30.01.2017 г.

През февруари Старозагорската опера отново залага на жанровото разнообразие

Всички жанрове ще присъстват в програмата на Старозагорската опера през февруари. Две премиери, едната балетна, другата е на мюзикълът „Казанова”, която ще бъде точно на Деня на влюбените, плюс френски джаз и познати заглавия от репертоара ще бъдат представени на сцената на оперния театър. Ето и пълната програма за месеца:

2 февруари, четвъртък, 11 часа, зала Опера
"Пинокио" - опера за деца от Александър Йосифов
Режисьор, сценография и костюми Денис Иванов
Диригент Младен Станев
Солисти и камерен оркестър на Държавна опера-Стара Загора

Историята за приключенията на любимеца на много поколения читатели и зрители ще оживее сред пищни декори и в красиви костюми, които изцяло са дело на младия и талантлив режисьор, сценограф и костюмограф Денис Иванов. Неговият режисьорски разказ е насочен не само към най-малките зрители, а и към всички възрастни, на които не са им чужди вечните теми за позабравените общочовешки ценности.

3 февруари, петък, 19 часа, зала Опера
„Драгунет“ и „ Крокфер“ оперети-буфа от Жак Офенбах
Режисьор Славчо Николов
Диригент Димитър Косев
Сценичен дизайн и костюми Гендони
Хореография Ромина Славова
Участват Евгений Арабаджиев, Александър Баранов-гост, Анита Шишкова-гост, Нели Нечева, Емилия Джурова, Тереза Бракалова-гост, Милко Михайлов, Георги Динев,Пламен Асенов
Оркестър, хор и балет на Държавна опера Стара Загора

Млад, талантлив и ентусиазиран екип създаде впечатляващо естетски и свежи спектакли, носещи необикновения заряд на ярката артистична индивидуалност и творческо вдъхновение. Силният и проверен в няколко постановки вече тандем Славчо Николов /режисьор/ и Ромина Славова /хореография и пластика/ получи мощно  подкрепление от дизайнера ГЕНДОНИ с неговите изящни костюми и изискан декор. Костюми - с изпипани детайли и история в тях. Декор – модерен, стилен, не-бърборив, изключително многофункционален. И красив. Творческият екип успешно сътвори визията на двете оперети модерно и умно. С хумор. С мярка. С владеене на ситуацията и изразните средства на тялото и гласа. Без преиграване, без лишено от вкус комедиантство у артистите. Много органично.

4 февруари, събота, 18 часа, зала РБиблиотека „Захарий Княжески“
„Джазоспекция“ концерт френски джаз
Музика Клод Боллинг
Кадри от филма „ Baraka“ на Рон Фрик
Режисьор Славчо Николов
Музикален ръководител Димитър Косев
Участват Ива Профирова-флейта, Димитър Косев-пиано, Илия Игрибозов- контрабас, Атанас Георгиев-ударни инструменти
Мултимедия Пламен Асенов

ДЖАЗОСПЕКЦИЯ е опит да се обединят възгледите за живота на три поколения творци. Концерт, търсещ доказателство, че времето и възрастта нямат значение, когато се намери точната тема , съчетана с точната музика и кадри. Темата, която разглежда концерта е глобална и изключително болезнена. Планетата Земя е прекрасна, религиите ни учат на добро,  но алчността на хората прави света да е такъв какъвто е днес, и само от нас зависи какъв ще бъде!
Хармонията, която се получава между музиката на Клод Боллинг и кадрите заснети от Рон Фрик, великолепно се съчетава и се допълва в цялостния образ на концерта.

7 февруари, вторник, 19 часа, зала Опера
„Дон Паскуале“ комична опера от Гаетано Доницети
Диригент Димитър Косев
Режисьор Стефан Донев
Сценография и костюми Ася Стоименова
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера-Стара Загора

В годината на Гаетано Доницети /1797-1848/, когато световната музикална общественост отбелязва 220 години от рождението на гениалния италиански композитор, Старозагорската опера  избира да добави още един шедьовър в своя репертоарен афиш – комичната опера „Дон Паскуале“.Комичната опера "Дон Паскуале" е истински еталон в жанра - ако трябва да дадем пример за идеалната опера-буфа, шедьовърът на Гаетано Доницети  има всички шансове да „грабне“ първото място в подобна класация. Забавна история, качествен хумор, комични ситуации с неочакван край, героите са като че ли току-що излезли от италианската „комедия дел арте“.



10 февруари, петък, 19 часа, зала Опера
„Парижки живот“ оперета от Жак Офенбах
Режисьор проф. Румен Нейков
Диригент Димитър Косев,
Хореография Алида Бонева
Сценография Иван Токаджиев
Художник костюми Антония Попова
Солисти, хор, оркестър и балет на Държавна опера Стара Загора

В „Парижки живот“ се развиват и две любовни сцени, едно погрешно задържане, но всичко завършва успешно и радостно с всеобщото ликуване, че нищо и никой не може да заглуши Изкуството- ако не е на сцената, то ще бъде по улиците, булевардите, навсякъде! Действието се развива преди 150 години, по време на Световното изложение в Париж през 1867 г. Оперетата е поръчана да бъде написана в чест на това изложение и е създадена година по-рано – от известен вече Маестро Офенбах и прекрасни либретисти.
„Надявам се да увлечем зрителите в тази магия на Офенбах – всичко да е леко, да се лее като шампанско. Наистина изглежда сякаш лесно, но интерпретаторски не е . Убеден съм, че представлението ще е едно огромно удоволствие за публиката“ – споделя режисьорът проф.Румен Нейков.

14 февруари,вторник, 19  часа, зала Опера
ПРЕМИЕРА
"Казанова" - мюзикъл от Георги Костов, текст Юри Дачев
Режисьор Огнян Драганов
Диригент Владимир Бошнаков
Сценография и костюми Иван Токаджиев
С участието на Николай Моцов, Ивайло Йовчев, Михаела Берова, Тереза Бракалова, Александър Марулев, Петър Кунев, Христофор Недков, Нели Нечева, Ивона Иванова, Пролет Пенчева, Кремена Райчева, Лили Ходжева, Камелия Стойчева,Емилия Джурова, Ирина Радилова, Нина Димитрова, Иван Колев
Оркестър и балет на Държавна опера Стара Загора

Венеция плете интриги в очакване на карнавала... Казанова е прелъстен и изоставен - и се оттегля да пише мемоари. В либретото на Юрий Дачев изречението "Все някой отнякъде те гледа" има задача да бъде ключова сентенция, поука на спектакъла. А музикалният му еквивалент е темата на "Да те жадувам", по която Георги Костов (сам композирал тази песен преди десетилетия) е направил повечето музикални творби в мюзикъла.


18 февруари, събота, 17 часа, зала Опера
"Тоска" опера от Джакомо Пучини
Диригент Шунго Морияма / Япония/
Режисьор Огнян Драганов
Сценична адаптация Тодор Демеров
Спектакълът е част от социален проект на Държавна опера-Стара Загора за деца и възрастни в неравностойно положение, социални домове и специализирани институции
С участието на Велина Божилова в ролята на Флория Тоска
и Масая Матцузава в ролята на барон Скарпия
Солисти, хор и оркестър на Държавна опера Стара Загора
С участието на ДЮСОБ „ Маргаритки“
Прабългарска школа за оцеляване „Бага-тур“

28 февруари, вторник , 19 часа, зала Опера
ПРЕМИЕРА
"Ромео и Жулиета" балет по музика на П.И.Чайковски
"Полет към светлината" балет по музика на Чайковски, Гершуин, Масне, Пиацола, Росини
Хореография Силвия Томова
Сценография и костюми Салваторе Русо /Италия/
Балет на Държавна опера-Стара Загора


Солистите в ролите на Ромео и Жулиета са като преродени герои от романтизма – нежни, млади, толкова чисти в любовта си. Художникът на костюмите Салваторе Русо майсторски пресъздава автентичността на епохата във всеки детайл. А танцът е изразителен, виртуозен, аргументиран във всяко движение. Силвия Томова акцентира умело и задълбочено на психологическото развитие на образите. В цялата си концепция тя влага философските търсения на отхвърлените млади хора, които не приемат ограниченията на предразсъдъците. Във втората част на балетната вечер зрителите ще преживеят още една истинска наслада за сетивата със спектакъла „Полет към светлината“. Различни цветове на дъгата са вложени в приказно красивите костюми, избрана музика от Росини, Чайковски, Масне, Пиацола, Гершуин ще прозвучи в унисон с цялата танцувална чувственост на спектакъла, ефирни движения и различни танцови техники ще приковат вниманието и ще позволят на публиката да се понесе в полета на своите фантазии. Червеното, синьото, зеленото, жълтото, бялото, черното, видимите и невидимите цветове на нашата душа.

27.01.2017 г.

Снимка на заралийка избраха за корицата на новата книга на Нора Робъртс

Евдокия Георгиева от Стара Загора е икономист по професия, но се занимава с любителска фотография от няколко години. Нейна снимка е избрана за корицата на новата книга на световноизвестната писателка Нора Робъртс.
Нора Робъртс е носителка е на 19 награди „Рита” от Асоциацията на авторите на любовни романи на Америка. Тя заема почетно място в Залата на славата на асоциацията. Американската писателка от ирландски произход е една от най-успешните съвременни автори. Книгите й са продадени в над 400 милиона копия по света. През 2007 г. сп. "Тайм" я избра за една от 100-те най-влиятелни личности в света. 
Снимка дело на фотографката Евдокия Георгиева е предпочетена и от друга френска писателка за корица на роман от поредицата "Арлекин". Миналата година сред отличените наМеждународния фотографски салон във Варна е друга нейна творба, на която позира синът й.

От издателството "Харпър Колинс“ в Германия са харесали сред хиляди фотоси снимката на талантливата фотографка от Стара Загора. Тя е правена в лавандулови поля край Чирпан и ще украси романа "Кажи да на любовта" през септември.

25.01.2017 г.

ФИФА планира футбол по правилата на хокея

Техническият директор на ФИФА Марко ван Бастен, оглавил отдела за „техническо развитие“, открехна още малко завесата за задаващата се вълна от промени във футбола. Летящият холандец разкри, че през март ще бъдат разгледани някои от предложения му за нововъведения в правилника.
„Много от нещата, които се появяват в медиите, са глупости – обясни легендата на „Аякс“ и „Милан“. – Проект от 10 стъпки? Откъде дойде това? Аз разкрих някои от нещата, които са предложени, но те не са 10. Работим върху бавенето на времето в края на срещата, споренето със съдиите, право на четвърта смяна в мач с продължения, но в крайна сметка всичко ще се решава от Международният борд по правилата във футбола. Някои от тях могат да бъдат приети или да бъде въведен пробен тест.“
Едно от предложенията, които се коментират, ще засяга броя на мачовете, които футболистите да играят за една календарна година: „Разговаряхме с много треньори и играчи. Необходимо е да се подобри качеството и да се защитят играчите. Те играят твърде много срещи. През юни, по време на големите форуми, те не са в състояние да дават максимума от себе си, защото имат зад гърба си по 75 мача през редовния сезон. Мисля, че това е твърде голяма бройка. Тя трябва да бъде намалена до 55-60 на година.“
Друго важно въведение може да бъде премахването на червените картони за сметка на временното изваждане от терена за 5 или 10 минути. Подобна санкция може да има и за всеки футболист, извършил 5 нарушения. Само преди седмица Ван Бастен призна, че се обсъжда идея за отмяна на засадата, а дузпите на Мондиал 2026 при равенство в груповата фаза да наподобяват тези в хокея на лед с тръгване на изпълнителя от центъра на терена. 

Филми от Изтока показват в Старозагорската библиотека от 28 януари до 16 февруари

Sofia MENAR Film Festival гостува в Стара Загора. Организатор на участието и домакин на прожекциите е Регионална библиотека „Захарий Княжески“ Във феста са включени некомерсиални ленти от Изтока, както и копродукции.
Sofia MENAR Film Festival l представя най-доброто от игралното, документалното и късометражното кино на Близкия Изток, Централна Азия и Северна Африка, включвайки и специално подбрани тематични събития, свързани с държавите от този регион, както и с обичаите на етническите групи, които обитават земите им. През януари прожекциите текат паралелно в София и други големи български градове.
Деветото издание на фестивала се проведе от 12 до 29 януари 2017 в различни кино-салони в столицата. Фокусът на тазгодишният „Менар“ е киното на Централна Азия и Азербайджан с 11 премиерни заглавия от Казахстан, Киргизстан, Узбекистан, Таджикистан и Азербайджан.
В Стара Загора от 28 януари до 16 февруари се представят някои от най-добрите игрални и документални филма от програмата на изминалия фестивал. Заралии могат да видят 4 игрални и 3 документални филми и мащабният епос „Аманат” – заснет по случай 550-годишнината от създаването на Казахското ханство и 25 г. от обявяването на независимостта на Казахстан. Филмът обхваща три периода от историята на Казахстан и разказва за борбата на неговия народ за свобода и независимост. „Аманат” е предложението за неанглоезичен „Оскар” на тази държава за 2016 г.
 ПРОГРАМА:
28.01.
Човек Human
Франция (2015) 190 мин.
Режисьор: Ян Артюс-Бертран
Сценарист: Ян Артюс-Бертран
Те ни изправят лице в лице с другия и ни карат да търсим себе си. Разказите им са пълни с любов и щастие, с омраза и насилие. Разказват ни за живота си. Понякога шокират, понякога ни просълзяват, а понякога от напрежение ни секва дъхът. И между всеки техен разказ, като глътка свеж въздух, потичат поразително красиви природни кадри отвисоко на Земята. Едно потапяне в същността на това да разберем какво е да си човек.
30.01 – Бащина воля A Father’s Will – Atanyn Kereezi
Киргизстан (2016) 112 мин.
Режисьори: Бакут Мукул, Дастан Жапар Улу
Сценаристи: Бакут Мукул, Дастан Жапар Улу
C: Тинар Абдразаева, Дилшад Абдуджапарова, Тенизбек Абилов, Рахат Аксултанова
Оператор: Акжол Бекболотов
Продуценти: Гулмира Керимова, Ермек Мукул
Азат отдавна е загърбил родината и живее като имигрант в САЩ, но на смъртния си одър баща му Мурат има едно желание: синът му да замине за Киргизстан в селото на дедите им и да върне всичките му дългове на съселяните. Въпреки враждебното посрещане, Азат се разплаща с всички и започва да стяга порутения роден дом, но един ден на прага на къщата изненадващо застава братът на баща му Чоро, защото с Азат имат стари сметки за уреждане.
2.02. – Окото на Истанбул The Eye of Istanbul – İstanbul’un Gözü
Турция (2015) 61 мин.
Режисьори: Бинур Караевли, Фатих Каймак
Сценаристи: Ахсен Динер, Бинур Караевли
Оператор: Зафер Бир
Продуцент: Умран Сафтер
Той се ражда пет години след създаването на Република Турция и днес е на 88. Посветил е живота си на това да запечатва на хартия душата на града. Снима в черно и бяло вече цели шест десетилетия и архивът му е с над 1 милион фотографии. Не се смята за фотограф, а за историк, който разказва събития и човешки животи. Произходът му е арменски, но е гордост за цяла Турция, защото е живата история и легенда във фотографията. Той е Ара Гюлер, но всички го познават като „Окото на Истанбул“.
6.02 Градски мотиви Urban Motives
Азербайджан (2015) 120 мин.
Режисьори: Анар Абасов, Руфат Хасанов, Тимур Исмаилов, Джафар Ахундзаде
Сценаристи: Ирада Багирзадех, Анар Абасов, Руфат Хасанов, Тимур Исмаилов, Джафар Ахундзаде
C: Гулзар Гурбанова, Джаваншир Хадиев, Роман Шулга, Ейваз Алиев
Продуценти: Мушфиг Хатамов, Ирада Багирзадех
Антология на четирима азербайджански режисьори, жители на различни страни по света. Всеки от тях представя мотиви от живота в града. Кадри от различни квартали на Баку и сюжети, които изследват тъмните и светлите страни на мегаполиса. Няма връзка между историите и героите във филмите, но през цялото време усещането за място е свързваща нишка, а незатихващата носталгия по дома внася топлина.
9.02 Аманат Amanat
Казахстан (2016) 127 мин.
Режисьор: Сатибалди Наримбетов
Сценарист: Сатибалди Наримбетов
C: Берик Айтжанов, Далига Акмолда, Куралай Анабекова, Азиз Бейшеналиев
Оператор: Искандер Наримбетов
Продуцент: Арман Асенов
„Не можеш да вървиш само напред, трябва да помниш през какво си минал.“ Три периода от историята на Казахстан и разказ за борбата на казахския народ за свобода и независимост продължила няколко века. Злочестата съдба на казахските патриоти, които отказват да се подчинят на властта и се опълчват срещу колониалната политика на Царска Русия, а по-късно и на тоталитарния режим на СССР.
Предложение на Казахстан за чуждоезичен „Оскар“ 2016 г.
13.02 Пес Köpek
Швейцария-Турция (2015) 94 мин.
Режисьор: Есен Ъшък
Сценарист: Есен Ъшък
С: Чагла Акалън, Берен Туна, Баръш Атай, Огузхан Санджар
Оператор: Габриел Сандрю
Продуценти: Бригите Хофер, Корнелия Зайтлер
Джемо е на 10 години и продава носни кърпички из улиците на Истанбул, днес най-накрая е решил да заговори момичето, което харесва. Хаят е омъжена за властен съпруг, когото не обича още от първия ден, но днес има тайна среща с любовта на живота си. Ебру е транссексуална проститутка, желана от всички, но отхвърляна от единствения мъж, когото обича и днес чашата на търпението й е преляла. Точно днес Джемо, Хаят и Ебру са готови да направят всичко, за да отговорят на чувствата си.
16.02 Средиземноморие Méditerranée, notre mer à tous
Франция (2014) 84 мин.
Режисьор: Ян Артюс-Бертран, Мишел Питио
Сценаристи: Ян Артюс-Бертран, Мишел Питио
Диктор: Жерар Дармон
Ян Артюс-Бертран и Мишел Питио поемат на едно вълнуващо пътешествие по въздух, за да документират отвисоко един от най-разнообразните района в света – Средиземноморието, с над 427 милиона обитатели, живеещи в 24 страни на 3 континента.
Събитието е организирано от РБ „Захарий Княжески“ в партньорство с „Позор“, „Книжарница в Куфар“ и „Къщата на Архитекта“.
Филмите са със субтитри на български и на английски език!
All the films have both – Bulgarian and English subtitles!
Билети: 5 лв. / 3 лв. за ученици и пенсионери
Талон за 5 филма: 20 лв.
Всички прожекции са от 18,30 часа, с изключение на съботното заглавие "Човек"  (единствената документална лента), което е с начален час 16,30 часа.
За резервации и билети:
Регионална библиотека „Захарий Княжески“, стая 104
public@libsz.org, 0884477919 – Мима Атанасова

Нашумелият писател Том Егеланд e участвал в Star Wars

Том Егеланд, авторът на романа „Маската на дявола“, който в момента е сред най-търсените книги у нас, е участвал в космическата сага на Джордж Лукас Star Wars. В „Империята отвръща на удара”, където изпълнява ролята на бунтовник от Ледената планета. Снимането на част от филма е в Норвегия и когато го поканват да участва, той постига върха на мечтите ми тогава. В края на 70-те той живее и учи английски в САЩ, където в едно кино в Денвър гледа за пръв път началото на сагата – „Нова надежда“, и е във възторг от филма. За да се снима в продължението - „Империята отвръща на удара”, му се налага да си осигури фалшива бележка, че е болен, за да се измъкне от учебни занятия и да участва.
„Беше забавно! Режисьорът Ървин Кършнър ни казваше да се преструваме, че виждаме гигантски роботи, които след това за филма бяха добавени с компютър. Иначе по цял ден се разкарвахме с костюмите и грима” – спомня си Егеланд.
След успешна кариера като телевизионен новинар и висш пост в един от най-гледаните норвежки тв канали Том Егеланд се превръща в един от най-успешните писатели на Норвегия, постигнал световна известност. Две години преди да бъде публикуван „Шифърът на Леонардо” излиза романът на Егеланд „Краят на кръга”, в който има смайващи сходства с по-късния бестселър на Дан Браун: не само в общите документални факти, но и в сюжета и характеристиките на героите.
Том Егеланд е сред най-четените писатели и у нас, като книгите му си спечелиха много почитателите. Висока е и оценката на критиката, която познава романите му. „Великолепен белетрист, който с всяка следваща книга става все по-добър и по-добър автор. Единствената причина Дан Браун да е по-популярен и по-успешен финансово, е, че американецът пише на английски и има по-голям микрофон, по-голям озвучител, по-голяма реклама. Но по-добрият писател е Егеланд. Книгите му са не просто исторически трилъри. В тях има и много философия, митология. Най-забележителното е, че той успява да запази интригата жива до последните страници на книгите си.” Това е оценката на проф. Симеон Хаджикосев, най-авторитетния специалист у нас по западноевропейска литература.
Новият роман на Том Егеланд „Маската на дявола“ бе издаден в превод на български от изд. „Персей“ само няколко месеца след премиерата му в Норвегия. В него главният герой Бьорн Белтьо издирва древновавилонска магическа маска и разнищва три идентични престъпления, извършени в период от 300 години.
В българските книжарници в момента са налични и другите романи на писателя - „Пазителите на завета”, „Краят на кръга”, „Евангелието на Луцифер”, „Заветът на Нострадамус“, „Тринадесетият апостол“, „Съкровището от Константинопол“, „Лъжите на бащите“ и „Нощта на вълците“.

В момента се работи по превръщането на книгата на Егеланд „Евангелието на Луцифер” в холивудски филм.

Показват „Сляпата Вайша” в програмата на Световният Фестивал на Анимационния филм в столицата

На 27, 28 и 29 януари тази година Световният Фестивал на Анимационния филм ще гостува в Национален дворец на културата. Прожекциите ще се проведат в столичното кино Люмиер. Сред заглавията е и филма „Сляпата Вайша”, продукция на Канада, която бе номинирана за „Оскар”, режисиран от българина Теодор Ушев.


ПРОГРАМАТА:

27.01.  ПЕТЪК 
17:30 – 1-ва програма КЪСОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ
НЯМА НАЧИН, България, 2016, реж. Иван Стоянович, 8 мин.
НАТЮРМОРТ, Иран, 2015, реж. Мехди Шири, 4 мин.
ПРАЗНИНАТА, Франция, 2016, реж.ДаиДжeонг, 10 мин.
ЛЕГЕНДАТА ЗА КРАБА-ФАР, Франция, 2015, реж. Гаетан Борд, АлекзандрВо, БенжаменЛебуржоа,
Меджин Ян, КлерВандермерш, 7 мин.
САМО МОЯ, България, 2016,реж.ЙоанаАтанасова, 7 мин.
ПРОИЗВЕДЕНО В КИТАЙ, Франция, 2015, реж. ВенсанТсуи, 3 мин.
КЛИТОРЪТ, Канада, 2016, реж. ЛориМалепар-Траверси, 3 мин.
ПРЕДИ ЛЮБОВТА, Русия, 2015, реж. Игор Ковальов, 19 мин.
НАРКОТИК, България, 2015,реж.Димитър Димитров, 2 мин.
ЩАСТЛИВКРАЙ, Чехия, 2015,реж.,ЯнСаска, 6 мин.
00:08, Япония, 2014, реж. ЮтароКубо, 5 мин.
Общо: 74 мин.

28.01.   СЪБОТА  
13:30 – 1-ва програма КЪСОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ ЗА ДЕЦА
ПЕПЕРУДАТА,България, 1987, реж. Витко Боянов8мин.
КРАЛИЦА ДУПЛА, Швейцария, 2015, реж. Мая Гериг, 11 мин.
ПТИЧЕ БАУ БАУ, Франция, Турция, 2016, реж. АйчеКартал, 4 мин.
ХАМЛЕТ. КОМЕДИЯ., Русия, 2016, реж. Евгений Фадеев, 5 мин.
В КЛЕТКА, Франция, 2016, реж. ЛоасБруйер, 6 мин.
ДАША И ЧОВЕКОЯДЕЦЪТ, Русия, 2015, реж. Наталия Суринович, 5 мин.
ИЗВЪНЗЕМЕН ПРИЯТЕЛ (КЪСМЕТЛИЯ!), Русия, 2015, реж. Мария Соснина, 6 мин.
АПОРТ, Русия, 2016, реж. Денис Воронин, 1 мин.
ВРЕМЕ ЗА ПРИЛЕПИ, Германия, 2015, реж. Елена Валф, 4 мин.
ВЪЛК, Германия, 2015, реж. Юлия Окер, 4 мин.
ПРИНЦ КИ-КИ-ДО: БАЛОНЪТ, Словения, 2015, реж. ГрегаМастнак, 5 мин.
ЛЪЖИЦА, Китай, Япония, 2014, реж.ХунУо, 4 мин.
ЕДНА КРАТКА ИСТОРИЯ, България, 2015, реж. Барбара Домусчиева, 3 мин.
Общо: 66 мин.
15:00 ч. – 2-ра програма КЪСОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ
КАК СЕ СКАРАХА ОРИСНИЦИТЕ, България, 2016, реж. Анна Харалампиева, 12 мин.
КОЗИ, Русия, 2016, реж. Екатерина Филипова, 1 мин.
ЖИВОТ С ХЕРМАН Х. РОТ, Хърватска, Дания, Естония, 2015, реж. КинтисЛундгрен, 11 мин.
ТОЧКА, Естония, 2015, реж. Кристиян Холм, 4 мин.
СЛЯПАТА ВАЙША, Канада, 2016, реж. Теодор Ушев, 8 мин.
ПРОБА – ГРЕШКА, Германия, 2016, реж. Антье Хайн, 5 мин.
СТРАШНИЯТ СЪД, САЩ, 2016, реж.ДжуниКсяо, 3 мин.
ГОРСКИ ЦАР, Швейцария, 2015, реж. Жорж Швицгебел, 6 мин.
ПРОПАДАНЕ, Великобритания, 2016, реж. Оли Магий, 3 мин.
ТАКА КОПНЯХ ЗА ТЕБ, Франция, 2015, реж. ЕммаВакарелова, 3 мин.
ПЪТУВАЩА СТРАНА, България, Хърватска, реж. Весела Данчева, Иван Богданов, 14 мин.
COSMOETICO, Италия, 2015, реж. Мартина Скарпели, 5 мин.
Общо: 75 мин.
16:30 – 1-ва програма ПЪЛНОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ
МОМЧЕТО ФАНТОМ, Белгия, Франция, 2015, реж. Ален Ганьол, Жан-Лу Фелисиоли, 80 мин.

29.01. НЕДЕЛЯ
13:30 – програма ПЪЛНОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ ЗА ДЕЦА
КИКОРИКИ: ЛЕГЕНДА ЗА ЗЛАТНИЯ ДРАКОН, Русия, 2016, реж. Денис Чернов, 89 мин.
15:15 – 3-та програма КЪСОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ
ЛУЧЕНА СУПА, 2015, Белгия, реж. Йеф Стаут, 3 мин.
В ДАЛЕЧИНАТА, Германия, 2015, реж. ФлорианГролих, 7 мин.
ОКОТО НА БУРЯТА, Франция, Япония, 2015, реж. МасанобуХираока, 5 мин.
ВСИЧКИ ТЕХНИ НЮАНСИ, Белгия, 2015, реж. Клои Алие, 6 мин.
СРЕД ЧЕРНИТЕ ВЪЛНИ, Русия, 2016, реж. Анна Буданова, 11 мин.
ШУДО, Франция, 2015, реж. Шарл Бадийе, Хуго Вайс, То-Ан Бах, 2 мин.
БОЛКАТА, 2016, Русия, реж. Надя Федотова, 5 мин.
БЕЗ ГЛАВА, Канада, Франция, 2016, реж. Франк Дион, 10 мин.
ГОРСКИ ПОЖАР, Франция, 2015, реж.Х. Оптер, П. Пинон, Н. Стафорд, В. Стол, А. Трибу, Ш. Жан, 4 мин.
МЪНИЧКА, България, 2016, реж. Милена Симеонова, 5 мин.
С ДРУГИ ДУМИ, Израел, 2015, реж. ТалКантор, 6 мин.
ЗАПИС/ЗАПИСВАЙ, Великобритания, 2016, реж. Робърт Дънкан, 5 мин.
ПРОЕКТ “БЕЗКРАЙНОСТ”, Великобритания,2015,реж. Уил Андерсън, 3 мин.
ПЪРВИЧЕН ПОТОК,САЩ, 2016, реж. Джоан Грац, 3 мин.
Общо: 75 мин.
16:45 – 2-ра програма ПЪЛНОМЕТРАЖНА АНИМАЦИЯ

ВЪЛШЕБНАТА ПЛАНИНА, Франция, Полша, Румъния, 2015, реж. Анка Дамян, 97 мин.

23.01.2017 г.

Първи национален литературен конкурс „Писма до себе си”

Първи национален литературен конкурс „Писма до себе си” организират община Стара Загора и Център за подкрепа за личностно развитие. Темата на конкурса е „Писма до себе си” – „Тайният живот на ...”.  Тя е свързана с начина, по който децата и младежите възприемат себе си и мястото си в обкръжаващия ги свят. Позволява да бъде разработена с цялата свобода и широта на въображението. Епистоларната форма не е задължителна. Конкурсът е литературен. В него може да се участва с до три стихотворения или едно есе / кратък разказ с обем до 3 страници.
В конкурса могат да участват ученици в две възрастови групи: от 7- 14 години и от 14- 20 години. Текстовете трябва да бъдат подписани с имената на участника и с данни за контакт – град, клас, училище, телeфон.
Текстовете трябва да бъдат принтирани в три екземпляра и да се донесат или изпратят на адрес: Стара Загора - 6000, ул. „Захарий Княжески” №71 , ет. 3, ЦНКИ, за конкурса.
Краен срок за изпращането на текстовете за конкурса -  31 март. Обявяването на резултатите ще стане на 21 април т.г. Победителите ще получат награди.

Отличените и наградените творби ще бъдат публикувани в специално издание в края на  година, оповестени на страницата на Центъра във фейсбук и на сайта на Община Стара Загора.

20.01.2017 г.

Ще има и тримесечна винетка за радост на мотоциклетистите и собствениците на кемпери

Народните представители приеха на второ четене промени в Закона за пътищата, според които в зависимост от срока винетните такси биват годишна, тримесечна, месечна, седмична и дневна, предаде репортер на Агенция „Фокус".
За превозни средства, предназначени за превоз на товари, които имат техническа допустима максимална маса 12 или повече тона, за предназначените за превоз на пътници с повече от 8 места за сядане, без мястото на водача, както и пътните превозни средства, които имат максимално допустима маса, по-малка от 12 тона се издават годишна, месечна, седмична и дневна винетки.
За пътните превозни средства, предназначени за превоз на пътници, с не повече от 8 места за сядане, пътни превозни средства, предназначени за превоз на товари, и/или пътни превозни средства, предназначени за превоз на пътници и товари, с технически допустима максимална маса не повече от 3,5 т, както и пътните превозни средства от тази група с повишена проходимост се издават годишна, тримесечна, месечна и седмична винетки.
Така тримесечната винетка няма да е достъпна за камиони над 12 т и превозни средства за превоз на пътници с над 8 места. Дневната винетка пък не е достъпна за средствата за превоз на пътници с не повече от 8 места за сядане, както и за камионите с технически допустима максимална маса до 3,5 т. Винетките са валидни съответно за срок от една година, три месеца, един месец, една седмица или един ден, считано от деня на купуването им. При определяне на графичното оформление на винетните стикери задължително се предвижда възможност за трайно отбелязване върху винетката на деня, месеца и годината на нейното закупуване.
Очаква се приетите от депутатите промени да влязат в сила от 2018 година.
Водач, който се е движил по републиканските пътища без заплатена такса за ползване на пътната мрежа - винетка, ще заплаща компенсаторна такса, която му дава право да довърши пътуването си в рамките на 24 часа след заплащането ѝ.
Размерът на компенсаторната такса ще се определя от Министерски съвет в зависимост от вида на пътното превозно средство. А основание за заплащането й ще е налице тогава, когато потребител е използвал републиканската пътна мрежа, без да е заплатил законоустановените такси за ползване на пътната мрежа.

Въвеждането се налага заради установените проверки по отношение на транзитно преминаващите пътни превозни средства на територията на страната.

Клечките за уши били вредни

Почистването на ушната кал с клечки е неприемливо и може да увреди слуха ни необратимо - това твърдят учени от Американската академия по оториноларингология с водещ изследовател д-р Сет Шварц.
В статия те съветват да избягваме както козметичните клечки, така и всички други пособия, които ползваме за почистване,
водят до съкращения в ушните канали, като могат да перфорират тъпанчетата и да увредят костиците на слуховия апарат.
Всяко едно от тези неща може да доведе до оглушаване, виене на свят или други симптоми на нараняване.
Другият проблем е, че с клечките за уши набутваме една значителна част от секрета навътре в по-уязвимите части на органа.
Вместо това хората могат да изчакат природата сама да свърши работата си, заявяват учените.
Те припомнят, че ушната кал има и важна почистваща и защитна функция.
Специалистите препоръчват да я почистваме под душа с минимално проникване или с кърпичка.
Изследователите препоръчват и да не ползваме свещите за уши, добили популярност в последно време.
Според тях няма доказателства, че това средство ефективно почиства отделения в ушния канал секрет.

Не е проблем да се ползват капки за уши или пък просто няколко капки вода, които да отмият восъчното вещество.

19.01.2017 г.

EVN няма да начислява лихви за забавено плащане през януари

EVN няма да начислява лихви при просрочие преди изключване за фактурите, издадени през януари.

EVN няма да начислява лихви при просрочие преди изключване за фактурите, издадени през месец януари 2017 г. Компанията реши да приложи тази мярка след като високото потребление на клиентите през декември 2016 г. доведе до 19,4% по-висока средна фактура спрямо година по-рано. В сила е и процесът за разсрочване на задължения, който компанията прилага успешно последните 10 години. За да не се стига до изключване на
електроснабдяването поради пропускане на краен срок на плащане, EVN препоръчва на клиентите си да заявят получаване на безплатни SMS или имейл за уведомяване 3 дни
преди евентуално прекъсване.
EVN работи в пълно сътрудничество с представители на КЕВР и Министерство на енергетиката, които днес стартираха инспекция в енергийни компании. Данните на EVN показват, че електромерите са отчитани според редовния месечен график дори по време на коледните и новогодишните празници и потреблението във фактурите е в рамките на 31 дни.

Частни дългове над 10 бона се декларират в НАП

И през 2017-а, физическите лица декларират получените и предоставени от тях заеми в приложение №11 към декларацията за облагане на доходите им, съобщиха от НАП Стара Загора. Задължението им не включва отпуснатите кредити, предоставени от кредитни институции по смисъла на Закона кредитните институции.
Важно е физическите лица да не пропуснат да декларират получените
или предоставени от тях заеми, в случаите когато имат:
1.Получени през 2016 г. парични заеми (без кредити от банки), ако общият им размер надхвърля 10 000 лв. и към 31 декември 2016 г. част от тях са непогасени.
2.Непогасени остатъци по получени парични заеми в периода от 2011 г. до 2016 г. (без кредити от банки), ако общият размер на остатъците към 31 декември 2016 г. е над 40 000 лв.
3.Предоставени парични заеми през 2016 г., ако общият им размер надхвърля 10 000 лв. и към края на 2016 г. част от тях са непогасени.
4.Непогасени остатъци по предоставени парични заеми в периода от 2011 г. до 2016 г., ако общият размер на остатъците към 31 декември 2016 г. е над 40 000 лв.
Физическите лица, които са дали или получили заеми отговарящи на горепосочените критерии, декларират стойностите им в приложение № 11 към годишната декларация. Лицата следва да подадат декларациите си до 2 май 2017 г., независимо от това, че някои от тях са получавали доходи само от трудови правоотношения. Глобата при пропуск е 10% от недекларираните или невярно декларирарани суми.

Данъчните декларации за доходите получени от физически лица през 2016 г. се подават на място в офисите ни в Стара Загора и Казанлък, по пощата или куриер, с електронен подпис или ПИК. Повече информация и консултации могат да бъдат получени от информационния център на НАП: 0700 18 700, на цената на градски разговор.

17.01.2017 г.

Нов българо-руски филм „Лабиринти на любовта” показват в столицата, Пловдив и Варна

Макар произведен през 2015-а, сега игралният филм „Лабиринти на любовта”, копродукция между България и Русия, тръгва по нашите екрани. Преди това лентата е показвана на миналогодишния „София филм фест” и „Златната роза”.
Той може да бъде видян в независимите кина в София, Пловдив и Варна от 20 януари. Датата е избрана неслучайно, заяви режисьорът Владимир Щерянов - точно преди Деня на влюбените, 14 февруари. Пет самостоятелни новели разказват за сложни взаимоотношения в съвременния технологичен свят. Продуценти са "Каро продакшън" от руска страна и българската "Бета лента".
В ролите са българо-руски екип: Яна Маринова, Сергей Бадюк (един от най-популярните хора в руското кино през последните години), Робин Кафалиев, Тони Минасян са въздействали положително върху по-младото поколение - Ралица Паскалева, Боряна Братоева, Антъни Пенев, Егор Тимцуник, Григорий Калинин, Мария Насирова, Каролина Братанова и др.
Това е вторият българо-руски филмов проект, реализиран в новото време. Първият е „стрелящите ангели”, отново режисиран от Щерянов, финансиран изцяло с частни средства. Новият филм е вече с държавно финансиране, като се разпространява едновременно в България и Русия.
Филмът според Щерянов е предназначен за широка публика, а не за фестивали, въпреки че вече е взел участие в няколко кинофоруми, а във Виборг 2015 печели Специална награда.
В съвременния свят ни свързват телефони, компютри, Wi-Fi-джаджи, клетъчни мрежи, спътници. Но те не ни дават възможност на живо да видим очите на човека, с когото общуваме...

Принц Чарлз написа книга на еко тематика

Принц Чарлз написа книга за климатичните промени в съавторство с природозащитника Тони Джунипър и Емили Шъкбърг от университета в Кембридж, съобщи издателството "Пенгуин букс", цитирано от Асошиейтед прес.
Принцът на Уелс отдавна критикува климатичните промени, предизвикани от човешката дейност. Той написа книгата "Климатични промени" заедно с бившия директор на международната мрежа от природозащитни организации "Приятели на Земята" Тони Джунипър и климатоложката от университета в Кембридж Емили Шъкбърг.

Книгата, представена в неделя, е част от поредицата "Лейдибърд", която е насочена към деца, но напоследък има успех и сред по-широк кръг аудитория. Изданията са с илюстрации, но предлагат на възрастните сбити тълкувания на понякога предизвикателни теми. Други от книгите в поредицата включват трудове за еволюцията и квантовата механика. Корицата на "Климатични промени" изобразява наводнението в Ъкфийлд, Югоизточна Англия, от октомври 2000 г.

16.01.2017 г.

Испанският писател Мартин Касариего с премиера в България

Мартин Касариего, носител на редица литературни награди, пристига в България за премиерата на книгата му - „Глутницата и мъглата“.
Представянето на романа на испанския автор ще бъде в два града – София и Пловдив. Събитието в столицата ще се проведе на 19 януари от 19 часа в Литературен клуб „Перото“. На 18 януари писателят ще има среща със студенти от Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Визитата му в България е по покана на Институт „Сервантес“ и Издателство „Ера“.
Мартин Касариего е роден в Мадрид през 1962 година. Автор на 15 романа, телевизионни и кино сценарии, детски приказки, разкази и журналистически статии за най-популярните печатни медии в Испания.
Започва да пише едва на 16 години и още за първия си роман получава наградата „Tigre Juan“. Следващите му произведения също са отличени с различни награди, включително за детска и младежка литература – "Cervantes Chico". Обширното творчество на Касариего притежава своя отличителна черта. Той ни предлага едно усещане за реалността, която варира в книгите му от крайно позитивна до негативна, без това да предизвиква противоречие.
Романът му „Глутницата и мъглата“ е отличен от престижното жури на конкурса „Логроньо“. Това е интензивна, пропита с искреност творба, написана със смелост и белязана с нотка отчаяние. Критиците в Испания го определят като безупречен и необходим роман.

Героите на Касариего се изправят пред необходимостта да разкрият големите заблуди в живота, да се научат да се примиряват и да живеят с отсъствието на най-обичани същества. Това превръща книгата на Касариего в разтърсващ роман.

13.01.2017 г.

Първите „общински близнаци” се родиха вчера в Казанлък

Сутринта на 12-тия ден от първия месец на Новата година донесе на Община Казанлък новите, най-малки жители Йоанна и Ивайло.
В 9 часа семейство Момчеви станаха щастливи родители в местната болница МБАЛ „Д-р Христо Стамболски“, с помощта на професионалните грижи на медицинския екип на д-р Ивана Нихтянова и д-р Тодор Гаргов. Те първи усетиха тежестта на новородените. Както се полага за момиченце, Йоанна тежи елегантно 2 кг. и 800 гр., а Ивайло тежи цели 3 кг.
Това е трета радост за Община Казанлък с успешно „Ин витро“, финансирано с общински средства, след като миналата година на бял свят се появи победоносно Виктория в Деня на Общината, 12 октомври.
На 3 септември, 2015-а Ивайло първи ощастливи семейство Иванови.
През 2014 година Общински съвет – Казанлък прие Правилник за подпомагане на процедурите „Ин витро“ на лица с репродуктивни проблеми, жители на община Казанлък.
За да поощри раждаемостта на казанлъшките двойки, в проектобюджета за 2017-а на Община Казанлък са заложени двойно повече средства, осигурени от собствени приходи.
Община Казанлък честити на семейство Момчеви дъщеричката и сина и пожелава на всички във фамилията много здраве и щастие!

Всички жанрове са застъпени в репертоара на Старозагорската опера през януари

Държавна опера-Стара Загора стартира Новата 2017 година с разнообразен афиш от оперни, оперетни и балетни представления. След бляскавия финал на 2016 година с празничния новогодишен концерт-спектакъл  „Виенски бал по парижки“ и щастливата равносметка за една успешна творческа година, ръководството на театъра обещава още по-динамична и впечатляваща програма през новата 2017 година.
На 17 януари, от 19 часа почитателите на танца ще могат да се насладят за последен път през този сезон на любимия балет за малки и големи „Лешникотрошачка“ по музика на П. И. Чайковски в изпълнение на международната балетна трупа на Старозагорската опера. Кремена Костова ще дебютира в ролята на Маша, а Станко Танев ще бъде в ролята на Принца / Лешникотрошачката. Сред приказните герои се открояват още Ивайло Янев като Дроселмайер, Ивелин Христакиев в ролята на Франц, Биляна Чолакова /майка и Снежната кралица/, Петя Вънева, Юлияна Василева, Йоана Влагули, Мария Лака, Цветелина Тенева, Александър Желев, Анелия Димитрова, Клоуи Александър, Ивелина Димитрова, Златомир Колев, Драгомир Христов, Никола Ненчев, Радост Младенова, Лора Монева, Пенка Димитрова, Огнян Иванов и др. Спектакълът е възстановка и адаптация на Алида Бонева. Сценична адаптация и костюми Теодора Джамбазова. Участват още деца от Детско юношеската студия за опера и балет „Маргаритки“ с ръководител Радост Младенова-Арабаджиева.

Лешникотрошачката - видео

На следващата вечер – 18 януари от 19 часа предстои първа среща за новата година с жизнерадостната музика на Офенбах в неговата оперета  „Парижки живот“, чиято премиера се състоя в края на октомври 2016 година на сцената на Старозагорската опера. Спектакълът гостува с голям успех в редица градове на България. Режисьор на постановката е Румен Нейков, диригент Димитър Косев, хореография Алида Бонева, художник на декора Иван Токаджиев, автор на костюмите е Антония Попова. Участват Милко Михайлов, Иван Кабамитов, Мария Ганчева, Елена Петрова, Евгений Арабаджиев, Нели Нечева, Любомир Петков, Емилия Джурова, Мария Колева, Лили Ходжева, Кремена Райчева, Богомил Русенов, Евгений Сурмиевич, Нина Димитрова, Христо Иванов, Никола Марулев, Игнат Желев, Иван Колев, Маргарита Йовчева, Илиян Филипов, Петър Янкулов, Тенко Джелепов, Илко Каменов, оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора.

Парижки живот - видео

На 21 януари от 19 часа залата на Държавна опера-Стара Загора ще събере почитателите на операта и на танца, за да представи в една вечер своите най-нови продукции - операта „Селска чест“ от Пиетро Маскани и балета „Делвата“ по музика на Алфредо Казела. Премиерните спектакли дадоха стремителен старт на 47-то издание на Фестивала на оперното и балетното изкуство и оставиха незабравимо впечатление сред присъстващите. Великолепието на сценичната визия и на костюмите е дело на именития италиански художник Салваторе Русо. На 21 януари операта „Селска чест“ ще дирижира главният диригент на Старозагорската опера Ивайло Кринчев. За първи път в ролята на Сантуца публиката ще види Гергана Русекова, в ролята на Туриду гостува Петър Костов, Алфио ще бъде Александър Крунев, Лола – Михала Берова, а в ролята на мама Лучия – Евдокия Здравкова-Хорозова. Участват хор, оркестър на Държавна опера-Стара Загора. Диригент на хора Младен Станев.
В спектакъла на балета „Делвата“ по хореография на легендарния Флавио Бенати за първи път в ролите на Нела и на нейния годеник ще дебютират Анелия Димитрова и Станко Танев. Колоритният образ на Дзи Дима ще бъде пресъздаден от Петя Вънева, в ролята на Дон Лоло ще се представи Александър Желев. Участват още оркестър, солисти и кордебалет на Държавна опера-Стара Загора. Балета „Делвата“ ще дирижира италианецът Мауро Фабри, който активно участва като диригент-корепетитор в подготовката на двете представления.

„Селска чест“ и „Делвата“ - видео
Делвата - видео

Премиерата
На 27 януари от 19 часа на сцената на Старозагорската опера ще бъде представена първата премиера за 2017 година. В годината на Гаетано Доницети /1797-1848/, когато световната музикална общественост отбелязва 220 години от рождението на гениалния италиански композитор, Старозагорската опера  избира да добави още един белкантов шедьовър в своя репертоарен афиш – комичната опера „Дон Паскуале“. Спектакъла ще дирижира Димитър Косев, режисьор на постановката е Стефан Донев, сценография и костюми Ася Стоименова. Участват солистите Пламен Кумпиков, Евгений Арабаджиев, Стефан Димитров-гост, Ивайло Йовчев, Николай Моцов, Георги Султанов-гост, Иван Кабамитов, Ованес Каспарян-гост, Десислава Стефанова, Яница Нешева, Жана Костова, Христофор Недков, Игнат Желев, оркестър и хор на Държавна опера-Стара Загора.
В последния ден на месец януари – 31, ще бъде представен спектакъла на операта „Травиата“ от Джузепе Верди. В стилната „синя“ постановка на Държавна опера-Стара Загора на обичаното и популярно вердиево заглавие, зрителите ще могат отново да аплодират младата певица от Косово Беса Лугичи, която след своя триумф в ролята на Лучия ди Ламермур, направи запомнящ се дебют в ролята на Виолета Валери на сцената на Старозагорската опера в края на месец септември. Този път в ролята на Алфред Жермон ще ѝ партнира тенорът Николай Моцов. В ролята на Жорж Жермон – утвърденият баритон Александър Крунев. На диригентския пулт ще застане Ивайло Кринчев. Участват още Емилия Джурова, Михаела Берова, Александър Марулев, Евгений Арабаджиев, Петър Кунев, Костадин Якшев, хор, оркестър и балет на Държавна опера-Стара Загора. Диригент на хора Младен Станев.

Травиата - видео
Беса Лугичи и Михайло Малафи„Травиата“ – трето действие /запис от 30 септември 2016/

Очаквайте през месец февруари:
Празнувайте Деня на влюбените 14 февруари с премиерата на мюзикъла на Георги Костов „Казанова“
Рождената дата на българския балет – 28 февруари, ще бъде отбелязана с премиерата на танцовите едноактни балети „Ромео и Жулиета“ по музика на П. И. Чайковски  и „Полет към светлината“ по музика на Чайковски, Гершуин, Масне, Пиацола, Росини. Хореографията е на Силвия Томова, художник на декора и костюмите Салваторе Русо.


Билети могат да бъдат закупени от Касите на Държавна опера-Стара Загора и ОНЛАЙН през сайта на Операта: http://www.operasz.bg/online/

12.01.2017 г.

Яворови дни в Чирпан от 13 до 15 януари

Тазгодишните Яворови дни обичайно започват на 13-ти – рождения ден на поета Яворов. По традиция се откриват точно в 17 пред паметника на поета, като символично се запалва "огъня на поезията" – тази година това ще направи Явора Стоилова, потомка на поета. Тя ще прочете и традиционното слово по повод празника. Тържествената Яворова вечер ще започне от 18 часа в залата на Община Чирпан.
Празниците продължават три дни с различни прояви. Мероприятията са посветени на 139 години от рождението на поета, революционер и защитник на бежанците –арменци.
Организатори на събитието са Община Чирпан, Съюзът на българските писатели, Националният литературен музей, Къща-музей "П. К. Яворов" – Чирпан и Фондация "Яворов".
Тържествата ще започнат с откриването на изложба "Българската литературна класика – знание за всички. Неизвестни архиви и културни контексти" в къща-музей "П. К. Яворов" на 13 януари 2017 г. от 17 часа. Изложбата ще бъде представена от д-р Иван Христов от Института за литература на БАН.
На следващия ден са премиерите на книгите - "Яворов. Сюжети от последните години" на Михаил Неделчев и "Анхиалски сюжети" - на проф. Цветан Раковски.
Кулминацията на празниците е през третия ден, когато ще бъдат обявени резултатите от националните конкурси „ И ти си в мен - родино моя“ за поезия и „ Недорисуван свят“ в памет на Василия Стоилова. Празниците ще завършат с откриване на изложба с отличените творби и концерт на Марин Галев- пиано и Таньо Кондарев – виолончело.

Безплатни прегледи за пациенти с онкоурологични заболявания в Токуда през януари

Високоспециализираната система за роботизирана хирургия Да Винчи ще бъде на разположение в Аджибадем Сити Клиник Болница Токуда от 10 февруари 2016 г. 
Кампания с безплатни прегледи ще предхожда инсталирането на робота. Ще бъдат преглеждани безвъзмездно пациенти с установен рак на простатата, бъбрека или пикочния мехур. Прегледите са насрочени за 21, 27 и 28 януари в кабинетите по урология на Токуда. Необходимо е предварително записване на телефон: 02/403 4910 или 02/403 4000.
Д-р Калоян Давидов, началник на отделението по Урология и медицински директор в Токуда и екипът му вече са сертифицирани за работа с най-прецизната хирургична техника с Да Винчи. За първите процедури ще пристигне и проф. Корал, който е въвел методиката в Турция, автор е на първите операции с робот в южната ни съседка и е безспорен авторитет в световната медицина.
„Урологията е една от най-бързо развиващите се в технологично отношение медицински области. Предстоящото въвеждане на роботизирана урологична хирургия в Токуда е естествената стъпка в развитието на Центъра по ендоурология, в който щадящите и прецизни техники са основна цел. Пациентите ще могат да получат лечение на същото ниво, което биха получили в най-развитите ендоурологични центрове в света“, казва д-р Давидов.
Роботът Да Винчи е сложна хирургична система, която позволява извършване на минималноинвазивни оперативни интервенции. Системата се използва в няколко области на медицината, но най-често в урологията. Предимствата на роботизираната система Да Винчи са прецизност на движенията на инструментите, минимална кръвозагуба, кратък възстановителен период на пациента, минимални постоперативни усложнения. Роботизираната хирургия има предимства дори в сравнение с лапароскопската. Мониторът на робота дава на хирурга триизмерен образ на необходимия участък с многократно увеличение, което позволява  постигане на изключителна прецизност на движенията.
„Бихме искали всеки един от нашите пациенти при индикации да бъде консултиран за възможностите за лечение с Да Винчи. Вече можем да предложим една от най-прецизните и щадящи хирургични интервенции в урологията”, добавя д-р Давидов.

Безплатните прегледи са насочени към пациенти с онкологични заболявания - рак на простатата, пикочния мехур или бъбрека. През целия месец януари кабинетите по урология в Токуда ще приемат пациенти, които могат да бъдат лекувани с роботизирана хирургия. Освен при онкологични заболявания, роботът е изключително полезен и удобен за извършване на пластични реконструкции в областта на бъбречното легенче и при съчленението на уретера и пикочния мехур и др.

Предлагат 3 месеца без книжка и един бон глоба ако не послушаш пътните полицаи

До три месеца без книжка и 1000 лева глоба за шофьори, които влизат във временно забранени за движение пътища и нарушават полицейско разпореждане.
Такива предложения за промени в Закона за движението по пътищата се очаква да гласуват депутатите днес.
Народните представители са решили още, че ако шофьор навлезе в затворен за движение участък при поставен пътен знак, ще бъде наказван с един месец лишаване от шофьорска книжка, 300 лева глоба и спиране на превозното средство от движение.
До промените се стигна след няколко блокади по пътищата, предизвикани от камиони. Всички тежкотоварни автомобили бяха навлезли по забранени за движение пътища и бяха аварирали.
Именно такава беше причината и за блокадата в навечерието на Нова година край Карнобат и Айтос.

11.01.2017 г.

Лукас дава 1/3 от богатството си за музей на „Междузвездни войни”

Американският режисьор Джордж Лукас ще създаде в Лос Анджелис Музей на наративното изкуство. Там той се кани да прибере колекцията си от експонати, останали след снимките на сагата „Междузвездни войни”. Информацията е на кмета на града Ерик Гарсети, публикувана в Twitter.
"Много сме щастливи да получим този удивителен музей, който ще създаде нови работни места", написа главата на местната власт като изрази увереност, че новото място ще стане привлекателен център за стотици хиляди хора от целия свят.
Според вестник „Лос Анджелис таймс” стойността на проекта се оценява на около 1,5 млрд. долара. Това е една трета от състоянието на известния режисьор.

Апендиксът не бил „ненужен” орган

Американски учени, изследвали еволюцията на апендикса у хората, твърдят, че той не е закърнял орган, а има важна биологична функция - да съхранява "добрите" бактерии, съобщи Прес асосиейшън.
Апендиксът е еволюирал, така че да има повече лимфоидна тъкан, която е идеална за съхраняване на добри бактерии. Той е придатък на сляпото черво, а то е свързано с тънките черва и дебелото черво. Затова според учените апендиксът може да има важна роля в имунната система като вторичен предпазен орган и "склад" за полезни бактерии.
Учените от университета Мидуестърн са анализирали гастроинтестиналните черти на 533 вида бозайници. Резултатите им показват, че апендиксът е еволюирал независимо повече от 30 пъти в отделни видове и веднъж появил се, "почти никога" не изчезва.

Апендиксът е един от най-често премахваните човешки органи, защото се възпалява (апендицит). Той се води закърнял и ненужен, като мъдреците и опашката. Усложнения при отстраняването му почти няма. Дали друг орган компенсира дейността му, не е известно.

Две премиери в старозагорските театри през януари

„Цар последен” представят на 13-ти в ДТ „Гео Милев”, „Чиста къща” - Кукления

Първата премиера за 2017 година в Драматичен театър „Гео Милев” е на най-мащабния проект, реализиран на театрална сцена - спектакълът „Цар последен”, на 13 януари, от 19 часа.
Автор на пиесата, която се поставя на сцена за първи път, е Райна Томова. Исторически консултант е проф. Николай Овчаров. Режисьор е Йосиф Сърчаджиев, сценографията и костюмите са дело на Мария Диманова, а музиката на Георги Генов.
В спектакъла участва целият творчески и технически състав на театъра. В ролите ще видите актьорите: Димитър Живков – ГОСТ, Иван Калошев, Светослава Иванова, Елена Азалова, Мария Пенчева, Весела Петрова, Светла Тодорова, Ивалин Димитров, Стефан Делев, Цветомир Черкезов, Тодор Тодоров, Велин Величков, Христофор Недков, Жоро Райчев, Илчо Димитров, Стефан Борисов, Димитър Митев, Георги Райчев, Ивелин Керанов, Миленка Сотирова, Диана Найденова, Мария Енева, Галя Александрова, както и Прабългарска школа за оцеляване „Бага-Тур”, ученици и деца.
От глъбините на XIV век – най-трагичния в историята на българите, представлението се обръща към нас, наследниците, с разговор за забравени от мнозина нравствени категории като любов към Родината, чест, достойнство, жертвоготовност. Чрез живота и делото на последния български цар – ИВАН ШИШМАН, то се обръща и към съвременните ни властници, за да им напомни какво означава да се поеме отговорност за държавата в тежки времена и как се извървява такъв път, държейки високо факела на чистата съвест, смелостта на решенията, силата да отдадеш в жертва най-скъпите си хора и готовността сам да се пожертваш.
Образът на цар Иван Шишман се изгражда талантливо и пълноценно от гост - актоьрът Димитър Живков, носител на наградата „АСКЕЕР” в категорията „Изгряваща звезда”.
Вярваме, че всяко представление ще се превръща в своеобразен паметник на този трагичен български владетел, ще се стопява, като снежен човек, всяка вечер под светлината на прожекторите и на следващото представление пак ще се изгражда.
Всеки, който иска да се поклони пред последния български цар на Второто българско царство, да заповяда в театъра!
А на неговата публика, ще се поклоним ние, създаделите на спектакъла.
Спектакълът ще се играе и на 16 и 25 януари.

На 17 януари от 19 часа на сцената на Държавен куклен театър Стара Загора гостува представлението „Чиста къща". Участват Ивана Папазова, Елена Атанасова, Радина Думанян, Троян Гогов. Със специалното участие на Йоана Буковска.
„Чиста къща” е представление за силата на ума. То е стилен и много прецизен разрез на онази част от съзнанието ни, която би могла да съществува отвъд видимата рутинност на живота - в неговата драматичност, непоследователност и противоречивост.

Спектакълът е откровена и виртуозна игра на духа спрямо проявите на човешката болка в нейните остри, но много красноречиви изражения. Всъщност „Чиста къща" е благотворен еликсир срещу тъгата като безусловен източник на случването на живота. То е празник на душата в срещата й с чувството за хумор - тогава, когато е трудно, когато се плаче, когато се смее, когато се обича. Представлението на Иван Урумов позволява мечтание - за преодоляването на трудността „живеене" през очистващата сила на смеха и шегата като начин. Начин за друго живеене.