30.09.2015 г.

БТР открива, Светльо Витков закрива заралийския Бирфест

Любимците на рокфеновете в България БТР ще забият този петък от 20:30 ч., (на 2 октомври), на откриването на Бирфеста, който  Община Стара Загора организира за първи път тази година за празника на града – 5 октомври, заедно с местната пивоварна „Загорка". Преди тях публиката в парк „Пети октомври“ ще подгреят Анна Пешева с Braveband.
Най-мащабният бирфест у нас ще превърне града в Столица на бирата за 10 дни – от 2 до 11 октомври. На сцената ще се изявят общо 14 любими рок и поп банди със солидно старозагорско присъствие - Perfect Stranger, Brave Band и Анна Пешева, Стела Петрова, Гено Господинов, Overground Brass Band, Dream Team и много други. Wickeda ще покажат, че в тяхната компанията освен кафе, може да се пие и бира. Svetlio & The Legends ще закрият Beerфестът на 11-и октомври.
Beerфестът в Стара Загора обещава много рок, бира, игри с награди и приливи на добро настроение. Eдна от най-добрите млади български банди „Jeremy?“ ще застане на сцената на ‪#‎Beerфестът на 10-и октомври. Ogi*23 ще бъдат в Стара Загора на 3-и октомври, за да се присъединят към купона.
До сцената в градската градина от 17.00 ч., на 2 октомври, ще се проведе пресконференция на организаторите.

На самия 5 октомври – Денят на Стара Загора, големият концерт от 18,30 ч. на площада пред общината е под наслов „Аз обичам Стара Загора“. В него ще се изявят „Комиците“ с Любо Нейков, Ненчо Илчев, Петьо Петков, Влади Ампов – Графа, Михаела Филева, Вензи и Били Хлапето.

„Месалина” напомня, че политиката и морала имат твърде малко допирни точки

Валерия Месалина. Императрицата на Великия Рим. Вече две хиляди години това име олицетворява чудовищна похот, разврат извън човешкото въображение и невероятно сластолоюбие. Тази история е показателна, че моралът и политиката рядко имат допирни точки.
Кой не е чел или чувал за безумните оргии и безброй любовници, за пировете и екзекуциите, за интригите и клеветите, за жестокостта и коварството на тази жена. Кой не се е чудил какви ли чудовищни неща е сторила, за да се прослави като най-безсрамната жена на древния Рим, града, в който е царяла абсолютна свобода на нравите...
Едва четиринадесетгодишна, Месалина била отредена за съпруга на 36 години по-възрастния от нея Клавдий – куц, заекващ и смятан от всички за безобиден старец. Но той се издигнал до императорския трон и младото момиче станало императрица, получавайки възможността да притежава и да прави каквото си пожелае.
А според нейните съвременници тя искала много от вечно готовия да ù угажда съпруг, който лесно се поддавал на манипулациите ù. Само един пример е, че Клавдий наредил всеки, който я застрашавал по някакъв начин, или бил недоволен от нея, да бъде изпратен в заточение или екзекутиран. Заради нея загинали много хора – лични врагове, политически опоненти...
От своя страна, Месалина изпълнила дълга си към съпруга и династията – скоро след коронацията дала живот на Британик, наследник на империята.
Какво ли е тласнало една издънка на стар патрициански род да тръгне по пътя на порока, какв ли е накарало една императрица да се предлага в публичен дом? И дали, познала най-сетне любовта в обятията на младия Гай Силий, приказнокрасивата императрица нямаше да се превърне в добра майка и съпруга, ако не беше я застигнал мечът на отмъщението само на 23 години.
В книгата „Месалина. Фаталната жена на древността“ немският писател Алфред Широкауер търси отговор на тези въпроси, опитвайки се да проникне в тайните на душата на най-скандалноизвестната жена в историята на света.

7 дебюта на тазгодишния филмов фестивал "Златна Роза"

Тридесет и третият фестивал "Златна Роза" ще се проведе във Варна - от 2 до 11 октомври, под знака на 100-годишния юбилей на седмото ни изкуство. Официалната церемония за откриването ще бъде на 6 октомври от 19 часа в зала 1 на Фестивалния център с прожекцията на документалния филм "Васил Гендов - Мит и реалност". Лентата на Илия Костов е посветена на пионера на родното игрално кино - своеобразен поклон към юбилея.
Филмовите празници обаче започват преди тази дата с ретроспективна програма и съпътстващи събития, посветени на годишнината с вход свободен. Първото от тях е изложбата "Автори и плакати" с куратор проф. Божидар Йонов. Експозицията ще бъде открита на 2 октомври в 10 ч в залите на Градската галерия на Варна. Втората изложба, "100 годни българско кино", във фоайето на ФКС представя непознати фотографии от снимачните площадки на любими български филми. На 3 октомври от 17 ч може да видите лентата "С деца на море" на режисьора Димитър Петров. Другите класики от родното кино, които ще вървят на екрана в зала "Европа", са комедията "Топло","Таралежите се раждат без бодли", "Куче в чекмедже", "Тримата от запаса", "Адио, Рио" и "Двойникът".
През тази година варненската публика ще има възможността да се наслади освен на 13 пълнометражни и 17 късометражни конкурсни ленти и на много други извън тази програма.
Тази година сред състезаващите се за голямата награда творби има 7 дебюта. Това са "Жажда", "Виктория", "11-и А", "Събирач на трупове", "Жената на моя живот", "Сняг", "Имало едно време един уестърн". Шест са премиерните филми в този раздел - "Докато Ая спеше", "Жажда", "11-и А", "С лице надолу", "Сняг", "Семейни реликви".
Конкурсната програма за късометражните включва 17 заглавия, минали през селекционна комисия, от които само шест са финансирани от НФЦ. Преобладаващата част от тях са филми на млади режисьори и продуценти. В информационната програма се показват 11 късометражки, две игрални ленти с независимо финансиране - "Дякон Левский" и "Момичето от ниската земя", и три международни копродукции, получили финансиране от НФЦ - "Аферим", "Защо аз?" и "Мама и другите шантавели в семейството", както и един документален филм.
Стефан Командарев, Киран Коларов, Антония Ковачева, Янина Кашева и Красимир Андонов ще журират пълнометражните творби. А Станимир Трифонов, Боряна Матеева и Николай Тодоров - късометражните.
Дискусия, свързана с подпомагането на българското игрално кино, ще се проведе на 8 октомври от 11 ч във фоайето на ФКЦ. А кръглата маса, посветена на юбилея на киното, ще бъде на 9 и 10 октомври от 11.30 ч в хотел "Черно море". На фестивала ще има и чужестранни гости. Сред тях са Стефан Доброю, кинокритик и автор на сайта Cineuropa и сп. Le Film Francais, Дубравка Лакич, журналист и кинокритик от Сърбия, японецът Йошико Минекава, кинокритик и специалист по българско кино, Филип Бергсон, журналист от БиБиСи и Кирил Разлогов, селекционер за фестивала в Москва.

С „Мадам Бътерфлай” отбелязват Деня на музиката в старозагорската опера

Старозагорската опера отбелязва Международния ден на музиката 1 октомври със спектакъла на операта „Мадам Бътерфлай”. Йоана Железчева гостува в ролята на Чо-Чо-сан
Международният ден на музиката се отбелязва за първи път през 1974 година по решение на Международния съвет по музика към ЮНЕСКО. През 1980 г. по повод 700-годишнината от рождението на Йоан Кукузел, 1-ви октомври е обявен за празник на българските музиканти и певци. Старозагорската опера ще отбележи Международния ден на музиката със спектакъла на операта „Мадам Бътерфлай” от Пучини. Трогателната история за младата гейша Чо-Чо-Сан, наречена още Пеперуда (Мадам Бътерфлай) и американския морски офицер Ф. Б. Пинкертон, пресъздадена от гения на Пучини и неговите либретисти Луиджи Илика и Джузепе Джакоза, се превръща в една от най-любимите опери на поколения зрители.
На 1 октомври от 19 часа операта “Мадам Бътерфлай” на Пучини, постановка на Нина Найденова, ще оживее на оперната сцена в Стара Загора с гастрол на сопраното Йоана Железчева в главната роля. Диригент на спектакъла е Ивайло Кринчев. Йоана Железчева се наложи през последните години като една от най-търсените и предпочитани певици в драматичния сопранов репертоар и е една от най-ярките интерпретаторки на ролята на Чо-Чо-сан. В ролята на младата гейша Йоана Железчева дебютира на сцената на Бургаската опера през 2008 година и с годините Чо-Чо-сан се превръща в нейна коронна роля. Певицата притежава впечатляващо красив и богат глас със стабилно овладян голям диапазон. Качества, които определят нейните блестящи вокални и артистични превъплъщения в различни роли: на Дона Елвира от операта „Дон Жуан” на Моцарт, Елизабет от „Дон Карлос”, Одабела от „Атила”, Леонора от „Трубадур”, Макбет и Аида от едноименните опери на Верди, Лиу от „Турандот”, Манон Леско и Тоска от едноименните опери на Пучини.
В спектакъла на операта „Мадам Бътерфлай” от Пучини ще ѝ партнират солистите на Старозагорската опера Михаела Берова – в ролята на Сузуки, Милко Михайлов /Пинкертон/, Валери Турманов ще дебютира в ролята на Шарплес, Емилия Джурова /Кейт Пинкертон/, Ивайло Йовчев /Горо/, Александър Марулев /Бонзо/ и др. Участват оркестър, хор и балет на Държавна опера-Стара Загора. Сценографията и костюмите са на Борис Стойнов и Цветанка Петкова-Стойнова, хормайстор Младен Станев.
Йоана Железчева завършва оперно пеене в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ в класа на доцент Христина Ангелакова. Започва своята професионална кариера като мецосопран на сцената на Софийската опера и балет, участва в спектаклите на оперите „Андре Шение“, “Сватбата на Фигаро“, “Кармен“, “Фауст“, “Отело“ и „Макбет“. През 2002 година получава специалната награда на конкурса за млади оперни певци „Пълдин“ в Пловдив, а вече като сопран - печели първа награда от конкурса “Христо Бръмбаров“ в София /2008/ и втора награда на конкурса „Гена Димитрова“ в Плевен /2009/. Има записи в Българското Национално Радио.През 2007г. дебютира в Бургас в ролята на Амелия от „Бал с маски“ на Верди. От 2008г е солист на Бургаската държавна опера. Следват дебют през 2008г в ролята на Чо-Чо-сан от „Мадам Бътерфлай” на Пучини; дебют в ролята на Сантуца от операта „Селска чест“ от Маскани; Лиу от „Турандот“ на Пучини.През 2009 гастролира в Холандия с ролята на Аида от операта на Верди. През 2010г дебютира в ролята на Манон Леско от „Манон Леско“ на Пучини на сцената на Софийската опера и балет. Като първа солистка на Бургаската опера изпълнява още ролите на Елизабет от „Дон Карлос“, Лейди Макбет от „Макбет“, Леонора от операта „Трубадур“ на Верди. В репертоара си има още ролите на Норма от едноименната опера на Белини, Леонора от „Силата на съдбата”, Абигайл от „Набуко” на Верди. Миналата година дебютира в ролите на Дона Елвира от „Дон Жуан“ на Моцарт /спектакъл на Русенската опера за ММФ „Моцартови празници”-Правец/ и в ролята на Одабела от операта „Атила“ на Верди на сцената на Бургаската опера.

БИЛЕТИ ОНЛАЙН през сайта на Операта: http://www.operasz.bg/online/
БИЛЕТЕН ЦЕНТЪР: южния вход на операта
 Тел.: 042 622 431, 0885 509829
РАБОТНО ВРЕМЕ: 10.00ч.– 19.00ч.

ПОЧИВНИ ДНИ: събота и неделя

29.09.2015 г.

Eнциклопедия за деца на Larousse излиза у нас

Eнциклопедията, която пробужда любознателността на децата излиза у нас. В нея може да открием цветовете, думите, формите и числата и то представени напълно разбираемо за малките читатели с ясни картинки и смешни броилки.
Тази поредица албуми с чудесни рисунки и забавни обяснения ще ви обвърже със Света на знанието силно и необратимо. Щедро илюстрирани, поучителни и богати на гатанки и игри, енциклопедиите Larousse съблазняват с любопитни факти и научни истини, поднесени хитроумно и достъпно. Ще преоткриете Земята и Човешкото тяло.
Ще узнаете кой е Народът на Слънцето и защо съвременността се вълнува от древните цивилизации. И още: кой е най-големият поспаланко сред животните, с какво са невероятни Невероятните динозаври, къде се намира най-големият язовир в света, какво е общото между гребното колело и вездесъщия Леонардо да Винчи... Албумите Larousse са вълшебство – с тях ще трупате знания, докато се развличате. С красиви твърди корици и талантливо разпределено пространство за текст и изображения – те са радост както за ума, така и за окото!

Последното продължение на „Под прикритие“ излъчват в края на ноември

Български сериал – „Под прикритие“, се завръща в ефира на БНТ. Снимките на петия, последен сезон на поредицата, започнаха на Свети Влас с много екшън и нови герои.
Зрителите могат да очакват криминална драма в ефир в края на ноември. Култовият сериал наложи висок стандарт на производство на сериали у нас, и предизвика истинска зрителска мания.
 След края на четвърти сезон, който завърши с драматични обрати – разкриването на Мартин и разстрела на Джаро, интересът към „Под прикритие“ е провокиран и от очакването как ще продължи историята. Не само за зрителите в България, но и за стотици милиони по света, защото сериалът вече е продаден в 149 държави в Европа, Централна, Северна и Латинска Америка и Азия. От средата на септември българската поредица завладя публиката и в Меката на криминалните сюжети за мафията – Италия.
 „Петият сезон на „Под прикритие“ трябва да върне на зрителите интереса и любовта към сериала. И трябва да го направи с нещо, което до този момент не са виждали в предишните четири сезона. Те ще станат свидетели на изключителен сценарен ход, който е възможен само тогава, когато историята свършва. Това, което се опитахме да направим с четвърти сезон, е да проверим дали можем да презаредим един проект, планиран за три сезона. Продължихме най-вече заради зрителския интерес и световната дистрибуция. Много важно е един продукт да свърши тогава, когато все още е  много добър. Зрителите трябва да се разделят със своите герои докато все още са влюбени в тях“, разкри от снимачната площадка програмният директор на БНТ 1 Севда Шишманова.
 Освен любимите персонажи в култовата кримка - Иво, Куката, Попов, Мартин, Ерол, Големия Близнак, Ния, в екшъна тази година се включват и нови герои. Трима са вече известните нови актьори, които влизат в сериала - Димитър Баненкин, познат от поредицата на БНТ „Недадените“, и звездите на Народния театър Христо Петров и Дарин Ангелов. В момента се провежда кастинг и за нова основна женска роля, която ще е един от най-интересните персонажи на сезона. Снимките в морския курорт предизвикаха истинска еуфория и повече от 500 души се явиха на кастингите за статисти, които се проведоха в края на миналата седмица.
 „Има няколко съвсем нови образа, които ще бъдат пресъздадени от талантливи български актьори. Разбира се, основна роля ще има и Бойко Кръстанов, който е новото ченге под прикритие. Останалото зрителите ще видят сами. Благодарен съм на целия екип и на домакините ни в Свети Влас за съдействието за снимките, което дава възможност продукцията да се заснеме на високо ниво“, коментира продуцентът Димитър Митовски.
 Режисьори на епизодите ще бъдат Димитър Митовски, Виктор Божинов и Зоран Петровски. Зад камерата застава операторът Радослав Гочев, а неочакваните обрати и ходове в сценария са дело на Теодора Маркова и Георги Иванов. Двамата работиха по първия и втория сезон на „Под прикритие“, както и за „Стъклен дом“, „Революция Z“ и „Фамилията“.
 Захари Бахаров, който влиза „в кожата“ на суровия мафиот Иво Андонов, разкри, че ще има сериозни промени в неговия персонаж. „Иво се е устремил към много висока цел, която дори и аз не зная дали е постижима за него. Предстои да видим докъде ще стигне и на какво е способен, преследвайки целите си“, загатна той.
Бойко Кръстанов, който е новото тайно ченге, разкри, че за да влезе в ролята, е чел много и дори се е срещнал с действащ полицай, работещ под прикритие. „Всички трябва да признаят, че „Под прикритие“ е феномен“, защото не спестява нищо от живота ни такъв, какъвто е“, коментира Мариан Вълев – Куката.

Откриха противогрипния кабинет в старозагорската РЗИ

От днес в Имунизационния кабинет към Регионалната здравна инспекция в Стара Загора започва безплатното поставянето на противогрипни ваксини. Ваксината се закупува предварително, след което всеки гражданин може да дойде на място в Регионалната здравна инспекция, за да му бъде поставена, обясни за радио Стара Загора д-р Светлана Петрова – началник отдел „Противоепидемичен контрол“. Към момента заболеваемостта от остри респираторни заболявания в региона е в границите на нормалното за сезона. Вече отминава вълната на летните чревни инфекции, допълни д-р Петрова. По думите й, ако през август броят на регистрираните с летен вирус, е били 43-ма, за септември те са на половина по-малко. През зимния сезон според Световната здравна организация ще ни атакуват три вирусни щама – познатият вече "Калифорния" и новите "Швейцария" и "Пукет". Най-добрата защита от грипа е поставянето на ваксина, напомня д-р Петрова.

28.09.2015 г.

Иберийски акценти на Софийския литературен фестивал

Най-голямото литературно събитие в България – Софийският международен литературен фестивал – ще очаква своите гости между 25 ноември и 13 декември.
Третото издание на фестивала ще бъде посветено на литературата от Иберийския полуостров и обещава срещи с някои от най-нашумелите съвременни европейски писатели и книжни заглавия. През последните две години фестът е бил домакин на над 100 автора от България, Балканския полуостров и Скандинавския север.
Тази година събитието ще запази структурата си и ще бъде обособен в две основни части. От 25 ноември до 7 декември ще се проведе предварителната програма, която включва представяния на поезия, дебюти, дискусии, музика, кино и изложби.
За пръв път ще бъде организиран конкурс за млади автори (до 35-годишна възраст) за проза, поезия, есе, илюстрация и фотография на тема „Дуенде, безпокойство, кеф“. Поетите Марин Бодаков, Силвия Чолева, Камелия Спасова и художникът Кирил Златков ще изберат 9 автора и 6 визуални произведения, които ще бъдат представени на 25 ноември в интердисциплинарното сценично пространство на Националния дворец на културата – ДНК. Резултатите от конкурса ще дадат и своеобразното начало на Литературния фестивал.
За първа година ще бъде създадено и електронно издание на Фестивала, в което ще бъдат поместени близо 50 избрани произведения от конкурса. Те трябва да се изпратят на адрес - office@literaryfest.org между 24 септември и 24 октомври, а повече информация конкурса можете да намерите тук.
Основаната програма на феста ще е в разгара си между 8 и 13 декември 2015 г. Тази година се очакват над 50 писатели и поети от Испания, Португалия и България, насрочени са срещи с илюстратори, дискусии, изложби кино програма и разбира се, много богата детска програма.

Три премиери на петия сезон на “Камерна сцена Пловдив”

За първи път в града ще звучат новите албуми на Живко Петров, Вики Алмазиду и Ангел Заберски


Класическата  музика в съвременен прочит от български композитори представя петият сезон на “Камерна сцена Пловдив”. Откриващият концерт е на 7 октомври 2015 г. от 19.00 ч. в залата на Радио Пловдив, когато пианистът Живко Петров ще направи премиера на първия си класически солов албум “After 4”, който съдържа 10 оригинални пиеси.
На 18 ноември пък ценителите на вокалното изкуство ще чуят  „Нина“ на Вики Алмазиду, този път на концертна сцена и със специалното участие на гръцкия пианист Григори Симадополус.  Албумът е дуетен за глас и пиано, като в записите му на клавишите е маестро Милчо Левиев. „Нина“ е уникален по рода си – изцяло акустичен, записан с 9 микрофона в студио с публика. Сред класическите джазови теми като My Funny Valentine, Don't Explain, Lover Man, Lush Life се откроява една оригинална песен, дала името на целия албум и посветена на внучката на Алмазиду - Нина.
Премиера на най-новия си албум ще направи и Ангел Заберски със своето трио, в което свирят още Стоян Янкулов - Стунджи, и Борис Таслев. На 2 декември ще чуем „Beyond Jazz”. Албумът включва известни оперни теми и класически пиеси, поднесени с авторски аранжименти и джазово намигване.
Вече пет сезона водещата идея на “Камерна сцена Пловдив” е да представя безкомпромисни в съдържателен план продукти. Във фокуса ни тази есен е начинът, по който съвременни български композитори творят и общуват с класическата музика. За „Камерна сцена Пловдив“ е важно да предлага смислена алтернатива на комерсиализацията, която властва в обществото, а - за жалост!- доста често и в изкуството - коментира Петър Салчев, автор на проекта. - И мисля, че успяваме! В предишните си издания „Камерна сцена Пловдив“ осъществи концерти на  артисти, покорили европейските и световни сцени, от ранга на Милчо Левиев, Марио Станчев, Иво Върбанов, братя Владигерови, Антони Дончев. Имахме и силно чуждестранно участие с пианистката Фиамета Тарли, виолончелиста Ласло Феньо и други, а публиката ни е все по-многобройна. Радвам се, че привличаме интереса и на много млади хора - допълва Салчев.
Традиционен домакин на концертите от „Камерна сцена Пловдив“ е Първо студио на Радио Пловдив. Проектът се съфинансира от Община Пловдив.

25.09.2015 г.

Как Николинка приспива избирателите с липови приказки

Предизборната кампания започна, но далеч преди това, някои от кандидатите де факто започнаха своята, и то в иносказателен, приказен вариант. Става въпрос за бившия оргсекретар на общината Николинка Горова,която започна да пише в един от старозагорските сайтове своите Приказки под липовия цвят. В тях герои са Умник Гюро, Секула Детенце, Галената Билянка и ред други, в които безпогрешно се разпознават лица от общинската администрация на Стара Загора. Иносказателно дамата громи управляващите и описва най-различни техни грехове…
Но защо не го прави открито, защо нарича заралии Спящи, медиите Шехеразади, а само тя и малцина около нея Зрящи?
Николинка си има много важна причина да прави това! Приказките може да са сладкодумни и хубави, но е забравила да включи себе си като герой, и то като герой с отрицателен образ!
Може заралии и да са спящи, но не всички, и мнозина помнят какво направи г-жа Горова по-предния мандат…
Тогава тя бе ръководител на злополучния проект „Община Стара Загора – за по-добро обслужване чрез Електронно правителство”, финансиран по ОПАК. За да не пишем приказки, на строго документална основа, припомняме някои всеизвестни факти:
Неверифицираните (невъзстановените на общината, т.е. на заралии) средства по споменатия проект са в размер на 1 050 121,22 лева.
От тях 11 661,60 лева са за непризнати „Разходи за дейности, свързани с осигуряването на публичност”!
Още 19 717 лева не са преведени, заради нарушения на обществена поръчка по „Разходи за обучения и семинари”!
 Други 35 бона са загубени поради формално извършен одит и неприемане на одитния доклат от УО на ОПАК!
550 000 лева не са верифицирани за дейности, невключени в проектното предложение и квалифицирани като недопустими за финансиране по ОПАК!
32 528,34 лева са непризнатите „Разходи за организация и управление”!
Общината не е възстановила и 16 000 лева от услуги предоставени от „КОТА дизайн” ООД,
199 338,98 лева за нарушение при провеждането на обществените поръчки с фирмите „Глобъл логистик” ЕООД, „Еурокс Промак консултинг” ООД, КОТА дизайн” ООД, „Алфа маркет плюс” ЕООД и Консорциум „Електронно управление” ДЗЗД!
61 213,25 лева е санкцията за „Придобиване на активи”, поради превишаване на процентното ограничение от 10% за допустимост на разходите за придобиване на ДМА по ЕФРР!
124 662,05 лева е допълнителната финансова корекция по договора с консорциум „Електронно управление” в изпълнение на препоръките на Одитния орган!

В заключение загубите за хазната, а и за всички заралии, нанесени от приказната разказвачка са за над милион. Сега тази скъпа дама пише приказки и има реални шансове отново да определя старозагорската политика. Как може да се нарече такава жена, която вместо да се засрами от действията си, не само търси доверието на избирателите, но и иносказателно громи политическите си опоненти с приспивни приказки? Как да наречем дама, която няма срам? Май не нейните Шехеразади и приказни герои ни приспиват, а самата тя е Главния Приспивач… 

Махалото на Фуко отново се завръща в парижкия Пантеон

164 години след като френският учен Леон Фуко доказва, че "все пак Земята се върти", изобретението му се връща под купола на Пантеона в Париж след реставрация. През 1851 г. пред насъбралата се публика ученият демонстрира, че Галиело Галилей е бил прав. За целта използва 28-килограмова метална топка, окачена на стоманено въже с дължина 67 метра, което позволява на махалото да се върти продължително. Подът под махалото е застлан с пясък, а на дъното на сферата има шип, който оставя следи върху пясъка при всяко движение.
Оригиналното устройство се пази в Музея за изкуство и занаяти в Париж, а реставрираното махало е копие, направено през 60-е години на миналия век. След редица прецизни настройвания 28-килограмовата топка пак ще се върти на всеки 16.5 секунди в продължение на шест часа и ще остави следи върху посипан пясък, както през 1851 г.
"Всичко беше внимателно измерено: ъглите, точките на закрепване, опъването на кордата и накрая всичко си дойде на мястото", казва Жак Бюрел, който отговаря за сложната операция. "Чудя се дали Фуко си е представял, че все още някой ще проявява интерес към изобретението му след повече от 160 години ." Връщането на махалото слага край на първата реставрационна фаза на Пантеона, която включва укрепване на структурата и поправка на покрива. Реставрацията на сградата до този момент е струвала 19 млн. евро, предвиждат се още 10 години работа.

Изложба на Рейчъл-Еванс Касабова представят на Гео Милеви дни’ 2015 в Стара Загора

Днес от 18 ч. в Художествена галерия Стара Загора /западна зала/ ще бъде открита изложба от репродукции на рисунки и живописни произведения от творчеството на Рейчъл Бриджит Еванс – Касабова /1900-1993/.
Основната част от представените в експозицията творби на съпругата на по-малкия брат на Гео Милев, Рейчъл Бриджит Еванс, са създадени през 30-те години на 20 век, а сюжетите им са свързани с пейзажи и жанрови сцени от Родопите, Стара планина, Рила, Черноморието, София и Истанбул.  Репродукциите в изложбата са дело на именития фотограф-художник Иво Хаджимишев, който през 1978-1979 г. се среща с нея в Лондон и там заснема нейните произведения, обяснява директорът на галерията проф. Марин Добрев.
Бриджит Еванс, е дъщеря е на английския художник Уилфред Еванс. Завършва лондонското училище по изкуства „Слейд” и в края на 20-те години заминава да специализира в Париж. През 1931 г. тя за първи път посещава България. При второто си пътуване до София се среща с Пенка Касабова /сестра на Гео Милев/, а чрез нея и с по-малкия им брат Борис Касабов, за когото през 1935 г. се омъжва. Между 1932 и 1945г. Бриджит Еванс пътува из различни краища в страната, създавайки множество рисунки и десетки живописни платна. През 1946 г. заминава, заедно със сина им Джордж за Лондон и едва осем години по-късно към тях се присъединява Борис Касабов. В България Бриджит Еванс не успява да организира своя изложба. Живописното й творчество продължава до началото на 90-те години. Свои произведения тя показва в лондонски галерии.

Изложбата в ХГ Стара Загора е свързана с провеждането на традиционните Гео Милеви дни’ 2015. Организатори са Международна фондация „Гео Милев”, Община Стара Загора и Художествена галерия Стара Загора.

Две нови заглавия от Борис Акунин излизат на български

Две нови книги на Борис Акунин излизат на книжния пазар у нас. Това са романите "Странен човек" и "Победен гръм да се раздава!"
Книгите ще ни срещнат със загадъчната и легендарна фигура на Распутин и ще ни поведат на пътешествие из лабиринтите на контраразузнаването.
След успеха на предишните книги от поредицата кино-романи на Борис Акунин, писателят отново ни среща с младия, но сърцат Алексей Романов и аса на немското разузнаване – Зеп фон Теофелс, а техните приключения са дори още по-необикновени от досегашните.
Двете велики империи, Германия и Русия, се изправят една срещу друга, войната е в ход, разузнаването и контраразузнаването са в не по-малко ожесточен конфликт от онзи по фронтовете. В „Странен човек” Майор Йозеф фон Теофелс е натоварен с тежка задача – компрометирането на самия ръководител на руското контраразузнаване. Изобретателният му ум го отвежда в салоните на петербургската аристокрация, където той може да нанесе своя удар, а любовта на една жена му отваря път към заветната цел. Срещата с Распутин е изгодна, но и озадачаваща.
Отново ще се спрем на вечната загадка Распутин - свят човек ли е той или шарлатанин, Божи пратеник или интригант, повличащ Русия към бездната.
В шестия роман от поредицата, наречен “Победен гръм да се раздава!”, подпоручик Алексей Романов вече си е създал име на опитен и съобразителен служител на контраразузнаването и твърдо вярва, че преживяното през изминалите години е вкаменило сърцето му, че нищо вече не може да го трогне и изненада.
Когато от Главната квартира му възлагат задача, свързана със секретната подготовка на голямо руско настъпление по един от фронтовете, той тръгва със съзнанието, че от неговата съобразителност зависи изходът на гигантска операция...
Поредицата, наречена „Смърт на брудершафт“, се състои от десет романа, всеки един издържан в духа на различен кинематографичен жанр – трагедия, мелодрама, екшън, мистерия. Действието е съсредоточено върху непрестанното съперничество между руското и немското разузнаване по време на Първата световна война. Двамата основни герои на поредицата, чиито приключения следим с интерес, са Алексей Романов и Зеп фон Теофелс.
Борис Акунин е творческият псевдоним на Григорий Чхартишвили, филолог, литературен критик, преводач и журналист, японист с международна известност. Акунин започва реализацията на своя литературен проект под общия надслов “Приключенията на Ераст Фандорин”, чиято цел е във всяко заглавие да бъде представена една от разновидностите на класическия криминален роман.
За кратко време поредицата прави Акунин един от най-четените автори в Русия, придобил едва ли не легендарна популярност, негови произведения се екранизират (“Aзaел”, „Статски съветник”, „Турски гамбит”). Неговите блестящи исторически мистерии от поредиците „Приключенията на Ераст Фандорин”, „Приключенията на сестра Пелагия” и „Приключенията на магистъра” възвръщат доброто име на популярната литература. През 2000 г. Акунин е обявен за Писател на годината в Русия, номиниран за наградата „Смирноф-Букър”.
Романите на Акунин се превеждат и издават във Великобритания, Италия, Франция, Япония, Германия и други страни.

Операта отваря гостоприемно врати в Нощта на изкуствата

За десета поредна година в Стара Загора се организира „Нощ на изкуствата". По традиция всеки последен петък на септември старозагорските театри, музеи, галерии и алтернативни културни пространства посрещат с многобройни прояви и изненади своите посетители. Тази година датата е 25 септември. Държавна опера – Стара Загора е подготвила разнообразни събития, които ще позволят на посетителите от всички възрасти и с различни пристрастия да усетят необикновената „тръпка” на сценичната атмосфера. Ще могат да присъстват на генералната репетиция на спектакъла на операта „Трубадур” от Верди с участието на сръбската оперна звезда Драгана Радакович в ролята на Леонора. След това солистите на Държавна опера-Стара Загора ще зарадват меломаните с концерт с популярни арии и дуети от любими оперни заглавия. Балетът на Държавна опера-Стара Загора, представен от най-новия солист на трупата Анелия Димитрова, ще танцува за своите почитатели. Всеки, който обича да танцува ще има възможността да партнира на танцьорите или да вземе своите първи уроци по валс в балетната зала. Възпитаниците на НУМСИ ”Христина Морфова” ще се включат в Нощта на изкуствата с класически концерт. Уъркшоп под ръководството на художничката Златна Михайлова ще даде воля на въображението и ще демонстрира уменията на най-сръчните в забавни провокации за лично творчество. Забавни игри, танци, песни и загадки ще превърнат гостуването в Операта в Нощта на изкуствата в незабравимо преживяване. А в края на своята многочасова програма Старозагорската опера ще представи с мултимедийни прожекции фрагменти от своите най-успешни оперни продукции. Тематична изложба със заглавие „Парченца балет” на фотографа Калина Борисова ще украси фоайето на Операта - партер. 
Снимки за спомен с грим, перуки, театрални костюми и аксесоари ще запазят спомена от Нощта на изкуствата в Операта.
САМО в „Нощта на изкуствата в Операта” на 25 септември посетителите ще могат да получат талон, заверен със специален печат, който им дава право да закупят билет за избрана от тях постановка на Старозагорската опера от афиша на театъра за ЦЕЛИЯ сезон 2015/2016 на цена от 5 лева.
25 септември /петък/
НОЩ НА ИЗКУСТВАТА В ОПЕРАТА
ПРОГРАМА /по часове/
18.00 – 18.30 ч. – Генерална репетиция - „Трубадур“  опера от Джузепе Верди
18.30 – 19.00 ч. – Популярни  арии и дуети от опери със солистите на Държавна опера-Стара Загора. Водещ Яница Нешева, участват Александър Крунев, Георги Динев, Яница Нешева и др.
19.00- 19.30 ч. – Балетът на Държавна опера-Стара Загора танцува за вас. Водещ Анелия Димитрова – най-новият член на балетната трупа. Фрагменти от най-новия спектакъл на Балета на Старозагорската опера „Безвремие”
19.30 – 20.00 ч. – Класически концерт  на възпитаници на НУМСИ ”Христина Морфова”, на рояла Полина Влахова
20.00 – 21.00 ч. – Уъркшоп със Златна Михайлова /сценограф/ на тема „Нов живот за старите афиши, програми и транспаранти на опера”.
Как представя себе си самата Златна?
Завършила съм НБУ, специалност сценография през 2009 и оттогава приключенствам между София, Хамбург и Стара Загора. Работила съм по няколко пиеси в ДТ Гео Милев – Стара Загора, астистирала съм на френски режисьор в Национална софийска опера, изработвала съм съм шантави реквизити за мюзикъли в Хамбург, правила съм костюми за оперно-театрална яхта в Сицилия. Имам зад гърба си редица нестандартни, разнолики, интересни свободни проекти. Последният ми собствен проект беше Изложба – инсталация Международен пътеводител на екстремния свободен театър, показана в САМСИ (Софийски Арсенал – музей на съвременното изкуство) 7-18.11.2012 година, в рамките на АСТ – фестивал на свободния театър, където аз бях куратор, изследовател-пътешественик /2013 г./
Добавяме само - Златна е родена и израснала в Стара Загора, един от Кметовете на Млада Загора в недалечното минало. През октоври 2014 година Златна Михайлова бе сценограф на българо-немския спектакъл Пепеляшки ООД /Театрален наръчник за (разочаровани) принцеси на три езика /, създаден от Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура 36 маймуни и ТАРТпродъкшън – Щутгарт. Спектакълът бе преставен в зала Underground на ТР Сфумато и в Щутгарт, Германия. Финансиран е от Столична програма Култура на Столична община за 2014 г., Национален фонд култура, LaFT Baden Wurttenberg e.V. с фонд на Министерството на науката, изследванията и изкуството Баден-Вюртемберг и се осъществява в партньорство с Театрална работилница Сфумато и OST- Свободната сцена в депото, Щутгарт.
21.00 – 21.30 ч. – Балетът кани на танц – уроци по валс във фоайето на Операта с водещ Анелия Димитрова.
21.30 – 22.00 ч. – Да открием Фантома на операта – забавна игра с Детско-юношеска школа за опера и балет при Операта. В програмата са включени танците
1.Роботи' - танц - муз. Николай Цолов
2."Молба към слънцето" - песен - муз. Маргарита Шоселова, текст мая Дългъчева, аранж. Николай Цолов
3."Африка" - танц и песен - танца е емблематичен за групата, носител на няколко медала за оригинална хореография, 3 златни медала за изпълнение на пестижни международни конкурси
4. "Over the rainbow'" - песен от "Магьосникът от Оз"
5. "Илюзия в бяло' - най-новия танц на групата (не е много изработен и се чудя дали да го пусна)
22.30 – 00.00 -  Мултимедийни прожекции от най-добрите спектакли на  Държавна опера-Стара Загора
Още:
Само от 19.00 до 22.00 ч. - Костюми от емблематични постановки на Операта ще могат да бъдат пробвани по избор на посетителите. Предлагаме снимки за спомен.
Фоайе Опера - изложба  „Парченца балет” на Калина Борисова, фотограф

Вход свободен!

24.09.2015 г.

10 кандидати за кмет и 33 партии и коалиции ще се борят на вота в Стара Загора

Вчера в ОИК Стара Загора бяха регистрирани 10 кандидати за кмет на община Стара Загора:

Живко Тодоров от ГЕРБ
Д-р Стефан Шишков от "БСП лява България – за Стара Загора"
Илия Златев от АБВ
Димитър Чорбаджиев от Реформаторския блок
Антон Андонов от ВМРО
Гергана Микова от НФСБ
Михаил Михайлов от ПП "Атака"
Неделчо Неделчев от БСДП
Николай Василев от "Движение за радикална промяна Българската пролет"
Запрян Куртев от ПП „Движение Демократично Действие - Д3”.
След проведения на 23 септември жребий, бяха определени и поредните номера на партиите, коалициите, местните коалиции и независимите кандидати от ОИК в бюлетините за гласуване

ПП/КП/ИК
Пореден номер

Радикалдемократическа партия в България
1

ГЛАС НАРОДЕН
2

Добри Ганчев Добрев
3

Грозданка Тонева Димова
4

ПП АБВ /АЛТЕРНАТИВА ЗА БЪЛГАРСКО ВЪЗРАЖДАНЕ/
5

НАРОДЕН СЪЮЗ
6

НАЦИОНАЛЕН ФРОНТ  ЗА СПАСЕНИЕ НА БЪЛГАРИЯ (НФСБ)
7

ОБЕДИНЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ НАЦИОНАЛИСТИ „ЦЕЛОКУПНА БЪЛГАРИЯ“
8

 „БСП лява България – за Стара Загора“
9

ПП ГЕРБ
10

ЕДИННА НАРОДНА ПАРТИЯ
11

Съби Иванов Димов
12

Българска  Социалдемокрация
13

Политическа партия Движение Напред България
14

БЪЛГАРСКИ ДЕМОКРАТИЧЕН ЦЕНТЪР – БДЦ
15

БЪЛГАРСКА СОЦИАЛДЕМОКРАТИЧЕСКА ПАРТИЯ
16

Петър Иванов Желязков
17

ДВИЖЕНИЕ ДЕМОКРАТИЧНО ДЕЙСТВИЕ – Д3
18

ПП ПОЛИТИЧЕСКО ДВИЖЕНИЕ ЕВРОРОМА
19

Движение 21
20

Движение за права и свободи – ДПС
21

КОАЛИЦИЯ „ГРАЖДАНСКА ЛИСТА“
22

ИСТИНАТА ЗА СТАРА ЗАГОРА
23

ВМРО – БЪЛГАРСКО НАЦИОНАЛНО ДВИЖЕНИЕ
24

ПП ЗЕЛЕНА ПАРТИЯ
25

НОВА АЛТЕРНАТИВА
26

НОВА СИЛА
27

 „ ДВИЖЕНИЕ ЗА РАДИКАЛНА ПРОМЯНА БЪЛГАРСКАТА  ПРОЛЕТ
28

ПП АТАКА
29

ПП ПАРТИЯ НА ЗЕЛЕНИТЕ
30

КОАЛИЦИЯ „СОЛИДАРНОСТ –ЩИТ“
31

СП БЪЛГАРСКИ ПЪТ
32

РЕФОРМАТОРСКИ БЛОК
33

23.09.2015 г.

Деветият куклено-театрален фестивал „Пиеро” стартира на 24-и

Утре стартира деветото издание на Международния куклено-театрален фестивал „Пиеро” в Стара Загора. Той се провежда като биенале (на всеки две години) и ще продължи от 24 до 29 септември, под патронажа на Областния управител на Област Стара Загора. Организатори са Държавен куклен театър – Стара Загора, Община Стара Загора, СНЦ “ПИЕРО”, Национален център за театър, Министерство на културата , Българският център на UNIMA.
Международният куклено-театрален фестивал за възрастни "ПИЕРО" е отличен от Международното жури на EFFE като носител на знака EFFE label 2015-2016.
Като съпътстващи прояви международният куклено-театрален фестивал “ПИЕРО” организира теоретични семинари, уъркшопове, арт борса, изложби, улично изкуство.
В него участниците са от Словакия, Словения, САЩ, Канада, Испания, Унгария, Румъния, Турция и Полша, като ще бъдат представяни и едни от най-добрите родни продукции. Спектакли ще има на три сцени – в Кукления и в Драматичния театър и в Операта. Ще има представления и на открито – в централния парк и на Античния форум. Премиера на книга за театъра, документален филм и най-доброто от българската анимация са част от многото събития, които предстоят…
Програма на фестивала може да видите на:

„Монго и други работи” е новото заглавие от Калин Терзийски

Това наше сега, изпълнено с крайна относителност на ценностите, ми е трудно да кажа кое всъщност е мракът и кое – светлината”, започва пътуването си Калин Терзийски в новия си сборник „Монго и други работи”.
Пътешествието му обаче е назад във времето – към мрачните ’90 години у нас. Героите са санитари в психиатрии, млади английски учители, морализаторстващи проститутки и тъжно-хитри цигани. Те кръстосват страниците, докато разказвачът бере малките цветя на своите чувства.
„Монго и други работи” е чиста носталгия по времена, места, вълнения, образи и хора. Ако човек има сърце на поет, всяко място, през което минава, ще придобива вълнуващи черти и колорит”, разяснява Терзийски.
С писането си той показва именно колко шарен е светът, преминал през очите на поета-художник, преминал през сърцето му, което умее да се трогва и да забелязва. Мрачни или смешни, историите в „Монго и други работи” са колоритни, но и контрастни, като близкото ни минало. Терзийски пише:
„Деветдесетте бяха едно Никое време. И в тях човек тръгваше накъдето му падне и когато му падне… И стигаше къде ли не; да, наистина – тогава всички българи тръгнаха закъде ли не и пристигнаха къде ли не. И така – бавно и полека, се оказва, че българският народ живее на четири океана…”
В „Историята с Монго” авторът, брат му и къдрокосият англичанин Джим тръгват на пътешествие към Пещерния дом в Карлуково. След дългото и изнурително пътуване, изпаднали в „свещена ракиена нирвана”, групата най-накрая се запознава с Монго. Той е „циганин, изчегъртан с гвоздей върху стената на някаква изоставена селска гара. На тоалетната на тая гара. Нещо като смешна скица, направена с гвоздей (…) изкарал два инфаркта, че не пие, че само пуши цигарки, че е на трийсет и две, че има осем или десет, или само две деца…”
Разбира се, срещата не завършва особено приятно. Но така или иначе: „В малката ни и объркана България пред поривите на младите хора има прекалено много пречки. Все едно самото Провидение стоеше някъде там, в мрака над нас, и ни гледаше с лек сарказъм. Казвайки под мустак: „Е, вие пък искате и ей така да ви се случват хубави неща. Еми – нема да стане!”

"Слънчев удар" на Никита Михалков влиза в битката за „Оскарите”

Филмът "Слънчев удар" на режисьора Никита Михалков е избран от Русия да представя страната в надпреварата за наградите "Оскар" в категорията най-добър чуждоезичен филм, предаде ТАСС, като се позова на Владимир Меншов, ръководител на руският Оскаров комитет.
Коментирайки новината, Михалков заяви, че засега не вярва на случилото се. "Първи април?! Сега е септември. Не, наистина не знаех. Вече имам един. Не е лошо да получа и втори, но, страхувам се, че няма да го понесат" - казва режисьорът, цитиран от БТА.
В края на януари "Слънчев удар" получи пет награди "Златен орел", включително и за най-добър филм. През юни продукцията на Михалков бе отличена за операторско майсторство и на международния кинофестивал в Шанхай.
Михалков е носител на "Оскар". Той получи наградата през 1994 г. за "Изпепелени от слънцето".
Филмът "Слънчев удар" е заснет по прозата на Иван Бунин. Световната премиера се състоя на 3 октомври 2014 г. в Белград, а разпространението й е от 9 октомври 2014 г.
Режисьорът е започнал работа над филма преди 37 години, 11 пъти е пренаписвал сценария, стремейки се да "напипа" истинския Бунин. В основата му са залегнали разказът "Слънчев удар", "Окаяни дни" и дневниците на писателя от времето на Гражданската война.
Снимките са започнали през лятото на 2012 г. Режисьорът е подготвил и 5-серийна версия на филма за телевизията.

22.09.2015 г.

Филмови мелодии от Холивуд и европейското кино представят в Операта

На 23 Септември (сряда) в 19 часа в Държавна опера-Стара Загора представят интересния концерт - филмова музика ЦИГУЛКАТА В КИНОТО със солист  Чавдар Вълков цигулка, диригент Владимир Бошнаков и оркестъра на Държавна опера-Стара Загора. В програмата е включена музика от филмите „Червената цигулка“, „Списъкът на Шиндлер”,  „Кръстникът”, „Дами в лилаво”, „Гладиатор”,  „Хари Потър”, „Мисията невъзможна”, „Карибски пирати” и др. 
През  миналия век филмовата музика се превърна в отделен жанр, който някои познавачи определят като „съвременна класика”. Създадена най-често за голям симфоничен оркестър, като неизменна част от големите холивудски или европейски продукции, тя се превръща във важна част от успеха на филмите, включително с десетки награди Оскар, Златен глобус, Грами и др.
Характерните мелодии, обобщаващи темите, сюжета, филмовите образи, носят неповторима емоция, в която се преплитат, спомени, носталгия, удоволствие, копнеж... Често музиката предизвиква и интереса към филмовата творба, като носител на концентрираната идея, чувство и атмосфера.
Програмата е насочена както към аудиторията, с интереси в областта на киното, така и към музикалните ценители. Цигулката, като най-популярният инструмент от тези, включени в оркестъра, се превръща в събирателен център на програмата. Пълноценното възприятие на музиката ще бъде подпомогнато и от мултимедия с подходящи филмови фрагменти.
Досега продукцията „Цигулката в киното” е представена с успех в София, Шумен, Плевен и много други градове.

Чавдар Вълков-цигулка

Той е роден е на 12.8.1973 г. в Плевен. Започва музикалното си образование на 6- годишна възраст. През 1992 г. завършва СМУ “П. Пипков” в Плевен със специалност цигулка, като основна роля в неговото развитие има педагогът Йовка Йорданова. През ученическите години участва в майсторските класове на проф. Ифра Нийман (1991) и Ваня Миланова. През същата година е приет в ДМА „П. Владигеров” в София, инструментален факултет със специалност цигулка. Завършва висшето си образование през 1996 г. в класа на проф. Е. М. Попова. В периода 1996-2003 г. работи в Плевенска филхармония, а в периода 2000-2003 г. става помощник-концертмайстор на оркестъра. През 2002 г. създава и менажира камерен оркестър “Студио Примо”, на който също така е музикален директор и концертмайстор. На следващата година е асистент-мениджър на оркестъра на Васко Василев и Памела Никълсън “Voodoo orchestra” който участва в благотворителния концерт на 26.09.2003 в Royall Albert Hall - Лондон, заедно с Дзукеро, Сара Брайтмън, Омар Фарух и много други звезди на световния шоу-бизнес. От 1998 г. участва в европейските и световни турнета на New York Harlem Theatre с операта “Порги и Бес”, а от 2004 г. става и концертмайстор на продукцията. През 2005 г. е отново асистент-мениджър на оркестъра на Васко Василев, този път носещ името „Super orchestra girls”, в най-новият проект на виртуоза, Памела Никълсън и Класик ФМ с който направи поредица от концерти в България – София, Пловдив, Варна, Русе и Плевен. Като концертмайстор на Камерен оркестър „Студио Примо” участва във всички значими музикални фестивали в България - Новогодишен музикален фестивал, Салон на изкуствата, Аполония, Европейски музикален фестивал, Лауреатски дни Катя Попова. От 2010 г. работи съвместно с испанската импресарска агенция Powerstring Media Music за реализацията на звукозаписни проекти за Западна Европа и Америка.

Старозагорски бирен фест откриват на 2 октомври

На 19 септември откриха прочутия „Октоберфест” в Мюнхен, в Стара Загора ще има подобно събитие. По случай Празника на града – 5 октомври, старозагорци ще се насладят на цяла седмица на свой Бирфест. Откриването на му е на 2 октомври и ще продължи до 11 октомври. Организаторите са Община Стара Загора и „Загорка“ АД. Те ще съберат хиляди фенове на хмеловата напитка и хубавата музика в парк „5 октомври“, като ще има много игри, изненади и подаръци.
Четирите стратегически бранда на старозагорската пивоварна – „Загорка“, „Ариана“, „Хайникен“ и „Амстел“ ще бъдат представени по интересен начин.
На сцената в Градската градина ще се качат БТР, Уикеда, Светльо and The Legends, Brave Band и Анна Пешева, Стела Петрова, Гено Господинов, Perfect Stranger, Overground Brass Band, Dream Team и много други.

Скоро ще бъде представена и пълната програма на „Бирфеста“.

18.09.2015 г.

„Музика на открито” в „Нощта на изкуствата”

За втора поредна година в Стара Загора се реализира проектът „Музика на открито“. Инициативата ще се проведе в рамките на най-голямото културно събитие в града „Нощ на изкуствата“ на 25-ти септември.
Тя включва музикални концерти под открито небе, пред няколко старозагорски заведения. Всеки един от концертите представя различен стил музика, а в свиренето на живо участват местни групи и гостуващи банди от Варна и Пловдив. Замисълът на „Музика на открито“ е хората предприели културно пътешествие в „Нощта на изкуствата“, да посетят предпочитаното от тях събитие. Всички концерти са безплатни.
На улицата пред клуб Drums ще свирят цели две банди: Vibe slaves и Moon blue. Vibe slaves e интересен варненски проект с участието на Надина Калоянова – вокали, Стоян Роянов Я-Я – саксофон, кларинет, перкусиии и DJ Peterson – грамофон, винил и скречинг. Тримата ще ни върнат в златните времена на диското и фънка. Ще чуем също така хип хоп и аренби парчета. Vibe slaves дават начало на „Музика на открито“ точно в 19:30 часа.
От 21:00 часа  на сцената пред Drums излизат пловдивските музиканти  от Moon blue:  Йордан Тоновски - пиано, Евгения Чанчалова - вокал, Николай Карагеоргиев – китара, Александър Леков – бас и Кристиян Желев – ударни. Името на проекта идва от едноименната балада на Стиви Уондър. Публиката ще чуе и парчета на Есперанса Спалдинг, Грегъри Портър, Джеф Лолбър, Чък Къриа, и Майкъл Франкс.
Феновете на алтернативния рок, ще намерят своето място на главната улица пред Бар Lucky 99. Там ще забие модерната българска група Casual Threesome. Триото включва Иван Иванов – вокал/соло китара, Николай Воденичаров – вокал/бас, Тодор Добромиров – барабани. Бандата свири собствена музика и емблематични парчета на: Pearl Jam, Kings of Leon, Doors, Led Zeppelin, The Beatles, Jimmy Hendrix. Началото на гига е в 19 :30ч.
Ако сте настроени меланхолично и баладично, вашето място е Кафе „Бръзби“ (ул.“Раковски“ 55, над  ул. „Ген.Столетов). Там от 20:00 часа започва поп-джаз вечер с дуета Paco del Katta. Очаква ви една красива среща  с джаза и поп музиката. Ще звучат вечни теми като All of me, Spain, а също така песни на съвременните артисти Rihana, Ed  Sheeran и други.  Двата жанра са обединени от стилните аранжименти на пианиста Павел Цонев, а зад микрофона е талантливата му сестра Катерина. 

Младежите на България и Армения играят квалификации под Аязмото

За пореден път тази година на стадион „Берое” ще се проведе международен мач. Европейската квалификация за младежи до 21 години между България и Армения ще се играе в Стара Загора. Мачът е на 9-и октомври 2015-а година и ще започне от 19.00 часа.Стадион Берое не за първи път приема мачове на младежките и юношеските национални отбори, а другият вариант беше стадион Лазур в Бургас, който явно е отпаднал. Идеята на националния селекционер на момчетата до 21 години Антони Здравков е тази формация да играе в колкото се може повече градове с прилични стадиони, за да могат повече фенове да ес докоснат до отбора.
Предишната квалификация с Люксембург, спечелена с 3:0, се игра в Разград. България (до 21 години) има две победи от три мача в кампанията за Европейско първенство и срещата с Армения е изключително важна, предвид факта, че основният претендент за 1-ото място Дания все още не е стартирал мачовете си.

За седми път „Северно сияние” представя скандинавското кино

Вече за седми път "Северно сияние" ни среща с киното от Скандинавия и Прибалтика. От 24 септември до 1 октомври в Дома на киното, Културен център G8, Евро Синема и кино "Одеон", където ще се покажат 15 премиерни заглавия от Дания, Естония, Исландия, Норвегия, Финландия и Швеция.
Исландският филм "Разврат на макс" отличен с награда за най-добър актьор (Олафур Дари Олафсон) в Карлови Вари слага началото на сиянието. Филмът има 12 номинации за исландските филмови награди "Едда" и представя живота на депутата Лейфур Сигурдарсон - непоправим женкар, известен с алкохолните си подвизи, който е принуден да се лекува в клиника от своя приятел - премиера на Исландия. Преди да бъде публично озаптен, Лейфур кани приятелите си на запомнящ се пир.
Сред акцентите на фестивала е новият филм на Сьорен Краг-Якобсен "Часът на риса". Заедно с Ларс фон Триер, Томас Винтерберг и Кристиян Левринг, Краг-Якобсен е едно от емблематичните имена на манифеста "Догма 95". Носителят на две награди от фестивала във Венеция "Срещата на випуска" представя новото шведско кино. Лентата е дебют за Ана Одел, която е режисьор, сценарист и изпълнява главната роля.
Ще бъдат отбелязани и две годишнини. По случай 150 години от рождението на забележителния норвежец Едвард Мунк ще бъде показан "Викът на Мунк". Сред творците, които споделят как творчеството на гения им е повлияло, са Лив Улман, Марина Абрамович и Трейси Емин. Точно толкова години се минали и от рождението на Ян Сибелиус, по този повод в програмата е включен единственият игрален филм, посветен на финландския композитор - "Сибелиус".
Финалът е с две прожекции на "Бьорк: Биофилия".

17.09.2015 г.

С „Пир” на Платон започва новата поредица „Извори”

С фундаменталният диалог „Пир“ от Платон поставя начало на новата поредица на издателство „Изток-Запад”: библиотека „Извори“. Поредицата ще включва неголеми по обем емблематични текстове от културната съкровищница на човечеството.
Творчеството на Платон е един от фундаментите, върху които се изграждат западната философия и наука. Ученик на Сократ, Платон е един от най-бележитите философи в историята на човечеството. Той е основател на първата институция за висше образование в Западния свят – Атинската академия, където образование получава друга ключова фигура за световното философско и културно наследство– Аристотел.
Платон е автор на повече от трийсет философски диалози. Философските възгледи на атинянина са последователно проведени в неговите Сократови диалози
в тях участниците търсят корените на морални или философски проблеми от най-разнообразно естество. Учителят на Платон, Сократ, е главният герой в диалозите, в които подлага на неподражаем щателен анализ вечните въпроси на човека и до днес: за същността на познанието, за безсмъртието на душата, за ролята на философията и поезията в обществото.
„Пир“ е създаден някъде между 385-378 г. пр. Хр., като Платон създава т.нар. Средни диалози. Посветен е на темата за любовта, като е написан под формат на непряк диалог – с преразказ на разговори. Събрали се на празненство, видни атиняни обсъждат темата за любовта. Един от участниците в този пир е самият Сократ От разговорите им произтичат редица въпроси за същността на любовта, за нейната природа, за нейната сила, за влиянието й като мотив за социални действия.
Така в този философски текст се поставят въпросите за произхода, целите и природата на любовта, а според мнозина изследователи в „Пир“ откриваме зараждането на концепцията за платоничната любов. Тук се появява и известната до днес версия за изгубената половинка на човека.

„Пени Маркет" напуска България

„Пени Маркет" се изтегля от България. Веригата ще затвори 43 свои магазина, а още 6 от тях ще преминат към "Билла" - в градовете София, Пазарджик и Варна, съобщи "Стандарт", като цитира tribali.info. Късно вечерта дойде и официалното съобщение от компанията за закриването на дейността. "REWE Group се отказва напълно от дискаунт-бизнеса в България. До края на октомври 2015г. ще бъдат затворени всички магазини на PENNY в страната", гласи съобщението.
Очаква се без работа да останат близо 700 служители на „Пени".
В България REWE Group ще се концентрира върху сегмента на супермаркетите, в който е представена с търговската верига BILLA. Част от филиалите на PENNY, както и логистичният й център в Столник (до София в Община Елин Пелин), ще преминат към BILLA. В момента към търговската верига BILLA, част от REWE Group, принадлежат 92 супермаркета
Всички задължения към доставчици, бизнес-партньори и служители ще бъдат изпълнени. Доколкото е възможно, на служителите на PENNY ще бъде предложено работно място в BILLA. Останалите служители ще получат обезщетения, които надхвърлят определените в закона суми. Схемата на компенсациите е обсъдена и одобрена и от европейския представител на служителите в REWE Group.   
Първият магазин на веригата в България беше открит през 2009 г. В момента към нея принадлежат 49 магазина. В международен план REWE Group ще продължи да развива веригата PENNY в останалите 5 страни, в които тя оперира – Австрия, Италия, Румъния, Чехия и Унгария.