29.11.2014 г.

Два „свързани” романа са в книжарниците благодарение на „Персей”

"Портретът на Дориан Грей" и "Наопаки" са новите заглавия от издателската листа


През тази седмица в книжарниците ще се появят две нови издания на издателство "Персей", между които има много силна връзка - прочутият роман на Оскар Уайлд "Портретът на Дориан Грей" в нов превод и за пръв път на български скандалният роман, който го е вдъхновил (по личните признания на Уайлд) - "Наопаки" на французина Жорис-Карл Юисманс, смятан да библия на деканденството и дендизма. Това всъщност е и книгата, която развращава Дориан Грей в едноименния роман. И двете издания на "Персей" са придружени от обстойни предговори на проф. Симеон Хаджикосев.
Романът на Юисманс е с огромно влияние върху Камю, Сартр и контрапоколението от 60-те години на ХХ в., когато „Наопаки“ се превръща в култ и е достатъчно основание човекът, с който имаш първа среща, да го е чел, за да си легнеш с него. Книгата предлага отговори на въпроса как трябва да се консумира изкуството. Създавайки съвършения свръхестет, той удря плесница на всички, които крепят живота си върху претенцията, че разбират от изкуство.
Първоначално красива като цвете с много листа, с цветове, книгата се превръща в октопод, чиито пипала плъзват ту към времето, в което и Римската империя се е разпадала, ту в лоното на Църквата, за да покаже фалша, който битува и там. А героят на Юисманс е ненадежден, той е всичко лошо, което носи тази епоха, той е парвенюто, човекът със снобските вкусове, с претенциите, изпитващ ужас от простолюдието и от... стомаха си.
Юисманс дава тласък, който води до срутване на всякакви кули, пиедестали, паметници, дори кръстове... Дез Есент се оказваграховото зърно, което толкова убива и в крайна сметка размърдва литературните вкусове и през ХХ век. Ако приемем, че експлозията на Юисманс се е състояла, то именно разширяването на схващанията ни за света ражда после Камю, Сартр, контрапоколението на 60-те. Според една популярна фраза оттогава, достатъчно било да те забележат с „Наопаки”, за да си част от вълната на новото, че и повече – да задушиш разума с прегръдките на плътското, нали точно то пък тогава се свивало до една точка, за да избухне в божествена наслада, миг удовлетворение, свръхнова...
„Наопаки” е провокация, скандал по времето, когато излиза. Ударът идва някак неочаквано – това показва, че Юисманс е успял. Той сам следва пътя на героя си в следващите десетилетия. Избира изолация, заменя я със съмнителни практики и вярвания. Като героя си, бяга от вярата, докато тя не го погълне... И пак като героя си, разрушавайки всички стойности, успява да създаде предпоставките да се родят нови.
В "Портретът на Дориан Грей" един магически портрет започва да старее, докато младежът, нарисуван на него, запазва красотата и младостта си. В отчаян опит да спаси себе си, младият човек пада по-ниско от най-окаяния жител на викториански Лондон. Ще спре ли портретът да погрознява и да остарява, изобразявайки вътрешната му същност?
Неповторимият роман на Оскар Уайлд и днес искри със завладяващ сюжет, великолепни герои, както и с най-силното оръжие на писателя – неговото остроумие.

Вечната творба на Уайлд излиза в нов превод на Неда Маринова.

Болницата в Радунци се руши, тъне в борчове и безпаричие

Заради окаяната материална база специализираната болница за долекуване и продължително лечение на белодробни болести в старозагорското село Радунци е на доизживяване, алармираха синдикатите и персонала с тревога и поискаха спешна помощ от здравния министър Петър Москов. „Аз съм от 40 години в тази болница, помня само едно боядисване на стаите", заявки Жечка Тодоров, председател на синдикалната организация на КНСБ в болницата. Основен ремонт на целия болничния комплекс не е извършван от 1955 г. Преди 7-8 години били свалени и радиаторите и спряно парното и сега болничните стаи се отопляват на ток в суровия Балкан, а пациентите мръзнели. Стените са напукани и мухлясали, руши се и външната фасада. Всичко това обяснява защо това уникално здравно заведение в сърцето на Балкана се руши и съсипва пред очите на персонала и болните. От над 600 души капацитет, в момента са останали около 100-ина болнични легла, но за тях трудно се намирали пациенти. В момента се лекували 30-40 души с хронични белодробни заболявания, а от началото на годината се преминали едва 720 души. Приходите им нямала да надхвърлят 300 хил. лв, намалена е била драстично и държавната субсидия.
От две години персоналът, по щат 32, получавал заплати от дъжда на вятър. За тази година са им изплатили целите възнаграждения по щат само за три месеца. „Общата сума, която имат да получават лекарите, сестрите и помощния персона вече е над 650 хил. лв", съобщи зам.-управителя по финансите Димитър Аспарухов. Десетина души вече са осъдили болницата, но тя няма откъде да им плати. Дължала над 80 хил. лв. на ЕВН за неплатен ток и дружеството е започнало да продава нейни апартаменти в селището чрез съдия изпълнител. С други 180 хил. лв. здравното заведение висяло към различни доставчици и контрагенти.
Последната надежда на ръководството и отчаяния персонал е новият здравен министър Петър Москов. Те са му изпратили официално писмо с молба за спешен ремонт и реконструкция на тази наистина уникална за нашите условия болница. Тя е създадена през далечната 1938 г. с указ на цар Борис и според специалистите кристалния планински въздух и природата, болницата има над 500 дка парк с борова гора, са като балсам за болните от туберкулоза и други белодрoбни заболявания. „Министър Москов, не позволявайте да загине болницата в Радунци", молят с надежда от ръковoдството и синдикатите.
Някои като електромонтьорът Валери Илиев ще си търсят правата в Европейския съд за правaта на човека в Страсбург. Много от отчаяните медицински работници вече имали издадени изпълнителни листове от българския съда, но нямало откъде да си получат парите, тъй като по сметките на болницата няма нито лев.
„Ситуацията в това уникално заведение за лечение на белодробни заболявания е плачевна от години поради незаинтересованост на държавата", смята кметът на Мъглиж Господин Господинов.
Според него болницата на практика е фалирала. Общите и задължения вече са набъбнали на повече от половин милион. От огромната база в сърцето на Балкана за лечение се използват само 30-40 легла. Щатният персонал е свит почти наполовина.
„Навремето мястото за болницата е било избрано от германски специалисти, които били категорични, че тук кристалният планински въздух и условията за лечение и възстановяване на болни от туберкулоза и други белодробни болести са уникални за Балканите и цяла Европа", припомни Господинов.
Според него, ако държавата не иска да стопанисва това уникално здравно заведение спокойно би могла да прехвърли собствеността на Мъглижката община. Разбира се, след като си изплати задълженията към персонала.
Мъглижкият градоначалник е убеден, че при един добър мениджмънт биха могли да се намерят пациенти на болницата и от чужбина и тя да се изправи на крака. Общинското ръководство било готово да разговаря с новия екип на здравното министерство при какви условия може да стопанисва и развие болницата в Радунци.

28.11.2014 г.

92.5 милиона лева предвиждат за бъдещия старозагорски бюджет

92 508 000 лева са заложените средства в проекта за Бюджет на община Стара Загора за 2015 година. От тях 45 751 000 лева са държавни дейности, а местните-46 757 000 лева.
За догодина се предвижда да бъдат запазени размерите на данъчните ставки, общински такси и цени на услуги.
Част от важните акценти за 2015 година са изграждане на Регионална система за управление на отпадъците, постигане на добра проектна готовност за новия програмен период 2014-2020-изготвяне на предпроектни проучвания, технически анализи и работни проекти за 16обекта, популяризиране на общината като място за развитие на бизнес, логистика и туристически посещения, подобряване и оптимизиране на образователната и социалната инфраструктура и грижите за децата, подобряване на качеството на жизнената среда.
Общественото обсъждане на проекта за Бюджета на общината за догодина е тази вечер от 17.30 часа в зала „П.Р.Славейков".

Камен Чанев играе Каварадоси в „Тоска”

На 28 ноември (петък) от 19 часа Държавна опера-Стара Загора представя своя спектакъл „Тоска“ от Джакомо Пучини със специален гост – Камен Чанев в ролята на Каварадоси и Таня Иванова – в ролята на Флория Тоска. На премиерата на спектакъла на 29 септември Камен Чанев имаше бис на сцената след забележителното си изпълнение на арията „Звездите блестят“. Залата беше изпълнена от нестихващи овации и този силен старт предначерта красивия път пред спектакъла  в следващите месеци – „Тоска“ на Държавна опера-Стара Загора с Елена Баръмова, Борис Тасков и Добромир Момеков и под диригентството на Лучано ди Мартино и Диан Чобанов бе представена в 2 турнета на 4 сцени във Франция.
Режисьор на „Тоска“ на Държавна опера-Стара Загора е Кузман Попов, художник – Мария Диманова. Диригент на спектакъла на 28 ноември е Маестро Диан Чобанов.
Тоска е драма за любов, изкуство и власт, лъжа и възмездие. Тоска е стихията, която прегръща, но и помита две съдби. Огън, в който изгаря самата тя.
„Официален партньор на Фестивала на оперното и балетно изкуство е АЛЕКСАНДРА ЕСТЕЙТ. Във всички вечери от програмата с изключение на мюзикъла за деца „Алиса в страната на чудесата“ ще имате удоволствието да опитате изключителните вина на една от най-младите изби от нашия регион – „Александра Естейт”. Млада изба, която излезе на винения ни пазар с летящ старт и демонстрира класа, размах и вдъхновение! 
Ще може да закупите и вина на специалния щанд на „Александра Естейт“ във фоайето на Операта – един подарък за близък човек или удоволствие за трапезата с любими хора! Заповядайте!” – канят от оперния театър.

ИМ „Искра“ показва изложба „Инструментите - двигател на технологиите през хилядолетията“

Исторически музей “Искра” – Казанлък и Регионален исторически музей – Стара Загора откриват на 3 декември 2014 г. от 17.30 часа в Мултимедийната зала на ИМ „Искра“ изложбата „Инструментите - двигател на технологиите през хилядолетията“. Тя ще бъде експонирана до 15 януари 2015 г.
Експозицията включва археологически артефакти и реконструкции на древни технологични съоръжения от времето на късната праистория  и античността, целящи да проследят усъвършенстването и функционалното развитие на оръдията през хилядолетната история на човешката цивилизация.
Човекът се появява в днешните български земи преди около милион и половина  години, през ранния палеолит (старокаменната епоха). По това време той си служи с груби кремъчни и каменни сечива, изработвани от няколко разновидности местен кремък, както и от късове кварц, кварцити и други магмени и метаморфни скали. Използвани са за рязане, стъргане, пробиване или като оръжия за лов. Животинските кости и рогове също са подходяща суровина за направа на сечива, използвани преди всичко в лова, риболова и събирателството на диворастящи растения и плодове.
Климатичните промени и нарастващата нужда от осигуряване на храна, необходима за оцеляването на човешкия род, довеждат до решителни промени в начина на живот на хората. Тази значима промяна в човешката история, наречена „неолитна революция” поставя началото на нова епоха. През новокаменната епоха първоначално в Предна Азия, на територията на Плодородния полумесец, а по късно и на Балканите и в Европа възникват първите общества с произвеждаща икономика, които се занимават със земеделие и скотовъдство. В технологичен аспект новокаменната епоха е времето на поява на керамичните съдове и първите огладени каменни оръдия на труда, които човешката ръка превръща в инструмент не само за оцеляване, но и за създаване на
първите цивилизации.  
През VІ хилядолетие пр. Хр. хората в днешните български земи изработват оръдия и функционални предмети от дърво, камък, кост, рог, както и от изпечена глина. Усъвършенстват се кремъчните сечива. Инструментите са различни видове - брадви, тесли, длета, шила, лопатки, лъжички, тежести за стан, прешлени за вретено, ръчни каменни мелници за смилане на зърно и др. Една част от тези предмети има универсални функции, а друга - служи за специализирани дейности.
През V хилядолетие пр. Хр. човешките познания и нарасналият потенциал на произвеждащото общество довеждат до откриването на първия метал - медта. Новият метал дава името на нова епоха в историята - каменно-медната. Появява се и започва да се развива нов отрасъл в древната произвеждаща икономика - рудодобив и металургия. Първите метални предмети, които човекът произвежда са медни.
През следващите хилядолетия пр. Хр. металургичните технологии се усъвършенстват и хората започват да произвеждат предмети и инструменти от бронз, а по-късно и от желязо. Оръдията стават значително по-разнообразни и специализирани.
Създаването на инструментите, чиято основна цел е да служат на човека, и усъвършенстването им през хилядолетната история на произвеждащите общества е най-ярката материализирана проява на човешкия интелект.

С "Дракона" у нас за пръв път се превежда майсторът накандинавския трилър Том Кристенсен

Наред с Том Егеланд и Ю Несбьо, Том Кристенсен е един от най-четените норвежки писатели. Сега негова книга излиза за пръв път на български. Това е романът "Дракона" - едновременно силно въздействащ роман заради вълнуващите човешки истории и експлозивен трилър за отмъщение, възмездие и преданост. Книгата излиза в издание на "Персей", във великолепен превод на Василена Старирадева, която е успяла да предаде на български увлекателния и четивен стил на Том Кристенсен.
Преди звездата му да изгрее на литературния небосклон, Том Кристенсен има много успешна кариера в банковата сфера, индустриалния мениджмънт и международното финансово консултиране. Сега живее със семейството си в Осло.
Литературният му дебют е през 2001 г. с политическия трилър "En kule" - за световния пазар на ценни книжа и финанси. Романът е приет много добре от читателите и получава възторжените оценки на критиците, а сега е в процес на филмиране. Успехът съпровожда и следващите книги на писателя. Написал е 8 трилъра, от които особено успешни са "Дракона" и "Царството на мъртвите", който му спечелва наградата "Ривертон" за най-добър криминален роман.
 Норвегия е прочута не само с фиордите си и качествената си литература, но и с това че дава милиарди крони, за да подпомага по-бедните държави. Огромни средства идват и в България, за да подпомагат археологически изследвания например. А към страни от Третия свят, където главен проблем е гладът, се насочват още повече средства. Но как този политически и човешки алтруизъм може да бъде използван от алчни и безскрупулни хора, това изобличава Том Кристенсен в романа си "Дракона".
Обаче не сухо и скучно политическо разследване предлага авторът, а невероятно увлекателен трилър, създаден по най-добрата рецепта за бестселър: зареден с напрежение сюжет, който трудно може да бъде предугаден от читателя; обрати, които държат вниманието до последната страница; и не на последно място - симпатични герои, за които читателят го е грижа да не би да им се случи нещо лошо

Тризнаци се родиха в Токуда

Тризнаци проплакаха за първи път в Родилно отделение на Токуда. Бебета
се родиха през една минута от 8.53 до 9 без 5 сутринта след оперативно
раждане, по време на което за майката и тризнаците отговаряше 9-членен
лекарски екип на японската болница.
Рая, Поли и Иво имат следните мерки: Рая е родена първа и е висока 49
см, тежи 1990 гр., Поли е висока 47 сантиметра и тежи 2070 гр., а Иво е висок 46 см и тежи 2030 гр. В момента те са под грижите на неонатолозите и са настанени в термо легла за по-бърза и качествена адаптация.
„Всяко едно от децата е с родилно тегло приблизително два килограма, което е изключително важен показател за тяхното здравословно състояние и зрялост. Те са родени преди термина, но са много добре проследени по време, което позволи раждането да протече нормално и без усложнения”, категорична е д-р Радка Масларска – началник на отделението по
Неонатология на Токуда Болница София.

27.11.2014 г.

Две нови заглавия от Агата Кристи попълват поредицата на „Ера”

Издателство „Ера“ представя две нови книги от невероятната Агата Кристи – „Произшествие в Сан Суси“ и „Случаите на Паркър Пайн“. Заглавията ще се появят на книжния пазар на 28 ноември.
Днес Агата Кристи е най-известната авторка на криминални романи в света. Нейните осемдесет романа са преведени на над четирийсет езика и са продадени в над два милиарда екземпляра. Емблематичните й герои Еркюл Поаро и госпожица Марпъл й спечелват титлата „Първата дама на криминалния жанр”. Новите издания са под номер 57 и 58 в поредицата на издателството.

„Произшествие в Сан Суси“

Втората световна война е в разгара си, а най-добрият британски таен агент е мъртъв.  Убийците са нацистки шпиони, известни като Н и М, но под тези инициали може да се крие всеки. Единствената улика сочи към спокойното крайбрежно градче Лийхемптън и неговата оживена къща за гости „Сан Суси“. Томи и Тапънс Бирсфърд, най-нестандартните шпиони на Великобритания, се нагърбват с мисията да открият Н и М. Да се доверят на когото и да е е изключено...
 
„Случаите на Паркър Пайн“


Госпожа Пакингтън се чувства самотна, безпомощна и отчаяна. Но животът й се променя, когато се натъква на реклама във вестника, която гласи: „Щастлив човек ли сте? Ако не сте, обърнете се към господин Паркър Пайн“.

Еднакво умел в това да сглоби счупените парченца от един брак и пъзела на убийствена мистерия, господин Паркър Пайн е възможно най-необикновеният частен детектив – и със сигурност най-чаровният.

Юбилейна изложба на Кирил Попов откриват в артгалерия Недев

Юбилейна изложба – „Либрация” на Кирил Попов откриват на 1 декември в старозагорската галерия „Недев”.

Художникът е роден в Стара Загора, в далечната 1953 година.Няма завършено художествено образование.В интерес на истината е считал,че това ще е загубено време за него. За начало на творческия си път, счита датата 06.05.1980г./Гергьовден/, когато наема и първото си ателие.До 1989г., изявите му се свеждат до участие в окръжни и младежки изложби.След това следва пауза от около 17г., през които е нарисувал само картините "Гергьовден" и "Тежко Лазарско хоро". След завършване на втората картина и създаването на собствен сайт в края на 2007г., започва много по-интензивен творчески живот. Самостоятелна изложба в Културен център Люлин /София/, по тяхна покана - 2008г.
Оглавява три месеца международния сайт Quagga art, със седалище Краков /Полша/, включващ 2000 художници от цял свят и обслужван от 14 художествени критици - включен в сайта по тяхна покана – 2008 г.
Съвместна изложба с художника Мирослав Ибришимов в читалище Захарий Княжески - 2010г.
Съвместна изложба с М. Ибришимов в Художествена галерия Раднево-по тяхна покана-2010 г.
-Участие в първия Българо-Руски пленер ''Долината на розите" - Мъглиж-2012 г.
-Участие в третото Международно квадринале '' Митовете и легендите на моя народ"- Стара Загора-2012 г.
-Кратка съвместна работа с галерия "АРТМА"- Пловдив -Участия в Есенните салони на Стара Загора -Благотворителни изложби.Картини в Италия,Испания, Германия и Русия.

Лидер на СДС стана областен на Старозагорска област

Вчера станаха ясни имената на новите областни управители. Старозагорска област оглави Георги Ранов. Той има две магистратури от Минногеоложкия университет в София. Работи в частната сфера и е общински съветник от 2011 г. В професионалния си портфейл Ранов има и двегодишна специализация по бизнес управление и мениджмънт във вуза, който е завършил. В последните години е в частния сектор и се занимава основно с подготовката на европроекти.
Правителството освободи областните управители на 24 от областите и назначи нови на тяхно място. Стара Загора е една от областите, които имат нов губернатор. В синята партия е от зората на демокрацията, а от 4 години Георги Ранов е общински лидер на СДС и зам.-шеф на областното ръководство на сините. Губернаторите са назначени по схемата е 22:5:1 /ГЕРБ : РБ : АБВ/. Стара Загора се падна в квотата на реформаторите.

26.11.2014 г.

Ути пак ще кулинарства за Никулден на старозагорския площад

За трета поредна година кулинарният гуру Ути Бъчваров ще бъде гост на старозагорци за Никулден. Точно в 11.00 часа, на площада пред Общината, ще започне празничната рибна фиеста, в която тази година своя майсторлък ще премерят три отбора.
Община Стара Загора отново обявява надпревара за най-голямата уловена риба в старозагорско за 6 декември. Според напътствията на  известния кулинар и тв водещ Ути Бъчваров, екземплярите трябва да са едри шарани, толстолоби и сомове, тежащи най-малко по 10 кг единият. През 2012 г. най-голямата уловена риба бе 80-килограмов сом, с дължина 2,20 м, а през 2013 г. 30-килограмов шаран!
С уникална рецепта на „Рибена чорба по джанбазки“ ще влезе в надпреварата тимът „Сладкогласници“ от НЧ „Възраждане-1927“, с. Калояновец. Няма да им отстъпят и „Чудотворци” – младите надежди от ПГОХ „Райна Княгиня“ в Стара Загора, които ще приготвят „Бистра рибена чорба”. Под зоркия поглед на Ути ще се вихри и отборът на старозагорските журналисти, именуван „Щуките”, който ще заложи на чорба по стара, тайна рецепта. Участниците ще забъркат своите тематични гозби в три 40-литрови казана. Експертно и безпристрастно жури ще си каже тежката дума и ще обяви отбора - победител. Самият Ути, освен, че ще оценява кулинарните умения на състезателите, традиционно ще сготви и вкусна гозба – плакия за всички старозагорци и гости на града. В огромния му тиган ще потънат 150 кг риба, 50 кг стар лук, 30 кг домати, моркови, орехови ядки, люти чушлета, целина, пащърнак и др.
Преди да бъдат раздадени на всички присъстващи, ястията ще бъдат осветени от свещеници за здраве и благоденствие на старозагорци.
За да бъде кулинарната фиеста гарантирана Община Стара Загора ще осигури чрез дарения всички необходими продукти – риба, пресни зеленчуци, вино и хляб.
За доброто настроение в деня на празника ще се погрижат и музикантите от АНПТ „Зорница“ при НЧ „Св. Климент Охридски 1858“ Стара Загора. 

25.11.2014 г.

С три хиляди атласки кедъра ще бъде залесен парк „Борова гора”

На 26 ноември /сряда/, 11 часа започва залесяването на Парк „Борова гора” в Стара Загора. Местността, в която през юли тази година по разпореждане на кмета Живко Тодоров бяха съборени незаконните къщи, ще бъде възстановена със засаждането на три хиляди атласки кедъра.
Младите фиданки са осигурени от Държавно горско стопанство „Мазалат” и Горско стопанство в Мъглиж. Регионалната дирекция по горите в Стара Загора съдейства при проучването на почвата, и при подготовката на терена за залесяване.
Служители на звено „Озеленяване” към Община Стара Загора ще засадят атласките кедъри, за които предстоящите дни от годината са най-подходящи за успешното им отглеждане.
Целта на ръководството на община Стара Загора е да бъде възстановена гората в близост до квартал „Лозенец”.

За втори път "Софийския международен литературен фестивал"

Второто издание на "Софийския международен литературен фестивал" започва днес и ще продължи до 14 декември. На фокус сега е литературата от Скандинавския север, съобщиха организаторите.
Фестивалът се състои от съпътстваща и основна програма с различни акценти, подходящи за деца, възрастни, почитатели на литературата, но и на визуалните и сценични изкуства. Основната програма протича в Мраморно фоайе на НДК, съпътстващата - отново там и на много други места в града.
В рамките на фестивала, българската публика за първи път ще се срещне на живо с едни от най-награждаваните и превеждани писатели от Дания, Исландия, Норвегия, Финландия и Швеция, които гостуват специално за събитието. Работещи в разнообразие от жанрове, от детска до криминална литература, всички те са издавани на български език.
В основната програма на фестивала ще участват и някои от значимите съвременни български автори, уточнява БТА.
"Софийският международен литературен фестивал" се организира от Асоциацията "Българска книга", в рамките на ежегодния "Софийски международен панаир на книгата", посещаван от над 40 000 души. Всяка година фестивалът избира да представи литературата на различен географски регион.
Под мотото "Литературата не признава граници", Първото издание на фестивала през 2013 г. бе посветено на литературата от Балканите. В него участваха 54 автори от осем държави.
Сред новостите през тази година са детската програма с различни работилници, както и филмовата програма, подготвена в партньорство с Фестивала "Северно сияние". Читателите от различни възрасти ще могат да избират сред няколко изложби, лекции и дискусии, специална секция за криминална литература и други.

120 филма показват безплатно на феста в Банско

Започва четиринадесетото издание на Международния фестивал за планинарските филми „Банско филм фест". От днес до 30 ноември в конкурсната и ретроспективната филмова програма ще участват над 120 филма от 28 страни и пет континента.

Кинофестивалът е единствен в Югоизточна Европа и на Балканите за планини, екстремни спортове и приключения, член на Международния алианс на фестивалите на планинарски филми от 2005 г. Ще бъде продължена традицията официални гости на „Банско филм фест" и членове на журито да бъдат легендарни представители на зимните и екстремните спортове от цял свят.
Филмите представят уникални и труднодостъпни места по целия свят, екстремни ситуации, от които героите се измъкват на косъм, лични истории и драматичното преоткриване на човешката воля. Програмата включва заглавия, премиерни за България.
Прожекциите ще текат в три зали на фестивалния център. Официалното откриване на форума ще бъде днес от 18:30 часа в големия салон на читалище „Никола Вапцаров". Зрителите ще видят най-доброто от световното планинарско и екстремно кино.
„Банско филм фест" е първият кинофестивал, на който от години има специална детска програма - „Bansko film fest KIDS" е детски панел с прожекции, конкурси и работилници. Партитата също няма да останат на заден план – гости и публика ще разпускат на рок и бира. Организатори на атрактивната проява са Сдружение „Международен фестивал на планинарския филм" и община Банско, съдействие им оказват културните институти на Италия и Полша в София.
Входът за всички прояви на феста е свободен.
Сред официалните гости са родният алпинист Боян Петров, първият българин изкачил най-трудният връх К-2, колегите му от Италия Нивес Мерои и Романо Бенет, Ричард Паркс от Великобритания, Давид Гьотлер от Германия, най-екстремната жена в света Жералдин Фаснахт от Швейцария, Хуан Менендес Гранадос от Испания, метеорологът Карл Габъл от Австрия, младата алпинистка от Полша Александра Джик, Дамиано Ленци от Италия, сочен за най-добрия в света съвременен ски-алпинист.
Специално за гостите на фестивала ще бъде на разположение най-голямата в цялата околност катерачната стена в частен хотел в село Баня, което е на 5 км от Банско.

24.11.2014 г.

Обявиха банките, които ще плащат на вложителите в КТБ

Фондът за гарантиране на влоговете избра банките, чрез които ще изплаща от 4 декември гарантираните депозити на вложителите в загубилата лиценза си Корпоративна търговска банка (КТБ), съобщиха от финансовата институция.
Разпределението на вложителите към обслужващите банки е според последната цифра на ЕГН — за физическите лица, и последната цифра на ЕИК или БУЛСТАТ — за юридическите лица, уточняват от Фонда.
Ако единният граждански номер (ЕГН) на вложителя завършва с цифрата „0“, то той ще бъде обслужен във всеки от клоновете на банка ДСК. Ако ли пък ЕГН-то завършва с „1“, изплащането на гарантирания влог ще става в клоновата мрежа на Обединена българска банка. 
Ето и пълния списък според последната цифра на ЕГН/ЕИК и съответната банка:
ЕГН/ЕИК
Банка
0
Банка ДСК ЕАД
1
Обединена българска банка АД
2
Юробанк България АД
3
Райфайзенбанк (България) ЕАД
4
Алианц Банк България АД
5
УниКредит Булбанк АД
6
УниКредит Булбанк АД
7
Централна кооперативна банка АД
8
СИБАНК ЕАД
9
Първа инвестиционна банка АД, вкл. обслужването на чуждестранните лица

Вложителите на КТБ ще се обслужват от 4 декември, в дните от понеделник до петък в работното време на съответната банка.
От началния ден на изплащането – 4 декември, всеки вложител в КТБ с гарантиран размер на влога получава достъп до целия размер на подлежащата му на изплащане сума. Вложителят следва да посети офис на определената му обслужваща банка, където представя: за физическите лица  лична карта или документ за самоличност на чуждестранно физическо лице; за юридическите лица – ЕИК или удостоверение за регистрация по БУЛСТАТ и актуално удостоверение за регистрация, с което се удостоверяват лицата, които управляват и представляват юридическото лице, както и декларация по образец, наличен в банката (в 2 бр.).
Вложителят може да си открие сметка в обслужващата банка и да остави сумата на влог в нея, да нареди превод на сумата по сметка в друга банка или да изтегли парите в брой. Той има срок от 5 години, в който да реши как да се разпореди с парите си.
Влоговете в чуждестранна валута се изплащат в левове според обменните курсове на БНБ в началния ден на изплащането.
При разпореждане със сумите вложителите следва да имат предвид унифицираната тарифа за таксите за обслужване на вложителите на КТБ, която ще могат да намерят на уебсайта на ФГВБв секцията за изплащане на влоговете в КТБ. Междубанков превод през БИСЕРА (еднократно) е без такса за вложителите, както и откриването на сметка в съответната обслужваща банка.

Списъците на клоновата мрежа и работното време на банките, които обслужват вложителите на КТБ, ще са публикувани на уебсайта на ФГВБ в секцията за изплащане на влоговете в КТБ. Списъците ще са налични и в клоновата мрежа на обслужващите банки, както на уебсайта на КТБ.

Нов изпълнителен директор в „Мини Марица изток” ЕАД

Промяна в ръководството на най-голямото въгледобивно дружество в страната вече е факт от края на миналата седмица, заявиха добре информирани източници. Непосредствено преди уикенда е бил освободен изпълнителния директор на „Мини Марица изток” ЕАД инж. Георги Златев.

Новият шеф на мините ще бъде бившият депутат от ГЕРБ инж. Андон Андонов, който бе в борда на компанията. Преди да бъде избран за депутат в миналия парламент, инж. Андонов бе ръководител на „Еректроснабдителен район” в Мините. Промяната ще бъде обявена официално до дни.

Безплатни прегледи за пациентите с ХОББ в Токуда

Консултациите с пулмолог ще включват и измерване на дихателния обем

Безплатни консултации за пациенти, които имат съмнения или страдат от Хронична обструктивна  белодробна болест (ХОББ) започват в Токуда от утре. Те ще се провеждат в рамките на един месец до Коледа, като е необходимо предварително да се записване на тел: 02/403 4917. Записаните ще бъдат преглеждани в Кабинета за функционална белодробна диагностика.
Хроничната обструктивна белодробна болест е едно от най-тежките и водещи до трайно влошаване на качеството на живот заболявания. „Около 7% от населението в световен мащаб страда от ХОББ, което напълно важи като съотношение и за България”, подчертава д-р Наталия Стоева – началник на отделението по Пулмология на МБАЛ „Токуда Болница София”. Тя добавя, че според данни от световната статистика сочи, че ХОББ е сред водещите причини за прием в болница.  90% от заболелите са настоящи или бивши пушачи, като пасивното пушене също до голяма степен е предпоставка за развитие на заболяването. Други водещ фактори са замърсеният въздух, влажна и студена работна среда, наличието на прах и висока концентрация на въглеродния диоксид в околната среда.
В Токуда Болница ще бъдат консултирани и изследвани или страдащи от ХОББ пациенти, или със съмнения за тази болест. За да бъдат записани те трябва да отговарят на следните критерии:
1.       Възраст над 40 г.
2.       Оплаквания от задух и кашлица  в продължение на месеци и години. При пациентите НЕ трябва да има голям сърдечен проблем, който до обяснява задуха и кашлицата.
3.       Пушач или бивш пушачи

Пациентите с диагноза ХОББ трябва да носят пълната си медицинска документация. По време на консултацията с пулмолог ще се извършва измерване на дихателния обем със спирометър и ще бъдат давани препоръки за лечение.

Отново връщат десятъка върху лихвите

Данъкът върху доходите от лихви по депозитите ще се увеличи отново на 10% през 2015 г. Това съобщи в интервю за "Труд" председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова.
Данъкът беше въведен от началото на 2013 г. по предложение на бившия финансов министър Симеон Дянков. Предишното Народно събрание намали ставката за тази година на 8% и прие график за постепенното му отпадане - през 2015 г. той трябваше да стане 6%, през 2016 г. - 4%, а след това да отпадне напълно.
"Ще направим предложение за възстановяване на 10-процентния размер на данъка върху доходите от лихви. Смятам, че няма основание тези доходи да не се облагат. Още повече в контекста на КТБ, сега с обществени средства ще се платят 3,6 млрд. лв. гарантирани депозити и лихвите към тях", коментира Стоянова. Според нея хората, които получават лихви от спестяванията си, трябва да участват във формирането на приходите в бюджета.
"КТБ е допълнителен аргумент за това. Няма причина да освободим само този доход от облагане", допълни Стоянова. Тя припомни, че има данъци за доходите от имущество, от допълнителен труд, от граждански договори и др.
Данъкът върху лихвите не е от сериозните пера в бюджета. Дори през миналата година, когато ставката беше 10%, в хазната постъпиха 82,5 млн. лв. При въвеждането на налога бившият финансов министър Симеон Дянков беше обявил доста по-амбициозни цели. Той очакваше годишни постъпления от около 120 млн. лева.
От началото на годината до септември от данъка върху лихвите по срочните депозити в хазната са постъпили едва 51,9 млн. лева.

Фотоизложба в Библиотеката показва Древна и нова Армения

На 25 ноември 2014 г. (вторник) от 18 часа, фоайе първи етаж на Регионална библиотека „Захарий Княжески” – Стара Загора откриване на фотоизложба "Древна и съвременна Армения".
Организатори: Почетният консул на Република Армения в Пловдив, Община Стара Загора, РБ „Захарий Княжески”, Фондация „Аракс”, арменската общност в Стара Загора.
Изложбата е създадена по идея на г-н Ехиязар Узунян, почетен консул на Армения в Пловдив и включва 40 постера. През  2012 г. той организира фотопленер в Армения на двама любители фотографи Милко Илиев и Христо Димитров, които никога преди това не са били там. Единият от авторите на изложбата, фотографът Христо Димитров спечели златна купа в раздел „Архитектура” на конкурса Humanity Photo Award със снимките си в манастирите Гехарт и Нораванк. Той се конкурира с 4480 фотоса, от които само 60 бяха допуснати до финал на международния  фотоконкурс под егидата на ЮНЕСКО в Пекин през 2014 г.
Съвременна Армения е малка част от  Велика Армения, разположена на Арменското плато от далечна  древност.
Арменската нация, връстница на шумерите и египтяните, запазва и досега автентичната си култура и традиции, уникална и непроменена писменост от 405 г. и е първата в света, приела християнството за своя държавна религия.
Част от уникалните обекти, включени в изложбата са:
-  Патриаршеската катедрала Ечмиадзин от 303 г.
-  Древният скален манастир Гехарт, вкопан в скалата, паметник защитен от ЮНЕСКО. 
-  Матенадаран, книгохранилище, съхраняващо в много добро състояние голямо количество образци на писмената култура на древни народи, коити отдавна са изчезнали.
-  Пергаменти от асирийската, елинската, римската култури.
Изложбата ще остане в библиотеката до края на 2014 г.

21.11.2014 г.

Ограждат с колчета пешеходната зона

С автоматично повдигащи се и свалящи се метални колчета Община Стара Загора ще ограничи достъпа на автомобили до пешеходната част на централния булевард „Цар Симеон Велики“ в областния град, увери кметът Живко Тодоров. В момента те се монтират и до месец се очаква пешеходната зона да бъде изцяло затворена за коли. По нея ще могат да преминават само специализираните автомобили на Спешна помощ, пожарната и полицията. Служителите им ще разполагат с дистанционни устройства, с които да свалят металните буфери при необходимост. Автомобилите, които зареждат търговските обекти по главната улица между булевард „Патриарх Евтимий“ и улица „Хаджи Димитър Асенов“, ще трябва да го правят по алтернативни маршрути през задните входове, за да избегнат конфликта с пешеходците. Според Живко Тодоров, полицията трябва да организира акция, с която да респектира шофьорите.
Делото срещу Георги Сапунджиев, който на 2 юни прегази с джипа си на пешеходната зона в Стара Загора 4-годишния Паоло бе днес.
Родителите на детето Красимира и Иван Иванови се явяват като частни обвинители и съдът уважи молбата им. 14 са свидетелите по случая, като трима от тях не се явиха в съда.Сапунджиев призна пред съда всички факти и обстоятелства по делото и поиска съкратена процедура.
По-рано през деня стотици старозагорци се събраха пред сградата на Окръжния съд и поискаха ефективна присъда за Георги Сапунджиев.
Четиригодишното момченце бе убито на 2 юни в началото на пешеходната зона на Стара Загора. 44-годишният Сапунджиев бе задържан, после настанен в болница, след като се оплака, че е бил бит. След това съдът му наложи мярка „домашен арест". Решението бе обжалвано от прокуратурата пред Апелативния съд в Пловдив, но той не уважи искането.Днес бе обявена и присъдата на Георги сапунджиев - 3 години и четири месеца лишаване от свобода.
Старозагорският Окръжен съд бе доста снизходителен, въпреки обществения натиск.
Освен това Сапунджиев е лишен от право два управлява МПС за срок от 5 години. Той бе признат за виновен по чл. 343, ал. 3 от НК за това, че е причинил по непредпазливост смъртта на дете и бе признат за невинен, че деянието е извършено на пешеходна пътека. Георги Сапунджиев ще трябва да заплати и 10 500 лева съдебни разноски на родителите на детето. Решението може да бъде обжалвана в рамките на 15 дни пред Апелативния съд в Пловдив.

Ледена пързалка монтират за празниците на старозагорския площад

Ледена пързалка ще радва заралии преди и по време на празничните дни. Тя работи от 5 декември до 5 януари. Съоръжението, което е 400 кв. м, ще работи всеки ден от 10 до 22 ч. Достъпът до пързалката е безплатен, като при необходимост ще се предоставят и кънки за лед.
На 5 декември от 17.30 ч. на площада пред Общината, както стана вече традиция, с помощта на магическия жезъл Дядо Коледа и кметът Живко Тодоров ще запалят празничното осветление и елхата пред общинската администрация.
В навечерието на най-светлия християнски празник – Рождество Христово,  за доброто настроение ще се погрижат - Детска музикална формация „Звездопад“, Детски танцов състав „Тракийче“ при НЧ „Георги Бакалов 1933″ и малката звезда – Гери, финалистка от „Шоуто на Слави“. Откриването на пързалката е веднага след края на програмата.

Над 3 милиона от заралийската хазна преразпределят по спешност

И Старозагорска община ще актуализира бюджета си тази година, но противно на очакванията това ще бъде не в разходната му част, което е обичайна практика, а в приходната.
„Справката показва, че до края на октомври са събрани на 95 на сто от планираните приходи от местни данъци и такси, а до края на годината в общинската хазна ще влязат още над 3,2 млн. л, посочи шефът на местния парламент Емил Христов в четвъртък, ден преди заседанието на общинските съветници. Това е наложило да се актуализира тазгодишния бюджет и да разпределят допълнителните средства по пера.
По-голямата част от тези допълнителни средства, над 1,5 млн. лв, щели да бъдат използвани за подобряване на инфраструктурата в областния център – ремонт на улици, тротоари, бордюри, оформяне на зелени площи и др. Останалите пари щели да бъдат изразходвани за нови обекти в инвестиционната програма и ремонт на пътя до най-новото село в общината – Яворово, което доскоро бе в Чирпанската община, но се присъедини към Стара Загора с референдум.

В "Бордей на поезията" продават стихове по поръчка

Необичаен културен център се появи наскоро близо до парижкия площад "Пигал", известен с кабаретата си, а в миналото и с публичните си домове.
"Бордей на поезията" - така са кръстили центъра неговите създатели, предаде ТАСС.
Пристигналият в "Бордея на поезията" клиент си избира поет или поетеса (те са повече) и срещу умерено заплащане - жетон на стойност 7 евро, поръчва да бъде възпят в стихове, да му напишат стихотворение на някоя произволно избрана тема или просто да му рецитират някои от любимите произведения.
Общуването с поета или поетесата трае не повече от 15 минути. Преминава в интимна обстановка, далеч от градския шум.
Използването на еротични съчинения в "Бордея на поезията" е строго забранено.

20.11.2014 г.

Писателят Томас Енгер идва на Коледния панаир на книгата

Томас Енгер - едно от най-горещите имена в жанра на трилъра, превърнал се в световна сензация, пристига в България като специален гост на Софийския литературен фестивал, който ще се проведе в рамките на Коледния панаир на книгата. Срещата с него е на 10 декември (сряда) от 18.30 часа в Мраморното фоайе на НДК. Той ще прекара 3 дни в България, ще се срещне с медиите и читатели.
Писателят прави международен пробив още с първия си роман "Мнима смърт" (превод на 23 езика, бестселър в 15 страни). Книгата, както и сюжетно самостоятелното й продължение - романът "Фантомна болка", вече са в българските книжарници (издание на "Персей").
Томас Енгер е роден в Осло, Норвегия, на 21 ноември 1973 г. Майка му е физиотерапевт, а баща му е учител. Работил е като журналист, но загърбва успешната си кариера заради литературата. Още първият му роман „Мнима смърт“ го превръща в международна сензация (превод на 23 езика, бестселър в 15 страни). Медии и критици от различни страни настояват едно: да запомним името на автора – Томас Енгер. Не са случайни и сравненията, които правят, със Стиг Ларшон и неговия „Миленуим“. Но Томас Енгер създава нещо ново,въвеждайки в криминалния жанр стила на телевизионните сериали. Така се ражда най-епичната и амбициозна криминална поредица, създавана в момента. Тя обхваща пет книги: "Мнима смърт" (2010), "Фантомна болка" (2011), "Жажда за кръв" (2013), "Герб" (2014) и "Смъртно ранен" (планирана за 2015 г.). Главен герой в книгите е журналистът Хенинг Юл, отличен криминален репортер с по-добър нюх от полицията. Но той е преживял дълбока травма - в апартамента му една нощ избухва необясним пожар, при който умира шестгодишният му син Юнас. Хенинг оцелява, но с ужасни белези по лицето... и в душата. Успоредно със случаите, които разнищва и винаги е крачка по-напред от полицията, той иска да намери отговора на въпроса: Кой е убил сина му? Едновременно с това авторът изважда на показ полицейски разследвания, брутални престъпления, бандитски групировки, корумпирани политици, както и забързаното ежедневие на хората, които нонстоп отразяват новините.

"Запомнете Пловдив" описва с лични истории Града на тепетата

В "Запомнете Пловдив" стари "майни" описват градския живот от 30-те до 70-те години. Историите са около 212. Повечето от тях не са описвани никъде, съществуват само в спомените на тези, които са ги преживели, споделя авторът сладкодумец Евгений Тодоров. Повечето от събеседниците му за жалост вече не са между живите. Ако гледат от небето, казва Тодоров, сигурно им е густо, че все нещо от техния живот и от техния тогавашен град е останало на книга.
Това е петата книга на Евгений Тодоров, в която той продължава да описва историята на Пловдив, но не като хронология от събития, а като човешки истории.
Тодоров е пловдивски журналист, драматург, режисьор, в един момент е бил амбулантен търговец, бакалин, кръчмар и какво ли не. Да не забравим – и един от най-четените блогъри у нас. Неговите блогове имат вече близо 5 милиона посещения.
В първата си книга – „Записки по българския преход“, и в „Тайни писма до Бойко Борисов“ той описа и коментира живота ни през последните 20 години, в „Наръчник на носталгика“ документира бита ни от времето на соца, а в превърналата се в бестселър „Особености на филибелийския характер“ се опита да въвлече читателите в размисъл за онова, което отличава пловдивчанина от всички други.
В новата си книга той запълва една празнина в поредицата, като описва живота и хората в Пловдив от 30-те до 60-те години на миналия век.
Това е петата книга на Евгений Тодоров, в която той продължава да описва историята на Пловдив, но не като хронология от събития, а като човешки истории.
В „Запомнете Пловдив“ той запълва една празнина в поредицата, като описва живота и хората в Пловдив от 30-те до 60-те години на миналия век. Това е книга, в която читателите могат да открият неочаквано нещо от своя пловдивски ген, нещо неизвестно за къщите по родната си улица, историята на самата улица, на махалата.
Евгений Тодоров е журналист, драматург, режисьор и един от най-четените блогъри у нас.
„Може би трябваше да напиша тази книга по-рано.
Тя съдържа спомени за Пловдив на хора, които помнеха града и хората от 30-те години още. Те знаеха истории, които май няма вече кой да разкаже.
90 процента от тях не са между живите. Светла им памет. Това бяха хора, които обичаха Пловдив до последен дъх.
Някои от тях в последните дни на живота си изкатерваха стълбите до тавана, където се намираше студиото на Пловдивската телевизия, и оставяха спомените си пред камерите. Часът на предаването „Запомнете Пловдив“ изтичаше, а те искаха да разказват още и още. Знаеха, че повече няма да имат сили да изкачат стълбите.
Не знам дали не звучи грозно, но си мисля, че спомените на хората са някой път като хайвера на рибите. Оставил си ги и вече можеш да си отидеш от този свят” – споделя авторът.

Пчеларите против готвен законопроект, изваждащ кошерите от населените места

 Производителите на мед от страната са разтревожени заради подготвяна законодателна промяна, която ще ги задължи да изнесат кошерите си от населените места, съобщи пред Радио Стара Загора председателят на сдружение „Странджански манов мед” Манол Тодоров. По думите му темата е деликатна и преди да се пристъпи към действия, проблемът трябва да се огледа от всички страни. Пчеларите се страхуват, че поставени сред полето, пчелините ще станат обект на престъпни посегателства. Безпокоят се и че извън населеното място няма да имат достъп до електричество и вода, които са необходими за процеса на вадене на мед. Особено при големите пчелини, производителите използват електрически центрофуги и автоматични устройства за разпечатване на питите, които улесняват работата и правят по-ниска себестойността на продукцията. Ако законодателната промяна стане факт, Манол Тодоров предрича колапс на сектора, който и без това е в катастрофално състояние.
Добивът на пчелен мед тази година е намалял с 40%, а акациев, манов и липов мед почти няма, алармират от Съюза на българските пчелари. Миналата година добитият мед е бил над 10 хил. тона, но дъждовете съсипаха тазгодишния пчеларски сезон.
Германците използват българския мед като подобрител на внесения от Китай и Аржентина.
Слабата реколта принуди търговците да изкарат застояла продукция от минали години. В момента трудно може да се намери буркан с мед, на който е упомената датата на производство. Според пчеларите, ако медът е съхраняван правилно може да издържи до 5 години. Разваленият мед шупва и киселее на вкус.
По-слабото предлагане доведе и до скок в цените. В магазините килограм мед се продава средно по 11 лв., което е с лев по-скъпо от миналата година. Изкупните цени обаче са скочили по-малко - с около 0,70 лв. за килограм, като буркан мед от производител струва 5 лв.
У нас продаваме едва 25% от продукцията заради липсата на търсене. Това е и причината за ниските изкупни цени на едро
В ЕС българският мед се продава шесторно по-скъпо спрямо цената, на която се изкупува. В Германия килограмът върви средно по 16 евро, а в Гърция по 11 евро.
Преди две години вносът на мед от Китай беше забранен в целия ЕС. Това се наложи, след като в него се установи наличие на пестициди.

19.11.2014 г.

МС предоставя имот за Националната школа по физика на Теодосий Теодосиев

Като точка 14 в Дневния ред на днешното заседание на Министерския съвет на Република България бе включено Решение за безвъзмездно предоставяне за управление на имот – публична държавна собственост, на община Казанлък, област Стара Загора. Доклад по тази точка внася министърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.
Правителството предостави на Община Казанлък безвъзмездно двуетажен учебен корпус, който не се ползва от Професионалната гимназия „Иван Хаджиенов” в града, за създаването на школа по физика, се посочва в публикувана току-що информация от Министерския съвет.
Материалната база ще бъде ползвана от уникалната школа по физика, създадена от учителя Теодосий Теодосиев. Тя функционира вече 35 години и за този период нейните възпитаници са донесли много златни медали за България от международни олимпиади и конкурси. Ангажимент за осигуряването на подходящи условия за развитие на талантите пое лично министър-председателят Бойко Борисов при срещата си с Теодосий Теодосиев и с кмета на Община Казанлък Галина Стоянова на 14 ноември 2014 г.

Велоалеи ги имаме всякакви

Добрият пример
Велоалея от Нова Загора беше отличена като добър пример от конкурс, обявен от националнато сдружение "Клуб на любителите колоездачи".
Интернет-конкурсът „Велоалеите в България“ се проведе през октомври и целта му бе да се покажат добрите и лошите практики при проектирането и изграждането на велоалеите в цялата страна. Той имаше две категории: „Велоалея за пример“ и „Най-абсурдна велоалея“.
Участниците изпращаха снимки и за двете категории, като получилите най-много харесвания във фен страницата на клуба във Фексбук заеха първите места.
В категорията „Велоалея за пример“ победител е изпратената от Генчо Рачев снимка на велоаелея в Нова Загора.
И плевенската алея
Приза „Най-абсурдна велоалея“ спечели снимката на Даниела Бенова от Плевен.
Кметовете на Нова Загора и Плевен ще получат съответно поощрителна и укорителна грамота и писма с препоръки от членовете на Клуб на любителите „Колоездачи“.

Стара Загора и столицата не спечелиха призове, въпреки че поне за втория можеха успешно да се преборят. Може би заралии и софиянци не са разбрали за конкурса. В столицата например има забележителни велоалеи, които завършват в…дърво. В града на липите пък алеите бяха направени след повторен ремонт. Първо подмениха плочките на тротоара, защото зоната на колоездачите е, незнайно защо до тази на пешеходците. После разкъртиха плочките и направиха алеите. Оставиха обаче високи бордюри, както и изпъкнали шахти, за да бъдат велосипедистите в кондиция. Да не говорим, че трасетата криволичат ту от северна страна, ту от южна на централния булевард. Важното е да се отчита изпълнения на проекти, майната му на функциалността, нали и без друго от пешеходци колелетата не могат да се движат с повече от 5 километра в час…  

„Туне Глимердал” е новото заглавие на Мария Пар

ТУНЕ ГЛИМЕРДАЛ - запомнете добре това име, защото става дума за една лудетина, пленила сърцата на много деца по света. Още по-лесно е за запомняне името на нейната създателка, авторката на романа „Туне Глимердал” – Мария Пар. Едва на 33 в момента, тя е обявена от критиката за наследница на Астрид Линдгрен. Романите й за деца са грабващи и интересни. Децата в тях – новата Пипи, новата Роня, новият Емил от Льонеберя.
Туне е деветгодишно момиченце, което страда от факта, че е единствено дете в селцето, където живее. Има обаче щастието да е най-добрата приятелка на Гюнвал, 74-годишния старец, който е и неин кръстник. Двамата са добър отбор – създават шейни, свирят и пеят, с една дума – забавляват се. Поне докато дядото не се наранява тежко, прибирайки в кошарата непослушен овен. Когато влиза в болница, всичко се променя. Наяве излизат тайни, крити три десетилетия. Уплашен за живота си, Гюнвал приписва своята ферма на дъщеря си Хайди. Проблемът е, че Туне никога не е чувала за съществуването й.
„Туне Глимердал” е книга за това, че хората са щастливи, когато са заедно и нямат тайни един от друг. Мария Пар ни предлага четиво, което ни подсеща как простите решения са винаги най-ефективни. А простичко разсъждават най-вече децата.
Малко детски книги могат да предложат тази благодатна комбинация от забавление, приключения, много смях и дори мъничко тъга.
Мария Пар познаваме вече от „Вафлено сърце” – романът сензация, с който тя става популярна едва на 24. Новата й книга, „Туне Глимердал”, показва, че авторката е доразвила таланта си на разказвач. Чисто по скандинавски, тя ни поднася приключение, което четем с широко отворени очи до последния ред. Пак по скандинавски, „Туне Глимердал” е книга, която обогатява представите ни за този отдалечен свят. Митология, народно творчество, обичаи – всичко е вплела Мария Пар в своя сюжет.
Приключенията на това необикновено момиче в планинско селце стават любими на малки и големи. Заснет е и телевизионен филм. Книгите на Мария Пар са преведени вече на много езици и са особено популярни сред норвежките, руските, чешките, немските, а вече и българските деца.
Авторката получава за „Туне Глимердал” най-голямата национална литературна награда в Норвегия - „Браги”, в категория „Детска литература”. Удостоена е и с наградите за детска литература в Германия и Франция.
Илюстрирана от Осхил Иргенс, книгата се превръща в прекрасно четиво за децата.
„Туне Глимердал” показва колко е важно да имаме приятели. В случай че свирите на цигулка, ще заобичате тази книга; но дори да не умеете – пак я прочетете. Това е история, в която децата се оказват по-мъдри от възрастните.

С „Отело” започва тазгодишния оперен фестивал в Стара Загора

„Отело“ от Джузепе Верди се връща на сцената на Държавна опера-Стара Загора в целия си блясък в една постановка, създадена със съдействие на Община Стара Загора. С нея на 24 ноември ще се открие и 45-тото издание на Фестивал на оперното и балетно изкуство в Града на липите. Режисьор на „Отело“ е Петко Бонев, главен гост-диригент-Георги Димитров. Участват изпълнители със световна слава – Емил Иванов /тенор/, Иван Консулов /баритон/, Даниел Дамянов, Неля Кравченко, Русалина Мочукова,Иван Кабамитов и др. Хореографията е на Ромина Славова. Художник на костюмите е Цветанка Петкова-Стойнова. Сценографията е последната творческа реализация на покойния главен художник на Операта – Борис Стойнов. В премиерния спектакъл ще участва и Смесен хор при НЧ“Родина“ в Стара Загора с диригент Емил Минев.
За първи /и единствен път/ в историята на Държавна опера-Стара Загора операта „Отело“ от Джузепе Верди е поставена на 1996 година под музикалното ръководство на Маестро Димитър Димитров. Диригент е Красимир Къшев, режисьор Румен Нейков. Сценографията е на Радостин Чомаков, художник на костюмите е Елица Георгиева, хормайстор е Емил Минев, а концертмайстор – Георги Варов. В ролята на мавъра Отело е Костадин Андреев, Яго – Мартин Илиев, Добри Добрев, Дездемона – Галя Танева, Паулина Николова. В останалите роли са солистите на Операта – Симеон Симеонов /Касио/, Александър Марулев /Людовико/, Васил Станишев /Монтано/, Васил Недев и Иван Янков /Родериго/, Петя Балджиева /Емилия/, Борислав Дойчев и Йовчо Киров /Херолд/.
В режисьорските си бележки за спектакъла Румен Нейков пише: „ Два сродни свята-световете на недостижими гении. Верди дълго мисли за „Крал Лир“, но в крайна сметка „облича“ в музика „ОТЕЛО“. С какво го е привлякла драмата на необуздано ревнивия мавър, измамен от свой приближен? Драмата на Дездемона –невинната жертва на една нелепа интрига? Драмата на интелектуално-зловещия Яго-разкъсван от болезнени амбиции за власт и способен да опустоши всичко около себе си? „ОТЕЛО“ е трагедия от лични драми. Една изключителна личност-победител над врага и морските стихии се срива пред очите ни. Шпагата на Касио и кърпичката на Дездемона са двата полюса на честта, на сломената вяра. Вярата, без която не можеш да живееш, не можеш и да съществуваш“.
И в 21 век образът на мавъра Отело е все така актуален – той е свързан с темата за Различния човек, негова интеграцията и трудността му да се впише в обществото. За човешките любов, гордост, достойнство, чест и за, пак човешките им, противоположности – лъжа, коварство, подлост, интригантство. За Любовта и нейната тъмна страна.“Отело“  е история за Океан от Чест и Любов, Коварство и Подлост и  неподозираните му дълбочини….

В събота на "Jameson Златна Бленда" награждават най-добрите български филми

За втора поредна година "Jameson Златна Бленда" ще награди най-добрите родни кинопродукции. Кои са любимите филми и сериали на публиката ще разберем тази събота на пищна церемония по връчване на отличията. За "Крал на комедията" са номинирани Георги Кадурин като Цеков от "Революция Z", Кръстю Лафазанов като Йордан Лютов в "Столичани в повече" и Филип Аврамов за Коцето "Домашен арест". "Лошото момче на България" ще бъде един от тримата - Асен Блатечки като Стефан Марков във "Фамилията", Захари Бахаров като Иво или Мариан Вълев като Куката в "Под прикритие". За "най-запомнящата се реплика" спорят "Те ни гонят, ние бягаме", "Аз съм поп на пазарен принцип" или "Много предатели, брат, много".
Бляскавата церемония ще събере звездите и екипите на всички номинирани в конкурса продукции: "Виктория", "Живи легенди", "Корпус за бързо реагиране 2", "Отрова за мишки", "Съдилището"; "Домашен арест", "Под прикритие", "Революция Z", "Столичани в повече", "Фамилията" и "Четвърта власт". Домакини и водещи на събитието ще бъдат любимците на публиката Мария Силвестър и Георги Тошев. Към звездния елит ще могат да се присъединят и 50 зрители, които ще спечелят златни покани за събитието благодарение на участието си в гласуването.

18.11.2014 г.

До 25-и обявяват банките, които ще плащат влоговете от КТБ

Въпреки че наближава крайният срок за изплащане на гарантираните влогове в КТБ (4 декември) гражданите нямат яснота, как ще получат парите си. Ето информация от Фонда за гарантиране на влоговете в банките, където е, може би, най-пълната информация по темата


В: Кога най-рано мога да си получа гарантираната сума по влога?
О: На 4 декември 2014 г. (20 работни дни след отнемане на лиценза съгласно ЗГВБ).
В: Как ще разбера откога и къде мога да я получа?
О: До 25 ноември 2014 г. (най-късно 7 работни дни преди началния ден на изплащането съгласно ЗГВБ) ФГВБ ще публикува на уебсайта си и в медиите датата на началния ден на изплащането и имената на обслужващите банки?
В: Има ли график за изплащане на депозитите?
О: Не. От 4 декември 2014 г. можете да получите подлежащата Ви на изплащане сума в удобен за Вас ден и час.
В: Докога мога да получа влога си?
О: От обявения първоначален ден на изплащането, 4 декември 2014 г., в рамките на 5-годишния давностен срок.
В: Къде трябва да отида, за да получа влога си?
О: В една от изплащащите банки, които ще бъдат оповестени най-късно до 25 ноември 2014 г.
В: Какви документи трябва да нося, за да получа влога си?
О: Документ за самоличност. На място подписвате декларация (2 броя) за липса на обстоятелства, водещи до изключване от гаранция (Примерен образец на Декларацията можете да свалите от Полезни документи). Формуляр на декларацията ще бъде налична и в обслужващата банка.
В: Мога ли чрез пълномощник да се разпоредя с подлежащата ми на гаранция сума?
О: Да. Необходимо е да имате изрично нотариално заверено пълномощно за целта. Примерно съдържание на пълномощното е публикувано в секция „Полезни документи“. Също така е необходимо да представите нотариално заверена декларация (2 броя) за липса на обстоятелства, водещи до изключване от гаранция. Примерен образец на Декларацията можете да свалите от секция „Полезни документи“.
В: Необходимо ли е лично да подпиша декларацията за липса на обстоятелства?
О: Да. Ако не можете да отидете лично в банката да се разпоредите със средствата си и да подпишете декларацията, следва наред с пълномощното да представите и нотариално заверена декларация.
В: Мога ли да получа документ за подлежащата ми на изплащане сума?
О: Не е необходимо, но ако желаете, можете да получите от банката с отнет лиценз удостоверение за подлежащата Ви на изплащане сума след 4 декември 2014 г. (началния ден на изплащане).
В: При откриването на депозит в КТБ му съм бил с една лична карта и постоянен адрес (посочени в договора за откриване на депозита), а сега съм с друга лична карта и постоянен адрес. Ще бъде ли проблем при изплащането на гарантираните депозити?
О: Да. С цел защита средствата на вложителя, обслужващата банка няма да счита за идентифициран вложител, който представи различни лични данни от тези в системата на КТБ. Актуализиране на личните данни се извършва непрекъснато при явяване на клиент и представяне на актуални лични данни в клоновата мрежа на КТБ АД. Данните се въвеждат своевременно в системата на банката и се актуализират в обслужващата банка в срок до 3/7 дни.
В: Какви влогове са гарантирани? Разплащателната сметка влог ли е?
О: Гарантирани са всички сметки: срочни, безсрочни, спестовни, депозити – срочни или безсрочни, разплащателни сметки, салда по дебитни карти и други продукти, попадащи в понятието влог по смисъла на закона.
В: Как се изплаща гарантирана сума по детски влог?
О: При изплащане на гарантираната сума от обслужващата банка ще се прилагат правилата за разпореждане с детски влог, а именно разпореждането с гаранцията ще се извърши след представяне на съответно съдебно решение.
В: Какво представлява гарантираната сума, която ще получа?
О: Това е сборът на сумите по всички сметки, които имате в банката – разплащателни, депозитни и т.н. ведно с начислените до момента на отнемане на лиценза на банката лихви в размер до 196 000 лв.
В: Цялата сума по гарантирания си влог/ове ли ще получа?
О: Да, ще Ви бъде изплатена изцяло гарантираната сума по влога/влоговете Ви.
В: В каква валута ще ми бъде изплатена гарантираната сума?
О: В левове. В случай че имате влог в чуждестранна валута ще Ви бъде изплатена левовата равностойност на съответната валута по фиксинга на БНБ в началния ден на изплащането.
В: Мога ли да изтегля подлежащата ми на гаранция сума с дебитна карта?
О: Не. Трябва да отидете лично в обслужващата банка и да подпишете декларацията, след което да се разпоредите със средствата си.
В: Гарантирани ли са влоговете на физически и юридически лица?
О: Да, гарантирани са влоговете на физически лица (граждани и ЕТ) и юридически лица (търговски дружества, фондации и сдружения с нестопанска цел и др.) поотделно във всяка една банка.
В: Какво да направя, ако не съм съгласен с подлежащата ми на изплащане от ФГВБ сума?
О: Подайте писмено възражение към квесторите/синдика на банката.
В: Откъде мога да получа повече информация?
О: От сайта на ФГВБ – www.dif.bg, на тел. 0700 144 03.

Дядо Коледа ще зарадва само най-бедните пенсионери

Пенсионерите с пенсии до 286 лв. ще получат коледна добавка от 40 лв. Това стана ясно след спешна среща между премиера Бойко Борисов и финансовия министър Владислав Горанов. Въпреки скорошните разногласията между вицепремиерът и социален министър Ивайло Калфин и Горанов, все пак се стигна до компромис. Става дума за около 1 300 000 пенсионери.
"Бях възложил на министъра на финансите да огледаме какво можем да съкратим от инфраструктурни проекти, администрация, за да дадем на българските пенсионери, защото те го заслужават. Това, че ги подлъгват през година, за да се похарчат огромни пари, да не се случи пак. Това са 50 млн. лв - не са малко пари в тази финансова криза, но когато заради това пагубно управление милиарди заделяме, за да спасяваме банки, абсолютно прави са пенсионерите да кажат: "А коледата как да я посрещнем?". Затова решихме 50 млн. лв. да подготвим в постановление, вицепремиерът Калфин сега ще го уведомя да го подготвят за сряда, за да може заедно с декемврийските пенсии да получат по 40 лв. коледна добавка", допълни още Бойко Борисов.

Втори концерт във фоайето на операта представя популярни български арии

Вторият концерт от Цикъл „Концерти с пиано“ във фоайето на Опера Стара Загора тази вечер, от 19 часа, включва елегантна програма - песни, както и арии и дуети от български опери и оперети – „Луд гидия“, „Мария Десислава“ от Парашкев Хаджиев, „Имало едно време“ от , от „Българи от старо време“ и др. Ще чуете солистите на Държавна опера-Стара Загора Александър Марулев, Георги Динев, Яница Нешева, Милко Михайлов, Михаела Берова, Ивайло Йовчев, Офелия Христова, Борис Тасков, както и Камелия Стойчев, Пролет Пенчева и др.
Песните „Девойче“, „Луковитски моми“, „Хайдушка песен“  от Добри Христов, „Йовано, Йованке“ и „Сън“ от Георги Костов, арии от оперите на Парашкев Хаджиев „Имало едно време“, „Мария Десислава“ и още други повече или по-малко познати произведения ще прозвучат в една красива вечер във файето на Операта. На пианото – Светлана Денева.
„Пиша за хората, за публиката. Може би и публиката го усеща и търпи моите опери повече, отколкото някои други. Искам моите опери да са като пиеси, затова никога или съвсем рядко може да се случи няколко действащи лица да пеят едновременно, затова почти няма ансамблови сцени в оперите ми. Винаги мисля и за певците – мисля, че това, което пиша, трябва да им е удобно, да се чувстват спокойни в ролята си“ Парашкев Хаджиев.

„Нашата народна музика крие богати тонални, преди всичко метрични и ритмични богатства. Благодарение на китайските стени, които са ни ограждали от културния свят, тези особености са се запазили, когато песента у сърби и др. отдавна е европеизирана. Върху тази основа трябва да очакваме съвършено оригинална художествена музика. Само, трябва да се яви гениалният мъж, които да синтезира в творенията си, чрез тези особености, националния дух. Погрешно се мисли, че нашите песни наподобяват плач. Преобладават песните, пълни с жизнерадост и несломима вяра в бъдещето на нацията. Що се отнася до оригиналната метрика и ритмика на нашите песни, те трябва да са наследени от незапомнени, много далечни времена на дълбок мистицизъм. Предполага се, че те носят митическия дух на Орфея, който чрез своите ритмически танци е докарвал в екстаз поклонниците си.“ Добри Христов.

„Колекционерът на татуировки“ на Джефри Дивър е новото заглавие на „Ера”

Издателство „Ера“ представя новия динамичен трилър от Джефри Дивър – „Колекционерът на татуировки“. Историята, както винаги, е заплетена, с неочаквани обрати и напрегнати моменти. Удоволствие за феновете на жанра! Книгата излизан на 20 ноември.
В този класически трилър на бързи обороти гениалният детектив Линкълн Райм и красивата му помощничка Амелия Сакс ще се сблъскат с невиждано досега убийство.
Талантлив художник на татуировки използва отрова вместо мастило. Първата му жертва е млада жена. Върху кожата й е оставил съобщение: „Втория“.
Райм и сакс откриват местопрестъплението напълно разчистено от доказателства. Има само една следа -  парче хартия, която свързва престъплението с друго, което те никога няма да забравят.
И както с Колекционера на кости преди това, те отново се оказват изправени пред изкусен сериен убиец, който избира жертвите си на привидно случаен принцип. Престъпник, който планира всичко до последния детайл, в смъртоносна надпревара с всеки, който се опита да го спре. 
Но колко е близка връзката с предишния случай? И какъв е смисълът на думата, татуирана с отрова върху кожата на първата му жертва?
Запазена марка на автора са множеството обрати, интелигентните персонажи и неочаквания край, а действието в книгите му винаги се развива в рамките на няколко дни. Почитателите на Дивър отдавна са разбрали, че да четеш неговите романи е като да играеш срещу гросмайстор – тъкмо си мислиш, че си отгатнал следващия ход, и авторът те хвърля в шах. Острите завои в сюжета на трилърите му са характерна черта, професионализмът в описваните разследвания – без аналог, а напрежението преследва читателите до самия финал. Едно от нещата, които поддържат интереса към романите на Дивър, е умението да изненадва с неочаквани обрати, без да изневерява на стила си.
Дивър е и първият в криминалната литература, който отделя специално внимание на криминологията. По-късно тази идея е разработена от други автори, в телевизионни сериали и филми. А и Райм не е детективът-супермен, който спринтира по тъмни улички, за да залови престъпника. Всъщност милиони почитатели признават парализирания детектив за най-оригиналното откритие в жанра. Останал неподвижен от кръста надолу вследствие на инцидет в метрото, Линкълн Райм е затворен в нюйоркския си дом, а достъпът му до външния свят е неговият партньор Амелия Сакс и цял екип полицаи. В апартамента си Райм разполага с лаборатория, а събраните улики се анализират на място.
Романът „Колекционерът на кости“ е филмиран с Дензъл Уошингтън в ролята на Райм и Анджелина Жоли в ролята на Алмелия Сакс. Филмът постига значителен успех и по продажби, и по възторжените реакции на зрителите и критиците.

За автора:
Юристът Джефри Дивър предпочел писателския занаят пред скуката на съдебните зали – за радост на многобройните си почитатели.
Още докато следва право и журналистика, в списание „Алфред Хичкок“ се появяват първите му разкази. През 1990 г. везните окончателно се накланят в полза на белия лист и той се отказва от адвокатска практика. Следва поредица трилъри, които бързо завладяват територии на пазара, пренаситен от образци на този жанр.
Джефри Дивър се превръща в един от признатите майстори в криминалния жанр. Той е автор на романите „Колекционерът на кости”, „Убийте Райм”, „Дванайсетата карта”, „Часовникаря”, „Спящата кукла”, „Обект № 522”, „Не се обръщай”, „И няколко червени рози”, „Сенчеста зона”, „Пастирът”, „Картбланш”, “Твоята сянка”, „Професионалистите“ и „Списъкът Октомври“. 

Кино и разкази от пътешественици в Къщата на архитекта

Две нови ежеседмични събития стартират в Къщата на арх. Димов, стопанисвана като арт-център от „Сдружение за съвременно изкуство и култура – Различният поглед”.
Ще бъде възобновен и безплатния кино-клуб на втория етаж на къщата. През ноември и декември, всеки вторник от 19:00 ч. ще можем да гледаме интересни филми от цял свят, със субтитри на английски език. Предложенията за месец ноември и декември са от международните доброволци на Сдружението по проект CULTURE SHAKE, програма Еразъм +. След прожекциите зрителите могат да останат за импровизирана дискусия по филма, на чаша чай. Всеки гост е свободен да предложи филм или тема на дискусията за следващия период на планиране. Този вторник ще бъде излъчен македонския филм “Before the rain”, предложен от Адам Кубик, Словакия.
Петъчните вечери също са изпълнени с живот в Къщата на арх. Димов. От началото на ноември започна събитието „Петък в пет” – клуб на ентусиазирани пътешественици, любители на музиката и други изкуства. Васил Хаджиилиев и съпругата му Иванка Христова, наскоро завърнали се от едномесечно пътешествие в Южна Америка, представят своите впечатления от континента в тематични вечери, посветени на Аржентина, Чили, Перу и Боливия. Очаквайте в последния петък на месеца изданието за Перу, с вход с дарения.

Снимки от събитията, както и подробна информация за тях можете да намерите във фейсбук профила на Сдружението.

17.11.2014 г.

„Географът си пропи глобуса” - свеж филм, по руски

„Географът си пропи глобуса” е руски филм на режисьора Александър Велединский - един от създателите на нашумелия сериал "Бригада". Както подсказва заглавието и националността му, в него ще става дума за алкохол - а часовете по география ще минават в комичния дух, според руските особености. Филмовият сюжет е по романа бестселър на Алексей Иванов.
Виктор е биолог по образование, но липсата на пари го принуждава да стане учител по география. Заедно със семейството си той заминава за Перм, където първите му дни в училището са разочароващи - децата са необуздана глутница, а Виктор не се разбира с останалите учители.
Единствената му утеха у дома са дъщеря му и съпругата му... докато тя не решава, че иска развод. Виктор се чувства неразбран, самотен и нещастен, без никаква надежда за бъдещето. Положението се подобрява, когато стар негов приятел се появява в града. Двамата заедно започват да пият за повдигане на духа – алкохолът прави живота по-интересен, а се намесват и жени. Скоро преобразеният учител завежда класа си на експедиция по бушуваща река...
Филмът е вдъхновен от бестселъра на Алексей Иванов, а ролята на учителя се изпълнява от най-голямата руска звезда в момента – Константин Хабенски.

Близо две трети от бездомните животни в приюта са осиновени

Повече от половината животни в Общинския приют в Стара Загора са осиновени през 2014 година. От преминалите през него  около 290 бездомни животни, 190 са осиновени към момента. Тази положителна тенденция се наблюдава през последните години, каза за Радио Стара Загора Калоян Косев, управител на Общинския приют за безстопанствени животни - Стара Загора. Около 300 животни се обработват годишно в приюта.
На 15 ноември се проведе ден на отворените врати. Посетителите имат възможността да се запознаят с настанените животни, предимно бездомни кучета, както и с възможностите за осиновяването им.Целта на инициативата е  да популяризира основните предимства на осиновяването на куче именно оттам. Всички животни са обезпаразитени и кастрирани. Освен това, служителите в приюта гарантират, че няма опасност бъдещият им стопанин да попадне на агресивен домашен любимец. Общинския приют за безстопанствени животни - Стара Загора разполага и със собствена интернет страница, където могат бъдат разгледани снимки на кучетата, които чакат за осиновяване. Местоположението му -  в  квартал „Зора”, Опитно поле, в близост до хипермаркет Метро.

14.11.2014 г.

„Крахът” на Виктор Суворов е втората книга от поредицата „Хроники на Великото десетилетие"

„Крахът” е новата книга на световноизвестния писател Виктор Суворов е втората част на трилогията "Хроника на Великото десетилетие" - грандиозна историческа реконструкция на събитията от 1956-1957 година, когато управляващият дуумвират Хрушчов - Жуков отстранява от ръководството на Съветския съюз бившите най-близки съратници на Сталин. Първата бе „Тя се казваше Татяна”. И в тази главен герой е командващия на парада на победата.
Маршал Жуков тайно подготвя военен преврат, за да свали Хрушчов и да стане пълновластен господар на страната. Като реконструира събитията от онова време и сглобява известни и малко известни факти в сложна мозайка, авторът разказва за борбата за власт в ръководството на СССР, за заговора на Жуков и приближените му срещу Хрушчов и разкриването на този заговор благодарение на редица случайности. Пише и за сложната тайна операция за изолирането и отстраняването на Жуков от власт. "Крахът" е книга за това как се променя управлението на страната след отмяната на сталинската практика за систематична насилствена смяна на ръководния елит, как започва да прави кариера във властта новото поколение млади партийни лидери, които след няколко години сменят Хрушчов на кормилото на страната, какъв алтернативен сценарий за развитието на СССР е подготвял Жуков и защо Хрушчов, макар да е направил много грешки по време на управлението си, все пак заслужава ако не благодарност, то поне признателност за това, че е спасил страната и света от Жуков.

Виктор Суворов е добър и увлекателен автор, пише чисто по руски, макар и на служба на Нейно британско величество. Той, според собствените си признания е и предател. Каквито са и настоящите ръководители на постсоциалистическите страни, поне повечето от тях. Предател, но пък има ясно изразена позиция, освен това ни разкрива и интересен поглед към близката история, която бе „невидима” допреди четвърт век.