпълнен от „АБ“ АД. Стойността на техния договор е 10 805 100,51 лв. с ДДС.

Предвидените ремонтни дейности на третокласния път включват полагане на нова асфалтова настилка и възстановяване на отводняването на пътя. В село Целина ще бъде изградена нова колекторна система за дъждовни води. Ще бъдат монтирани нови ограничителни системи, пътни знаци и хоризонтална маркировка. Ще се рехабилитират 5 големи съоръжения – мостът над река Стара река при 13-ти км, мостът над река Меричлери при 35-ти км, мостът над река Мартинка при 42-ри км, както и съоръжения при 43-ти и 54-ти км.

18.06.2018 г.

Опера в Цирка! КАЛУДИ КАЛУДОВ – 40 години на сцената

Със спектакъла на  операта ПАЛЯЧИ на 20 юни, от 19 часа под купола на Академичен цирк „Балкански“ в Стара Загора ще бъде почетен големият български тенор Калуди Калудов. 40 години по най-престижните световни оперни сцени, години на активна артистична и педагогическа дейност, овенчани с триумфален възход, с щедри аплодисменти и не на последно място - с успехите на неговите последователи и ученици. На 14 юли от 11.00 часа в зала „Правец“ на хотел Риу Правец ризорт ММФ „Моцартови празници“ ще отбележи годишнината на „Златния глас на България“ в традиционната за фестивала „Среща с автограф“. 14-то издание на ММФ „Моцартови празници“ в Правец ще бъде официално закрито на 15 юли на сцената на езерото със спектакъла на Старозагорската опера на операта „Палячи“ с участието на Калуди Калудов в ролята на Канио. През есента – „Палячи“ - операта в цирка ще гостува във Варна /на 3 и 4 септември/, в Пловдив /22 и 23 октомври/ и в София /19 и 20 ноември/.

КАЛУДИ КАЛУДОВ е израснал във Варна, откъдето започват първите му певчески изяви. За класическото пеене го открива Веселина Зафирова – тогава преподавател по пеене в Музикалното училище във Варна. През 1978 година завършва Музикалната академия в София като ученик на доц. Лиляна Жабленска. По-късно работи с Никола Николов. Дебютира на Пловдивска сцена в ролята на Алфред от операта на Верди – “Травиата” на 15 януари 1978г. От декември същата година е солист на Националната опера – София, на чиято сцена пее в продължение на 12 сезона. Стартът е стремителен, възходящ, получава по шест роли на година и става един от основните изпълнители в театъра.
Активната международна кариера на Калуди Калудов започва през 1983 година с “Реквием” на Верди в Ковънт гардън, Лондон и ролята на Форесто от операта “Атила” на Верди във Виенската Щатсопер. Във Виенската щатсопер се връща многократно като пее в «Отело» /с Пласидо Доминго, Анна Томова-Синтова, диригент Зубин Мета/, «Травиата», «Макбет», «Трубадур», а ролята на италианския певец от «Кавалерът на розата» го превръща в легенда. Следват години на неспирен възход по най-големите световни оперни сцени. В Миланската скала има вече договор през 1985 година и пее в “Сватбени ризи” на Дворжак, а по-късно “Атила” и “Бал с маски” на Верди, “Манон Леско” на Пучини. Пял е в най-големите европейски оперни театри, както и в САЩ, Япония, Южна Корея, Чили, Австралия.
Калуди Калудов е единственият български оперен певец, който повече от 10 години е водещ тенор в програмата на Оперния фестивал в Савонлина, Финландия. Многократно е участвал в спектакли с най-прочутите певци в света и с диригенти като Клаудио Абадо, Чарлз Макерас, Рикардо Мути, Фабио Луизи, Марчело Виоти и др. Зубин Мета е привлечен особено от таланта на Калуди Калудов, с когото прави много спектакли и концерти.
Калуди Калудов има в репертоара си над 60 тенорови партии. Като се започне с Вердиевите – Алфред от “Травиата”, Радамес от “Аида”, Дон Карлос, Дон Алваро от “Силата на съдбата”, Манрико от “Трубадур”, Херцогът от “Риголето”, Рикардо от “Бал с маски”, Ернани и др., Пучиниевите Каварадоси – “Тоска”, Рудолф – “Бохеми”, Де Грийо – “Манон Леско”, Калаф – “Турандот”, Пинкертон – «Мадам Бътерфлай». Към тях трябва да се прибавят още главните тенорови роли от опери на Доницети, Росини, Белини, Бизе, Понкиели, Леонкавало, Маскани, Джордано, Офенбах и др., а от руската класика – Дмитрий от “Борис Годунов”, Владимир от “Княз Игор”, Княз Голицин от “Хованщина”, Ленски от “Евгени Онегин”. Внушителен е и концертният му репертоар, в чийто списък наред с Реквиемите на Моцарт и Верди, с Деветата симфония на Бетовен, се четат още и “Stabat Mater” от Росини и Дворжак, “Меса Глаголица” от Яначек, «Звънчетата» от Рахманинов.
Има студийни записи  и издания на Балкантон, NAXOS, Sony Classic, Decca, Българско национално радио, Радио Катовице, радио RAI, Музикална къща “Гега ню”, видеозапис на RAI на операта “Атила” на Верди в Миланската скала и  др.
Основател и дългогодишен артистичен директор на оперния фестивал „Вива ил канто” в Чешин, Полша. С вокална педагогика се занимава от повече от 25 години. През 1995 година за първи път води Майсторски клас в Савонлина, Финландия по покана на престижния оперен фестивал. Доктор на Консерваторията в Катовице, Полша, канен е да провежда Майсторски класове в България, Полша, Италия, Румъния, Финландия, Естония, Украйна и др.

„Златен фонд“ – БНТ - Калуди Калудов като студент от II вокален курс, 1975 година. Ария на Рудолф из операта „Бохеми” от Пучини - видео.

Калуди Калудов и Шерил Стюдер – дует на Форесто и Одабела – „Атила“ на Миланската скала, диригент Рикардо Мути - видео

Калуди Калудов – „Палячи“ - ария на Канио - видео

Предварителна продажба на билети
·        Онлайн и на касите на Държавна опера-Стара Загора

·        Два часа преди началото на спектакъла: на касите на Академичен цирк „Балкански“

14.06.2018 г.

Симфоничен концерт изнасят в операта на 16 юни

На 16 юни от  16 часа в Старозагорската опера представят симфоничен концерт в рамките на поредицата „Един следобед в операта“. Диригент е Ричард Бушман / САЩ/.
В програмата на концерта:
Бетовен - "Ah! Perfido"- концертна ария от оп.65
солист Анна Карадимитрова - сопран
Моцарт – Концерт за кларинет и оркестър в Ла-мажор К 622
Солист Преслав Петков-кларинет
Бетовен – Симфония № 6 „ Пасторална“ във Фа-мажор оп. 68
Ричард Бушман учи музика и литература в колежа в Харвард.  Негови преподаватели са Бенджамин Зандър от New England Conservatory, Джон Ферис от Harvard University, и Ейми Кейзър от the 92nd Street Y in New York. Понастоящем Ричард Бушман живее и работи в Кувeйт, където е артистичен директор на Ahmadi Music Group – най-старата, представителна и най-голяма художествена организация в страната. Създава и ръководи симфоничен оркестър Ahmadi Music Group, камерния ансамбъл „Месила“ и Кувейтския младежки оркестър. Самият той е ентусиазиран джаз-музикант, менажира и свири в Кувейтската джаз формация.
Преслав Петков е роден в Русе. През 1995г.завършва Националното Училище по Изкуствата там, в класа по кларинет на Илия Илиев. Дипломира се в Националната Музикална Академия – бакалавърска и магистърска степен с кларинет. Между 1997-2000 г. свири в оркестъра на Русенската опера, а през 2000-а печели конкурс за кларинет и бас-кларинет в Софийската Филхармония.През 2004-а се премества в Кувейт, където работи и понастоящем.Първоначално преподава дървени духови инструменти в British School of Kuwait, а по-късно в Kuwait English School ,както и в American University of Kuwait, където работи и до днес. Успешно съчетава преподавателска дейност с изпълнителска,като през 2014 г. създава концертен цикъл „Български Музикални Вечери“ в Кувейт-сцена,на която  гостуват български класически,джаз а напоследък и рок изпълнители. До момента има реализирани пет класически концертни програми, две - джаз, както и два рок-концерта,български гостуващ театър - с общо над 25 български музиканти, представени в Кувейт. Заедно с диригента Ричард Бушман развиват успешно музикалния живот в тази Арабска държава, като Преслав е постоянен музикант в  Ahmаdi Music Group, а също така и саксофонист в Кувейтската Джаз Формация.

Анна Карадимитрова е родена в София.С музика се занимава още от детските си години-свири на пиано и пее в Детския радиохор. Завършва НМА П.Владигеров в София и по-нататък специализира в Европейския оперен център в Манчестър, Великобритания. В периода 1997-2000 г. е солистка на Русенската опера, където дебютира в ролята на Розина в Севилският бръснарот Росини. Лауреат е на Международния конкурс в Албена и на Международния конкурс в Карлови  Вари в Чехия.През 2004 г. заминава за Кувейт, където се занимава с вокално-педагогическа и хорово-диригентска дейност.Заедно с преподаването на музика, Анна Карадимитрова е солистка в местни камерни концерти, кантатно-ораториални творби- „Глория“ от А.Вивалди, „Кармина Бурана“ от К.Орф, „Реквием“ от Дж.Верди, „Гидеон“ от Х.Бушман; в оперни продукции-"Дон Жуан", "Дидона и Еней", "Семеле","Ловци на бисери","Ацис и Галатея";оперети на Гилбърт и Съливън( „Пиратите от Пензанс“,“Микадо“,“Гондолиерите“ и др) и мюзикъли „Уестсайдска история“,“Фантомът на операта“. Понастоящем е преподавател  в Американския университет в Кувейт.

13.06.2018 г.

Интернет платформа за горещи сигнали за липсващи лекарства вече работи

Първата у нас интернет-платформа за сигнали за недостиг на лекарства бе представена напациенти на 7-та Конференция на Федерация Български пациентски форум. Тя е създадена от Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ) и вече е на разположение 24 часа в денонощието. Демонстрацията й бе част от програма за съвместни действия между БАРПТЛ и пациентската организация, която бе разписана в Меморандум за сътрудничество от Иван Димитров – председател на УС на ФБПФ и Боряна Маринкова – изпълнителен директор на БАРПТЛ.
Федерация Български пациентски форум и БАРПТЛ декларираха, че обединяват действията си за изграждане на програма за сътрудничество за гарантиран достъп на българските пациенти до терапия. Организациите ще се обединят за съвместни действия за изграждане на ефективна нормативна рамка, която да позволи бърза доставка при доказан недостиг на лекарства и регламентиране на паралелен внос на лекарства, които са дерегистрирани поради причини, несвързани с лекарствената безопасност.
Основните цели на сътрудничеството са постигане на трайно решение на обезпечеността с лекарствени продукти, разширяване на достъпа до лекарства на изгодни цени с гарантиран произход и качество от Европейския съюз, създаване на достъп на българските пациенти до лекарства, които са изтеглени от България поради липса на търговски интерес, широко използване на съвременните методи за ранно установяване на недостиг и др.
На своята интернет страница  www.parallel-trade-development.org 
БАРПТЛ ще поддържа горещаталиния за недостиг чрез платформата си за подаване на сигнали за липсващи лекарства на територията на цялата страна, която ще е в полза на пациентите до стартирането на електронната система на Изпълнителната агенция по лекарствата. Асоциацията призовава пациентите да подават сигнали си чрез удобна форма, която за улеснение и бързина изисква попълване самонаселено място, телефон за обратна връзка и търсено лекарство.
В рамките на конференцията изпълнителният директор на БАРПТЛ Боряна Маринкова проведе дискусия с членовете на ФБПФ за многофакторните причини за недостиг в световен план и представи възможностите на паралелния внос за достъп до по-ниски цени на вече утвърдени лекарствени продукти с допълнителна гаранция за произход и безопасност. Бяха обсъдени и необходимите законодателни промени за бързи вътреобщностни доставки при липси или недостиг, както и използване на паралелната дистрибуция за доставки на дерегистрирани лекарствени продукти, изтеглени от България поради липса на търговски интерес от страна на производителите.

Повече информация на https://parallel-trade-development.org/bg/news/novini

На снимката: Иван Димитров - председател на УС на Федерация Български пациентски форум и Боряна Маринкова - изпълнителен директор на БАРПТЛ подписваха Меморандум за сътрудничество 

Младежи могат да кандидатстват за безплатно пътуване в Европа

От 12 юни до 26 юни (13 ч. българско време) български младежи (до 29 години) могат да кандидатстват за специален билет за обиколка в Европа, съобщиха от пресслужбата на ЕК.
Кандидатите по новата инициатива на Европейския съюз DiscoverEU трябва да бъдат на възраст 18 години към 1 юли 2018 г., да са граждани на ЕС и да са готови да пътуват през това лято - в периода от юли 2018 г. до края на октомври 2018 г. Младите хора ще могат да пътуват поотделно или в група от максимум пет души. Като общо правило те ще пътуват с влак. Повече подробности за процедурата -https://europa.eu/youth/discovereu_bg
С бюджет от 12 милиона евро през 2018 г., се очаква чрез DiscoverEU поне 20 000 пълнолетни европейци да могат да опознаят неоткривани досега кътчета от Стария континент. На всяка държава — членка на ЕС, бяха разпределени определен брой билети за пътуване, въз основа на дела от населението на страната в сравнение с общото население на Европейския съюз. Първият кръг от процеса на кандидатстване, който започва утре, ще даде възможност на поне 15 000 получатели да открият красотите на Европа. Втори кръг на кандидатстване с поне 5 000 билета ще се проведе през есента на 2018 г.

11.06.2018 г.

За първи път в Стара Загора показват 120 картини на Марио Жеков

За първи път в Градската художествена галерия в Стара Загора ще бъдат експонирани на едно място 120 картини на старозагорския художник маринист Марио Жеков. Платната са подбрани от изкуствоведа проф. д-р Марин Добрев - директор на старозагорската художествена галерия, познавач и основен инициатор за популяризирането на неговото творчество. Една трета от картините не са показвани досега, уточни той.
Експозицията ще бъде открита на 14 юни /четвъртък/ от 18 ч.
Ретроспективната изложба е посветена на 120 годишнината от рождението на един от най-значимите майстори на морския пейзаж в българското изкуство. Тя включва 120 произведения /живопис, рисунки и плакати/, обхващащи всички периоди на изкуството му между 1921 и 1955 г., както и любимите му сюжети от Цариград, Париж и френската Ривиера, от българското Черноморие, от  Пловдив, Велико Търново, Трявна и Рилския манастир, от Кавала, Самотраки и Тасос, от Охрид, Прага и т.н., съобщи проф. Добрев.

Творбите са подбрани от фондовете на Художествена галерия Стара Загора, Националната галерия, Софийската градска художествена галерия, ГХГ Пловдив, ХГ „П.Задгорски”- Бургас, ХГ ”Д.Добрович”- Сливен, ХГ „Борис Георгиев”- Варна, ХГ Казанлък, ХГ Добрич и частни колекции.
Те ще бъдат експонирани в Стара Загора до 14 юли, след което изложбата заминава за столицата.

Марио Жеков е български художник, живописец, маринист. Създава стотици картини, които го нареждат сред най-значимите майстори на морския пейзаж в българската живопис.
Роден е на 16 октомври 1898, в Стара Загора. През 1917 постъпва в Държавното художествено индустриално училище в София, сегашната Художествена академия. През следващата година е мобилизиран и изпратен на фронта. Няколко месеца след това попада в плен край Дойран. Случайността го изпраща да учи живопис във Франция. През 1919 год. Марио Жеков постъпва в Парижкото рисувално училище. През 1921 год. заминава със свой приятел за Турция, където слага началото на първия си цариградски цикъл и рисува Босфора.
Членува в Дружеството на южнобългарските художници. От 1920 участва в дружествени изложби, реди самостоятелни експозиции в София и провинцията, но дълги години името му е по-известно извън България. На практика Марио Жеков прекарва почти целия си живот в пътуване из морските брегове - Ривиерата, Босфора, Черно море, Далматинското крайбрежие. Той е отдаден на морето и всичко, което прави, е за да стигне отново до него и да го рисува. Отвреме-навреме приема работа като художник -декоратор в Пловдивския театър, но единствената му цел е да дочака ваканцията и да тръгне отново към брега. Прави изложби в Париж, Прага, Букурещ, и навсякъде е приет с възторг. Получава награда на международната изложба-конкурс в Лайпциг през 1936 г.

През 1937 год. Марио Жеков заминава за Далмация. Адриатика го покорява и той остава там близо година и половина. В Дубровник рисува най-значимите си произведения. Творбите, създадени в и край Дубровник, му донасят изключителна популярност. Картините му се излагат в редица центрове на Хърватска. Дори и днес в Марио Жеков е един от най-популярните художници в Дубровник. През 1941 год. заминава за Гърция, за Беломорието и Егейско море, посещава Охрид.

През 1943 год. Марио Жеков се завръща в София. С помощта на художника Пенчо Балкански организира най-представителната си изложба. Част от нея показва в Букурещ, а през 1946 год. - в Стара Загора. През тези и следващите смутни години намира усамотение отново там - над разбиващите се в скалите вълни на морето. Липсата на откупки /единствено чуждестранните дипломати се сдобиват с негови творби/ го кара през 1951 година да приеме разработването на рекламни плакати и брошури за българското Черноморие и някои от забележителностите на страната.

Умира на 3 август 1955 година в София.

Старозагорецът Влайчо Влайчев е победителят в състезанието по риболов на „ТЕЦ Марица изток 2“

С улов от 16,170 кг. старозагорец  пребори конкуренцията на състезанието по риболов, организирано от най-голямата топлоелектрическа централата в България „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД. 49-годишният Влайчо Влайчев закачи на куката няколко сома, шарани, червеноперки и  платики и безапелационно грабна първото място.
Престижното второ място зае Евгени Василев, на 50 г., от Стара Загора. Той успя да извади 10,410 кг. риба от водите на яз. „Овчарица“. Място в челната тройка намери и старозагорецът Христо Иванов с улов от 9,020 кг. Четвъртата награда си заслужи 18-годишният Иван Гинчев, също от Стара Загора, като сложи на кантара 8,775 кг. риба. Той получи и приза за най-млад рибар. Пети в подреждането се нареди старозагорецът Въльо Желязков с 8,085 кг. хваната риба, а шеста позиция зае Йордан Ангелов с улов от 8,030 кг.
По традиция „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД присъди и поощрителни награди. Призът „Най-опитен рибар” получи 77-годишният Въльо Профиров от Стара Загора. За „Най-атрактивен рибар“ бе определен Петко Ников от Раднево.
Състезанието се проведе за девета поредна година и отново привлече рибари от различни краища на България. Участници имаше от Пловдив, Ямбол, Казанлък, Стара Загора, Нова Загора и други. Общият улов, който рибарите извадиха от водите на язовир „Овчарица“, е над 120 кг.
„Изключително удовлетворен съм, че и тази година състезанието по риболов, което организира централата, се радва на такъв голям интерес. Включиха се над 80 човека. Желаещите бяха много повече, но просто капацитетът на бреговата ивица край стената на язовир „Овчарица“ не позволява по-голям брой участници.  Хубаво е, че именно тук хората решиха да се насладят на хобито си и да прекарат съботния ден. Фактът, че всяка година нашата инициатива събира толкова много рибари от различни краища на България, е достатъчно показателен за това, че тя се превърна в една много хубава традиция.“, заяви заместник изпълнителният директор на централата инж. Михаил Митков.

Състезанието продължи четири часа, като рибарите имаха право да използват единична рибарска пръчка с най-много четири броя куки. Всеки от тях можеше да хвърли захранка в своя коридор преди официалния старт на състезанието, обявен в 09.00 часа. На участниците бе разрешено използването на жива риба за стръв, а всяка уловена маломерна риба бе върната във водите на язовира, съгласно изискванията на закона. И тази година ръководството на „ТЕЦ Марица изток 2“ ЕАД предостави възможност на всеки състезател да задържи улова си, ако желае.

7.06.2018 г.

Шестата „Златна липа“ приключи при рекорден зрителски интерес

Шестото издание на кинофеста „Златната липа” вече е минало, организаторите се похвалиха с рекорден зрителски интерес. Наистина, салоните този път бяха пълни при почти всяка прожекция на 50-те филма, качествено европейско кино, което няма как да гледаме през цялата година. В мола, такива ленти рядко се допускат. Кинофестът е едно от събитията в Стара Загора, за което с гордост може да кажем – Култура има в този град!
Лично аз, видях седем заглавия – „Тим Талер или Продаденият смях”, „Капки”, „Вездесъщият”, „Дъвка за балончета”, „Корпорация”, „Кинчем, моето съкровище” и победителят – „Божественият порядък“. От изброените, най-много резерви имам към „Вездесъщият”, въпреки че артистът Велислав Павлов получи приз за главна мъжка роля. Сюжетът е нещо средно между „Слипър” и „Богатите също плачат”. Въпреки добрата актьорска игра, лентата има проблеми със звука. Част от репликите заглъхват. По-добре и откъм сюжет, а и в технически план, според мен, бе другия български филм – „Дъвка за балончета”, разказващ за детската любов и нейното продължение в наши дни, но лентата бе в извънконкурсната програма. „Тим Талер…” направи ремейк на класически сюжет от „Фауст”, но пък сделката с дявола бе прекрасно адаптирана за най-младата, а и не толкова младата публика. „Кинчем”, ако беше сред състезаващите се, е безпорно моя фанорит – епохален, естетски, вълнуващ, той вплита семейните вражди на фона на драматичните борби на унгарците за независимост и прекрасни сцени от конни надбягвания. Това е един истински, 100 % унгарски филм! „Капки” бе единствения датски филм, който гледах, а на киното от северната страна съм фен от първата „Липа”. Седемминутната анимация отново не ме разочарова, в нея имаше всичко – естетика, сюжет, смисъл и емоция, браво!
Велислав бе и единственият носител на приз, който си го взе лично. Специалното отличие на Съюза на българските филмовите дейци получи лентата от Франция „Корпорация“. Филмът разказва за мръсната корпоративна политика, която принуждава служителите сами да напускат, дакото не се намеси ефективната трудова инспекция. Много поучителна, но неприложима в наши условия практика. Статуетката беше връчена от кинокритика и главен редактор на списание „Кино“ Людмила Дякова. Символично я получи актьорът Любен Чаталов, който изказа своите адмирации към организаторите на фестивала и призна, че всяка година очаква с нетърпение да настъпят дните на „Златната липа“. Наградата за най-добра женска роля журито присъди на сръбската актриса Горица Попович за превълъщението и във филма „Кози уши“ на режисьора Марко Костич. Получи я актрисата Мартина Вачкова. Наградата за режисура спечели литовският филм „Емилия: Да скъсаш оковите“ с режисьор Донатас Улвидас. Връчи я членът на журито, английският режисьор и сценарист Гарет Джоунс, а я получи ръководителят на Програма Творческа Европа „МЕДИА“ за България Камен Балкански. Най-престижната награда от „Златната липа“ – тази за най-добър филм, получи лентата от Швейцария „Божественият порядък“ на режисьора Петра Волп. Филмът разказва за социалната революция в Швейцария в началото на 70-те години на миналия век, когато жените успяват да извоюват своето избирателно право на глас. Въпреки сериозната тема, авторите са успели да я поднесат по оригинален и впечатляващ начин, вплитайки и снимки от Уудсток в началото. Посланието на авторите също бе ясно и силно – всеки, който се бори за правата си, ще успее, въпреки обществените нагласи. Наградата връчи председателят на журито, българският режисьор Юрий Дачев. Символично я получи създателят на фестивала, кинорежисьора Магдалена Ралчева, която ще се погрижи статуетката да стигне невредима до създателите на „Божествения порядък“. Всички си пожелаха фестивала да има още много издания, и да добие още по-голяма популарност на Стария континет. Надявам се, следващия път и участниците, спечелили приз, да бъдат в залата. Но това са дребни подробности, след неусетно миналите шест кинодни, не ни остава нищо друго, освен да чакаме с нетърпение следващия цъфтеж на липите и следващия кинофест.

Димитър СЛАВОВ

Мореплавателят Николай Джамбазов представя своята „Тангра срещу вятъра”

На 12 юни (вторник), 18:30 ч., зала първи етаж в Регионална библиотека „Захарий Княжески“ – Стара Загора – среща с капитан Николай Джамбазов – мореплавател и представяне на неговата книга „С Тангра срещу вятъра”, издадена със съдействието на българското училище „Христо Ботев” – Вашингтон и Бойко Антонов – програмен мениджър в Библиотеката на Конгреса, САЩ. Книгата е допълнено и преработено издание, обединяващо предишните две книги на автора, писани в края на 80-те и 90-те години, с включени нови моменти.
По книгата младата сценаристка и режисьорка Мария Карагьозова създава документалния филм „Мечтата на Николай“. Филмът е представен на 22-я София филм фест на 22 март 2018 г. в Дома на киното – София.
Николай Джамбазов е единственият българин обиколил сам земното кълбо по море по маршрут през нос „Хорн” само с едно спиране, със собственоръчно построената си яхта „Тангра”. Този рекорд все още не подобрен! Роден е на 2 март 1943 г. в София, в семейство на учителка и морски офицер от търговския флот. Като юноша Николай се занимава активно с плуване, мотоциклети и ветроходство. Учи във вечерна гимназия и работи, а през свободното си време обучава средношколци на морски многобой и ветроходство. Отбива военната си служба като радиотелеграфист и получава първото си свидетелство за управление на кораб. По-късно завършва образованието си за професионален капитан. Капитанът казва: „Построил съм сам 8 яхти, 40 лодки, 20 пъти съм пресякъл сам Атлантическия океан. Една от професиите ми е да карам на богаташите лодки от Америка до България и от други части на света. Имам 4 пресичания на Тихия океан, две околосветски обиколки. За мен самото плаване не е геройство, за мен това е професия”

Бойко Антонов – Завършва Автоматизация на производството към ВМЕИ, Пловдив. Преподава информатика във ВМЕИ, Пловдив. Защитава дисертация в БАН, където работи като научен сътрудник и Началник-отдел „Хардуер дизайн“. От 1999 г. живее в САЩ. Работи като програмен мениджър в Библиотеката на Конгреса. Директор по административната част на училище „Христо Ботев” – Вашингтон, САЩ.

6.06.2018 г.

„Божественият порядък“ грабна „Златна липа“ за най-добър филм

Завърши Шестото издание на Международния кинофестивал "Златната липа" 2018.  В продължение на шест дни старозагорци и гости на града можеха да се насладят на най-новите достижения на европейското кино.
Международно жури с председател Юрий Дачев обяви днес отличените ленти.
В категория най-добър филм наградата грабна швейцарският „Божествения порядък“ с режисьор Петра Волп.  Филмът разказва за млада домакиня и майка, която живее в малко селце със съпруга си и двамата си сина. Швейцарската провинция е недокосната от големите социални катаклизми, предизвикани от движението през 1968 г. Животът на Нора също не се влияе от тях, тя е тиха личност, която се харесва на всички – докато не започне публично да се бори за женското избирателно право, което мъжете трябва да гласуват на 7 февруари 1971 г.
Призът за най-добра мъжка роля се присъжда на Велислав Павлов за участието му във филма „Вездесъщият“.  За най-добра актриса бе определена Горица Попович от Сърбия, която участва във филма „Кози уши“. Наградата за режисура отива при Донатас  Улвидас  от Литва за филма „Емилия: Да скъсаш оковите“.
Наградата на Съюза на българските филмови дейци получи френският филм „Корпорация“ с режисьор Никола Силол.
„Мисля, че тазгодишното издание на Фестивала потвърди високото му равнище, доказа успешната формула, по която е създаден. Освен че филмите бяха добри, бяха и разнообразни и показаха разноликото европейско кино“, коментира Юрий Дачев.
„Тази година имаше богата селекция. Имаше и много гости, които представяха своите филми. Мисля, че това е верен път-филмите да бъдат представяни от своите създатели“, коментира Магдалена Ралчева, създател и директор на Фестивала.

Церемонията по закриване на фестивала и връчване на статуетките "Златна липа" на наградените филми ще започне в 18 часа днес в залата на Старозагорската опера.

5.06.2018 г.

Камелия Тодорова открива Джаз форум Стара Загора 2018

Млади импровизатори вече се включиха във форума
Първата дама на джаза Камелия Тодорова  открива седмото издание на Джаз форум Стара Загора с любими джаз стандарти, блус и хитове, с които остави трайна следа в българската музика. Заедно с нея на сцената са музикантите Станислав Арабаджиев - пиано, Димитър Сираков - контрабас, Никола Горялов – барабани. В концерта й са включени още и по-малко познати композиции от американската певческа традиция, които никога не са били изпълнявани на живо у нас.

Камелия Тодорова е една от най-големите изпълнителки на България,  допринесла за популяризирането на българската култура в Европа и света. Отличната вокална техника и уникален певчески стил и талант й позволяват да пее в различни стилове - джаз, поп, рок, соул, фънк и арендби.  С  нейните безпрецедентна елегантност, изящно звучене и невероятно присъствие на сцената певицата придобива  слава, съизмерима само с тази на съвременните поп звезди - нещо нетипично за джаз изпълнител, в което и да е съвременно общество с разнообразна музикална култура.
Певицата е канена  на множество фестивали, шоупрограми и престижни форуми в Германия, Австрия, Дания, Русия,  Полша (втора награда на конкурса за млади джаз певци в Люблин  1979 г. ), Словения, Чехословакия,  Италия,  Гърция, Португалия, Индия (специалната награда на името на Дюк Елингтън, Бомбай 1980 г.), Малта, Англия, САЩ, които й носят и международно признание.
Работи с най-добрите български музиканти и музикални формации сред които Людмил Георгиев - пионера на българският джаз, Милчо Левиев,  Марио Станчев, Антони Дончев, Румен Тосков, Живко Петров, Ангел Заберски-син, Милен Кокушаров, Симеон Щерев, Теодосий Спасов, Петър Славов, Михаил Йосифов, Вили Стоянов.
Камелия има съвместни изпълнения и възможността да пее с джаз легендите Дон Чери, Алберт Мангелсдорф, триото на Стан Гец, групата „Мингъс Дайнасти”. Импровизира със Сара Воун, Майлс Дейвис, Били Престън,  Луи Белсън. Работата и я свързва и с много интересни личности от световния шоубизнес: Фреди Меркюри, Майкъл Болтън, Джордж Майкъл, Бой Джордж, Робърт Де Ниро, Никита Михалков и др.
Камелия е първата българска певица, подписала договор със западна компания – Virgin Records Germany,  като Кеми Тодоров. Компанията издава два нейни сингъла – „Bursting at the Seams“ (1985 г.) с продуцент Роджър Тейлър от „Queen”,  и нейната версия на класическото парче на Арeта Франклин „Chain of Fools“ (1986 г.).
 Певицата издава 9 албума, сред които: „2 души в 1“, „Настроение“, „Докосване“,  „Првличане”, „Удоволствие“, „Перли“,“ Feels like…“ и др.

Със “Сцена за млади импровизатори” от понеделник  започна фестивалната седмица на “Джаз форум Стара Загора” вчера. Ученици и преподаватели от музикалното училище в Града на липите музицираха заедно с тромпетиста Венци Благоев и неговия бенд в осъществяване на идеята възпитаниците на НУМСИ “Хр. Морфова”  да импровизират с изявени имена на джаза.
Днес и утре (вторник и сряда) за най-малките по традиция ще има  “Джаз за деца” в парк “Пети октомври” от 11 часа. В предфестивалните прояви са още тематичните кинолектории в залата на Радио Стара Загора, откриване на фотографската изложба в памет на Иван Хаджийски в РБ “З. Княжески” от 18 ч. и други.
Същинската програма на фестивала започва на 7 юни от 19 часа на голямата сцена сред античния форум “Августа Траяна”, където в три последователни концерта  ще се представят Камелия Тодорова, британската тромбонистка Карол Джарвис и Аутентик квинтет със специалното участие на Даринка Цекова. На 8 и 9 юни също ще се представят по три формации, всички обединени от идеята за красотата на джазовата музика.

Кореец дирижира „Севилският бръснар“ на 9 юни

На 9 юни от 16 часа на старозагорска сцена представят операта „Севилският бръснар“ от Джоакино Росини. Режисьорът Славчо Николов поставя операта в оригиналната и версия на италиански език. Диригент на спектакъла е Джонг Джин Ли / Южна Корея/,  хореограф е Ромина Славова, художник на декора - Александър Гьошев. 
В ролята на Фигаро ще имате удоволствието да видите изключително талантливият солист на Държавна опера-Стара Загора Александър Крунев. Целият състав на представлението е звезден -  Граф Алмавива е Николай Моцов, Розина е Петя Петрова, Доктор Бартоло е Евгений Арабаджиев, Дон Базилио –Пламен Кумпиков, Берта – Яница Нешева, Фиорелло е Теодор Петков, Амброжио- Драгомир Христов, Нотариус, Лаженест - Александър Желев, Офицер - Любомир Петков, Клеветата - Петя Вънева, оркестър, хор и балет на Държавна опера Стара Загора.
„Севилският бръснар“ на Росини и „Травиата“ на Верди са най-любимите на старозагорската публика постановки. За 90те години от създаването на Операта в града ни те са най-често играни на сцената и. Операта „Севилският бръснар“ от Джакино Росини е поставена в Града на липите за първи път на 4 декември 1927 г. Следващите премиери са на 3 януари 1945 г., 19 ноември 1957 г., 29 април 1972 г., 18 септември 1980 г., 20 май 1991 г., 9 октомври 1998 г. Последната премиера на „Севилският бръснар“ на сцената на операта в Стара Загора бе на 13 юли тази година.
Операта най-напред се наричала “Алмавива, или напразна предпазливост”, тъй като опера със заглавие “Севилският бръснар” вече била написана от Джовани Паизиело, автор на повече от 100 опери. Росини изпитвал уважение и не желаел да причинява огорчение на възрастния композитор. Либретистът Чезаре Стербини преработва значително комедията на Бомарше. Тя загубва доста от своята сатирична и изобличителна сила. Така например, граф Алмавива от типичен представител на аристокрацията се превръща в симпатичен влюбен младеж. Но Стербини, като добър познавач на сцената, прави едно сполучливо либрето за комична опера.
През 1816 г. 24-годишният Джоакино Росини за рекордно кратък срок написва и поставя своята опера, което го представя като талантлив оперен драматург, достоен последовател на Моцарт и на най-хубавите оперни традиции в италианската опера-буфа.
“Севилският бръснар” е истински реалистична музикална комедия. Любопитна е сценичната съдба на тази опера. На премиерата, състояла се в Рим на 20 февруари 1816 г. тя се проваля. За този неуспех допринасят и привържениците на Паизиело, които устроили шум и бъркотия в залата, за да попречат на публиката да възприеме спокойно новата опера. Но още на третия спектакъл “Севилският бръснар” попада в числото на тези музикални произведения, които никога не остаряват. На времето един от вестниците в Рим пише: “Ако на премиерата “Севилският бръснар” не срещна одобрение от публиката, то втория път и на следващите спектакли той бе оценен по достойнство и предизвика такъв ентусиазъм, че целият театър се тресеше от възгласите “E viva!” по адрес на маестро Росини. Неколкократно викан на сцената след спектакъла, той най-накрая бе отведен в къщи при светлината на стотици факли».
Диригентът Джонг-Джин Ли
Маестро Джонг-Джин Ли е един от водещите на новата вълна корейски диригенти на класическата музикална сцена в Южна Корея.
Започва да свири на цигулка от шестгодишна възраст, а на 14г. е стипендиант на училището за изкуства и наука Кросроудс в Калифорния – Съединени американски щати. Дипломира в Джулиард с пълна стипендия и завършва магистратура в Националния Университет в Сеул.
Като цигулар е концертирал с много ансамбли в целия свят от Калифорния до Ню-Йорк, Бостън, Балтимор, Ница, Торонто и Южна Корея. Бил е гост-концертмайстор на симфоничните оркестри в Сувон, Вон-Джу, Де-Джон и Нов симфоничен оркестър в Сеул. 
Дирижиране учи в Националния Университет и в Университета по изкуства в Сеул. Бил е гост диригент на водещи оркестри в Корея между които KBS Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Busan Philharmonic Orchestra, Incheon Philharmonic Orchestra, Daegu Philharmonic Orchestra, Jeonju Philharmonic Orchestra and Daejeon Philharmonic.
Международната му кариера включва гостувания на Московски симфоничен оркестър, Ополе Филхармония – Полша, Гейдай Филхармония на Токийски Национален Университет, където е първия гостуващ корейски диригент в 120-годишната история на оркестъра.
В България е бил гост-диригент на симфоничния оркестър в гр. Пазарджик.
Оперният му репертоар включва ,,Дон Жуан“ , ,,Вълшебната флейта“, ,,Севилсият бръснар“, ,,Травиата“, ,,Риголето“, ,,Палячи“, ,,Човешкият глас“ на Пуленк и др.
В момента Маестро Ли е музикален директор и главен диригент на Chuncheon Philharmonic Orchestra и PanAsia Philharmonia и постоянен диригент на Euro Sinfonietta Win във Виена

Повече за спектакъла
Сложна и заплетена история се получава, когато искаш да спечелиш любовта на момиче, а целият свят е против теб. На помощ на граф Алмавива да завладее сърцето на любимата Розина идва Фигаро. Той е ненадминат специалист по връзките с обществеността, маркетинга и рекламата! Още е - сватбен агент, сватовник, психотерапевт от Севиля, Испания. Фигаро умее да дава съвети по писане на любовни писма, по актьорско майсторство и др., той е сценарист, актьор и режисьор от класа - едновременно в спектаклите на своя живот и на живота на другите. Фигаро умее да прави сложни, но здрави връзки – на богатите с бедните, на влюбените - с коравосърдечните, на невинните – с интригантите. Фигаро извлича лична полза за себе си, но и всеки получава това, което иска – в операта „Севилският бръснар“ по пиесата на Пиер дьо Бомарше и музика на Джоакино Росини.
Този спектакъл надгражда художествено предишния едноименен, поставен на самата сцена на операта и предназначен за деца от 7 до 15 години. Той бе създаден с подкрепата на Община Стара Загора, а премиерата бе на 17 април 2013 година. Малките зрители, включени в различни номера и заедно със самите певци-актьори, на сцената преживяваха в тези спектакли чудото, наречено „опера“.
Диригентът Джонг-Джин Ли
Маестро Джонг-Джин Ли е един от водещите на новата вълна корейски диригенти на класическата музикална сцена в Южна Корея.
Започва да свири на цигулка от шестгодишна възраст, а на 14г. е стипендиант на училището за изкуства и наука Кросроудс в Калифорния – Съединени американски щати. Дипломира в Джулиард с пълна стипендия и завършва магистратура в Националния Университет в Сеул.
Като цигулар е концертирал с много ансамбли в целия свят от Калифорния до Ню-Йорк, Бостън, Балтимор, Ница, Торонто и Южна Корея. Бил е гост-концертмайстор на симфоничните оркестри в Сувон, Вон-Джу, Де-Джон и Нов симфоничен оркестър в Сеул. 
Дирижиране учи в Националния Университет и в Университета по изкуства в Сеул. Бил е гост диригент на водещи оркестри в Корея между които KBS Symphony Orchestra, Seoul Philharmonic Orchestra, Busan Philharmonic Orchestra, Incheon Philharmonic Orchestra, Daegu Philharmonic Orchestra, Jeonju Philharmonic Orchestra and Daejeon Philharmonic.
Международната му кариера включва гостувания на Московски симфоничен оркестър, Ополе Филхармония – Полша, Гейдай Филхармония на Токийски Национален Университет, където е първия гостуващ корейски диригент в 120-годишната история на оркестъра.
В България е бил гост-диригент на симфоничния оркестър в гр. Пазарджик.
Оперният му репертоар включва ,,Дон Жуан“ , ,,Вълшебната флейта“, ,,Севилсият бръснар“, ,,Травиата“, ,,Риголето“, ,,Палячи“, ,,Човешкият глас“ на Пуленк и др.

В момента Маестро Ли е музикален директор и главен диригент на Chuncheon Philharmonic Orchestra и PanAsia Philharmonia и постоянен диригент на Euro Sinfonietta Win във Виена

1.06.2018 г.

Дамското присъствие в джаза бележи седмия международен Джаз форум Стара Загора

Тазгодишните хедлайнери са тромбонистката Карол Джарвис от Великобритания и вокалистката Камий Берто от Франция

Под мотото „Красотата в музиката“ от 4 юни започва фестивалната седмица на седмия международен Джаз форум Стара Загора. По традиция начало на музикалните празници дават концертите  за най-малките, които тази година са  в две разновидности - „Сцена за млади импровизатори“ на 4 юни от 11 ч. в НУМСИ „Христина Морфова“,  и „Джаз за деца“ на 5 и 6 юни от 11 ч. в парк „Пети октомври". 
В предфестивалната програма са включени още традиционната кинолектория в три издания на 4, 5 и 6 юни от 18 ч. в залата на Радио Стара Загора, изложба фотографии, музикална беседа с Емил Войников за ролята на жените в джаза и др. Кинолекторията също фокусира вниманието си на фестивалната тема. В три поредни вечери авторът й Цветомир Цанков осветлява дамското присъствие, което остава почти невидимо по протежение на цялата история на джаза, но този факт никак не го прави по-малко интригуващо, още повече пък в периметрите на жанр, считан изцяло за „територия” на мъжете.
В памет на Иван Хаджийски, един от фотографите на Джаз форум, във фоайето на Радио Стара Загора ще се открие експозиция с негови кадри от първите пет издания на фестивала.
Камелия Тодорова дава старт на основните концерти на 7 юни от 19.00 ч. на откритата сцена сред античния форум „Августа Траяна“.
Тазгодишните хедлайнери са тромбонистката Карол Джарвис от Великобритания и вокалистката Камий Берто от Франция. Ще чуем още изявите на Агниешка Хекиерт (Полша), Мария Радукану (Румъния), Нара Аракелян (Армения) и др.
"Джаз форум Стара Загора" се организира от Община Стара Загора и фондация "Джазтет", с подкрепата на фондация "Америка за България", „Контур Глобал Марица Изток 3“, „БулАгро“, очна клиника „Трошев“, хотелите "Форум" и "Уникато", ресторант "При кмета", и със специалното медийно партньорство на Радио Стара Загора.

Ето и пълната

П  Р  О  Г  Р  А  М  А

Джаз форум Стара Загора 2018 представя: Красотата в музиката

ПРЕДФЕСТИВАЛНА ПРОГРАМА

4 юни, понеделник

11.00 ч. зала, НУМСИ „Христина Морфова“
Сцена за млади импровизатори с Венцислав Благоев и формация „Джазтет“

18,00 ч., Радио „Стара Загора“
Кинолектория с Цветомир Цанков: „Жените в джаза – инструменталистите: Вътрешният глас”, САЩ, 1981, ТВ филм, реж. Бърил Л. Крон, 30 мин.
„Жените в джаза – вокалистите: Вчера и днес”, САЩ, 1981, ТВ филм, реж. Бърил Л. Крон,  30 мин.

5 юни, вторник

11,00 ч., Парк „Пети октомври“
Джаз за деца с Венцислав Благоев и формация „Джазтет“

19,00 ч., Радио „Стара Загора
Кинолектория с Цветомир Цанков: „Човек не е остров” – България, 1985, реж. Малина Петрова и Боян Папазов,  21 мин.
„Докосване” – България, 1999, ТВ новела, реж. Валентин Гоневски, 32 мин.

6 юни, сряда

11,00 ч.,Парк „Пети октомври“
Джаз за деца с Венцислав Благоев и формация „Джазтет“     

18,00 ч.Радио „Стара Загора“
In memoriam
Откриване на изложба фотографии на Иван Хаджийски

18,30 ч., Радио „Стара Загора“
Кинолектория с Цветомир Цанков: „Асансьор към ешафода”, Франция, 1958, реж. Луи Мал, 88 мин.

ФЕСТИВАЛНА ПРОГРАМА

7 юни, четвъртък

18,00 ч. Художествена галерия
Китарно дуо „Кракс“ -  Дилън Вон (САЩ) и Стивън Кавана (Ирландия)

19,15 ч., Античен форум „Августа Траяна“
Официално откриване на фестивала, приветствие от организаторите и изпълнение на фестивалния химн "Зара джаз фанфари"

Камелия Тодорова и Станислав Арабаджиев трио
Станислав Арабаджиев - пиано, Димитър Сираков – контрабас, Никола Горялов - барабани

Карол Джарвис - цугтромбон (Великобритания) с фестивално джаз трио и струнен квартет „Зара стрингс“ с музикален директор Теодор Петков

Аутентик квинтет със специалното участие на Даринка Цекова  
Живко Василев - кавал, пиано, Райна Василева - вокал, перкусии, Борислав Илиев – китара, тамбура, Стоил Иванов – ударни, Радослав Славчев - бас китара, Даринка Цекова - гъдулка

8 юни, петък

18,00 ч., РБ „З. Княжески“, зала
„Дами в джаза“ с Емил Войников от „Джаз ФМ радио“

18,30 ч., Античен форум „Августа Траяна“
Саксофонът не е само джаз – изпълнения на музикално дуо Симоне Белагамба и Уилям Белпаси (Италия)
Ла.До квинтет
Виктория Кирилова - контрабас, Тобиас Пустелник – тенор  саксофон (Австрия), Тамаш Молнар - алт саксофон (Унгария), Паула Лангталер – пиано (Австрия) и Матеус Жардим – барабани (Бразилия).

Мария Радукану (Румъния)
Мария Радукану - вокал, Ян Родер (Германия) - контрабас

Агниешка Хекиерт (Полша) и Константин Костов трио
Константин Костов – пиано (България/Германия), Сезари Конрад (Полша) - ударни, Радослав Славчев - бас

9 юни, събота

11,00 ч. РБ "З. Княжески"
Майсторски клас на Константин Костов - преподавател по джаз пиано във Висшето училище за музика и театър - Мюнхен

12,30 ч., пред РБ „З. Княжески“
"Хайде да попеем" с Агниешка Хекиерт - флашмоб за всички, които искат да пеят, припяват, тананикат и щракат с пръсти, без да се притесняват

19 ч., Античен форум „Августа Траяна“

Красивото лице на джаза  със специалното участие на Нара Аракелян (Армения) – пиано, музикален директор, Станимира Найденова - цигулка, вокал, Николета Хайтова - флейта, Свобода Боздуганова - контрабас, Невена Григорова – барабани

Камий Берто (Франция)
Камий Берто - вокал, Фади Фарах - пиано

Военен биг бенд Стара Загора, дир.кап. Цветомир Василев, със специалното участие на Боряна Димитрова, Павлета Семова, Станимира Найденова, Николета Хайтова, Цветомир Цанков, Венцислав Благоев, Теодор Петков, Димитър Благоев, Емил Костурков.

СЪПЪТСТВАЩА ПРОГРАМА
7, 8, 9 юни

22.30 ч., ресторант „При кмета“
Фестивални джемсешъни


Всички събития в програмата на „Джаз форум Стара Загора“ са с вход свободен.